Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 20:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 31 stycznia 2014, 09:41 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Zastanawiam się jakie znaczenie ma w miare szczelne zamkniecie obiegu wody w spirali Francisa.
Ilustruje to zalaczony schematyczny rysunek, który znalazłem na internecie.
Rysunek ten pokazuje, ze niejako "koncowa" lopatka kierownicy jest nieruchoma i tak ustawiona, ze uniemozliwia wodzie, która wykonala pelne kolo w spirali, ponowne wlaczenie się do nurtu wody wplywajacej.
Jest to dla mnie dlatego istotne, ze w naszej MEW używamy turbine wykonana na bazie pompy wodnej UM400 z wirnikiem typu Francisa, bez kierownicy.
Obwod większej średnicy tego wirnika ma 339 mm (mniejsza srednica 310 mm), a otwor centralny w spirali ma 440 mm, czyli szczelina na "zamknieciu" spirali ma co najmniej od 50,5 do 65 mm.
Oznacza to, ze woda po okrazeniu spirali wkolo, może ta szczelina "szturmowac" strumien wody wplywajacej do spirali.
Moje pytanie - czy i jakie to może mieć znaczenie?
Musze zaznaczyć, ze przy pracy na pelnych obrotach (maksymalnym przełyku) zwiększanie ciśnienia w rurociągu nie daje zwyzki mocy (może nawet da się zauwazyc nieznaczny spadek mocy).
Może ta - nieporzadana w tym miejscu - szczelina jest za to odpowiedzialna!?
Bardzo proszę o opinie kolegow "elektrowniarzy".


Załączniki:
spiralaTF.JPG
spiralaTF.JPG [ 60.17 KiB | Przeglądane 6699 razy ]

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 9 lutego 2014, 23:47 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 01:00
Posty: 116
Lokalizacja: Szklarska Poręba, Heidenheim an der Brenz
Po pierwsze wszystkie łopatki kierownicy na tym rysunku są nieruchome. Można powiedzieć, że są to łopatki wsporcze spirali. Najprawdopodobniej pomiędzy wirnikiem a łopatkami nieruchomymi znajdzie się jeszcze regulowany aparat kierowniczy.
Co do szczeliny moja odpowiedź w drugim poście dotyczącym tego samego wątku: viewtopic.php?f=4&t=1859#p14897


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 10 lutego 2014, 14:42 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Dziekuje bardzo za "zabranie glosu" odnośnie tematu, który zglosilem.
Z wcześniejszych dyskusji rozumie, ze "farheigh", jest wysoce wyedukowanym specjalista w tematyce dotyczącej elektrowni wodnych i dyskutuje wyjątkowo rzeczowo i konkretnie (bez obserwowanego często niepotrzebnego wymądrzania się bez pokrycia).
Jednakze, ja rozumie zamieszczony tu rysunek jako schematyczny i wszystkie łopatki - poza jedna (koncowa) mogą być ruchome (mechanizmu ich sterowania tu nie pokazano dla uproszczenia rysunku). Ta ostatnia lopatka wszakże z cala pewnoscia nie może być ruchoma, natomiast bardzo ladnie zamyka spirale, uniemozliwiajac wodzie, która wykonala pelen obrot w spirali, na powtorne wlaczanie się do nurty wody wplywajacej do spirali.
Takie "zamkniecie" obiegu wody w spirali można tez znalesc na innych rysunkach spiral turbin wodnych.
Domyslam się, ze brak takiego "zamkniecia" obiegu wody w spirali może powodować zaklucenia nurtu (i ciśnienia) wody wplywajacej do spirali z rurociągu zasilającego, a zatem spadek sprawności.
I na odwrot, zamkniecie obiegu wody w spirali, zwiększy jej ciśnienie i wymusi jej pelen przepływ przez wirnik, a wiec podniesie sprawność!?

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 10 lutego 2014, 20:45 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 01:00
Posty: 116
Lokalizacja: Szklarska Poręba, Heidenheim an der Brenz
Tak, zminimalizowanie szczeliny podwyższa sprawność.
A łopatki na rysunku są nieruchome, co można poznać po ich profilu. U dołu przy dnie spirali, które ma przekrój zbliżony do cylindrycznego przyjmują one kształt dna spirali, co uniemożliwiałoby obrót, a więc są przymocowane na stałe.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 10 lutego 2014, 23:36 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Dzieki farheith - masz racje, teraz to widze przygladnawszy się dokładniej rysunkowi.

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL