Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 13:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 17 września 2013, 18:16 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 5 kwietnia 2013, 01:56
Posty: 10
Po wielu miesiacach poszukiwania lokalizacji pod mew, mam jedna wmiare ciekawa, szału nie ma, ale najrozsadniejsza lokalizacja jaka spotkalem jak narazie. Sytuacja wyglada w ten sposob wystapilem o opinie o warunkach technicznych budowy mew w tym miejscu, otrzymalem odpowiedz ze sredni przeplyw w tym miejscu to 4,4 , chociaz niby w internecie sa informacje o 6, ale pewnie podali ta wersje z prawdopodobienstwem 80%, no i spadek sredni niestety tylko 1,1 m. Zasadniczo gdyby jaz ten byl w rekach prywatnych i ktos chcialby za niego grube pieniadze napewno odrzucilbym ta oferte, natomiast tym jazem zarzadza zarzad rzek, a dzierzawa bylaby smiesznie tania. No i chodza mi mysli po glowie zeby zrobic spieptrzenie do 1m i uniknac pozwolenia na budowe. MOc elektrowni byla by wtedy jakies 35 kw, mozna by zainstalowac nawet te 45 na wersje 6 m3 przeplywu bo takie info jest w necie dla tej rzeki. Zasadniczo nie jest to taka skala inwestycji jaka chcialem zrobic, no ale coz zycie weryfikuje nasze plany :). No i teraz do sedna sprawy, co o tym myslicie, czy warto bawic sie z tak malym spadeczkiem ale duza iloscia wody. No i jakie teraz podjac kroki prawne, dyrektor zarzadu zlewni, mowil zebym wystapil o pozwolenie wodno prawne, a dopiero pozniej o dzierzawe ale czy jesli rozwazam pietrzenie rzeki do 1m musze to zawrzec we wniosku? Czy np pozwola mi pietrzyc na 1,1 czy tam ciut wiecej, a ja i tak moge sobie potem pietrzyc do 1m i nie potrzebowac pozwolenia na budowe? Kolejna sprawa, w rozwazanym miejscu nie ma w tym momencie zastaw, jesli zablokuje rzeke to automatycznie pewnie beda wymagali ode mnie przeplawki dla ryb, ale 1km dalej w dol rzeki, znajduje sie inna starsza elektrownia bez przeplawki, czy nie bedzie to glupie jak we wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego powolam sie na odpowiedni przepis o budowie przeplawki a potem stwierdze ze budowa przeplawki w tym miejscu jest bezcelowa bo dalej znajduje sie elektrownia i odbudowa tego spietrzenia nie wplynie na migracje ryb? Jakie sa kolejne kroki prawne? Najpierw wniosek do wojta gimny o uzyskanie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub wypisu z miejscowego planu zagospodarowania terenu oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji potem trzeba znalezc fachowca od operatu wodno prawnego? a a potem dopiero wniosek o pozwolenie wodno prawne? Moglby ktos polecic dobrego fachowca od operatow za rozsadna cene w woj mazowieckim? Dziekuje za doczytanie moich wypocin do konca :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 17 września 2013, 19:50 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Paragraf 3.1.5 rozporządzenia rady ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko z 9 października 2010r.
Elektrownia wodna to elektrownia wodna nie ważne o jakiej mocy. Ciekawe czy nowa ustawa o oze i mikro instalacjach coś ułatwi.
Co do migracji to np w dolośląskim jednym z wyznaczników jest powierzchnia zlewni - do 150 km2 mają nie wymagać. U Ciebie pewnie około 1 000 km2. Przepławka na 100% (wszystko w wielkim uproszczeniu).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 17 września 2013, 20:15 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 5 kwietnia 2013, 01:56
Posty: 10
dzieki za info, powierzchnia zlewni to chodzi o pow calej rzeki, czy powierzchnie rzeki od poczatku do tego mojego jazu? no niestety cala ma 1704 km2 wiec juz sie klasyfikuje, a nie da rady jakos tego obejsc, gdzies czytalem ze to wcale nie jest ze jest wymog, tylko ze starostwo moze wymagac, ale nie musi, nie mozna jakos logicznie ich przekonac ze po co robic przeplawke jak 1 km dalej jest elektrownia bez przeplawki i jej ryba nie przekroczy, wplyw na srodowisko zaden, malo tego taka ryba ktora przeprawi sie przez ta przeplawke, bedzie zamknieta miedzy jedna elektrownia a druga na dlugosci 1 km, zachwieje jej tarlo i prawdopodobnie umrze, tak pol zartem pol serio :),a jesli chodzi o ten operat wodno prawny to czy moge go sam zrobic czy wojt mi go nie lyknie jak jestem inz budowlanym i nie mam nic wspolnego z woda, w teorii z tego co sie orientowalem nie ma uprawnien na wyknywanie tych operatow, tylko ta czesc z przeplywem rzeki musi byc zrobiona przez hydrologa, a akurat na ta rzeke jest takie opracowanie wiec sie mozna powolac


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL