Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 21:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 4 listopada 2008, 14:12 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 19 maja 2007, 01:00
Posty: 105
podstawowe kroki przy realizacji Małej Elektrowni Wodnej

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do realizacji inwestycji, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Poniżej przedstawiono w punktach procedurę zmierzającą do uzyskania pozwolenia na budowę oraz budowy MEW.

1. Uzyskanie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub wypisu z miejscowego planu zagospodarowania terenu oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji.

Wniosek o uzyskanie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji kieruje się do Wójta Gminy, na której ma być zlokalizowana inwestycja. Do wniosku należy załączyć informację o planowanej inwestycji oraz jej przyszłej lokalizacji, a także przewidywany wpływ inwestycji na środowisko. Wniosek taki jest zbyteczny w przypadku, gdy gmina opracowała obowiązujący plan zagospodarowania terenu – wówczas sprawdza się zgodność założeń miejscowego planu z planowaną inwestycją.

Wójt na podstawie otrzymanego wniosku wszczyna postępowanie dotyczące wydania decyzji i opiniuje wniosek z zainteresowanymi stronami. W ramach wszczętego postępowania może nałożyć obowiązek uzupełnienia wniosku o Raport oddziaływania na środowisko, który należy wówczas przedłożyć celem uzyskania decyzji.

2. Opracowanie operatu wodnoprawnego (hydrologicznego) i uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego

Operat wodnoprawny sporządza się wg obowiązującego Prawa wodnego, w którym określona jest zawartość operatu wodnoprawnego. Do operatu należy dołączyć decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o zagospodarowaniu terenu (wypis z miejscowego planu zagospodarowania terenu). W operacie określa się charakter wykorzystania i ilość poboru wody, a także dokonuje się syntetycznego opisu wszystkich urządzeń związanych z wydaniem decyzji wodnoprawnej. Wniosek o pozwolenie wodnoprawne należy kierować do Starostwa Powiatowego, któremu podlegają tereny inwestycyjne. Starostwo może nakazać wnioskodawcy uzupełnienie operatu oraz uzgodnić operat z zainteresowanymi stanami, lub też przekazać postępowanie do Wojewody. Postępowanie kończy się rozprawą wodnoprawną.

3. Wykonanie projektu budowlanego oraz wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego przystępuje się do sporządzenia projektu budowlanego, na który ma zostać wydane pozwolenie na budowę. Projekt należy uzgodnić z gestorami sieci oraz z Powiatowym Zespołem Uzgadniania Dokumentacji (a także innymi podmiotami określonymi w decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o zabudowie i zagospodarowaniu terenu). Uzgodniony projekt kieruje się do Wojewody o wydanie pozwolenia na budowę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 4 listopada 2008, 14:42 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Uzupełnienie do pkt 2 - nalezy jeszcze opracować instrukcję gospodarowania wodami - wymagana na piętrzenie wód sódlądowych lub na współzależne korzystanie. Czyli w przypadku MEW prawie zawsze.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 4 listopada 2008, 15:05 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 19 maja 2007, 01:00
Posty: 105
Znalazłem ten tekst który jest drogą dla rozpoczęcia budowy mew na pewno pomoże początkującym jakim i ja jestem dziękuje Wodniakowi który jest niewątpliwie autorytetem w tej dziedzinie za dodanie tak istotnego faktu jakim jest instrukcja gospodarowania wodami


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 10 września 2009, 21:38 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 12:45
Posty: 9
Lokalizacja: gdańsk
Witam jestem nowy na tym forum . Chiałbym się dowiedziec czy procedura biurokratyczna jest taka sama w przypadku kiedy chciałbym wziąśc jaz w dzierżawe

_________________
szyszunka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 1 czerwca 2011, 12:35 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 1 grudnia 2004, 01:00
Posty: 57
pytanie -czy jest wymagane pozwolenie rzgw na budowe progu na rzece -np do 50 cm -gdzie znalesc specyficzne info?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL