Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 4 października 2024, 22:01

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 16 lutego 2021, 15:11 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 6 listopada 2020, 15:39
Posty: 3
Cześć!
Miło mi zawitać na forum i bardzo zaciekawiła mnie jednak, nieco oryginalna kwestia :)
W najbliższym czasie będę pisał dosyć obszerny artykuł na temat elektrowni wodnych na swoim portalu joblife.pl. Głównie porusze kwestię obecnej sytuacji źródeł energii odnawialnych (wiatraki w Niemczech czy USA stoją bo nie ma wiatru, a panele fotowoltaiczne leżą zasypane śniegiem). Jest co prawda masa rzetelnych informacji na różnych stronach w sieci, jednak że tak powiem, byłoby fajnie zaczerpnąć nieco sprawdzonej wiedzy z niejako pierwszej ręki :D
Mówiąc w skrócie, czy to forum jako tako "żyje" i czy ktoś mógłby chociaż w minimalnym zakresie wesprzeć mnie mocno techniczną wiedzą w tym zakresie?? Oczywiście w razie pomocy, właściwie podziękuję konkretnym osobom i portali za pomoc przy autorstwie artykułu.
Pozdrawiam!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2021, 14:32 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
na temat wiatraków mogę pomóc


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 28 lutego 2021, 22:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Witaj KrzysiekG, a może chcesz w ramach swojego działania włożyć kij w mrowisko i krytycznie wypowiedzieć się o chwalonej fotowoltaice? Jest ona ekologiczna ale jak na obecne polskie warunki to okazuje się, że rozwój źródeł gazowych szybciej zmniejszyłby emisję CO2 niż źródła fotowoltaiczne. Napisałem parę zdań na ten temat i wklejam.

[b]Porównanie ekologii i ekonomii kogeneracji i fotowoltaiki[/b]

Pod względem środowiskowym i ekonomicznym zasilana gazem ziemnym instalacja kogeneracyjna jest znacznie korzystniejsza dla użytkownika niż fotowoltaika. Jest też korzystna dla firm instalatacyjnych.
Ciekawe wnioski można wyciągnąć z porównania ograniczania emisji CO2 w wyniku pracy instalacji kogeneracyjnej i fotowoltaicznej w zakresie realizacji obowiązku wymaganego przez Unię.

Średnio licząc w krajowym systemu elektroenergetycznego wytworzenie 1 kWh energii elektrycznej wiąże się z powstaniem emisji dwutlenku węgla w ilości 765 gCO2/kWh. Fotowoltaika nie wytwarza CO2 natomiast kogeneracja wytwarza 450 gCO2/kWh czyli o ponad 300 gCO2/kWh mniej niż jest aktualna emisyjność KSE. Fotowoltaika w skali roku wykorzystuje nie więcej niż 12% mocy zainstalowanej (1000 godzin pracy), kogeneracja bez problemu ma stopień wykorzystania mocy na poziomie 60% i więcej, i na dodatek jest sterowalna, pracuje wtedy gdy energia jest potrzebna niezależnie od pogody, pory roku i pory doby. A w odniesieniu do elektrowni wodnych ma zdecydowanie więcej miejsc korzystnej lokalizacje. Każdy większy obiekt, budynek to dobra lokalizacja. Wykonanie instalacji fotowoltaicznej i kogeneracyjnej wymaga takich samych kosztów inwestycyjnych np. 150 tys. zł dla instalacje o mocy ok. 50 kW tak dla fotowoltaiki jak i kogeneracji.

Fotowoltaika pozwala uniknąć powstania 765 gCO2 na każdej wytworzonej kWh energii ale niestety w skali roku krótko pracuje. Kogeneracja wytworzy rocznie przynajmniej 5 razy tyle energii, czyli ograniczy powstanie 300 g x 5 = 1500 g dwutlenku węgla. Przy takim samym koszcie inwestycji kogeneracja daje dwa razy lepszy efekt ekologiczny niż fotowoltaika.

Aktualna proporcja cen gazu i prądu tak się kształtuje, że energii zawartej w gazie jest 4 razy tańsza niż taka sama ilość koszt energii dla prądu z sieci. W kogeneracji powstaje prąd 4 razy tańszy niż prąd z sieci. Z dodatkowo pobranego do obiektu gazu w całości zostaje wytworzona energia elektryczna. Powstające też ciepło zmniejsza zużycie gazu w kotle grzewczym. Z racji korzystnego układu cen i większej ilości wytworzonej energii instalacja kogeneracyjna zwraca się użytkownikowi w 2 - 3 lata nawet wówczas, gdy nie korzysta on z żadnej formy wsparcia.

Instalowanie kogeneratorów w obiektach jest jeszcze bardzo mało popularne co przekłada się na brak konkurencji. Udział marży instalacyjnej w cenie instalacji jest nawet wyższy niż dla fotowoltaiki a w ramach propagowania tego typu instalacji można negocjować z dostawcami kogeneratorów korzystne warunki współpracy. Koniec cytowania

Jak chcesz trochę więcej poczytać o małej kogeneracji to wpisz w wyszukiwarce hasło "kogeneratory do budynków".


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL