Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 09:16

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 13 lipca 2015, 10:15 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Jestem udziałowcem Spółki Cywilnej, która jest właścicielem MEW.
Jakiś czas temu dowiedziałem się, że - gdyby coś poszło źle - wspólnicy Spółki Cywilnej odpowiadają całym swoim majątkiem. Inaczej mówiąc - w razie jakiegoś zbiegu okoliczności (którego przecież nie można wykluczyć) - mogę wylądować pod mostem !!!
Zacząłem więc szukać możliwości przemianowania naszej spółki na inny rodzaj.
Okazuje się jednak, że np. Spółka ZOO jest podwójnie opodatkowywana - raz płaci podatek dzieląc dochody na swoich udziałowców, a następnie ci udziałowcy muszą również zapłacić podatek od otrzymanej sumy.
Proszę więc kolegów, którzy mają w tym względzie doświadczenie albo wiedzę, o wskazanie najlepszego rozwiązania.
Wiem bowiem, że jest jeszcze szereg innych rodzajów spółek i możliwe, że któraś z nich mogłaby być bezpieczniejsza i bardziej przyjazna swoim udziałowcom.

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 13 lipca 2015, 13:15 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 16 grudnia 2010, 23:38
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa
Spółki z o.o. rzeczywiście są opodatkowane podwójnie dlatego większość z nich powołuje do życia spółki komandytowo-akcyjne - SKA co powoduje, że podwójny podatek płaci się tylko od pewnego % udziałów (najczęściej 1%) a reszta 99 % jest opodatkowana tylko raz.

Tyle słyszałem. Najlepiej jakiegoś prawnika biegłego w tych kwestiach wypytać. Ponoć skomplikowana czynność lepiej oddać firmom , które się w tym specjalizują.

Problemem Sp z o.o. jest też kosztowna księgowość i każdy koszt czy wypłata muszą być dokumentowane w papierach księgowych.

Pozdrawiam

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 16 lipca 2015, 10:27 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Wg mnie najlepiej zrobić sp. zoo sp. komandytową. Można również sp. komandytowo akcyjną ale jej zalety nad wcześniej wymienioną zostały wyzerowane przez nowe przepisy.
Koszt założenia to 10-20 tys zł a koszt księgowości (bo jest bardziej skomplikowana- co ma swoje minusy ale również i plusy) jest o jakieś 2-5 tys zł rocznie większy. Dużo zależy od obrotów jakie firma robi. Przy małych jest to kosztowna sprawa , no ale bezpieczeństwo niestety kosztuje.
Plus jest również taki, że w przypadku (nie daj Boże) śmierci wspólnika, firma trwa dalej a udziały są dziedziczone. W sp. cywilnej jak zostaje jeden wspólnik, firma od razu przestaje istnieć.
W przypadku sprzedaży wszystkie koncesje, pozwolenia, umowy itp. zostają bez zmian bo dotyczą firmy. W sp.cywilnej trzeba wszystko przepisywać lub występować o nowe.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL