Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 23:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 31 marca 2013, 11:38 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Witajcie świątecznie.
Takei pytanie, bo piszemy program do sterowania.
Przy starcie otwiera się łopaty francisa ile? Tak z grubsza? Bo rozumiem, że otworzyć trochę, odczekać do obrotów synchronicznych, zatrzasnąć stycznik i dopiero dalej?
Pozdrawiam!
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 31 marca 2013, 12:12 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Witaj,
dokładnie tak jak napisałeś. Ile musisz określić doświadczalnie a jak dasz radę to zrób tak że po kilku sekundach się jeszcze trochę otwierają dalej by umożliwić uruchomienie turbiny przy niższym spadzie. Z ciekawości na co piszesz ten program? Jakieś Logo/Need?

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 31 marca 2013, 15:45 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Hej. Dzięki! :) Ja piszę opis technologiczny :). A sam program kolega. No i na razie nie mam pojęcia na czym. Dowiem się. Ja na razie tworzę uzależnienia co od czego i jak :).
Jeszcze nie jestem pewien sterowania aparatami - mam przekłądnie na elektryczne napedy, ale boję się że mogą być słabe. Mam też dwie :) stacje hydrauliczne, ale jakośś to do mnie nie przemawia. Prąd z zasilaniem 230 V z UPSa wydaje się pewniejszy...
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 1 kwietnia 2013, 18:12 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Wydaje się.

Przy UPSie i napędach musisz bardzo uważać na przeciążenia - jedno małe przekroczenie momentu i napęd się wyłącza z błędem. Podobnie UPS, krótkie przekroczenie mocy i piiiip, wyłączony. Druga wada takiego ustrojstwa to bardzo ważne zabezpieczenie krańcowe, przynajmniej podwójne. Przekroczenie grozi zerwaniem gwintu lub czegośtam. Oczywiście w hydraulice również napotkasz przeszkody.

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 1 kwietnia 2013, 20:47 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Dzięki! ZObaczymy w praktyce zatem już na sucho - zawsze można będzie zmienić. Swoją drogą - mocno zmienia się moment jak płynie woda w porównaniu do testów na sucho?Bo łopatki wydają się być na tyle wyważone hydraulicznie, że nie powinno to mieć zbyt dużego wpływu?
M.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2013, 06:42 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Przy kontroli skrajnych położeń dobrze jest kontrolować je w ten sposób że brak sygnału to jest właśnie położenie krańcowe. Jeśli kontrolujesz to krańcówką mechaniczną to puszczony przekaźnik oznacza osiągniecie położenia krańcowego , jeśli kontrolujesz to czujnikiem indukcyjnym to najechanie na czujnik powoduje zanik sygnału wyjściowego z czujnika co oznacza osiągnięcie położenia krańcowego. W pierwszym przypadku spalenie się np. cewki przekaźnika będzie traktowane jak osiągnięcie położenia krańcowego, w drugim przypadku uszkodzenie wewnętrzne czujnika indukcyjnego będzie traktowane podobnie. Co się dzieje jeśli jest inaczej. Każesz stertownikowi zamykać/otwierać łopaty do położenia krańcowego, więc napęd startuje i jedzie czekając na złapanie przekaźnika(lub sygnał z czujnika indukcyjnego) a że przekaźnik mamy akurat uszkodzony to on nigdy nie złapie i tak napęd jedzie w nieskończoność aż coś urwie jak napisał PKi. Przy sposobie kontroli jak opisałem wyżej i uszkodzonym przekaźniku napęd w najgorszym razie nie wystartuje nigdy uważając że jest na położeniu krańcowym.
Tak przy okazji jak kontrolujecie stopień otwarcia łopat aparatu lub łopat wirnika.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2013, 07:37 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Wiatraki mają w siłowniku listwę pomiarową. Podaje ona sygnał analogowy. (można wielkość sygnału i punkty krańcowe programować)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2013, 11:32 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Są listwy z wyjściem analogowym tak jak piszesz, są też czujniki indukcyjne z pomiarem odległości jednak są to rozwiązania dość drogie i nie zawsze można kogoś przekonać do zastosowania takiego pomiaru.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 3 kwietnia 2013, 07:46 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Max, zdarza się że na "mokro" różnice są spore. Przeważnie napór wody chce zamykać łopatki - "przeważnie". Do tego opory mechaniczne wzrastają bo na każdej tulei, łożysku pojawia się nacisk. Do tego odkształcenia mechaniczne całego układu bo jednak lejesz na to kilka ton wody.

Czujniki to oczywiście listwy pomiarowe z przetwornikiem na sygnał analogowy lub cyfrowy. Oczywiście droga zabawka ale awaryjność bardzo niska.

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 3 kwietnia 2013, 15:05 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Dzięki :)
Swoją drogą ciekaw jestem jaki rząd wielkości kwoty to ukłąd kupny hydrauliczny. Ktoś wie :)
Pozdrawiam!
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 kwietnia 2013, 17:04 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Max1 napisał(a):
Dzięki :)
Swoją drogą ciekaw jestem jaki rząd wielkości kwoty to ukłąd kupny hydrauliczny. Ktoś wie :)
Pozdrawiam!
Maciek


Zawsze możesz zadzwonić do nas, poprosić z adminem albo w sprawie hydrauliki do turbiny i się dowiedzieć.

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 kwietnia 2013, 18:45 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Dobry pomysł :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL