Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 19:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 28 czerwca 2013, 18:40 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Witam. Mam kilka pytan, może ktoś zna odpowiedzi ;p
- Czy jest jakiś przepis który nakazuje podniesienie stawidel w sytuacji powodziowej?
- Czy w przypadku wysokiej wody ktoś może mnie zmuszać do podnoszenia dolnych stawidel skoro po wyciagnieciu gornych mam 20-30cm poniżej dopuszczalnego?
- Czy cofka obliczona dla sytuacji normalnej może się zmieniac (wydluzac) w sytuacji powodziowej?
Watki rozwinę ewentualnie w odniesieniu do Waszych podpowiedzi, na razie nie będę się rozpisywal. Przepraszam za brak PL znakow ale win8 się buntuje i nie wiem jak to pousatawiac :/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 30 czerwca 2013, 12:46 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Hej. Może tylko odnośnie trzeciego. Przy normalnym przepływie cofka sięga określoną odległość od jazu. W przypadku dużego przepływu, przy takiej rzece jak Twoja (o ile pamiętam chaszcze i drzewka), zasięg cofki rośnie ponieważ opór koryta jest duży. Stąd nawet przy utrzymaniu normalnego piętrzenia (wynikającego np. z otwarcia stawideł) poziom wody w rzece, gdzieś tam hen powyżej jazu będzie wyższy.
W ogóle co tam u Ciebie? Miałem ochotę kiedyś wpaść pogadać i podpatrzeć parę spraw :)
Pozdrawiam!
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 30 czerwca 2013, 19:43 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
Max1 napisał(a):
(...) Przy normalnym przepływie cofka sięga określoną odległość od jazu. W przypadku dużego przepływu, przy takiej rzece jak Twoja (o ile pamiętam chaszcze i drzewka), zasięg cofki rośnie ponieważ opór koryta jest duży. Stąd nawet przy utrzymaniu normalnego piętrzenia (wynikającego np. z otwarcia stawideł) poziom wody w rzece, gdzieś tam hen powyżej jazu będzie wyższy.(..)

Pozdrawiam!
Maciek

Nieprawda. Zasięg cofki przy "dużych " przepływach maleje.Mylisz poziom wody w rzece, który wynika z "dużego" przeplywu - z zasięgiem cofki.
Zapewne wyjasniłby Ci to Szam , gdybyś nie domagał się tak bardzo ( w ostrych słowach) żeby go zbanować :)

pozdrawiam Piomika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 30 czerwca 2013, 19:53 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Więc uściślę, chodzi o wpływ piętrzenia wody do maksymalnego poziomu podczas powodzi, na elektrownię powyżej. Normalnie takie oddziaływanie nie występuje. Czy może się to zmieniać w takich warunkach? wydaje się że tak. Wystarczy chociaż wziąć pod uwagę fakt iż likwidacja piętrzenia zwiększy spadek wody, a co za tym idzie prędkość jej odpływania. Czy dobrze rozumuję?

Max1 zapraszam jak najbardziej, choć nie wiem czy u mnie coś pożytecznego podpatrzysz :D Daj cynka na priv tylko, teraz powinienem częściej zaglądać tutaj bo już sobie przypomniałem passy do konta :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 30 czerwca 2013, 20:36 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
zawszy napisał(a):
...likwidacja piętrzenia zwiększy spadek wody, a co za tym idzie prędkość jej odpływania. Czy dobrze rozumuję?...


Likwidacja piętrzenie nie zwiększy a zmniejszy spadek wody, zniknie przegroda i przestanie być ona piętrzona. Zjawisko cofki przestanie istnieć a zacznie się swobodny przepływ wody. Zasięg cofki wywołanej przez piętrzenie - np. jaz, zależny jest wyłącznie od poziomu tego piętrzenia oraz stanu wody powyżej piętrzenia. Im wyższa woda powyżej - płynąca z normalną prędkością tym mniejsza cofka ( mniejsza różnica poziomów miedzy piętrzeniem i wodą normalnie płynącą). Zwykle przy wysokiej wodzie powyżej zwiesza się przekrój koryta, a więc zasięg cofki zmniejsza się. Pięknie regulujemy to kierownicą turbiny oraz przy przepływach większych jak przełyk turbiny ustawieniem stawideł na jazie upustowym (powodziowym). Niewielki zakres cofki przy całkowicie otwartych jazach może powstać na skutek zmniejszenia przekroju przepływu na jazach.
Tak "po chłopsku", to przy stałym poziomie piętrzenia, im mniej wody płynie tym większy zasięg cofki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 30 czerwca 2013, 22:13 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Czyli nakaz urzędnika aby wytargać z jazu wszystko do samego dna bo "idzie woda" jest całkowicie nieuzasadniony?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 1 lipca 2013, 13:44 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Niekoniecznie, oczyszczenie dna przed jazem, zakładam, że jest całkowicie otwarty, zwiększy prędkość przepływu wody oraz przekrój koryta a więc więcej wody przepłynie przez jaz w tym samym czasie. Tym samym skróci czas trwania powodzi i zmniejszy poziom górnej wody. Ale to tak tylko hipotetycznie, na wielką wodę nie ma lekarstwa, robi co chce, w jednym miejscu sama wypłucze ładnie dno, a w innym naniesie pełno iłu i diabelstwa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 1 lipca 2013, 16:29 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Zgadzam się. U mnie dolna woda, po wielkiej powodzi sprzed 3 lat została na poziomie +20-30cm sprzed wielkiej powodzi przed 3 laty. Problemem jest to ze podczas powodzi pojawila się u mnie kontrola z powiatu, rzadajac natychmiastowego wyciagniecia dolnych stawidel. Chwile trwalo zanim wytlumaczylem im i wykazałem ze stawidła u mnie sa wszystkie w gorze, ich wątpliwości wzbudzil fakt iż poziom wody oscylowal w okolicy maksymalnego dopuszczalnego piętrzenia :/ Dopiero pokazanie im ze poziom wody gornej i dolnej sa zrównane i przepływ przez jaz jest swobodny, przekonal ich.
Druga sprawa to fakt iż podczas tej kontroli, kiedy nie tylko mnie ścigano za stawidła na jazach (nakaz całkowitego wyciagniecia) jedna z elektrowni pozostala "poza prawem" :/ pietrzyla do MAX przez caly czas :) Urzednik tlumaczyl to faktem iż elektrownia ta posiada w pełni automatyczny jaz powłokowy i przeplawke dla ryb i automatycznie utrzymuje zadany poziom. Watpliwosc moja (i nie tylko) budzi pytanie jak ksztaltowalby się poziom rzeki powyżej owego jazu gdyby poziom wody na nim spadl o 1.5m :/
I tu wracam do pierwszego pytania...jest jakiś przepis na to?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL