Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 20:50

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: czwartek, 29 listopada 2012, 22:58 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
50 kWh*24h*364dni=436 800 kWh,
1m3 sosny w stanie powietrzno suchym to około 7,75 GJ/m3,
1 kWh to 3 600 000 J,
7,75/0,0036=2 152 kWh(ciepła)/m3 drewna sosnowego,
zakładając 30% sprawności z 1 m3 sosny uzyskamy 645 kWh/m3,
potrzebujemy zatem 436 800/645 =677,2 m3 sosny/rok
W polskich warunkach przyrasta średnio 3m3/rok.
Odpowiedz: 677,2 / 3 =225 hektarów. (zostało przyjęte założenie ze elektrownia wodna produkuje średniorocznie 50 kWh, a nie ma moc zainstalowaną 50 kWh)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2012, 18:32 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Widzisz Szamie, Ciebie rozsadza bo nie jesteś taki bystry i ciężej kojarzysz. Nadrabiasz to obraźliwymi określeniami. Co do mojego tendencyjnego liczenia korzyści i kosztów to może poproszę kogoś innego aby oszacował aby już mnie się Szam nie czepiał. Spróbujcie policzyć koszty obsługi i logistyki dla kogneracji na gazie ziemnym i drewnie. Ja twierdzę, że do bieżącej obsługi kogneratorów wystarczy jeden człowiek z osobowym samochodem aby nadzorował np. 15 kogneratorów. A ile trzeba etatów i transportu aby rosnące drewno znalazło się w palieniku kotła rusztowego i zagospodarowanie odpadów. Wyrąb, zrywka, transport, rozdrobnienie, podsuszenie, załadunek. Ile samochodów, paliwa i etatów potrzeba aby obsłużyli 15 kotłowni. że już o obsadzeniu 30 km2 i powierzcni składowej drewna nie wspomnę.
Z wyliczenia Erle wynika, że potrzeba 645 m3 drewna po 100 zł daje to kwotę 64500 zł. Za tyle pieniędzy kupimy 38000 m3 dodatkowego gazu które dadzą nam 341000kWh prądu czyli 3/4 tego co z drewna ale bez brudzenia sobie rąk i używania sprzętu, w oparciu o kompaktową instalację w postaci kogeneratorów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2012, 18:41 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
[quote="szam1953
Sercem biogazowni jest paliwo, czyli gówno, bez niego możesz sobie ten kogenerat wsadzić w z.....ek.[/quote]

Jeszcze jedna odpowiedź dla Szama.

Drogi Szamie stosując swoje standardy myślowe określ co jest "sercem" człowieka? Chyba wyjdzie Tobie że kartoflanka i piwo.

PS. Tego określenia "serce" w odniesieniu do biogazowni to sam nie wymyśliłem. Powtórzyłem po kimś i dlatego dałem w cudzysłowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2012, 20:11 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Oj narek, narek! Pytanie brzmi: nie kiedy , ale czy Ty wogóle zmądrzejesz i zaczniesz odnosić się do merytorycznych części wypowiedzi. Emocjonalne części sam wywołujesz swoim narcyztycznym zachowaniem i m.in. pytaniami innych o wykształcenie. Wyzywasz innych, definiujesz ich poziom na podstawie zgodności z własnymi osądami. Każda niemal Twoja wypowiedź dyskredytuje Twojego interlokutora absolutnie nie wnikając w merytoryczną treść jego wypowiedzi.
No... to teraz uruchamiaj to serce w cudzysłowie czy bez, nie zapomnij tylko dać mu paliwa - żarcia, gówna, gorzały, gazu, benzyny, drewna, słomy czy czego tam chcesz. Inaczej zamieni się w kupę żelastwa nikomu niepotrzebnego. Poeta się znalazł, który bez słowa szam nie potrafi napisać żadnej wypowiedzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2012, 22:00 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
W nawiązaniu do poprzedniego wpisu.
Nie 100% przyrostu kwalifikuje się na materiał opałowy. Zakładając (na leśnictwie się nie znam) ze opału jest 33,3% powierzchnia rośnie 3 krotnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: niedziela, 2 grudnia 2012, 10:43 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Uczcie się bo to w życiu ważne.
Sądzę, że kilkadziesiąt osób czyta tą dyskusję to nauczcie się zauważać przewrotność co niektórych ludzi. Wszystko dokładnie odwrotnie. Nie chce mi się przedstawiać przykładów bo było by tego sporo, szkola czasu i klawiszy. Nie ja jeden negatywnie oceniam Szama. Wykaz takich osób stworzył sam Szam i jest on w tytule stosownego tematu w inym dziale.
Natomiast postawy Szama przez pewien czas bronił Coincidence ale myślę, że to była chwilowa fascynacja jego osobą bo jakoś ostatnio nie wypowiada się. Sadzę, że przejrzał na oczy.
Ps. Co do pytania o wykształcenie to właśnie Coincidence pytał mnie o to wprost, łaczne ze wskazaniem zaktesu informacji w odpowiedzi. Odpowiedziałem mu. Jest to w informacji o mnie natomiast Szam ze swoim się kryje i dowartościowuje się inaczej.
PsII. Szamie a w sprawie porównania kosztów obsługi kotłowni rusztowej i kogeratora to masz coś konkretnego do powiedzenia?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: piątek, 4 stycznia 2013, 15:05 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Tołdi ! Znowu czarna d...pa. Już nie tylko PN ale i DIN pada. Poczytaj:

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deuts ... omosc.html

No i widzisz Tołdi, tak już jest na tym świecie, że masz produkować wtedy, kiedy jest popyt. A jak chcesz na magazyn, to musisz go sobie stworzyć ZA WŁASNE PIENIĄDZE, a nie żerować na innych.

Propaganda bezmózgich wiatrakowych inwestorów może doprowadzić do całkowitej destabilizacji sieci. Z tego co czytałem nowy prezes PZPN Zbigniew Boniek też dał się w te maliny wpuścić.

Już niewiele brakuje, żeby wszyscy wreszcie zrozumieli, że należy płacić za wykorzystaną energię oraz gotowość do jej dostarczenia, a nie wyprodukowaną "psu na budę".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: piątek, 4 stycznia 2013, 20:50 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
"ODDAM PRĄD w naprawdę dobre ręce".

Z dzisiejszego CIRE.

http://www.cire.pl/item,70250,1,15,26,0 ... #komentarz

I nie wiadomo czy cieszyć się czy płakać bo nie jest to takie pewne. Jeszcze wyjdzie na to, że Szam ma rację.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: piątek, 4 stycznia 2013, 22:36 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Znowu Narek nie odrobiłeś lekcji! Nie rozumiesz, że jak wyrządzasz szkody innym to musisz za nie zapłacić, a nie Tobie zapłacą za ich wyrządzanie.

A jak nie wiesz czy płakać czy się cieszyć , to ciesz się - będzie normalnie!

No i żeby nie było wątpliwości, jestem zwolennikiem wiatraków i ogniw fotowoltaicznych, ale nie dla nawiedzonych bezmózgowców. Wg. mnie są to znakomite rozproszone źródła energii, którą możemy wykorzystać i ewentualnie krótkotrwale zmagazynować we własnym gospodarstwie domowym lub np. przy oświetlaniu reklam, znaków drogowych itp. Wszystko ponadto jest wielkim przekrętem i nabijaniem konsumentów w butelkę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: sobota, 5 stycznia 2013, 21:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Szam jeśli Twoja wiedza i kultura opiera się na Onecie to już wiem dlaczego tak się zachowujesz dla mnie EOT


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: sobota, 5 stycznia 2013, 22:54 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
"No i żeby nie było wątpliwości, jestem zwolennikiem wiatraków i ogniw fotowoltaicznych, ale nie dla nawiedzonych bezmózgowców. Wg. mnie są to znakomite rozproszone źródła energii, którą możemy wykorzystać i ewentualnie krótkotrwale zmagazynować we własnym gospodarstwie domowym lub np. przy oświetlaniu reklam, znaków drogowych itp. Wszystko ponadto jest wielkim przekrętem i nabijaniem konsumentów w butelkę."

Teraz mała dygresja:
Wiatrak z ogniwem: - średnioroczne wykorzystanie mocy takiego wynalazku to 1% !!!!!!! .Powtórzę : 1%!!!!!.
Zestaw 1kW kosztuje 10 tys zł. zrobi rocznie prądu 87 kWh
czyli za 35 zł :lol: :lol:
A teraz do naszego GURU:
Takie pierd...oły wypisują tylko niektórzy redaktorzy i politycy. Chcą by ich słuchano więc nie mając o temacie pojęcia, powtarzają "sensację" po innych.
Ty Szamie masz się za autorytet. 8O
Powtórzę chłopie byś się nie błaźnił. Poucz się najpierw trochę bo nic nie wiesz o wiatrakach . To wstyt dla takiego uczonego jak Ty.
Jesteś za inwestowaniem w coś co się spłaci po 285 latach :lol: :lol:
A kto ma do Twoich głupich pomysłów dokładać.
Takie inwestycje można robić tylko na daczy na zadupiu, gdzie najbliższa linia jest 20 km dalej.
Ale Ty tego i tak nie pojmiesz. Betonu tak wysokiej klasy, żadne argumenty nie ruszają :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: niedziela, 6 stycznia 2013, 00:04 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Tołdi, Tołdi! Ty dalej trwasz w lepperowej koncepcji, że jak zainwestowałeś w świnie to przecież z zyskiem musisz je sprzedać.

To co prezentujesz jest dopiero propagandą i polityką. Jak zwykle z opóźnieniem, ale jednak, podatnicy - konsumenci Twoich świń weryfikują na nie popyt. One im wręcz szkodzą często. Owszem czasami chętnie je kupią, ale nie chcą za nie płacić wtedy gdy wyrządzają im szkody i nie chcą za nie płacić jeżeli ich nie potrzebują. Za szkody domagają się odszkodowań, no i czasami nawet na własny koszt budują "płoty" żeby im w szkodę nie weszły.

Tołdi! Chciałbyś mieć takie auto na żagiel zamiast silnika i jeździć nim tylko wtedy jak zawieje, a płacić za to trzy razy więcej jak za benzynę?
Mało tego, jak będzie wiało , a Ty nie będziesz jeździł to i tak musisz płacić tak jakbyś jeździł.


Ostatnio edytowano niedziela, 6 stycznia 2013, 00:32 przez szam1953, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: niedziela, 6 stycznia 2013, 00:10 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
radek napisał(a):
Szam jeśli Twoja wiedza i kultura opiera się na Onecie to już wiem dlaczego tak się zachowujesz dla mnie EOT


A poza tym, to masz jeszcze coś merytorycznego do powiedzenia, czy też tylko do charakterystyki mojej osoby odniesiesz się?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: niedziela, 6 stycznia 2013, 12:05 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Tołdi napisał(a):
Teraz mała dygresja:
Wiatrak z ogniwem: - średnioroczne wykorzystanie mocy takiego wynalazku to 1% !!!!!!! .Powtórzę : 1%!!!!!.
Zestaw 1kW kosztuje 10 tys zł. zrobi rocznie prądu 87 kWh
czyli za 35 zł :lol: :lol:


A skąd Ty Tołdi wziąłeś ten 1%. Średni czas wykorzystania o którym ja słyszałem i czytałem to przynajmniej 20%.

A skąd Ty wziąłeś cenę 1 kW równą 10 tys. zł?

40 gr/kWh to skąd ta cena?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: niedziela, 6 stycznia 2013, 12:23 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
kalbar napisał(a):
A skąd Ty Tołdi wziąłeś ten 1%. Średni czas wykorzystania o którym ja słyszałem i czytałem to przynajmniej 20%.
20 % to sprawność przy najlepszych warunkach a nie wykorzystanie.
Teraz policz ile dni w roku jest tak słonecznych, panel ustawiony jest do słońca, jest odpowiednia temperatura, że pracuje z nominalną mocą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: niedziela, 6 stycznia 2013, 13:02 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Temperatura nie ma tutaj żadnego znaczenia. Pewnie Radek po....doliły się Tobie kolektory słoneczne z ogniwami fotowoltaicznymi. Polecam onet.pl, douczysz się. Ale tak w skrócie to jedne służą do wytworzenia ciepła, a drugie prądu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: niedziela, 6 stycznia 2013, 13:16 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Kolejny raz Szm pokazujesz jaką masz wiedzę, weź datesheeta i zobacz charakterystykę temp moc, a nie rób z siebie profesora (debila).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: niedziela, 6 stycznia 2013, 14:26 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Napisz najpierw o czym piszesz i czego (jakiego urządzenia) charakterystykę mam wziąć. A zaraz potem zasłoń przed słońcem ogniwo fotowoltaiczne np. czarna blachą. Między blachą a ogniwem będzie ciepło jak cholera. Zmierz miernikiem wartości prądu. Potem zrób to samo po usunięciu blachy . Nie zapomnij o termometrze. Chociaż wyobraź sobie wyniki eksperymentu debilu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: niedziela, 6 stycznia 2013, 16:04 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Radek, jeżeli piszesz o sprawności ogniwa fotowoltaicznego to 20% może i już jest osiągnięte. Ostatnio spotkałem się ze sprawnością 16% (nie chce mi się szukać najnowszych wyników).

Ja pisałem o turbinie wiatrowej której czas wykorzystania mocy wynosi w zależności od regionu Polski oraz lokalizacji 20-25%. Pewnie można spotkać miejsca gdzie jest mniej niż 20%.

Teraz do Szama. Nie wiem jak jest w panelach słonecznych (wytwarzających ciepło) ale w przypadku paneli fotowoltaicznych temperatura otoczenia panelu ma wpływ na sprawność tegoż ustrojstwa. Im mniejsza temperatura tym sprawność wyższa. Ostatnio hitem są panele hybrydowe produkujące energię i ciepło a poprzez odbiór ciepła z panelu zwiększa się też sprawność elektryczną...

To doświadczenie które opisałeś jest bez sensu. Chyba, że badasz wpływ blachy na promieniowanie słoneczne za blachą :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiatraki
PostNapisane: niedziela, 6 stycznia 2013, 16:18 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 16 września 2007, 01:00
Posty: 82
szam1953 napisał(a):
Temperatura nie ma tutaj żadnego znaczenia.


i zaś Szam pokazał jak zaciekle walczy nie mając zielonego pojęcia o temacie.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL