Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 23:58

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 30 kwietnia 2013, 15:52 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
.... zabezpieczenia przeciw uderzeniu hydraulicznemu!??? Czy jest mozliwe.
Koncze projekt kierownicy do tubiny wykonanej na bazie pompy UM 400/500, wirnik typu Francisa.
Mysle tak umiescic osie lopatek kieronicy, by wieksza powierzchnia lopatki byla po stronie powodujacej ich otwieranie (czesc lopatki otwierajaca sie do wewnatrz).
W momencie nadmiernego wzrostu cisnienia - sumaryczne cisnienie na czesci "tylne" (otwierajace sie do wewnatrz) lopatek uzyska taka przewage nad mechanizmem zamykania kierownicy, ze nastapi otwarcie kierownicy (= redukcja cisnienia).
Kierownice moze "trzymac" np. odpowiednio dobrana sprezyna, ktora zadziala w momencie wzrostu cisnienia.

Ciekaw jestem, czy ktos z kolegow ma jakies doswiadczenia (przemyslenia) w tym temacie.

Bede wdzieczny za wszelkie wskazowki/uwagi!!!!

Pozdrowinia - kruk.

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 2 maja 2013, 14:53 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Witam,

w pompach UM wirnik jest helikoidalny. Zmieniłeś jej wirnik?
Najlepiej podpytaj u Janusza Nowakowskiwgo w Leszczyńskiej Fabryce Pomp, jest doradcą od pomp przemysłowych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 2 maja 2013, 20:15 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Tak, wirnik jest zmieniony na Francisa i od dawna stosunkowo dobrze pracuje, szczegolnie przy duzej podazy wody.
Jednakze nie mamy zadnej kierownicy, bez ktorej - mysle - sprawnosc przy malych wodach jest niezadowalajaca.
Natomiast nie sadze by ktos z Leszczynskiej Fabryki Pomp mogl mi doradzic odnosnie kierownicy, poniewaz oni w pompach nie stosuja zadnych urzadzen tego typu!
Mam oryginalny projekt kierownicy, ktora chce zainstalowac i stad moje pytanie odnosnie szczegolow.
Z tego co slyszalem kierownice we Francisach sa tak ustawione, ze niejako maja tendencje samoczynnego zamykania sie - np. gdyby uwolnic je od silownikow ktore nimi steruja (czy to prawda???)
Ja mam nadzieje, ze odpowiednie przestawienie osi lopatek kierownicy, tak by wieksza (powierzchniowo) ich czesc byla po tej stronie osi, ktora przy otwieraniu wychyla sie do srodka spirali - spowoduje odwrotna "tendencje", tzn. ze beda sie one otwierac (jezeli przestanie sie na nie oddzialywac silami zewnetrznymi - silownikiem).
Szczegolnie, ta tendencja otwierania sie powinna sie potegowac przy wzroscie cisnienia (uderzenie hydrauliczne) i wskutek tego powinno dochodzic do chwilowego uchylenia kierownicy i likwidacji nadmiernego cisnienia.
Aby to umozliwic, zamierzam kierownice polaczyc z silownikiem hydraulicznym za posrednictwem odpowiednio dobranej sprezyny.

Jest to moj pierwszy projekt tego typu, dlatego prosze o wszelkie uwagi, ktore moga kolegom przychodzic do glowy!

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 3 maja 2013, 07:02 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Hej,

A jak do tej pory regulowałeś przepływ przez Francisa?
Jednym z głównych zadań kierownicy jest odpowiednie skierowanie strugi wody na wirnik. Jeśli zmienisz punkty obrotu kierownic to możesz mieć póżniej duże straty energii pomiędzy kierownicami, a wirnikiem (w niesprzyjających warunkach). Dlatego mają obły kształt na wewnątrz i smukły przy wirniku.
Uderzanie hydrauliczne jest możliwe np przy szybkim zamknięciu kierownic. Ale skoro masz siłownik który precyzyjnie steruje łopatkami i w dodatku wolno to nie widzę możliwości powstania dogodnych warunków do uderzenia hydraulicznego.
O likwidacji uderzenia hydraulicznego słyszałem tylko w Peltonach. Montuje się odchylacz strugi wody pomiędzy dyszą, a wirnikiem. Jak trzeba szybko zatrzymać turbinę to najpierw odchyla się strugę wody, a następnie zmniejsza jej przepływ do całkowitego zablokowania.
Jeśli we Francisach istniałby problem uderzania hydraulicznego to już dawno byłoby coś montowane i dostarczane fabrycznie z turbiną. Nie słyszałem o tym.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 6 maja 2013, 09:00 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Możesz ustawić osie łopatek tak jak to opisałeś ale obawiam się że opory mechaniczne będą znacznie większe niż siły potrzebne do przesterowania i nawet jak na początku zadziała to po czasie przestanie. Moim zdaniem ślepa uliczka.

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 10 lutego 2014, 00:09 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 01:00
Posty: 116
Lokalizacja: Szklarska Poręba, Heidenheim an der Brenz
Przy nieprzewidzianym zrzuceniu obciążenia z generatora po stronie sieci należy jak najszybciej zamknąć aparat kierownicy aby uniknąć wzrostu prędkości obrotowej do prędkości rozbiegowej. Wtedy nieuniknione jest uderzenie hydrauliczne. Każdy rurociąg musi być tak zaprojektowany aby je wytrzymać. Przy dużych spadach, zarówno we Francisach jak i Peltonach na rurociągach ciśnieniowych buduje się zbiorniki wyrównawcze kompensujące przyrost ciśnienia. Jak pisał Erle w turbinach Peltona wartości wzrostu ciśnienia są dużo niższe dzięki możliwości odcięcia strugi od wirnika i powolnym zamykaniu igieł dysz natryskowych. Stąd rurociągi ciśnieniowe na wyższe spady są dla Peltonów dużo tańsze niż dla turbin Francisa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 11 lutego 2014, 10:31 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Tu musze podyskutować z farhigh'em, gdyż wg mojej wiedzy, używany przez nas silnik produkcji Celmy o nominalnych obrotach - 740/min, można bezpiecznie rozpedzic do 3000 obr/min (dzwoniłem z zapytaniem do Celmy), natomiast tubina Francisa ma określone obroty rozbiegowe - nasza nie przekracza 1350/min (sprawdziłem doświadczalnie - więcej nie osiagnie). Nie sadze, aby inne Francisy znacznie od tego odbiegaly!? Zatem daleko im jeszcze do 3000, wiec nie widze potrzeby szybkiego zamykania rurociągu zasilającego, co mogloby zagrazac jego uszkodzeniem (uderzenie hydrauliczne).
Chyba, ze istnieja inne zagrozenia - oprócz uderzenia hydraulicznego - które wymagają szybkiego ograniczenia obrotow rozbiegowych?

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 11 lutego 2014, 12:07 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 01:00
Posty: 116
Lokalizacja: Szklarska Poręba, Heidenheim an der Brenz
Przy takim zapasie do prędkości rozbiegowej faktycznie nie ma potrzeby szybkiego odcięcia dopływu wody. Innych zagrożeń nie widzę, ale tu niech wypowiedzą się koledzy mający więcej doświadczenia po stronie eksploatacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 11 lutego 2014, 20:52 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Jeśli z jakiegoś powodu ktoś przy francise miałby zamontowany generator o prędkości synchronicznej 3000 obr/min, i dodatkowo turbina pracowania z nizszą prędkością obrotową od nominalnej to przy zdjęciu obciażenia poprzez np. odłączenie od sieci prądnicy mogłaby się ona rozpaść.
P.S. Nie znam nikogo kto miałby prędkość synchroniczną generatora przy francisie 3000 obr/min.
Kiedyś byłem świadkiem jak przy turbinie śmigłowej sprzeżonej z generatorem nie zadziałał stycznik na szynie prądnica-sieć. Na szczęśce nic sie nie stało poza zdecydowanym wzrostem hałasu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 11 lutego 2014, 22:19 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Przepraszam - zostałem zle zrozumiany. Faktycznie predkosc synchroniczna silnika (prądnicy) wynosi 740 obr/min i normalnie pracujemy z predkoscia ponadnominalna - około 750 obr/min.
3000 obrotow tego silnika, to wg zapewnienia jego producenta (Celma) jest jeszcze bezpieczna szybkość, czyli silnik nie powinien ulec uszkodzeniu z powodu nadmiernej ilości obrotow.
Natomiast predkosc rozbiegowa prądnicy wynosi 1350 obr/min, czyli mamy jeszcze duzy zapas bezpieczeństwa; praktycznie nie ma możliwości doprowadzenia silnika do większych niż 1350 obr/min, tzn. układ nasz jest zupełnie bezpieczny.

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 12 lutego 2014, 00:38 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Mylisz pojęcia, albo czegoś nie zrozumiałem. Synchroniczna prędkość to taka powyżej której napędzany elektryczny silnik asynchroniczny zaczyna pracować jako generator. Nominalna prędkość silnika, to taka w której silnik osiąga moc nominalną (znamionową) w trybie pracy silnikowej. Jest ona zawsze mniejsza od synchronicznej o tzw. poślizg. Aby silnik pracujący jako generator osiągnął moc znamionową musi pracować z prędkością nadsynchroniczną właśnie o wielkość tego poślizgu. Im większy poślizg w każdym trybie pracy - silnik/generator, tym większa jego moc.
I tak dla silnika o obrotach synchronicznych 750 obr/min poślizg wynosi zwykle 10-20 obr/min . Producent podaje to na tabliczce znamionowej. Np. tabliczka 10 kW, 740 obr/min, oznacza moc 10 KW przy obrotach 740 w trybie pracy silnikowej oraz 760 przy trybie pracy generatora. To tylko tak dla zobrazowania sytuacji, bo zależność poślizg - moc, nie jest liniowa i zależy od charakterystyki silnika. Te synchroniczne prędkości zależą od liczby par biegunów, czyli max. 3000 dla 1 pary, 1500 dla 2 par, 1000 dla 3 par, 750 dla 4, itd.

P.s. Może chodzi o bezpieczną prędkość obrotową przy której silnik nie rozleci się jeszcze z powodu wyważenia wirnika i trwałości łożysk?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 12 lutego 2014, 08:43 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Masz racje szam - pomyliłem pojęcia; a wiec mamy silnik 37,5 kW którego predkosc nominalna wynosi 740 obr/min, używamy go jako generatora (osiagajac do 45 kW) pracując z szybkoscia synchroniczna ok. 750 obr/min. A 3000 obr/min to dla tego silnika maksymalna bezpieczna szybkość obrotowa, przy której - wg producenta - nie powinien (z powodu tak dużych obrotow) ulec uszkodzeniu.
Dzieki szam za pomoc w uscisleniu tych pojec!

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 12 lutego 2014, 09:09 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Przy 750 obr/min ten silnik nie będzie jeszcze wytwarzał prądu. Zacznie dopiero po ich przekroczeniu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 12 lutego 2014, 10:27 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Dobry jesteś szam - specjalnie sprawdziłem swoje stare zapisy i okazuje się, ze dopiero od 760 obr/min zaczelismy otrzymywać mala produkcje, a dla maksymalnej mocy (ok. 40 kW) obroty osiagaly 790 a czasami nawet nieco przekraczaly 800/min (chyba, ze licznik obrotow podawal fałszywe odczyty?)

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 12 lutego 2014, 10:27 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Dobry jesteś szam - specjalnie sprawdziłem swoje stare zapisy i okazuje się, ze dopiero od 760 obr/min zaczelismy otrzymywać mala produkcje, a dla maksymalnej mocy (ok. 40 kW) obroty osiagaly 790 a czasami nawet nieco przekraczaly 800/min (chyba, ze licznik obrotow podawal fałszywe odczyty?)

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL