Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 13:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 25 listopada 2011, 16:17 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2011, 10:24
Posty: 37
No i jak tam Panowie? Czy ktoś już zaczął demontaż turbin? Ponoć nie najlepiej ma być z nami, ktoś coś wie już na ten temat, czy obudzimy się z ręką w nocniku i z kredytami w banku do spłaty? A może jednak nie będzie aż tak źle :?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 25 listopada 2011, 16:28 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Nie będzie tak źle, niech uchwalą tą ustawę to zobaczymy, ale bądźmy dobrej mysli.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 25 listopada 2011, 20:45 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): piątek, 24 czerwca 2005, 01:00
Posty: 58
Nie jestem przekonany, ze bedzie tak dobrze! Prawa majatkowe na 15 lat, przy zalozeniu, ze dla istniejacych instalacji punkt 'zero' to rok 1997, mnoznik swiadectw ponizej 1 to akurat nie sa dobre informacje. No chyba, ze Szam masz inne?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 25 listopada 2011, 22:26 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Kto kupił niedawno elektrownię zamortyzowaną już (nieraz za całkiem duże pieniądze) i nie zastanowił się, żeby może poczekać na nowe ustawodastwo ten się przejedzie.
Wg mnie nowy system wsparć (o ile zostanie przyjęty w takiej formie jak mówią ostatnie wieści) jest sprawiedliwy i sensowny...

PS. Zawsze możecie sobie kupić nową turbinę :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 26 listopada 2011, 12:22 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2011, 10:24
Posty: 37
Jeśli faktycznie mieliby zlikwidować świadectwa, lub w znaczący sposób obniżyć ich ceny, to powinno to również spowodować taką samą obniżkę energii dla odbiorcy końcowego. Przecież jest to niemożliwe, energia nie będzie tanieć. Więc o co tu chodzi?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 26 listopada 2011, 17:56 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Kolorowe świadectwa to tylko kilka-kilkanaście procent (nie wiem dokładnie ile) ceny energii. Świadectwa nie znikną a będą przyznawane tylko tym instalacją które jeszcze się nie zamortyzowały więc muszą się jeszcze zwrócić.
Celem wprowadzenia świadectw było przecież spowodowanie żeby nowe instalacje szybciej się zwracały i żeby ludzie chcieli w nie inwestować. Kto natomiast kupował starą instalację ten inwestował ale nie zwiększał ilości energii de facto produkowanej w Polsce z OZE...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 28 listopada 2011, 21:08 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 16:14
Posty: 4
Lokalizacja: Piła
Witam,
Ponoć mają być świadectwa tylko przez pierwsze 15 lat, i to dla nowo powstałych elektrowni. Jeżeli wybudowaliśmy elektrownie 10 lat temu i mamy fak. na nowe turbiny i wyposażenie to jeszcze przez 5 lat będziemy dostawać świadectwa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 30 listopada 2011, 09:05 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2011, 10:24
Posty: 37
Wydaje mi się że takie rozwiązanie będzie niezgodne z Konstytucją RP i przepisami prawa ogólnie, nie mówiąc już o bezsensowności tego rozwiązania. Nikt przecież nie może być dyskryminowany w życiu społecznym, czy gospodarczym. Przecież podmiot który działa na rynku XX lat produkuje takiej samej jakości prąd jak nowo powstały zakład.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 1 grudnia 2011, 19:52 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Przecież podmiot który działa na rynku XX lat produkuje takiej samej jakości prąd jak nowo powstały zakład.[/quote]

Nie tak do końca. Nowe (technologicznie) maszyny , na ogół produkują lepszej jakości prąd niż te stare.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 1 grudnia 2011, 21:07 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Tołdi chyba żartujesz ... W Polsce są elektrownie wodne które mają generatory z początku 20 i pracują, gdyby produkowały jak Ty piszesz złej jakości prąd wówczas na 100 % zostały by wymienione.
Jedynie co może generować wyższe harmoniczne to stare przekształtniki w elektrowniach wiatrowych przy zmianach prędkości wiatru.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 2 grudnia 2011, 18:30 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Nie żartuję . Piszę całkiem poważnie.
I nie napisałem, że" stare produkują złej jakości prąd", lecz że "nowe technologicznie na ogół, robią lepszej jakości prąd" . A to wielka różnica.
Widać to szczególnie przy większych maszynach lub w elektrowniach składających się z większej ilości generatorów.
Nie rozumiem również o jakich przekształtnikach w elektrowniach wiatrowych piszesz. Na ogół są to maszyny asynchroniczne i tak jak wodne połączone na krótko z siecią. W maszynach synchronicznych (których jest dużo mniej i ta mają przekształtniki) harmoniczne występują ,ale nie sa jakieś upierdliwe, za to fajnie wychodzą migotania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 3 grudnia 2011, 19:10 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 16:14
Posty: 4
Lokalizacja: Piła
Raczej nie chodzi o jakość prądu z nowej czy starej elektrowni. Przez 15 lat będzie dopłata świadectw żeby nowe inwestycje mogły prędzej się zwrócić.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 3 grudnia 2011, 21:06 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Wyczytałeś to gdzieś poza forum? NIe pisz o tym głośno bo będziesz musiał się tłumaczyć.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 22 grudnia 2011, 19:25 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 lutego 2005, 01:00
Posty: 95
Lokalizacja: Dom Lubuskie MEW zachodniopomorskie
Mam projekt nowej ustawy o OZE ale jest zbyt duży żeby go dołączyć jako załącznik, spakowany w IZArc jest też za duży czy jest sposób żeby go przesłać na forum? Jest w PDF


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 22 grudnia 2011, 20:09 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2011, 10:24
Posty: 37
http://212.160.99.106/bip/lista/2/proje ... 9350#19349


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 22 grudnia 2011, 20:50 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Ja go mam od dwóch miesięcy. Dyskutowaliśmy na ten temat kilka razy.
Jest w nim kilka & ,do których załączniki ukażą się dopiero po wejściu w życie ustawy, a od których będzie zależało nasze być lub nie być, a niestety nie wiemy, jak te załączniki mają wygladać.. Jestem na tym forum bo interesuję się wszelkmi OZE. Mam el . wiatrowe, mażę od dawna o MEW (mam nadzieję że kiedyś takową zbuduję). Nie potrafię jednak zrozumieć, dlaczego sympatycy MEW są tak zapatrzeni w "swoje tyrbiny" i tak przeciwni innym rodzajom OZE. Ta ustawa może "udupić" nas wszystkich. Na kilka propozycji połączenia sił aby lobbować na rzecz OZE, Wodniacy odpowiedzieli żeby każdy martwił się o swoje. Nie wspomnę o teoriach, że wiatraki są EKO-be, a MEW są EKO-super -(mam wrażenie, że niektórzy elektrowniarze usiedli z "tyłkiem na nocniku", przestali chłonąć wiedzę i czekają na emeryturę). Niestety, po tej ustawie, mogą emerytury nie doczekać.
Teraz jest czas by wywalczyć dla wszystkich uczciwe warunki (na utrzymanie, rozwój, inwestycje itp.) Za pół roku będzie za późno.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 23 grudnia 2011, 16:21 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Tołdi napisał(a):
Teraz jest czas by wywalczyć dla wszystkich uczciwe warunki (na utrzymanie, rozwój, inwestycje itp.) Za pół roku będzie za późno.


Jakie to są uczciwe warunki? Gwarancja rentowności i odbioru energii po cenach wyższych jak rynkowe? Najlepiej takich żeby starczyło na rozwój, inwestycje, emeryturę itp.? Pogadaj z przedsiębiorcami z innych branż, oni pewnie też mają takie marzenia :wink:

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 23 grudnia 2011, 21:00 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Uczciwe to takie, które zapewnią Ci rentowność. To nie są małe inwestycje. Jeżeli decyduję się na budowę elektrowni na okreslonych warunkach , zaczynam budowę i po przeprowadzeniu połowy inwestycji ustawodawca zmienia mi warunki na takie, przy których bilans nie chce się zamknąć , to jest to nieuczciwe. Wiedziałbym to wcześniej , to nie kupowałbym nowej maszyny.
Znam Szam twoje zdanie na ten temat i uważam podobnie, że dopłat nie powinno być a cena prądu powinna być rynkowa. Poszłaby do góry, pewnie nie do takiej ceny jak dzisiaj razem ze świadectwami, ale możnaby na jej podstawie prowadzić normalny interes. A teraz jedną ustawą można zamknąć kilkaset elektrowni. Z samej czarnej energii (przy dzisiejszej cenie) niewiele turbin będzie opłaciło się eksploatować.
Co do innych branż, to prowadzę działalnośc w kilku dziedzinach (całkiem odrębnych i niezależnych) i jakoś sobie radzę. Być może dlatego, że żadną ustawą kłód pod nogi nie dostałem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 23 grudnia 2011, 23:50 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Pitolisz! Domagasz się rentowności jak Lepper albo PSL w hodowli świń. Szacowanie ryzyka inwestycji obejmuje również zmiany ustawodawcze, zmiany akcyzy , podatków, ceł itp. Jak chcesz gwarancji rentowności zapisz się do Samoobrony albo buduj to na Białorusi lub Korei Północnej, dopóki reżimów nie obalą będziesz miał gwarancje. Mam takie hobby - w malutkiej szklarni hoduję pomidory ekologiczne, 1 kg kosztuje mnie ok 20 zł, jak dostanę gwarancje rentowności i taką cenę to zamiast dużej szklarni wybuduje sobie 20 albo 100 małych, a jak :!: stać mnie będzie na rozwój :lol:

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 24 grudnia 2011, 10:53 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Ty chyba masz w tej szklarni konopie a nie pomidory :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL