Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 21:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 18 sierpnia 2012, 10:29 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 26 stycznia 2012, 14:38
Posty: 7
Witam
Mam problem lub może tak mi się wydaje ze sprawnością MEW. Mianowicie obiekt zakupiłem z pół roku temu, pierwotnie były tam zamontowane dwie turbiny z firmy ZABER fi 550, czterołopatowe, nieregulowane śmigłówki w ukłądzie rurowym, zamontowane w oknie jazu. Wg. dokumentacji i operatu miały one przy spadzie 2,7-2,8m łykać około 1m^3 i dawać około 19kw (generator zamontowany 15kw). Turbiny zostały przewymiarowane gdyż wg. dokumentacji z IMGW na podstawie której dokonywano kalkulacji mocy średni przepływ w ciągu roku miał wynosić odpowiednio 1,6m^3 przez pół roku, oraz około 2,1m^3 przez pozostałe pół roku. Podczas gdy według moich rocznych obserwacji obiektu te wartości są odpowiednio 0,8m^3 i 1,4m^3. Na obiekcie spad rzeczywisty to dokładnie 2,47m przy przepływie 0,8m^3. Według poprzedniego właściciela jedna turbina dawała w takich warunkach około 13kw, jednak w okresach suchych zabierała za dużo wody i piętrzenie siadało. Wymienił więc wirnik na "oszczędniejszy" i pokombinował ż przełożeniem na generator- wynik tego taki że turbina daje teraz około 9kw. Dodam że rzeka nawet w okresie teraźniejszego suchego lata niesie około 0,7-0,8m^3 wody (wyliczenia przepływu mam z gurtu betonowego 100m poniżej MEW o przekroju trapezowym), elektrownia znajduje się w górnym biegu rzeki która głównie jest zasilana ze źródeł.
W każdym razie obecnie jest zamontowana jedna turbina i miejsce na drugą którą mam zdemontowaną na podwórku. Obecna moc moc uzyskiwana 9kw wydaję się trochę niska i szukam rozwiązań aby chodź troszkę to poprawić. Poza tym mam wrażenie że turbina zachowuję się dość dziwnie. Jak wspomniałem turbina jest bez regulacji, łopatki kierownicy są wspawane na stałe, a na wlocie znajduje się zawór motylowy zamykający dopływ do turbiny. Po pierwszym uruchomieniu gdy zawór motylowy otwarty został na maxa moc była jeszcze mniejsza - ledwo 7,5kw, dopiero stopniowe zamykanie zaworu motylowego o kilka stopni pozwoliło znaleźć optymalny punkt w którym moc była najwyższa, tj. około 9kw. Niepokoi mnie jeszcze zmienność w mocy oddawanej bez zmiany innych czynników, tzn. raz w tych samych warunkach kręci blisko 10kw, raz ledwo 8kw, gdy poziom górnej ani dolnej wody się nie zmienia.
Odpływ wody z rury ssawnej też budzi moje podejrzenia, w wodzie znajduje się bardzo dużo pęcherzy powietrza, chodź sam odpływ jest dosyć spokojny tzn. bez nadmiernego wzburzania wody.
W chwili obecnej nie bardzo wiem co można poprawić, miałem oferty na nową turbine jednak cena przekracza moim zdaniem zdrowy rozsądek, więc próbuję poprawić co się da a jak się nie da to wtedy trzeba będzie pomyśleć o innej turbinie. Mam w planie dorobić regulację łopat kierowniczych w nadziei że to pomoże znaleźć kilka % sprawności.
Może ktoś z Szanownych Kolegów mógłby pomóc w oszacowaniu możliwości i nakierować w poszukiwaniach problemu.
Pozdrawiam
Radek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 18 sierpnia 2012, 11:35 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Wg. mnie przyczyn może być kilka i mogą występować jednocześnie, każda obniżając sprawność o parę punktów i w różnym stopniu. I tak:
- przewymiarowana turbina
- zły profil łopat
- dokładność wykonania turbiny
- zbyt duże luzy między łopatami a obudową
- niesymetryczny podział łopat na wirniku
- straty hydrauliczne na dopływie i wylocie z turbiny, a więc
- rura ssawna o wadliwym kącie rozwarcia i wadliwej geometrii przekroju
- zbyt płytko zanurzona rura ssawna
- zbyt mała odległość między dnem niecki wypadowej a końcówką rury ssawnej
- zbyt mała niecka wypadowa
- straty na przekładni na skutek zużycia, bądź wadliwej konstrukcji
- generator zbyt dużej mocy

A to, że na tych samych parametrach raz ma 9 kW, a raz 7,5 kW mocy mogę jedynie wytłumaczyć niedokładnością pomiarów parametrów, czyli rzeczywiste parametry spadu i przepływu jednak nie takie same.
Gdyby wszystko było ok. powinieneś mieć ok 13 kW na tych parametrach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 19 sierpnia 2012, 10:00 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 26 stycznia 2012, 14:38
Posty: 7
Witam
- przewymiarowana turbina to fakt - moim zdaniem powinny być dwie fi 400
- profilu łopat nie jestem w stanie ocenić - wirnik jest wykonany ze staliwa - zastanawiam się czy któryś z producentów turbin mógłby dobrać i wykonać wirnik do istniejącej turbiny.
- spasowanie między wirnikiem i obudową jest dość ciasne, chodź nie występuje tutaj sferyczny fragment obudowy w którym porusza się wirnik które widuje się w regulowanych turbinach (nie wiem czy to jest istotne).
- Rura ssawna z grubsza wydaje się ok, stożek mieści się w zakresie 7-14 stopni i jej koniec jest zanurzony około 0,5m pod dolną wodą.
- głębokość niecki wypadowej około 1,3m a jej długość około 8m, szerokość 5m
- przekładnia jest na paskach klinowych, w oryginale przełożenie 2:1
- generator jest za duży, jeżeli nie będzie możliwości nic polepszyć, to będę chciał zmienić na silnik 9kw

Stałe łopatki kierownicy wzbudzają moje podejrzenie, jest siedem wspawanych łopatek w formie blachy pochylonych o kąt około 20stopni.
Pochylenie i profil jest moim zdaniem nie najlepszy, proszę zobaczyć na zdjęciu.


Załączniki:
112.jpg [221.12 KiB]
Pobrane 523 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 19 sierpnia 2012, 23:13 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Zmniejsz to zdjęcie, albo usuń, bo aż czytać się nie chce - taki jest format.
Wracając do sprawy: zakładamy, że rura ssawna i niecka wypadowa załatwione i tam nie ma czego szukać. Geometrii i symetryczności profilu łopat też nie sprawdzisz i nie tak "hop siup" nie zmienisz. Zostawiamy w spokoju. Teoretycznie masz ok 19 kW przy 100% sprawności, szukamy 70 procentowej na wyjściu z generatora, czyli ok 13 kW, nie jest to rewelacja ale jest do przyjęcia. Co nam pozostaje? Przewymiarowana turbina, jak ją łykniesz zarobisz może z 5 % z teoretycznych 19, czyli 1 kW. Dalej, za duży generator, zmniejszanie nie ma sensu bo dążymy do min 13 kW przy podanych parametrach, 15 kW jest ok. Szukamy dalej: przekładnia - na paski klinowe nie jest najlepsza , tam możesz zarobić kolejne ok 3%. No i pozostaje mój faworyt czyli opory hydrauliczne na wlocie, oznacza to profil i przekrój rury dolotowej, gównianą kierownicę i zawór motylowy. Jak tam będą za duże opory to część energii zostanie zużyta na mielenie wody.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL