Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 00:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 18 grudnia 2010, 23:08 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Witam. Ponieważ mam zerowe doświadczenie w tej dziedzinie, chciałbym zapytać szanownych forumowiczów o zdanie. Otóż, mam istniejącą i pracującą MEW, cała siłownia i jaz są na rzece (bez kanałów), są jednolitą kontrukcją i są moją własnością. Pozwolenie kończy się za 3 lata. Równolegle do obecnego koryta rzeki, w odległości ok 10-15 metrów, biegnie stare, "zaślepione" koryto, gdzie kiedyś dawno, przed wojną stał stary młyn. Na tym starym korycie chciałbym postawić turbinę archimedesa,
Moje pytania brzmią: Czy taka inwestycja jest traktowana jako nowa i odrębna MEW, czy może da się to podciągnąć pod modernizację starej, jakie należy podjąć kroki prawne. Jeżeli bardziej opłaca się pruć betony i ładować archimedesa w istniejącą siłownię (co gabarytowo jest możliwe) to jakie należy przedsięwziąść kroki formalne? Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 18 grudnia 2010, 23:25 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Wg. mnie pozwolenie wodno- prawne precyzuje co, gdzie i jak możesz wykorzystać wodę. Stanowi ono, poza innymi dokumentami (prawo do gruntu, uzgodnienia itd.) podstawę do uzyskania pozwolenia na budowę.
W twoim wypadku pozwolenie na budowę jest konieczne - ingerencja w konstrukcję, jeżeli wstawisz Archimedesa w istniejącą budowlę. Konieczne jest także jeżeli wstawisz Archimedesa w stare koryto, z tym, że w tym wypadku musisz najpierw zmienić postanowienia istniejącego pozwolenia wodno-prawnego. Niedługo kończy się tobie stare pozwolenie więc masz okazję odnowić je na nowych warunkach i na dłuższy czas.

Szam

P.s. Własność budowli nie zwalnia od uzyskania pozwolenia na budowę. Nie możesz też być właścicielem gruntu, jeżeli tam płynie rzeka. No .... chyba że jest to sztucznie wykopany kanał.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 18 grudnia 2010, 23:45 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Właścicielem gruntu po którym płynie rzeka nie jestem, płacę złodziejski podatek od gruntu na którym stoi mój jaz, złodziejski dlatego, że przykładowy gość, który wykorzystuje rzekę w ten am sposób, z tą jedynie różnicą że ja napędzam turbinami generatory, a on walce do mielenia zboża, płaci kilkadziesiąt razy mniej tego podatku, ale mniejsza z tym. Od czego zacząć, bo poza koncepcją nie mam na razie nic. Czy najpierw zwrócić się do ewentualnego wykonawcy turbiny o projekt budowy, bądź modernizacji? Dodam tylko że być może naiwne moje pytania wynikają stąd że trafiłem na "gotowe" i nigdy nie zgłębiałem niniejszych tematów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 19 grudnia 2010, 00:09 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Najpierw podejmij decyzję - czy chcesz Archimedesa na istniejącym spiętrzeniu, czy na kanale młynówki. Jeżeli na istniejącym, to możesz wykorzystać obecne pozwolenie wodno-prawne i po zrobieniu projektu wystąpić o pozwolenie na budowę (najlepiej żeby projektant zrobił wszystkie uzgodnienia i wystąpił o pozwolenie w twoim imieniu). Producent turbiny dostarczy tobie projekt turbiny, ale nie budowli, to wykonują projektanci z uprawnieniami do projektów budowlanych. Pamiętaj, ze w tym wypadku mogą nie przedłużyć pozwolenia wodno -prawnego po terminie utraty ważności, albo wręcz odmówić pozwolenia na budowę z powodu krótkiego terminu ważności pozwolenia wod-praw.
Jeżeli Archimedes na kanale młynówki to najpierw nowe pozwolenie wodno-prawne a potem procedura jw. To rozwiązanie ma także te zaletę , że budowla i kanał może być twoja własnością.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 19 grudnia 2010, 15:54 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
zawszy napisał(a):
Właścicielem gruntu po którym płynie rzeka nie jestem, płacę złodziejski podatek od gruntu na którym stoi mój jaz,


A w jakiej wysokości płacisz ten podatek?, czy tylko od powierzchni jaką zajmuje budowla, czy od pow. całej działki na której posadowiono jaz?
Może od wartości budowli? Wyjaśnij proszę.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 20 grudnia 2010, 09:15 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Tylko od powierzchni gruntu na którym stoi stricte jaz i siłownia, jakieś 90m2, nie pamiętam w tej chwili, elektrownia z jazem są konstrukcją jednolitą, przepływowo na rzece, bez kanału, a stara młynówka to zaślepiony od wlotu rów, równoległy do aktualnego koryta, nie ma w nim wody, długość około 50-70 metrów.
Podsumowując, będę jednak chciał posadzić tego archimedesa na tym starym korycie, jako nową konstrukcję od podstaw. Dzięki Szam za radę.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL