Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 16:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2005, 17:51 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 17 listopada 2004, 01:00
Posty: 15
Ciekaw jestem jak to wyliczysz :-) Zapomniales dodac o stratach miejscowych, ktore sa tak samo istotne ( str=wsp. strat *v^2/2g). Dam Ci rade: skorzystaj lepiej z zaleznosci empirycznych dla Peltona. Z tych wzorów bedziesz miał problem z policzeniem, bo znajac strumien, predkosc dostaniesz jak bedzisz znal srednice, a srednicy wlasnie szukasz, kobminowanie jak kon pod gore.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2005, 23:06 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 259
Lokalizacja: dom: O-ca, MEW: brak :(
No nie....
Grek - Twój post z poprzedniej strony rzucił mnie na kolana...
Poczułem się jak, nie przymierzając, Grek na tureckim kazaniu :wink:
Na szczęście potem rzuciłeś trochę światła na zawłości i na szczęście cokolwiek zatrybiłem.
Wybaczcie, miałem do szkoły blisko, ale pod górkę. A do domu pod wiatr.... :mrgreen:
Z całym szacunkiem pozdrawiam!
Ł.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2005, 23:53 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Ludzie!!! Teoria jest ważna ale to raczej forum praktyków. Może ktoś ma jakieś nomogramy do liczenia przepływu. Spadek w %, przekrój (średnica), rura gładka i na skrzyżowaniu wynik. A medium to woda. Gdy wystąpi błąd 10% to przeżyjemy. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2005, 03:17 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
Ja Grekowi dziękuję - nawet za teorię. Bo coś rozjaśnił mi w temacie " pelton" i co najważniejsze - to mu się chce coś napisać.!

CONDOR- Ty mi wyglądasz na specjalistę w tej dziedzinie. Istnieją takie normogramy o jakich pisze Narek? Skonczyłeś jakiś Wydział Mechaniczny ze specjalnością budowa maszyn / [b:cc5f1bd169]a może turbin[/b:cc5f1bd169]/?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2005, 09:13 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
Condor więc jakie są te zależności empiryczne :?: , najlepiej jak byś je podał a nie tylko o nich pisał. Ja takie wzory nazywam monterskimi tzn. dopuszczam popełnienie błędu np. 10% tak jak pisał narek ale wynik mam oszacowany od ręki. :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2005, 15:02 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 17 listopada 2004, 01:00
Posty: 15
Specjalistą nie jestem, dopiero co w piatek skonczyłem studia (kierunek rzeczywiscie budowa maszyn). Peltona projektowalem jako prace dyplomowa, kanał doprowadzający to jest 3-4*d0. To spokojnie wystarczy, bo d0 jest juz obliczane z uwzględnieniem strat. Monogramów niestety nie znam, trzeba by poszukac w ksiazkach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2005, 15:12 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
A d0 to jest średnica czego? I jak to się ma do wsokości, czy jest ona może zawarta w obliczaniu d0.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2005, 15:33 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 17 listopada 2004, 01:00
Posty: 15
d0 to srednica strumienia wody jaki jest kierowany z dyszy na łopatke, w obliczaniu tej wielkosci jest brany pod uwage spad i strumien.
[img:2cbf855b08]http://img274.echo.cx/img274/379/p71122634uh.jpg[/img:2cbf855b08]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2005, 23:18 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Wybaczcie - nie rozumiem. O ile pamietam idee sprawy to chodziło jaką rurą należy sprowadzać wodę ze spadku aby uzyskać założoną wydajność (przepływ). A co ma do tego średnica strumienia wylotowego? Oczywiście jeżeli mamy już przepływ (wydajność) z danej wysokości to policzymy średnice strumienia ale nie odwtotnie. Czy jeżeli damy dyszę o średnicy 100 mm zasilaną z 500 m rury o średnicy 25 mm to ta średnica strumienia wpłynie nam na przepływ w rurze? To będzie ledwo siurać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2005, 23:36 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 17 listopada 2004, 01:00
Posty: 15
W Peltonie rura jest polozona bardzo stromo, czesto pionowo. A srednica strumienia ma to do tego ze z niej sie oblicza sie kanal doprowadzajacy. Jak to wyliczyles te 25mm przy dyszy 100mm? To oczywiste ze te wartosci sa bezsensowne. W ogóle jak sobie wyobrazasz ze rura moze byc ciensza 4x od dyszy, którą zasila??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2005, 01:08 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
CONDOR - przede wszystkim gratulacje z okazji ukonczenia studiów i obrony dyplomu.
Prawdopodobnie Narek się przejęzyczył !?
Co oznacza fi w Twoim wzorze?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2005, 01:38 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 17 listopada 2004, 01:00
Posty: 15
Dzieki [b:bd79519cc5]Piomika[/b:bd79519cc5] :-) Pewnie sie przejezyczył, a fi to jest współczynnik prędkości, przyjmuje wartości 0,96-0,98.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 lipca 2005, 00:15 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
To może ktoś wyliczy z tego wzoru jaka ma być średnica rurociągu aby sprowadzać 50 l wody na sekundę z wysokości 100m. Bo ja przy dobrej woli nie potrafię tego zrobić ( z tego wzoru).
A w Peltonie to rura wcale nie musi być bardzo stroma. W Karpaczu pracuje elektrownia ok 400 kW z rurociągiem o dł 2500m i spadku 205 m Czyli nie ma nawet 10 cm spadku ma 1 m długości. Czy to jest bardzo stromo?
A swoją drogą to ja w praktyce dobierał bym dysze do rury a nie rure do dyszy. Dysza jest tańsza od rurociągu


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 lipca 2005, 11:11 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
Mi wyszło Narek- średnica dyszy do=0,0387 m czyli 3,8-4 cm , a wtedy srednica rury doprowadzającej wynosi 3-4 *do , czyli 12 - 16 cm.
Ale myślę ,że jak Ci się trafi tańsza rura ze złomu o śr.20 cm lub większej to też problemu nie będzie . oby nie byla mniejsza od wartości min. wyliczonej ze wzoru.
Mój tok myślenia/ w tej sprawie :D / musiałby jeszcze potwierdzić , ktoś kto się na tym zna , bo peltony to nie moja bajka , więć póki co ....nie kupuj tej wyliczonej rury doprowadzającej :D

A jak tam po przeprowadzce Narek , na jakich rzeczywistych parametrach będziesz pracował lub być może pracujesz?

pozdrawiam .Piomika


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 lipca 2005, 12:15 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
To dolnośląskie to coraz bliżej, dom pod dachem, lokalizacja upatrzona ale jeszcze nie ma tego. Nastrajam sie wojowniczo na kontakty z RZGW i mam nadzieję, że przebrnę.
Mi parametry rurociągu wyszły takie same ale inną drogą. W mojej turbinie mają być ( juz prawie są) 4 dysze fi 9 mm. Ma być 20 l/s ze 110 m.
Pozdrawiam Piomkę i Resztę


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 lipca 2005, 19:08 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 17 listopada 2004, 01:00
Posty: 15
4 dysze, to bedzie z wałem pionowym czy jeszcze poziomy? Powodzenia

P.S.
Jak ktos zna rosyjski, to jest dobra ksiazka poswiecona tylko Peltonowi: Edel I., „Kawszowyje gidroturbiny”, Moskwa 1963


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL