Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 12:56

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2005, 21:07 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 stycznia 2005, 01:00
Posty: 13
Czytam posty i widze 5kW, 10kW, 50kW...
A ja jestem posiadaczem działki z małym potoczkiem. Teraz pewnie sie usmiechniecie pod nosem: srednio 5 l/s a max spadek 2m. To dopiero wyzwanie!!;) Idealizujac to bedzie niecale 100W. Ja potrzebuje pradu do ladowania akumulatorow do ewentualnego oswietlenia przyczepy kempingowej. Przeciez kilkadziesiat wat wystarczy, prawda?:> Myslalem o zastosowaniu Peltona ale ciagle gdzies czytam ze do tego duzego spadku trzeba. Wiec co - Kaplan? Ale wydaje mi sie ze turbina Peltona jest prostrza do wykonania niz smiglowa. Co radzicie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2005, 21:21 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Koło wodne chyba bedzie najprościej. Kaplan to był bytaki co można przy zegarku nosić. Pelton i Franciss raczej odpadają moim zdaniem.

A i widze że rejestracja na forum się udała


8)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2005, 23:59 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 stycznia 2005, 01:00
Posty: 13
nie pamietam juz wynikow ale z tego co liczylem do potrzebnej dla pradnicy liczby obrotow potrzebowalbym peltona na ok 10 cm srednicy. Zrobilem taki prowizoryczny rurociag i cisnienie przy wylocie wcale nie jest takie male a bedzie jeszcze wieksze bo uzyskam jeszcze pol metra slupa wody.

taaaa... DZIEKI ZA POMOC W REJESTRACJI:D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2005, 23:17 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 stycznia 2005, 01:00
Posty: 13
wyglada na to ze miales racje z tym kolem wodnym;) w polskim internecie jest tego niewiele ale angole maja mnostwo stron na temat MEW! szczegolnie ucieszyly mnie (nie wiem czy to akurat angoli)
http://www.otherpower.com/otherpower_hydro.html
i
http://www.otherpower.com/scotthydro1.html
w moim przypadku to jest to, prawda?:D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2005, 23:54 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 18 listopada 2004, 01:00
Posty: 102
Lokalizacja: Zielona Góra
nie łam się kudzu
dzisiaj mam malo czasu , ale gdzies czytałem o turbinkach na cos tak małego jak piszesz

jeszcze sie odezwe i dam znać na forum

Willi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 7 stycznia 2005, 11:32 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 stycznia 2005, 01:00
Posty: 13
"na cos tak malego"...
heh;)
juz nie moge sie doczekac!:D



prosze admina o wyrozumialosc - uzywam forum prawie jak czata ale trzeba to jakos rozkrecic!

cel pierwszy: przebicie forum techtronica;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 7 stycznia 2005, 14:12 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
forum techtronika ??

to mam jakas konkurencje ??

podajcie link....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 7 stycznia 2005, 16:54 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 stycznia 2005, 01:00
Posty: 13
heheh.... techtronic to zupelnie inna tematyka (techtronic.pl ale teraz maja problemy z serwerem)! chodzilo mi tylko o rozwoj forum;) ale ja wiem czy temat MEW moze przebic telefonie komorkowa...

<chyba zbaczamy z tematu>


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 8 stycznia 2005, 23:27 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 18 lipca 2004, 01:00
Posty: 71
Lokalizacja: DOM:Szprotawa, woj.lubuskie MEW: okolice Zgorzelca
Witam:)
Widziałem ostatnio taką małą turbinkę (średnica ok. 20cm), a dokładniej pędnik z jakiejś łodzi. Wyglądała jak kolanówka z suchym kolanem, 3-łopatowe śmigło. Pewnie sprawność nie jest imponująca, ale lepsze to niż koło wodne. Kolega planował ją na podobne warunki do Twoich - zasilanie domku letniskowego, czy czegoś podobnego. Jeśli chcesz, dowiem się szczegułów: gdzie kupił, itd. Może uda się wysłać Ci zdjęcie tego cudeńka.

Pozdrawiam! :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2005, 02:05 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
to jest na tej stronie http://www.energiazadarmo.pl/energia/turbina.htm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2005, 13:43 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 stycznia 2005, 01:00
Posty: 13
e-11 - bylem juz na tej stronie;) wlasnie cos takiego chcialem skombinowac ale admin odradzil kaplany i peltony i chyba faktycznie na takie strumyczki to nie ma sensu.
Co o tym myslicie?
automatyk - ale mimo wszystko wdzieczny bylbym za jakiekolwiek informacje. Przeciez kazda sie przyda;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 25 lutego 2005, 09:25 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
Ja bym założył alternator od samochodu + kilka akumulatorów na napięcie 12 lub 24 V. Dlatego że po pierwsze jest to najtańsze rozwiązanie po drugie zrobisz to sam, po trzecie każda przyczepa ma już instalację 12 lub 24 v i wystarczy podłączyć do gniazdka. Po czwarte traktował bym to jako hobby a nie źródło dochodów. BTW prawie każdy jacht ma małą turbinę wiatrową do ładowania akumulatorów, jest to sprzęt bardzo rozpowszechniony i popularny jak by ci się udało zdobyć z demobilu taki zestaw to wystarczy tylko zamienić wiatrak na śmigło.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 4 marca 2005, 19:05 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 stycznia 2005, 01:00
Posty: 13
Tak właśnie zaplanowałem:) Mam kilka skrzyń akumulatorów zasadowych z ogniwami 6V wiec poprzez ich łączenie moge uzyskać praktycznie każde napięcie. Z generatorami jachtowymi to bardzo cenna uwaga - thx.
Oczywiście nie mam zamiaru tego prądu sprzedawać!!;) Jeśli coś z tego wyjdzie to prawdopodobnie ledwo wystarczy na moje potrzeby! Ale okazało się że moge zwiększyć spadek:> Jeszcze nie liczyłem ile ale każdy metr się przyda.

Kiedyś była mowa o książce Krzyżanowskiego "Turbiny wodne". W końcu ją załatwiłem. Ale raczej nie uda mi się całej przeskanować;) Jeżeli ktoś ma jakieś życzenia to służe pomocą - w miare możliwości rzecz jasna;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 7 marca 2005, 23:22 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 259
Lokalizacja: dom: O-ca, MEW: brak :(
Tak czułem, że w końcu pojawi się jakiś konkret w temacie "za małe osiągi". To może być to, co da się wsadzić do mojego młyna i nie urwie mi kieszeni tak od razu. Fajnie będzie mieć choćby wolty za free i pobujać trochę gula tym z RE Oleśnica. heheheh
Poza tym musi mi coś rekompensować choleną wilgoć jaka siedzi w moich murach, z którą w tym roku postaram się powalczyć. Niestety porządne środki na tego typu problemy są drogie jak ...
Podejrzewam, że część z was ma podobne zgrzyty - w tej materii chętnie służę fachową pomocą.

Co do pyffka: pamiętam, ale znów leci jakieś białe świństwo z nieba, shit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dziś lezy u mnie około 25-30 m świeżego(!) śniegu. Zachciało się narciarzom, cholera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ł.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL