Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 08:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 21 marca 2005, 09:59 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Andrzeju, nie bardzo rozumiem co jeszcze chciałbyś wiedzieć.

Generator odda tyle "prądu" ile dostanie na wał, pomiejszone o sprawność. Mod podana na tabliczce nie ogranicza oddawania energii, generator można przeciążyć nawet 100% tylko tyle że się spali po pewnym czasie, ale będzie oddawał :mrgreen:

Rozpędzając silnik powyżej prędkości synchonicznej (750, 1000, 1500, ..) obrotów staje on się generatorem. Wraz z mocą obroty wzrastają, ale niedużo. Orientacyjnie n.p. przy generatorze 1000 obr / 90kW przy pełnej mocy obroty wzrastają do około 1010 obr czyli około 1%. Przy mniejszych generatorach obroty wzrastają nawet o 2% ale to dla turbiny raczej ma minimalne znaczenie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: do andrzeja M
PostNapisane: poniedziałek, 21 marca 2005, 10:29 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
źle powiedziane poniżej prędkości synchronicznej wirnik goni pole elektromagnetyczne i silnik pobiera prąd, powyżej prędkości synchronicznej to pole goni wirnik i wtedy silnik oddaje prąd. teoretycznie największą moc osiąga przy + lub - 33% zadanej prędkości obrotowej (dla 1440 obr/min daje to 1000 obr/min dla pracy silnikowej i 2000 obr/min dla generatora) w druga stronę nie jest jednak tak słodko bo wzrasta napięcie wraz ze wzrostem obrotów i ryzyko spalenia przewodów. Pamiętaj że silnik projektowany jest na prace silnikową a więc przy znamionowych 1440 obr/min tak naprawdę przewiduje się że będzie pracował na 1000 obr/min. Zadanie mu 2000 obr/min przeciąża go o 100% czyli prawie jego granice bezpieczeństwa.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: moc na wale
PostNapisane: wtorek, 22 marca 2005, 06:32 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 13 listopada 2004, 01:00
Posty: 18
[quote:8cf1af8f8a="mpoplaw"]Czy ktoś wie jak zmierzyć moc na wale turbiny wykonanej metodą kowalską kilkanaście lat temu :?: na 600 mm średnicach są zamontowane 10 KW silniki przy spadzie 2,5 m mogły by tam pracować 30 KW. Jak myślicie jak to zmierzyć najlepiej, dynamometrem czy może lepiej amperomierzem :?: Ktoś się już mierzył z takim problemem :?:[/quote:8cf1af8f8a]

Czesc
Wydaje mi sie ze mozesz znalezc cos na temat pomiaru mocy maszyn obrotowych w ksiazce pt. "Pomiary Cieplne" , niestety autora(ow) nie pamietam. To wydanie ktore mialem w rekach w 97/98 mialo czerwona okladke i to chyba bylo w drugim tomie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 22 marca 2005, 08:07 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
Nam chyba wszystkim odbiło na punkcie MEW. :D 5:30 NAD RANEM pora snu a Tobie PARA przypomniało sie o książce którą miałes w reku jakieś 7 albo 8 lat temu. :P Od razu poprawiłeś mi chumor na dzień dobry. Zabieram się do roboty :mrgreen:

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 22 marca 2005, 14:30 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Tak trzymać :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 22 marca 2005, 21:57 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 259
Lokalizacja: dom: O-ca, MEW: brak :(
Oj odbiło, odbiło...
Wróciłem z roboty po 11 godinach tyry, pochłonąłem półsurowe omlety ( szt. 3. ) i co?
I siedzę i czytam, i piszę, a wczoraj kwitnąłem przed ekranem do 3.00.
Same poj...y.
Pozdrawiam czule.
L.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 22 marca 2005, 22:18 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
czyłości to ci Łukaszen nie brakuje :D :D :D :D
Piomika jak to mówią nie znasz dnia ni godziny .......kiedy Ci się cos przypomnie :D :D :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 22 marca 2005, 23:16 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
:D :D :D Gratulacje E-11 z okazji awansu na podporucznika. !00 LAT !!! :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 24 marca 2005, 23:31 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 259
Lokalizacja: dom: O-ca, MEW: brak :(
Podpinam się bezczelnie :lol: , ale czule do pozdrowień z okazji awansu.
:D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 26 marca 2005, 20:28 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Dzięki , muszę sie teraz bardziej starać i angażować bo te gwiazdki do czegoś zobowiązują. :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 28 marca 2005, 13:47 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
[quote:318514919d="mpoplaw"]źle powiedziane poniżej prędkości synchronicznej wirnik goni pole elektromagnetyczne i silnik pobiera prąd, powyżej prędkości synchronicznej to pole goni wirnik i wtedy silnik oddaje prąd. teoretycznie największą moc osiąga przy + lub - 33% zadanej prędkości obrotowej (dla 1440 obr/min daje to 1000 obr/min dla pracy silnikowej i 2000 obr/min dla generatora) w druga stronę nie jest jednak tak słodko bo wzrasta napięcie wraz ze wzrostem obrotów i ryzyko spalenia przewodów. Pamiętaj że silnik projektowany jest na prace silnikową a więc przy znamionowych 1440 obr/min tak naprawdę przewiduje się że będzie pracował na 1000 obr/min. Zadanie mu 2000 obr/min przeciąża go o 100% czyli prawie jego granice bezpieczeństwa.[/quote:318514919d]

Hmmm, chyba czegoś nie rozumiem. Pokaż mi w MEW silnik/generator z mocą powyżej 20kW który przekracza prędkość synchroniczną o więcej niż 2% bo nie spotkałem się....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2005, 09:11 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
A nie napisałem tam "teoretycznie" :D przecież kłopoty, wzrost napięcia, zaczynają się właśnie po przekroczeniu obrotów znamionowych, silnik bardziej się grzeje i rośnie ryzyko spalenia wszystkich okolicznych odbiorników prądu. Gdyby wykonać go od podstaw jako prądnicę bez problemu osiągnie 133% prędkości synchronicznej tylko że wtedy będzie się nazywał generator dla MEW i kosztował trzy razy więcej albo pięć razy więcej. Oprócz pogrubienia zwojów trzeba też dać ich mniej dla zachowania napięcia 400V. Skórka nie warta wyprawki.

BTW tego posta wysłałem o 8:00 a na forum pokazuje się godzina 16:00 czyżby zegar forum spieszył się o 8 godzin :?: To by wyjaśniało tych maniaków którzy rzekomo o 5:00 rano pisali posty :cry:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2005, 09:35 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Zmień swoją strefe czasową w profilu. Uzytkownicy ktorzy zarejestrowali sie dosc dawno maja jakas dziką strefe w ustawieniach :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2005, 09:42 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
już ustawiłem GMT + 1 domyśłnie ustawiało się Australia + 10 :D

i nie trafiłem z letnim czasem nadal jestem na zimowym :D

dobra poprawione do jesieni ustawiam na GMT + 0 a potem się zobaczy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2005, 03:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 259
Lokalizacja: dom: O-ca, MEW: brak :(
Uwaga! Maniak!
Jest na telegazecie 02:04 31.05.05, gdy to piszę.

To nie mania, tylko brak czasu, niektórzy z nas mają dyrektorów i raporty do napisania. Więc, choć kończą " pracę " o 19.00, to tyrają do późna, więc na MEW czas jest po spełnieniu " obowązków małżeńskich". :wink:
Tylko zachowajcie to dla siebie, bo dostanę burę :mrgreen:

Wzywam do stawiennictwa na zniszczenie kilku bronxów.

Proponuję wrócic do tematu "moc na wale", bo znowu będzie na mnie, że rozp...am fachową dyskusję ( skąd inąd słusznie ).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2005, 12:45 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Łukaszen, widzę że ciężko tyrarz w tej nowej tyrze. Nie tęsknisz przypadkiem za starą tyrą? Przedstawiciel handlowy to ciężki chleb. Ciekawe jak długo wytrzymasz? Trzymam kciuki, wytrzymaj!

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2005, 23:26 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
[quote:60d3679968="Lukaszen"]... więc na MEW czas jest po spełnieniu " obowązków małżeńskich". :wink: [/quote:60d3679968]
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Jak by to "moja" przeczytała to już bym miał do słuchania :mrgreen:

Syndrom działa :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 94 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL