Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 6 marca 2013, 10:17 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Kolejny raz natknalem sie na opis produkowanych w Kanadzie mini turbin wodnych na bazie wybranych pomp (nie wszystkie pompy mozna do tego adoptowac) - http://www.smallhydropower.com/thes.html.
Wydaje sie byc swietnym pomyslem, aby zamiast skomplikowanej jednej (duzej) turbiny z kierownica, ktora umozliwia dostosowywanie jej do roznej podazy wody - jednakze z gory wiemy, ze tylko przy optymalnym przeplywie uzyskujemy maksymalna jej sprawnosc. Rowniez wiemy o tym, ze sama kierownica - zlo konieczne - tez hamuje przeplyw wody i zabiera czesc sprawnosci.
Otoz oni proponuja w miejsce tej drogiej (bo skomplikowanej) turbiny, zastosowac kilka turbinek na rozna moc nominalna - bez kierownic - wykonanych na bazie pomp.
I teraz - zamiast regulowac kierownica - wylaczamy lub wlaczamy do pracy kolejne male proste i tanie turbinki, ktore maja znacznie wieksza szanse pracowac w optimum sprawnosci plus bonus na wydajnosci (i kosztach = cenie sprzetu) za nie posiadanie kierownicy.
Do mnie przemawia to w 100 % - genialne, a takie proste, ze az sie nie chce wierzyc!

Ciekaw jestem opini naszych forumowiczow na ten temat

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 6 marca 2013, 22:14 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Myślę, że na tym forum nie będzie to pozytywnie przyjęte bo odbierało by chleb firmie Admina, a poza tym to niezłe. Coś jak proste elektrownie na przepływie bez pietrzenia np. na Amazonce :mrgreen: Zorientowanych pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 marca 2013, 05:33 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Narek, nie prowokuj. Ja tu mam najmniej postów, poza tym nie jest to produkt konkurencyjny dla nas.

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 marca 2013, 12:02 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Ależ to coś co np. WTW mrągowo wiele lat temu polecało. Proste turbiny śmigłowe bez regulacji, pracujące włącz - wyłącz. Dodatkowa zaleta - o wiele wyższe obroty niż pojedynczej dużej turbiny. Nic nowego.
Pozdrawiam!
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 marca 2013, 15:47 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 01:00
Posty: 116
Lokalizacja: Szklarska Poręba, Heidenheim an der Brenz
Turbiny śmigłowe mają wyższą sprawność optymalną aniżeli Kaplana. Jeśli wahania przepływu nie wymagają płynnej regulacji podwójnej (wieniec wirnika i wieniec kierownicy) i jeżeli oczywiście jest to energetycznie uzasadnione, to można stosować turbiny śmigłowe z regulacją pojedynczą (tylko wieniec kierownicy) lub/i poprzez odłączanie turbozespołów Ostatnio przekonaliśmy do tego rozwiązania dużego kanadyjskiego klienta przy wieluset milionowym projekcie. To jednak zależy od lokalizacji i raczej jest rzadkością.

Co do turbin bez regulacji wirnika i kierownicy dla małych elektrowni wodnych Voith od bardzo niedawna ma ciekawe opatentowane rozwiązanie o nazwie StreamDiver powstałe przy współpracy z siostrzaną firmą Kössler. Cały turbozespół wraz z generatorem synchronicznym o bardzo kompaktowej budowie jest zatopiony pod wodą. Nie ma w tym ani kropli oleju - zastosowano pełne uszczelnienie łożysk wodą, dzięki temu, że sam generator również wypełniony jest wodą. Można powiedzieć, że ponad wodę "wystaje tylko kabel". Regulacja może odbywać się poprzez odłączanie poszczególnych turbin, jak w temacie tego posta, lub za pomocą regulacji obrotów przemiennikiem częstotliwości. W tym drugim przypadku potrzeba oczywiście małego budynku gdzie stanie przemiennik częstotliwości. Generalnie jednak inżynier i manager produktu powiedział mi, że to jest rozwiązanie dla terenów o dużych restrykcjach środowiskowych, np. tam, gdzie należy wykorzystać istniejący stopień wodny. Daje się również wbudować w istniejące obiekty hydrotechniczne. Ale przy większych wahaniach przepływu, czyli w większości przypadków, bardziej jednak opłaca się hydrauliczna regulacja przepływu a nie odstawianie większej ilości nieregulowanych jednostek.
Tak jak pisałem wyżej, jest to stosunkowo nowe rozwiązanie i marketing nie zdążył jeszcze z opublikowaniem materiałów reklamowych na stronie internetowej. Jeśli kogoś interesuje więcej informacji, opis, zakres zastosowań, zdjęcia przykładowych rozwiązań, to dostałem oficjalny katalog w pdf, który mogę przesłać e-mailem. Proszę o info na priv. Tutaj na stronie nr 26 można znaleźć widok ogólny rozwiązania: http://voith.com/en/Presentation_Voith_ ... e_2012.pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 marca 2013, 16:58 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Max1 napisał(a):
Ależ to coś co np. WTW mrągowo wiele lat temu polecało. Proste turbiny śmigłowe bez regulacji, pracujące włącz - wyłącz. Dodatkowa zaleta - o wiele wyższe obroty niż pojedynczej dużej turbiny. Nic nowego.
Pozdrawiam!
Maciek


No prosze - nasi tez mysla!
Ale nie rozumie, dlaczego zaleta sa "o wiele wieksze obroty..." - prosze wytlumacz mi to!

Pozdrowienia - kruk.

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 marca 2013, 18:18 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
farhigh napisał(a):
Co do turbin bez regulacji wirnika i kierownicy dla małych elektrowni wodnych Voith od bardzo niedawna ma ciekawe opatentowane rozwiązanie o nazwie StreamDiver powstałe przy współpracy z siostrzaną firmą Kössler.


Jako nowość widziałem coś podobnego 10 lat temu:
Obrazek
Obrazek

http://mew.pl/coppermine/displayimage/a ... os=52.html

Kruk napisał(a):
Ale nie rozumie, dlaczego zaleta sa "o wiele wieksze obroty..." - prosze wytlumacz mi to!


Bo można wyeliminować przekładnie dopasowując się średnicą turbiny pod prędkość generatora.....

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 marca 2013, 21:27 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Bo nie ma jednego wirnika o dużej średnicy - gdzie turbina ma wolniejsze obroty, ale kilka małych turbinek o małych średnicach, które mają zdecydowanie wyższe obroty. Wbij sobie nawet w kalkulator turbin na macierzystej :) stronie. DLa przykłądu przy Q = 4000 l/s i H = 2,5 m wirnik 3 łopatowy ma 304 obr/min, 4 łopatowy 204 obr/min. Dla takiego samego spadu i 1000 l/s to odpowiednio 609 i 408 obr/min. Małe się kręci szybciej :).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 marca 2013, 22:09 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 01:00
Posty: 116
Lokalizacja: Szklarska Poręba, Heidenheim an der Brenz
Fakt, takie moduły matrycowe oferuje już od jakiegoś czasu sporo firm. Ale z patentami jak to z patentami, coś tam wystarczy lekko zmienić, poprawić i już można rejestrować jako nowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL