Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest niedziela, 28 kwietnia 2024, 00:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 21:40 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ziemak napisał(a):
mam średnice wirnika 3300 i wału 1500mm jaki jest skok?


Odczytujesz z tabeli albo wykresu współczynnik skoku tzw. "pitch ratio", jest zależny od liczby wejść ślimaka, kąta pochylenia osi ślimaka oraz średnicy zewnętrznej turbiny, z tej zależności wyznaczasz skok.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 21:55 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2004, 01:00
Posty: 30
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
W przypadku czerpadeł ślimakowych (zasada pracy ta sama), Skok S=0,8-1,0 Dz (średnicy zewnętrznej ślimaka)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 22:07 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Edward napisał(a):
W przypadku czerpadeł ślimakowych (zasada pracy ta sama), Skok S=0,8-1,0 Dz (średnicy zewnętrznej ślimaka)


To jest zasada ogólna, zresztą nie pełna, gdyż może być nawet 1,2D, zależy to m.in. od kąta pochylenia osi oraz liczby wejść ślimaka. W energetyce, gdzie b. ważna jest sprawność, stosuje się precyzyjne wartości skoku. po to właśnie są współczynniki określające ten stosunek z dokładnością 4 miejsc po przecinku.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 22:08 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
czytam slucham nie komentuje. Długo dochodziłem do zasady...

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 22:09 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
dalem zapytanie jaki jest kąt

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 22:13 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ziemak napisał(a):
czytam slucham nie komentuje. Długo dochodziłem do zasady...


I co doszedłeś? czy uczysz się na tym co piszę?

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 22:18 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ziemak napisał(a):
dalem zapytanie jaki jest kąt


Nie precyzyjne, nie można na nie odpowiedzieć jeżeli nie podasz kąta pochylenia osi oraz liczby wejść ślimaka. No .... chyba, że masz takie wzory które nie obejmują optymalizacji turbiny, no takie "pi x drzwi"

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 22:40 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
szam1953 napisał(a):
Ziemak napisał(a):

Co chcesz ode mnie, przecież te wzory opierają się o empiryczne współczynniki. Sam ich też nie wymyśliłeś tylko odczytujesz z tabel. Wiadomo, że:


Q=k*n*D ^3 , gdzie współczynnik k jest w funkcji innych współczynników i parametrów, które odczytujemy z tabel, do których podałem linki. Optymalny stosunek średnic d/D dla wszystkich liczb wejść ślimaka = 0,54, optymalną wielkość skoku obliczamy znowu na podstawie wzoru zawierającego współczynnik empiryczny - tabela itd.
Czyżbyś wymyślił w tej kwestii coś nowego?

Szam


Już raz napisałem, tekst powyżej. Ziemak, nie bardzo rozumiem co chcesz nam przekazać. Czyżby "Wiem ale nie powiem", albo może chcesz sprawdzić czy umiem liczyć na kalkulatorze, czy też chcesz żebym policzył Tobie turbinę. Napisz wprost, co mi tam mogę Tobie policzyć.

Szam


Ostatnio edytowano poniedziałek, 3 stycznia 2011, 23:14 przez szam1953, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 22:53 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
usunięto przez autora


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 4 stycznia 2011, 08:16 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
Nic pytam sie poprostu gdyz to kolejny sprawa która jest najistotniejsza.
Inaczej jaki jest skok.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 4 stycznia 2011, 12:53 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ziemak napisał(a):
Nic pytam sie poprostu gdyz to kolejny sprawa która jest najistotniejsza.
Inaczej jaki jest skok.


No dobra , to już Tobie podpowiem. Dla kąta pochylenia osi ślimaka mniejszego jak 30 st. S= 1,2 D, dla = 30 st. S=D, dla większego jak 30 st., S=0,8D. Jednak ostrzegam, to nie są wartości optymalne, te zależą dosyć precyzyjnie od liczby wejść ślimaka i dokładnego określenia pochylenia osi. No, ale na pewno dysponujesz odpowiednimi tabelami i wykresami, no i możesz je sam wyznaczyć.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 4 stycznia 2011, 13:03 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ziemak napisał(a):
mam średnice wirnika 3300 i wału 1500mm jaki jest skok?


To nie jest optymalny stosunek średnic. A od niego też zależy optymalny skok ślimaka.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2011, 11:01 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
przemas napisał(a):
Witam. Skądinnąd ciekawe przemyślenia. Mnie brak wiedzy ślusarsko-inżynierskiej, ale zawsze warto posłuchać/poczytać co inni sądzą na ten temat. BTW co sądzisz o użyciu skrzyni biegów z jakiegoś samochodu? W końcu moce podobne, trwałość w pracy ciągłej w grubych tysiącach godzin. Cena wręcz śmieszna. Brak problemu z jakimikolwiek osiowościami, jakościami materialów etc.

Pozdrawiam po paru latach milczenia.
Przemas


Po przemyśleniu uważam, że nie nadaje się - nie przeniesie tak dużego momentu obrotowego.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2011, 17:06 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
szam1953 napisał(a):
przemas napisał(a):
Witam. Skądinnąd ciekawe przemyślenia. Mnie brak wiedzy ślusarsko-inżynierskiej, ale zawsze warto posłuchać/poczytać co inni sądzą na ten temat. BTW co sądzisz o użyciu skrzyni biegów z jakiegoś samochodu? W końcu moce podobne, trwałość w pracy ciągłej w grubych tysiącach godzin. Cena wręcz śmieszna. Brak problemu z jakimikolwiek osiowościami, jakościami materialów etc.

Pozdrawiam po paru latach milczenia.
Przemas


Po przemyśleniu uważam, że nie nadaje się - nie przeniesie tak dużego momentu obrotowego.

Szam


A dlaczego?

P.s. Ciesz sie ze pytam ja ,a nie Narek :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2011, 17:40 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
piomika napisał(a):
szam1953 napisał(a):
przemas napisał(a):
Witam. Skądinnąd ciekawe przemyślenia. Mnie brak wiedzy ślusarsko-inżynierskiej, ale zawsze warto posłuchać/poczytać co inni sądzą na ten temat. BTW co sądzisz o użyciu skrzyni biegów z jakiegoś samochodu? W końcu moce podobne, trwałość w pracy ciągłej w grubych tysiącach godzin. Cena wręcz śmieszna. Brak problemu z jakimikolwiek osiowościami, jakościami materialów etc.

Pozdrawiam po paru latach milczenia.
Przemas


Po przemyśleniu uważam, że nie nadaje się - nie przeniesie tak dużego momentu obrotowego.

Szam



A dlaczego?

P.s. Ciesz sie ze pytam ja ,a nie Narek :wink:


W odpowiedzi na P.s. no to naprawdę cieszę się. Gdyby o to patenciarz zapytał wyśmiał bym go.
Moment obrotowy na końcu wału turbiny jest ok 100 razy większy jak w samochodzie o podobnej mocy przy np. 3000 obr/min. Żadna przekładnia samochodowa tego nie wytrzyma, rozleci się na kawałki w momencie załączania generatora.

Szam

P.s. Ten moment to ok 9 500 Nm, przy turbinie 30 kW i 30 obr/min.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2011, 18:41 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
szam1953 napisał(a):

Moment obrotowy na końcu wału turbiny jest ok 100 razy większy jak w samochodzie o podobnej mocy przy np. 3000 obr/min. Żadna przekładnia samochodowa tego nie wytrzyma, rozleci się na kawałki w momencie załączania generatora.


Dalej nie kminie.
napisałeś wczesniej :
szam1953 napisał(a):

Na początek dobre rozwiązanie, ale pamiętaj, że musiałbyś dać pośrednią przekładnię, tam chyba ok 1/5 przełożenia, a my potrzebujemy ok. 1/25.
przy generatorze 750 obr/min.

Szam


Masz 30 kW na turbinie i obroty powiedzmy 30albo 150 obr/min .Nie przeniesie tych 30 kW przy obrotach 5*30=150 obr/min(albo 750 obr/min)?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2011, 19:06 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
piomika napisał(a):
szam1953 napisał(a):

Moment obrotowy na końcu wału turbiny jest ok 100 razy większy jak w samochodzie o podobnej mocy przy np. 3000 obr/min. Żadna przekładnia samochodowa tego nie wytrzyma, rozleci się na kawałki w momencie załączania generatora.


Dalej nie kminie.
napisałeś wczesniej :
szam1953 napisał(a):

Na początek dobre rozwiązanie, ale pamiętaj, że musiałbyś dać pośrednią przekładnię, tam chyba ok 1/5 przełożenia, a my potrzebujemy ok. 1/25.
przy generatorze 750 obr/min.

Szam


Masz 30 kW na turbinie i obroty powiedzmy 30albo 150 obr/min .Nie przeniesie tych 30 kW przy obrotach 5*30=150 obr/min(albo 750 obr/min)?


Przy pośredniej przekładni, zaraz za turbiną, o przełożeniu np. 1/5, ten moment ( 9 500 Nm) spada nam do 1 900 Nm, gdyż na wyjściu mamy już 150 obr/min. Dalej moment jest za duży. Jak pisałem, że na początek dobre rozwiązanie, to nie przeliczałem momentów obrotowych (odpowiedziałem z marszu) i wskazałem jedynie przełożenia. Potem zreflektowałem się i poprawiłem w kolejnym poście na ten temat.

Szam

P.s. Przy przekładni samochodowej od auta o max. momencie 300Nm przy 3 000 obr/min, turbina powinna mieć ok. 5 kW mocy max. Oczywiście jeżeli założymy przekładnię pośrednią zwiekszającą obroty z 30 na 150 obr.min.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 23:16 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Eh :!: To jest forum jednego, no .... dwóch, trzech autorów tematu :? . Narek wracaj, tu są tysiące wejść, będziesz gwiazdą.
To nie to samo co kiedyś, do czytania chętnych pełno, ale żeby podzielić się wiedzą to nie za bardzo.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 7 stycznia 2011, 18:07 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 18 lipca 2010, 18:21
Posty: 7
Lokalizacja: Okolice Ostrzeszowa
Wątpię żeby ktoś pod joł się budowy takiej elektrowni duzo pracy nerwow. Ciekawe kiedy w Polsce powstanie taka elektrownia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 8 stycznia 2011, 15:31 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
Tu sie mylisz łukaszu . Wlasnie mniej pracy jak przy kaplanie.
Co do tego czy ktos buduje? Sam prowadzę kilka procedur administracyjnych uzyskania pozwoleń. Wszystkie są oparte na archimedesie. Jeden obiekt jeśli nie będzie żaden urzędnik brudził to pozwolenia będą w tym roku.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 97 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL