Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 20:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 27 września 2012, 21:17 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Erle napisał(a):
Szanowny Panie szam1953

Prosze o informację od ilu postów na forum zaczyna się na nim istnieć?
Pomimo przeczytania wielu wątków w tym z Pana udziałem nie udało mi się dotrzeć do tej informacji. Odpowiedz proszę podać w jednostkach SI.

P.S. Czy to forum nie jest przypadkiem po to by pogłębiać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami?

Pozdrawiam.


Szanowny Panie Erle!
Pisz Pan co ma do napisania w jednostkach dowolnych, dla mnie bz, mogą być metryczne.
Na razie, to napisz Pan, Panie Erle na jakiego ..... Panu te średnice bez innych parametrów MEW, na jakiego .... zdjęcia turbiny, no i gdzie oraz jak zmierzyć tę prędkość wypływu. Na wszelki wypadek gdybyś Pan, Panie Erle miał problem załóż Pan prędkość wypływu 1,5 m/s, średnica na wylocie z turbiny 500 mm, średnica na końcu rury 650 mm, zdjęcie "wygoogluj" i weź Pan dowolnej turbiny śmigłowej. Napisz Pan, Panie Erle jakie wnioski z tego wynikają. Jak logicznie wywnioskujesz to w następnym poście zaistniejesz w dowolnym układzie, SI też.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 27 września 2012, 21:37 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Erle napisał(a):
Przykład:
Czy obciąć rurę ssawną prostą o średnicy 1,0 m w turbinie o przełyku 2m3/sek która znajduje się 0,2 m nad dnem? Założenia: dno płaskie, brak innych przeszkód powodujących utrudniony wypływ rury ssawnej, itp.
Dla w/w danych:
pole powierzchni rury ssawnej 0,785 m2,
średnia prędkość wody w rurze ssawnej 2,54 m/s,
powierzchnia przez którą woda przepływa pomiędzy rurą, a dnem 0,628 m2 - średnia prędkość wody w tym miejscu 3,185 m/s.
Takie umiejscowienie rury powoduje ewidentne dławienie i stratę na wypływie. Dążyłbym do tego żeby prędkość wody wypływającej pomiędzy rurą, a dnem była co najmniej równa średniej prędkości wody w rurze ssawnej. W tym przypadku obciłbym ją równo co najmniej 0,25 m nad dnem. Jeśli warunki by na to pozwalały pomiędzy dnem, a rurą ssawną pozostawiłbym odległość równą promieniowi rury ssawnej.


Ale skąd wiesz , że koniec rury ssawnej jest 0,2 m nad dnem niecki? O ten jakże istotny czynnik nie pytałeś. Nie pytałeś także o kolejne parametry i uwarunkowania, nie mniej istotne.. Średnice, prędkość przepływu i zdjęcia, to było przedmiotem pytania. Dalej nie wiem na jakiego ..... Tobie tylko te parametry do oceny sytuacji. A dążyć to należy do tego, żeby energia wypływu była jak najmniejsza przy zachowaniu warunku przełyku turbiny Panie Erle.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 28 września 2012, 09:15 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Obecnie koniec rury ssącej od dna to ok. 50 cm


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 28 września 2012, 20:59 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ta .... Jeżeli przepływ nominalny turbiny to 500 l/s albo coś koło tego i taki zmierzyłeś, a na spadzie 4,3 m daje 9 kW zamiast min. 15, to szukaj dalej. Ona musi dawać min 15 kW. Odrzuciliśmy rurę ssąca jako przyczynę - właściwy stożek , pow. niecki wypadowej, odpowiednia głębokość zanurzenia rury ( od górnej krawędzi dolnej wody także? winna być min 30 cm). Elektryka jest ok. zakładam, winowajcą pozostaje przekładnia, generator i ..... sama turbina. Jeżeli pierwsze 2 elementy są w porządku, to wywieź tę turbinę na złom, albo przynajmniej wymień kierownicę, lub wirnik, lub obydwa elementy ( po sprawdzeniu geometrii obudowy). Nie rób tego w jednej operacji bo nie poznasz przyczyny małej sprawności. Taka jest moja rada.

P.s. To nie jest kwestia wiary w turbinę. Jeżeli ma prawidłową geometrię łopat, jeżeli nie ma nadmiernych luzów między obudową a łopatami, jeżeli woda nie leci bezproduktywnie w innych miejscach, jeżeli kierownica jest prawidłowa (zakładam stała), to i tak muuuuusi dać min. 15 kW na wyjściu z generatora przy tych parametrach. Przy czym to nie jest szczyt możliwości śmigłówek. WARUNEK! Jest zaprojektowana na przepływ ok. 500 l/s przy podobnym spadzie, bo jeżeli ma nominalny przepływ np. 1,5 m3/s, to masz normalne osiągi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 29 września 2012, 19:04 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Sprawdzałeś może prędkość obrotową wirnika turbiny? Czy jest zgodna z założeniami producenta?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2012, 10:13 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Producent w ogóle nie przyznaje się do tej turbiny :). Dzwoniłem tam, chciałem się dowiedzieć jaki jest wyróżnik szybkobieżności (brak tabliczki znamionowej) by obliczyć obroty nominalne i dobrać przełożenie. Obecnie mam przełożenie 1:1, czyli wał turbiny sprzężony jest z wałem generatora sprzęgłem stałym. Zespół pracuje przy obrotach 762/min. Wcześniej było przełożenie na paskach klinowych, generator z większymi obrotami, ustrojstwo pracowało przy obrotach 960/min! i też dawało te ok. 9 kW.
Kierownica stała, sztywna. Dzwoniłem po producentach z pytaniem czy nie zrobią nowego wirnika (300 mm). Nikt nie chce się w to bawić, chcą mi sprzedać nową turbinę z generatorem, szafą sterowniczą... Jestem zdecydowany wymienić to złomstwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2012, 18:38 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Ja kiedyś dostałem propozycję od polskiego producenta:
turbina wodna śmigłowa o średnicy wirnika d = 350 mm ( bez regulacji)

Parametry turbiny :
- średnica wirnika, d = 350 mm
- spad obliczeniowy, H = 2.0 m
- obroty turbiny, nn = 650 obr/min
- przełyk max. , Q max = 0.33 m3/s
- moc na wale, Nt = 5.4 kW
- moc do sieci, Ne ~ 4.1 kW
Zanim zdecydowałbym o wymianie sprawdziłbym ile daje mocy przy mniejszej prędkości obrotowej. Np zmniejszałbym obroty po 50 lub 100 na/min i mierzyłbym moc. Oczywiście musisz mieć kilka kół pasowych. Na pewno sprawdziłbym przy ok 650 i 550 obr. Z tego co podajesz większe prędkości masz już sprawdzone. Przy takiej mocy jak u Ciebie mógłbyś wykorzystać wariator. Miałbyś przekrój przez wszystkie prędkości i gdyby moc przy jakiejś prędkości zadawalała dorobiłbyś odpowiednie koło.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2012, 19:23 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Pomysł z wariatorem może pomóc w optymalizacji obrotów, jest ok. Jednak Sasza to nie jest nowicjusz i chyba już wie, że z g....na bata nie ukręci, albo już ma dosyć eksperymentów. Papierologię MEW ma już pewnie dawno za sobą, teraz tylko biznesowo trzeba podejść do modernizacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 2 października 2012, 10:01 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Tak jak piszesz Szamie, mam tą turbinę tylko dlatego, że nie mam innej, na razie... Wymieniłem całą elektronikę, zminimalizowałem awaryjność do minimum, teraz przychodzi czas na zwiększenie mocy. Jestem zdecydowany na wyrzucenie tego złomstwa. Będzie Franek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 2 października 2012, 17:50 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
No to powodzenia przy zakupie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 3 października 2012, 10:07 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Dzięki. :D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL