Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 26 kwietnia 2024, 17:49

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 18 października 2007, 12:41 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 18 października 2007, 01:00
Posty: 3
Witam wszystkich. MAm pytanie czy ktoś nie dysponuję ewentualnie ma pomysł gdzie zobyć obliczenia potencjału energetycznego rzeki. Pisze pracę magisterską i potrzebuję takich materiałów. Ściągnąłem już poradnik pana Hoffmana może tam coś znajdę, ale to może być za mało. Dziękuję za wszelką pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 18 października 2007, 15:02 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Aby wyliczyć potencjał energetyczny rzeki nie wystarczy sama woda płynąca w rzece, musi być jeszcze pietrzenie. Potencjał energetyczny możesz obliczyć dla danej lokalizacji (piętrzenia), no tak mi się wydaje, a nie dla rzeki. Chyba, że przyjmiesz jako rzekę do obliczenia rzekę Bóbr. Jest na niej wiele pięterzeń z elektrowniami, dowiedz się jakie są pietrzenia i przepływy i będziesz miał potencjał energetyczny rzeki Bóbr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 19 października 2007, 06:17 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Nie tak.
Liczy się potencjał energetyczny rzeki i nie potrzebuje się do tego piętrzenia.
Tutaj chodzi o potencjalną moc całej rzeki. Rzeka sama w sobie ma spadek a jak wiemy spadek razy przepływ i razy przyśpieszenie ziemskie i mamy potencjalną moc.
Myślę że dobrze zrobić to nie jest to takie proste. Najlepiej chyba było by mając profil podłużny rzeki podzilić ją na niewielkie odcinki o jednakowym spadku i określić średni przepływ rzeki na końcu danego odcinka. Potem zsumować całość i mamy potncjał energetyczny calej rzeki. No i dzieląc rzekę na odcinki trzeba uwzględnić przyrost powierzchni zlewni (dopływy).
Nigdy tym się nie zaimowałem więc mogę się mylić ale ja to bym tak właśnie zrobił.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 21 października 2007, 21:11 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 18 października 2007, 01:00
Posty: 3
Dziękuję za odpowiedzi.
Dodam coś jeszcze może to rzuci nowe światło na temat. Obliczenie ma dotyczyć wyznaczenia przekroju rzeki o największym potencjale (odpowiedni spad i ilość wody) lub jaki jest potencjał energetyczny w danym przekroju rzeki. Czy spotkał się może ktoś z jakimś konkretnym tokiem obliczeń?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 22 października 2007, 18:13 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D Cz. Siledzik przepraszam za sarkazm-taki dzień dzisiaj mam, ale czy ty pracę magisterską piszesz czy MINISTERSKĄ ?
Jeśli ministerską to możesz nie wiedzieć co to jest potencjał energetyczny wody i jak go obliczyć. Na wszelki wypadek Panie przyszły minister to suma energii kinetycznej i potencjalnej w danym przekroju. Do obliczenia wystarczy powierzchnia przekroju wody , prędkość przepływu wody oraz wysokość spiętrzenia. Przyda sie tez znajomość rachunku różniczkowego do obliczenia energii kinetycznej- różne prędkości przepływu w danym przekroju rzeki. Alternatywnie jesli podstawówka ministerska współczynniki wystarczą. Potencjał całej rzeki mozna okreslić jedynie w przekroju przy ujściu o ile po drodze nie uszczknięto czegoś z jej potencjału, wtedy należy dodać to co wczesniej umknęło np. do innej zlewni lub gruntu. Obliczenia należy przeprowadzić z logiką obliczeń potencjału energetycznego kuli śnieżnej.

Pozdrawiam omc ministra Szam :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 22 października 2007, 22:11 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 18 października 2007, 01:00
Posty: 3
Myślałęm że to troszkę trudniejsze, dlatego pytam bardziej doświadczonych. Rozumiem że nie ma jakiś toków obliczeń, recept itp. Z tego co piszecie to dość łopatologiczne.
Dziękuję za odpowiedzi, jeśli dowiem się czegoś nowego będę kontynuował temat.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 28 października 2007, 11:20 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D Cz. Schemat obliczeń:
Ep=mgh=Qgh
Ek=mVV/2
Ec=Ep+Ek - taki jest potencjał energetyczny w danym przekroju
Epot. całej rzeki w danym przekroju = Ec+Ei gdzie Ei ozn. oznacza energię wykorzystaną powyżej badanego przekroju rzeki np. elektrownia z upustem wody do innej zlewni.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 29 października 2007, 18:09 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 29 września 2007, 01:00
Posty: 15
Lokalizacja: kraków galway
szam napisał(a):
:D Cz. Schemat obliczeń:
Ep=mgh=Qgh
Ek=mVV/2
Ec=Ep+Ek - taki jest potencjał energetyczny w danym przekroju
Epot. całej rzeki w danym przekroju = Ec+Ei gdzie Ei ozn. oznacza energię wykorzystaną powyżej badanego przekroju rzeki np. elektrownia z upustem wody do innej zlewni

Witam
Szam czy mógł byś opisać powyższe wzory ?
Ogólnie żecz biorąc cy mógłby ktoś z was wytłumaczyć jak obliczyć energetyczny potencjał rzeki opisał poprawnie symbole i jednostki.

_________________
www.symetria.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 6 listopada 2007, 17:54 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D Cz są to wzory na energię potencjalną i kinetyczną. Czy ty pracę magisterską piszesz z filologii, że o takie rzeczy pytasz? :mrgreen:
Jednostki : energia -Watt, prędkość -m/s, masa -kg. przyspiesznie m/ s*s, wyskość -m.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 6 listopada 2007, 21:10 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Wat to jednostka mocy.
Jednostki energii to kilowatogodzina [kWh], kaloria [cal], kilogramometr [kGm] i tak dalej

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 7 listopada 2007, 18:37 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
Cz. :D Słusznie

Pozgrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL