Dzisiaj udało mi się zdobyć dla Ciebie najistotniejszą kwestię związaną z niniejszą kontrolą, mianowicie:
Komentarz do art. 283 ustawy - Ordynacja podatkowa - Popławski Mariusz
"6. Elementy upoważnienia a zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli Elementy, które muszą zostać zawarte w upoważnieniu, określono w § 2. Katalog ten ma charakter zamknięty. Oznacza to, z jednej strony, że każde upoważnienie powinno wszystkie je zawierać, z drugiej zaś - iż w dokumencie tym nie powinny znajdować się dodatkowe treści. Większość ze wskazanych w ustawie elementów dotyczących upoważnienia ma tożsamy charakter z tymi, które powinny znajdować się w zawiadomieniu o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. W tym zakresie oba te dokumenty, które mają zostać wykorzystywane w tej samej kontroli, powinny zostać identycznie wypełnione. Biorąc pod uwagę harmonogram zdarzeń, treść upoważnienia do przeprowadzenia kontroli powinna być kompatybilna z zawiadomieniem o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, które pojawia się w pierwszej kolejności. W kwestii zakresu kontroli zob. uwagi do art. 282b o.p."
a także
"13. Przekroczenie zakresu kontroli wskazanego w upoważnieniu Prowadząc kontrolę podatkową, organ podatkowy związany jest zakresem kontroli wskazanym w upoważnieniu. W § 5 wskazuje się bowiem, że zakres kontroli nie może wykraczać poza zakres wskazany w upoważnieniu. Regulacja ta ma służyć temu, aby wymóc na organie kontrolującym koncentrowanie się jedynie na materii istotnej dla danej sprawy. Zakres kontroli nie może obejmować innych sfer podatkowych działań kontrolowanego, nieobjętych zakresem upoważnienia, choć nawet mogłoby to potencjalnie spowodować wykrycie nieprawidłowości. Nie mogą być także objęte kontrolą inne miejsca niż te, które zostały wskazane w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli, choć ten element nie musi być w ogóle określony. Precyzując zakres kontroli, organ może wskazać konkretne miejsce, np. oddział przedsiębiorcy, który będzie objęty kontrolą. W tym momencie powstają pytania o konsekwencje prawne przekroczenia zakresu wskazanego w upoważnieniu oraz o możliwość zmiany czy rozszerzenia zakresu upoważnienia. Odnosząc się do pierwszej kwestii, ustawodawca nie przewiduje wprost jakichkolwiek negatywnych skutków. Należałoby jednak rozważyć, czy nie powinna mieć zastosowania zasada, iż materiały dowodowe, które zostaną zgromadzone z naruszeniem tej regulacji, nie powinny zostać wykorzystane w postępowaniu podatkowym. Korespondowałoby to z zasadą wyrażoną w art. 180 § 1 o.p., zgodnie z którą jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Z drugiej strony brak jest w ordynacji podatkowej zapisu wskazującego na ww. konsekwencje w analizowanym przypadku. Ważąc argumenty, należałoby jednak przyjąć, iż przekroczenia zakresu wskazanego w upoważnieniu powinno skutkować tym, że dowody zebrane z naruszeniem tej zasady nie powinny zostać wykorzystane w postępowaniu podatkowym. Kwestia ta jest wprost uregulowana na gruncie kontroli prowadzonej w oparciu o przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, gdzie w art. 77 ust. 6 wyżej wskazany skutek został wyraźnie zapisany. 38 Zob. wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 maja 2005 r., I SA/Wr 986/03, POP 2006, z. 2, poz. 26. 39 Zob. wyrok NSA z dnia 16 listopada 2005 r., I FSK 236/05, LEX nr 187621. 40 Tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm. 41 Zob. wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 maja 2010 r., VIII SA/Wa 743/09, LEX nr 589836. 42 C. Kosikowski, L. Etel, R. Dowgier, P. Pietrasz, S. Presnarowicz, Ordynacja podatkowa..., s. 908. 43 Tamże, s. 909. 44 T. Kaczyński, M. Charkiewicz, Skutki ograniczenia..., s. 234 i n. 45 Tamże. 46 Tamże. 47 Dz. U. Nr 274, poz. 1619. 48 Dz. U. Nr 36, poz. 281. 49 Dz. U. Nr 237, poz. 1661. 50 Zob. D. Zalewski, A. Melezini, Kontrola podatkowa przedsiębiorców, Warszawa 2010, s. 80."
Zatem mamy już rozwiane wszelkie wątpliwości, że urzędnicy jak zwykle NIE znają prawa... i nie mają jakichkolwiek podstaw do żądania dokumentów, o których wspomniałeś przy okazji kontroli. Zakres przedmiotowy w upoważnieniu i zawiadomieniu MUSI być taki sam. Jeśli więc w zawiadomieniu masz kontrolę powierzchni, to jest to jedyna rzecz, którą mogą sobie PAJACE kontrolować.
Pozdrawiam,
_________________ "Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri
GG: 3708469
Skype: Flooderek
|