Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 17:48

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 27 lipca 2011, 20:56 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Zacznę od opłacalności, przykładowy agregat tłokowy o mocy 100 kW.

Założenia:
paliwo gaz ziemny GZ-50, wartość energetyczna 1 m3 paliwa 37,5 GJ co odpowiada 10,5 kWh, zużycie paliwa 10 m3/h (trochę zaniżone wg mnie, ale tak podają producenci agregatów). Sprawność całkowita układu energia el. + energia cieplna - 90 %, rozkład mocy to 35% energii el. 65 % energii cieplnej. Średnia cena en. el. 0,17 zł/kWh, cena żółtych certyfikatów 0,13 zł/kWh, razem 0,3 zł/kWh, cena ciepła 0,12 zł/kWh ( jak uda się taką wynegocjować, pamiętajmy , że konsumenta nie interesuje z jakiego źródła jest ciepło, a jego ostateczna cena). Cena gazu wraz z kosztami przesyłu zakładam ok. 1,65 zł/m3 netto dla klientów indywidualnych, odbiorcy przemysłowi płaca znacznie więcej, myślę, że ok 2,0 zł/m3. Zakładam, że te 100 kW mocy dot. mocy oddanej. Zakładam koszt zakupu agregatu w wys. 100 000 zł.

Obliczenia, skala 1 roku:

Przychody: 35 kW e.el. x 24 h x 360 dni x 0,30 zł = 90 720 zł/rok
65 kW e. c. x 24 h x 360 dni x 0,12 zł = 67 392 zł/rok
RAZEM ............................................ 158 112 zł/rok

Koszty : 10 m3 x 24 h x 360 dni x 2,0 zł/m3 = 172 800 zł/rok
pozostałe koszty: serwis , oleje,
filtry, amortyzacja - 5 lat, ZUS itp.
nie chcę liczyć, zakładam .............. 35 000 zł/rok
RAZEM .......................................... 207 800 zł/rok

Wniosek: strata w wys. 49 688 zł/rok

Zużycie gazu wyniosło 84 400 m3, aby osiągnąć zysk zbliżony do 1,0 zł za każdy 1 m3 zużytego gazu jego cena musiałaby wynosić ok. 0,46 zl/m3. Wszystko to oczywiście pod warunkiem, że mamy odbiorcę ciepła przez cały rok, a i to jeszcze takiego, który zbuduje sobie instalację do jego odbioru. Ceny wpisywałem z głowy, proszę Kol. "siedzących" w temacie o weryfikację obliczeń.

Szam

P.s. Dodam, że bilans poprawi się, jeżeli energię el. zużyjemy na własne potrzeby, unikamy wtedy kosztu zakupu energii i bilans wychodzi ok. zera. No ale dalej "zysku tyle co w pysku".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 27 lipca 2011, 22:58 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Drobna korekta. Dołóż, że energie wykorzystujesz raczej na własne potrzeby - jak np na zakładzie u siebie. Czyli - certyfikaty wg. pomiaru na zaciskach generatora (jak mówi rozporządzenie). Czyli nie 13 groszy, tylko 30 groszy za samą energię. Druga sprawa - cene gazu przy porządnych odbiorach stałych możesz negocjować. Koledze gazownia za darmo wybudowała długie przyłącze jak się dowiedzieli ile gazu i w jaki sposób(stały!!!) chce brać. Trzecia - przy jednostkach większych (bo 35 kW en el to się nie opłaca w ogóle bawic) sprawność elektrycnza to do 42% dobija.
Poza tym OK moim zdaniem. Możemy jescze kombinować nad łączeniem certyfikatów, zmniejszeniem mocy zamowionej przy kogeneracji na dużym zakłądzie, itp.
Ale zdecydowanie lepiej mieć gaz ODNAWIALNY bo dochodzą normalne nasze certyfikaty...
Pozdrawiam!
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 28 lipca 2011, 06:59 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Nie bardzo rozumiem z tymi certyfikatami po 0,3 zł/kWh. Założyłem średnią cenę "czarnej energii" 0,17 zł/kWh, żółty certyfikat 0,13 zł/kWh. No i wszystko mierzone na zaciskach generatora. Gdzie tkwi mój błąd?
Jeżeli możesz to zweryfikuj cenę gazu dla odbiorców przemysłowych.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 28 lipca 2011, 09:12 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Po weryfikacji cen gazu dla odbiorców przemysłowych (cena netto 1,49 zł/m3 dla mocy instalowanych od 65 do 600 kW), oraz cen za energię el. - 0,2 zł/kwh, obliczenia przedstawiają się następująco:

Wersja sprzedaży energii el. do sieci, a ciepła odbiorcy zewnętrznemu.

Przychody: 35 kW e.el. x 24 h x 360 dni x 0,33 zł = 99 792 zł/rok
65 kW e. c. x 24 h x 360 dni x 0,12 zł = 67 392 zł/rok
RAZEM ............................................ 167 184 zł/rok

Koszty : 10 m3 x 24 h x 360 dni x 1,49 zł/m3 = 127 736 zł/rok
pozostałe koszty: serwis , oleje,
filtry, amortyzacja - 5 lat, ZUS itp.
nie chcę liczyć, zakładam .............. 35 000 zł/rok
RAZEM .......................................... 162 736 zł/rok

Wniosek: zysk w wys. 4 448 zł/rok, czyli 0,05 zł za każdy m3 zużytego gazu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 28 lipca 2011, 15:29 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Zasadniczy sens kogenerata jest wtedy gdy robi się go na dużym zakładzie. W zależności od zakłądu energetycznego i taryfy,kupuje on energię po 30-36 gr/kWh. Wtedy nie sprzedaje się energii do ZE, ale zużywa na własne potrzeby zaoszczędzając (czyli zarabiając) 30 -36 gr/kWh właśnie. A nie jak napisałeś wyżej 20 groszy. Wtedy zaczyna się opłacać bardzo. A jak zakład potrzebuje chłodu i jedziemy trigeneracją. To już w ogóle bajka...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 28 lipca 2011, 16:18 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Możesz coś więcej napisać o produkcji chłodu z ciepła? Jaka sprawność procesu, ceny rynkowe, zakres temperatur, rodzaj technologii? Czy chłodziarki funkcjonują jako przystawki do agregatów czy też wyłącznie jako kompaktowe zabudowane razem z agregatem?

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 28 lipca 2011, 19:16 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Max swoje przykłady opierasz na dużym zakładzie, w którym pracujesz i ma on do wyłacznego uzywania stacje transformatorową ale są budynki biurowe, bloki mieszkalne i mniejsze zakłady, które nie mają swojej stacji trafo.
Proponuję zrobić wyliczenia dla takiego przypadku.
Cena gazu stosowana przez szama pochodzi chyba z cennika jakiegoś spekulanta. Wg mojego rozeznania nie może to być gaz sprzedawany przez PGNiG do poszczególnych gazowni.
W odpowiedniej lokalizacji i taryfie oszczędność istotnie przekracza 1 zł na spalony 1 m3 a jeszcze klimatyzacja w biurowcach to wówczas kogenerator zmienia nazwę na maszynka do robienia sporych pieniędzy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 28 lipca 2011, 20:27 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Cenniki gazu aktualne od 15 lipca, dzisiaj dzwoniłem do Pomorskiej S-ki Gazowej - taryfa W6A - dla mocy 65-600 kW, ceny "czarnej energii" aktualne - średnie ceny na rynku giełdowym. Wirtualną maszynkę do robienia pieniędzy można zrobić z wszystkiego, trzeba tylko znaleźć jeleni którzy to kupią. Zwracam też uwagę na to, że aktualne dopłaty do kogeneracji obowiązują do 2013 r. ( nie pamiętam czy do końca), po tym terminie będą nowe regulacje, jak zwykle mniej korzystne - przynajmniej takie są prognozy. Wiele firm wstrzymuje inwestycje do czasu pojawienia się tych regulacji.
Zawsze można głupa palić i chodzić w koszulce z napisem BIZNESMEN, albo na forum napisać, że analizy opłacalności tylko na PW, mając nadzieję , że trafi się jelenia. Mocno podejrzewam, że to jest koncepcja dot. przeróbki chińskich agregatów prądotwórczych (allegro) albo silnika fiata 126p za 300 zł (też allegro). Analizy opłacalności tych przedsięwzięć nie doczekamy się pewnie - konkurencja nie śpi, tylko na PW, koniec z wykładami dot. kogeneracji.
Może mylę się w mojej kalkulacji (wątpię), ale jak dotychczas to jedyna na forum.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 28 lipca 2011, 20:38 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 16 września 2007, 01:00
Posty: 82
chłód produkuje sie w chłodziarkach absorpcyjnych (spr. rzędu 65%) zasilanych ciepłem z silników lub mniej wydajnych chłodziarkach sprężarkowych zasilanych energią elektryczną z generatorów.
Przesyl "chłodu" następuje za pomocą zimnej wody o temperaturze około 2,0 stC.

w necie mozna duzo poczytac na ten temat np. tu --> http://www.sejsa.pl/klimatyzacja/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 28 lipca 2011, 20:45 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
A co ma stacja trafo? Nie pracuję już w dużym zakładzie. Poza tym to akurat nie z byłej firmy było tylko z kilku aplikacji w okolicy...
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 28 lipca 2011, 21:02 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 16 września 2007, 01:00
Posty: 82
moim zdaniem takie silnik mają sens tylko wtedy gdy mamy zrodło gazu niekonwencjonalnego typu wysypisko śmieci lub biogazownia lub ... odwiert na terenie zlikwidowanej kopalni do pokładu węgla ktorym pozyskuje sie metan przykład ---> http://www.nwrkarbonia.pl/pl/eksploatacja-metanu/ czechom wszystko sie połaca a unas tylko zamknąc i zlikwidować


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 28 lipca 2011, 21:28 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Generalnie masz rację, bo jaki powód może mieć przedsiębiorca, będący w dobrej kondycji finansowej, żeby wpuścić inna firmę która zrobi biznes na jego potrzebach. Zrobi to sam. Przecież tacy w złej kondycji nas nie interesują, bo zostaniemy z rachunkami i koszulką z napisem BIZNESMEN.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 29 lipca 2011, 04:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Max. Załozyłem, że jesteś w firmie energetykiem i znasz się na taryfach, oczywiście mogłem sie mylić. A stacja transformatorowa jest istotna o tyle że wówczas możemy płacić za prąd rozliczany po stronie średniego napiecia bardziej hurtowy B11. Taki prąd jest po 32 gr a rozliczany na niskim napieciu to prąd "deteliczny" po 48 gr C11. Sprawdź po ile masz prąd w domu G11.
Znajomość taryf jest podstawową do obracania sie w świecie energetyki. W innym przypadku to zostaje tylko mówienie o koszulce BIZNESmena.
Szamie tutaj masz napisane o jednym z Twoich "jeleni".
http://proper.com.pl/pliki/Kogeneracja. ... getyki.pdf

Inne "jelenie" też są.
Tą spółkę gazowa z super cenami (dla nich) to nieźle znalazłeś. Tak jak są różne lokalizacje pod MEW to też jak widać są różne na kogenerację. Przenieś się na dolny śląsk. Wstaw do swojego wyliczenia różne wersje danych a nie tylko takie którymi chcesz udowodnić, że masz wielkie uzasadnienie aby nic nie robic siedzieć, narzekać i wykazywać jacy inni są głupi bo coś robią. Tak jak Kolega marsu zauważył różnicę pomiędzy Czechami a Polakami. Masz mentalność typowego Polak.
Pytasz jaką korzyść może miec przedsiebiorca z zastosowania kogeneracji przez kogoś innego? Jak nie zrobi u niego tego ktoś inny to sam nie zrobi bo na stanowisku od rozwoju ma osobę Twojego pokroju.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 29 lipca 2011, 05:03 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
szam1953 napisał(a):
jaki powód może mieć przedsiębiorca, będący w dobrej kondycji finansowej, żeby wpuścić inna firmę która zrobi biznes na jego potrzebach.

Szam


No tu szmie palnałeś jak łysy o beton, na poziomie logicznym Coincidence. Może dlatego on Ciebie tak lubi i broni.
A który biznes nie jest robiony na potrzebach innych. Ubierz sobie koszulkę z napisam JESTEM MĄDRY.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 30 lipca 2011, 11:10 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Narek!
O dwa zdania za dużo. Naprawdę. Odpuść komentarze pozwól ludziom myśleć. Poza tym naprawdę wystawiasz opinię nie innym tylko sobie. A ja jestem technologiem, a nie energetykiem. O tyle z zakresu energetyki, że nie da się robić prawidłowych procesów, nie znając się nic na energii i jej kosztach w procesie :). Poza tym jak już dałem się wrobić w technologię kogeneracji to też to robiłem. Ale tylko jako element całości procesu. Nie jako cel sam w sobie, ale jako fragmencik całości pt. dostosowanie całej gospodarki zakłądu do norm, zmniejszenie kosztów i wykorzystanie dostępnych źródeł energii. Milion na kogeneraty przy pięćdziesięciu na całość.
Szam - jeżeli jestem dedykowanym przedsiębiorcą, robiąca konkretną działalność, to nie chcę się rozdrabniać. Mam swój cel i z jego realizacji na coraz większą skale czerpię większe zyski. A nie rozdrabniam się na milion drobnych celów i zysków. Przykład - FIAT robi auta. A zatem sprząta już dedykowana firma. Oczyszczalnię obsługuje dedykowana firma, itp. FIAT robi auta. Proste. I dostaje faktury od podmiotów które robią inne zadania i robią je dobrze bo to ich cel. Ja też jak robię projekt to nie zatrudniam na etat pracowników. Bo mi się nie opłaca. Wolę zlecić firmie specjalizowanej np. branże energetyczną. Dostaję fakturę. Płacę owszem więcej o ich zysk. Ale znikają mi zabawy w zus, urlopy, szkolenia, wolne, zapewnienie biura, sprzętu, itp. Poza tym nie bawię się w kontrolę pracy itp. - termin to termin. Mają mi zrobić to i to na wtedy i wtedy za tyle i tyle. Koniec mojego zawracania głowy. Narek ma rację w tej kwestii.
A co do zasilania kogeneracji. Bije na głowę każdy inny biznes jak mamy gaz odnawialny. Na pewno. Jak mamy dotfinansowanie i odbiorcę ciepła/chłodu i duże zapotrzebowanie energii to warto. Ale biogaz jest nie do pobicia.
Pozdrawiam!
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 30 lipca 2011, 11:25 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Czy oczyszczalnia ścieków na 40-50 tys. mieszkańców jest dobrym źródłem biogazu? Czy wsad do komory fermentacyjnej należy wzbogacać? Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło i en. elektryczną w takiej oczyszczalni? No i orientacyjny koszt inwestycji?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 30 lipca 2011, 12:36 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
hej!
Oczyszczalnia na 40-50 tys mieszkańców jest dokłądnie na pograniczu opłacalności. Dla 100 tys to w ciemno tak. Dla 30 tys prawie na pewno nie. Wsad warto wzbogacać - ja byłem jednym z pierwszych którzy wrzucali odpady mięsne, serwatkę,itp. Wtedy rewelacja. Bilans idzie w górę. Bo np. z takiej oczyszczalni powstaje 100 m3/d osadu do komory fermentacyjnej. O określonej wartości kalorycznej i prod. gazu (np. 450-650 l/kg zredukowanej masy osadu). Więc jeśli wrzucimy np. 25 m3/d czegość o produkcji 800 l/kg zredukowanego i na dodatek toto się redukuje dużo bardziej niż osad z oczyszczalni to ekonomika idzie w górę jak burza. A na samym osadzie - dla tej wielkosci trzeba policzyć. Różnie wychodzi, zależnie od stosowanego procesu oczyszczania i w konsekwencji jakości osadów.Na dodatek - mieszkańcy nie przekładają się na ilośc osadu (bo dochodzi przemysł, usługi, itp).
A z kosztów - WKF, maszynownia, kotłownia, odsiarczalnia, zbiornik gazu pochodnia, kogenerator...
Nie ma stałej ceny. Nie powiem bo każda kolejna inwestycja poszerza zakres cen...
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 30 lipca 2011, 13:22 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 16 września 2007, 01:00
Posty: 82
"Czy wsad do komory fermentacyjnej należy wzbogacać?"
Jest to fermentacja beztlenowa i nie trzeba nic wzbogacać no chyba ze sie chce dodatkowo przerabiac jakies bioodpady ale kto na to pozwoli na oczyszczalni. Nalezy jedynie utrzymywać temp. 32-35 stC - część biogazu jest zużywana na poodgrzewanie komory fermentacyjnej.
Produkowany biogaz w całości jest zuzywany na potrzeby własne oczyszczalni. W okresie letnim gdy nie ma az tak duzego zapotrzebowania na ciepło nadmiar biogazu jest spalany na pochodni.

Podam ci dane z oczyszczalni ściekow w Zawierciu - liczba mieszkanców ponad 50 tyś, przepustowość średnioroczna oczyszczalni ściekow wynosci ok 18 000 m3/dobe, z tego powstaje jakieś 4-5ton osadu który mozna przerobic na biogaz o zawartosci ponad 60% CH4 w ilości ok. 34m3/h !!!! Część gazu musimy zuzyc na podgrzewanie komory+złoża+pomieszczenia(w zime oczywiscie). Z reszty gazu (zakładam 28m3/h) mozna wyprodukować (przy mocy genetratora ok 50kW) - 420 tyś kWh (założony czas pracy silnika 8400h/rok) i jakieś 2600GJ ciepła przez agregat i 2000GJ przez kocioł.
Zapotrzebowanie oczyszczalni na ciepło - kotły o mocy nominalnej 1MW (średnioroczne zapotrzebowanie na ciepło wynosi nieco ponad 500kW ciepła) , moc przyłączeniowa en. elektrycznej - 500kW (max pobór mocy wynosi ponad 450kW, min 250kW, średnioroczny ok 350kW) - średnioroczne zapotrzebowanie na ciepło ponad 7200GJ.

Koszt silnika to 500 000zł !!! (niestety) + jakies 100 000 ??? zł projekty, montaz, matriały itp

Zyski: en. elektryczna - 420 000 x 0.33??? = 138 600zl
ciepło - 4600GJ to jakieś 13 500 m3 gazu (1m3 gazu to 34MJ) x (taryfa za gaz) 1,8zł ??? = 24 300zł
razem rocznie: jakies 163 000zł
trzeba odliczyc koszty stałe: zakladam 25% - 41 000zl
prosty czas zwrotu 4,9 lata ????

Dodam ze biogaz w całości jest zuzywany na potrzeby własne oczyszczalni a niedobory trzebaz zakupic z sieci (rowniez gaz !!!)


Innym bardzo dobrym żródłem biogazu są odchody zwierzęce w postaci gnojowicy lub obornika jak rowniez biomasa. I tu mozna zrobić niezły interes !!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 30 lipca 2011, 13:43 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 2 stycznia 2011, 13:52
Posty: 1
Co myślicie o tym <www.project4power.pl/pliki/Kogenerator_MCHP_AISIN-GHP_Poland.pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 30 lipca 2011, 18:42 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Marsu!
Akurat oczyszczalnię w Zawierciu znam. Byłem technologiem rozruchu tego zmodernizowanego WKFa. I jest to wybitnie zły przykład. Pomijając oczywiste błędy wysokościowe przelewów (nie z tej bajki temat) - błędne podłaczenie agregatów (sprzedaż energii), totalne niewykorzystanie komory, nieracjonalny układ magazynowania osadów, itp. Pomijając całą gospodarkę cieplną, gdzie kable zaworu trójdrogowego podawania ciepła przekłądałem na rozruchu... Poza tym ciepło do ogrzewania odzyskuje się z agregatów a nie zużywa osobno w piecu. A jak jest - czytajcie Marsa..
Kto pozwoli dodawać na oczyszczalni zewnętrzne odpady??? KAŻDY MYŚLĄCY eksploatator. Zabrze dodawało póki tam byłem. I dopóki nie zaczęła się modernizacja. a po już do tego nie wróciło się. Z innych przyczyn. Tychy równo wrzucają. Chorzów się przymierza. T. Góry wybudowały właśnie stanowisko przyjecia odpadów w ramach modernizacji. Oświęcim wrzuca. Brzeg wrzuca. Oleśnica miała wrzucać. Itp. itd. Zareagowąłem jak Narek nerwowo, ale aż mnie podniosło. To jest właśnie KOMUNALNY marazm. Jak są luzy w kubaturach to trzeba znależć odważnego który się wychyli i powie WRZUCAMY. Bo jak nie.. to stoi. przecież i tak mieszkańcy zapłacą za wodę i lepiej się nie wychylać.. Szlag mnie trafia. A żeby nie nakręcać. Zawiercie ma DWIE komory fermentacyjne. Ładunku na jedną i to patrząc na dane Marsu niedociążoną. Co się dzieje z drugą najlepiej niech Marsu napisze... Dodam, że ją też modernizowano!
Maciek
PS. Przy fermentacji osadów nadmiernych z usuwania biogenów (a więc przystosowanych do warunków beztlenowych nikt już chyba nie trzyma tak nisko temperatury....) I to by było tyle o ŚWIADOMEJ i ZAWODOWEJ eksploatacji. Nie ma to jak traktowanie komunalnych firm jako ciepłej posadki dla samych swoich. 34m3/h! gazu z ukłądu który potrafi dużo dużo więcej... żal tylko...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL