Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 00:57

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: pompy ciepła
PostNapisane: niedziela, 20 marca 2005, 15:23 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 stycznia 2005, 01:00
Posty: 13
Tego tu jeszcze brakuje;) Pompy cieplne - fajna sprawa. Pobieramy sobie ciepełko z wód gruntowych, powierzchniowych, z ziemi i powietrza. Niektóre modele mogą pracować nie tylko jako grzejnik ale też klima. Ale jest mały problem - ten sam przy każdym "darmowym" źródełku - koszty instalacji:/
Ja cały czas zastanawiam się ile z tych projektów można zrealizować przynajmniej w części metodami domowymi?
Może to kogoś śmieszyć ale zastanawiam się czy taką pompę cieplną można zbudować w oparciu o lodówke:> Teoretycznie możliwe (zasada działania ta sama). Tylko musiałaby to być baaardzo duża lodówka;)
Koncepcja jest taka: bebechy z wnętrza lodówki (parownik) w glebe, a ten kaloryferek (skraplacz) wykorzystać do grzania np wody czy powietrza w pomieszczeniu.
Co o tym myślicie?

W tej chwili opracowuje podstawy teoretyczne (nie mam wyjścia - uczę się;)) )


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 marca 2005, 15:58 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Jak dobrze poszukasz to elementy oryginalnego zestawu dostanies niedrogo.

- sprężarka około 500Eur
- wymienniki szwedzkie około 2tyś
- sterownik około 1tyś

do tego czujniki ciśnienia, troche elektryki, szafka, troche rurek miedzianych i sie da zmotać samemu. :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 22 marca 2005, 03:50 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 259
Lokalizacja: dom: O-ca, MEW: brak :(
Ok, ok...
Tieoreticznie taa, ale...

Bardzo dokładne wykonanie połączeń - żeby nie trzeba było po jednym sezonie ryć działki.

Czym napełnić instalację? Glikol? Jakiś gaz? Jaki, za ile?


Ja myślę,że za 2-3 lata cena takiego zestawu stanie się zdecydowanie bardziej przyjazna dla inwetora indywidualnego.I wtedy bez zbędnych kombinacji możez sobie na nią pozwolić.


Swoją drogą jak to jest? Chyba wszystkie gminy zwaracają jakąś część inwestycji w tzw. termomodernizację. Ponoć gm. Tychy nawet 70%nakładów( wymiana kotłów grzewczych), gmina Oleśnica około 2000 zł. ( przy nakładach ok. 10 000 zł - przydomowa oczyszczalnia ścieków)
Oczywiście przemawiają za tym względy ekologiczne.
Czemu więc gminy ( powiaty, wojewodowie itp.) nie becalują za postawienie MEW :?: :?: :?:
Tym bardziej, że już nawet kotły na węgiel, koks i nawet miał węglowy uzyskują standardy wymagane od kotłowni eko i ich właściciele dostają zwroty 8O :? Eko jak cholera, a w całej wsi sino od dymu z palenisk. Inna rzecz, że wioska pali w tych kotłach tym, co ma pod ręką akurat ( kapcie, odpady z zakładu tapicerskiego, teściowa, i inne świństwa )
Ja myślę, że tu jest pole do popisu dla potencjalnych lobbystów w kwestii MEW.

Ale się rozbuchałem, a to przecie prawie 3 nad ranem. Żegnam wylewnie, mam na 7.30 do tyry.
Pozdro!
L.


Ostatnio edytowano czwartek, 24 marca 2005, 23:34 przez Lukaszen, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 22 marca 2005, 22:25 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Z tymi zwrotami na ekologie w gminach to jest tak : Budowałem przydomową oczyszczalnie ścieków moja gmina Radwanice jest niby biedna i tak mi odpowiedzieli (starałem sie o dofinansowanie ), że są za ale nie maja pieniędzy . Z kolei powiat Polkowice bogaty (KGHM Polska Miedź) ale odpowiedzieli że jedna oczyszczalnia to dla nich za mało ale gdybym namówił 15 sąsiadów to owszem . Tak więc widzicie jak nie kijem to pałą. Zbudowałem oczyszczalnie za własne złotówki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2005, 03:35 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 259
Lokalizacja: dom: O-ca, MEW: brak :(
Podejrzewam, ze jest to kewestia wczesniej juz tu poruszana tzn. lobbing ( u nas jest producent oczyszczalni, ktory ze wszystkimi w powiecie trzyma sztame) - stad dofinansowania ( z naszych podatkow).
JASNE :?:
U nas dosalbys ok. 2000 PLN ( fajnie :?: ).

Niech zyje samorzadnosc!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 3 czerwca 2008, 14:23 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 01:00
Posty: 13
Lokalizacja: Białystok
Kwestia gminy, u mnie to raczej nawet by kazali rozebrać, jakby coś nie tak znaleźli, a z pewnością zatrudnili by ludzi do szukania. Jak nie masz układów w gminie to nic nie załatwisz, choć nieraz sprawy są proste i wymagają tylko odrobinę życzliwości ludzkiej.
Pozdrowienia dla Supraśla - gmina koło Białegostoku.

Wogle podziwiam was elektrowniarzy, że cokolwiek robicie, wielu by dawno odeszło mając tyle zmagań z włądzą, której to jednak powinno zależeć na ekologicznych źródłach. A tym czasem, ekologia tak, ale z własnej kasy zrób coś, co inne państwa dofinansowują i dziękują jeszcze że robisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL