Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 12:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ZE jako baterie
PostNapisane: środa, 31 października 2007, 02:46 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 31 października 2007, 01:00
Posty: 3
ZE jako baterie

Chodzi o mirko elektrownię wodną (300w może więcej).

Pytanie jest czy można używać ZE jako „baterie”. To jest sprzedawać im energię przez cały rok, a potem odkupować ją w zimie do ogrzewania.

Na zachodzie to jest znana jako „net metering”
http://en.wikipedia.org/wiki/Net_metering

Głupie pytanie. Gdzie ja zrobiłem błąd. W innych postach jest powiedziane ja mogę spodziewać się około 300PLN za Mw (czarna+zielona energia). Załóżmy w produkuje dokładnie 1watt/sek, co w skali roku daje mi 30MW. ( 365*24*60*60*1/1000000=31). To jest ~10'000 PLN per rok. Wydaje mi się to zbyt dużo jako ze 300w wtedy byłoby 3M PLN.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 31 października 2007, 07:09 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
nie rozumiem twojej jednostki
300 zł dostaniesz za 1MWh, czyli jeśli będziesz przez cała godzinę oddawał do sieci cały czas 1MW mocy, albo jeśli będziesz przez 3333,33 godzin bez przerwy na okrągło oddawał 300W mocy

legalnie twój pomysł jest możliwy ale sama opłata koncesyjna na wytwarzanie OZE zje cały zysk, jedyna twoja możliwość to pól legalne zamontowanie licznika jednofazowego starego typu który nie miał blokady wstecznej, jednym słowem ten licznik będzie się odkręcał tak długo jak długo będzie pracować elektrownia, rzecz bardzo wątpliwa bo większość dzisiejszych nowo montowanych liczników jest już elektroniczna, a nawet te stare mechaniczne już miały w większości blokady, generalnie jeśli masz licznik mechaniczny bez symbolu koła zębatego to jest szansa, jeśli na twoim liczniku jest symbol koła zębatego pozostaje ci tylko prąd stały i akumulatory


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 31 października 2007, 07:59 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 31 października 2007, 01:00
Posty: 3
mpoplaw napisał(a):

legalnie twój pomysł jest możliwy ale sama opłata koncesyjna na wytwarzanie OZE zje cały zysk,


http://www.ure.gov.pl/portal/pl/236/784 ... c_gos.html

cytat :
Przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii o łącznej mocy elektrycznej nieprzekraczającej 5 MW, zwolnieni są z wnoszenia:

* opłaty skarbowej za wydanie koncesji – zgodnie z art. 9e ust 18 pkt 3 ustawy – Prawo energetyczne;
* corocznej opłaty wnoszonej do budżetu państwa, określonej w art. 34 ust. 1 ww. ustawy – zgodnie z art. 34 ust. 4 ww. ustawy.


to jak to jest? co ja przegapiłem?
Jaka jest minimalna moc ażeby wyjść na zero, czy ktoś to policzył?


btw : te 5MW to jest bieżąca moc, a nie w skali roku, tak?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 31 października 2007, 08:50 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
do tego trzeba dodac oplate za licznik oplate, orzesylowa itp w sumie kWh(MWh) przy kupnie energii elektrycznej wyjdzie w zaleznosci od zakladu energetycznego wyjdzie ok 380-420 zl za MWh


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 31 października 2007, 15:30 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
microhydro napisał(a):
btw : te 5MW to jest bieżąca moc, a nie w skali roku, tak?

nie rozumiem pytania ?? moc to moc zawsze wyrażana była w watach, energia jak to energia wyrażana jest najczęściej w kilowatogodzinach [kWh] 1000 watów na okrągło przez caluśką godzinę


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL