Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 09:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Prośba o pomoc
PostNapisane: czwartek, 9 stycznia 2014, 11:56 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 9 stycznia 2014, 10:40
Posty: 5
Witam
Tematem MEW interesuję się z przerwami pare lat
Postanowiłem wreszcie zająć się tym na poważnie, zaczyna się chyba najlepszy czas na dotacje z UE dlatego zaczynam rozważać MEW lub biogazownie, na to drugie nie bardzo mnie stać, więc pozostaje zdać się na UE i kredyt.
Zatem kwestia opłacalności
Do kupienia jest MEW o mocy 100KW, produkcja roczna około 500MWh
Koszt 1,5 miliona złotych wyściowo, ile tak naprawde jest do urwania nie wiem, może podpowiecie realnie w przybliżeniu, sądzę że około 8-optymistycznie do 100 realnie to czas spłaty tej inwestycji
Elektrownia ma już 18 lat, pytanie na co zwrócić uwagę przy tak starym obiekcie

Skoro to tak dobry interes to dlaczego ktoś chce go sprzedać, być może chodzi o budowę nowej lokalizacji
Słyszałem też o ustawie o MEW, o 70 groszach za KWh przez 15 lat ile w tym prawdy nie mam pojęcia

Dręczących pytań mam całkiem sporo, nigdy dotąd nie wnikałem jak to jest z pozwoleniem wodnoprawnym, jeśli jest do 2030 to co dalej? Chyba nie każą mi zwijać biznesu

Jaka jest relna żywotność turbiny i reszty hydrozespołu, generatora itd, jakie są koszta serwisu, regeneracji?

Mam nadzieje żę ktoś się odezwie, zdaję sobie pytanie o tym że w wielu przypadkach nie wiem o czym piszę, i nie wiem o co precyzyjnie pytać


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 10 stycznia 2014, 19:05 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Poniżej masz jeszcze jedno podobne ogłoszenie :D

http://allegro.pl/elektrownia-wodna-100 ... 97679.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 11 stycznia 2014, 03:14 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
Dobre, i pomyśleć, że tyle czasu minęło, a mimo to syndrom MEW wiecznie żywy.

Wybacz kolego, w sumie życzę Ci jak najlepiej, choć przyznaję, że stwierdzenie, że "to najlepszy czas" to mocno bawi, bo moim zdaniem złote czasy MEW mają za sobą, teraz to już schodząca branża.

Wygasające certyfikaty (najdalej w 2020 roku, kto studiował nowy projekt ustawy o OZE ten wie) i koniec wsparcia, opłaty za bilansowanie, niebawem opłaty za wodę i powszechne prace w poszczególnych RZGW, które zakładają na istniejących już elektrowniach obligatoryjne przepławki -masakra. Utopiłem prywatne środki w robienie papierów i bardzo dobrze, że tylko tyle...

Jak na tej elektrowni osiągniesz zwrot 15 lat to będziesz bardzo, ale to bardzo dużym szczęściarzem... Szkoda czasu na długie opowiadania, ale jeśli te 70 gr / kWh usłyszałeś od sprzedawcy to jest to bezczelna ściema, łgarz z niego niesamowity... (próbuje udawać Greka i podawać Ci ceny brutto energii elektrycznej zakupowanej w domu, po doliczeniu wszystkich dodatkowych opłat dystrybucyjnych, a to nie ma nic wspólnego z tym, co ty dostaniesz za sprzedaż tej energii).

PS. To mnie właśnie wkurza w tej branży, cała masa hochsztaplerów i oszustów żerująca na ludzkiej uczciwości i tym, że ludzie z założenia przyjmują to, co słyszą za dobrą monetę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 11 stycznia 2014, 10:23 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 9 stycznia 2014, 10:40
Posty: 5
Panowie, żeby była jasność, za stary jestem żeby wierzyć w bajki, dlatego pytam i staram się podchodzić do tematu inwestycji bardzo nieufnie, zdroworozsądkowo i racjonalnie. Nie ma cudownych biznesów w których się nie narobisz i zarobisz, chyba że ktoś jest/zamierza być Alfem, chociaż kto tam ich wie ;)

Czy to najlepszy czas... nie wiem, Są lub będą pieniądze z UE i dotacje, mam nadzieje że na ten biznes też, eko jest w UE bardzo trendy, i stawiam że prędzej czy później KE dopierdzieli się do Tuska i Jego watachy że nic nie robi i ozonu ubywa a CO2 przybywa, w tle jest cały czas niepewny krztałt ustawy o OZE. Daj Boże że ktoś mądry ją przeczyta i spowoduje że wyjdzie z tego coś dla ludzi.
Co do złotych czasó MEW, wszystko w tym życiu opiera się na wykresie sinusoidy, te złote czasy można przedstawić właśnie na wykresie sinusoidy, pytanie gdzie dziś jesteśmy bo to że raz jest dołek a raz górka to norma, czy to Nasze życie czy giełda czy biznes, kwestia tylko w którym miejscu jest linia wyznaczająca punkt zero i jak wysokie są szczyty


Co do opłacalności, mamy projekt ustawy 4.1 a w nim w skrócie - aukcje i wygaszanie zielonych certyfikatów, i wywalenie elektrociepłowni spalających węgiel z zielonej energii, wygląda na to że powstanie duży deficyt ZE
A prawde mówiąc zakładam że przełom marca/kwietnia/maja będzie kluczowy, prawdopodobnie będzie więcej wiadomo w temacie i wtedy będziemy mogli coś na ten temat powiedzieć rzeczowo
Póki co mój post to rozważanie elektrownia wodna, wiatraki czy biogaz czy dać sobie siana.
I ew przygotowanie do zagadnienia, mam czas na przemyślenie i zbieranie informacji, nie zamierzam go zmarnować, choćby dlatego żeby móc wykluczyć taki biznes z puli lukratywnych, a do tego trzeba też wiedzy i czasu

Apropo 70 gr. Sprzedawca nic mi nie mówił, był taki projekt gdzie energia z hydroelektrowni miała kosztować 70 gr przez 15 lat i do tego się odnosiłem.

Dla jasności - rozglądam się i podaje przykłady i proszę o Wasze opinie na temat bo na konkretnych przykładach mogę lepiej zrozumieć zagadnienie. Nie jestem alfą i omesią, potrafię słuchać i dziękuję za odzew


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 11 stycznia 2014, 15:34 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
Obawiam się, że menadzer ma rację...

Poszukaj lepszego sposobu na zainwestowanie pieniędzy. Lepiej kup kilka mieszkań za te 1.500.000zl i wynajmuj, jest to inwestycja pewniejsza na nasze ciężkie czasy...

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 11 stycznia 2014, 17:28 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 9 stycznia 2014, 10:40
Posty: 5
Spoko, na tą chwile też nie widzę sensu, jest wielka niepewność co będzie i jak to będzie
A mieszkanie już wynajmuję, póki co jedno, ale zawsze coś
Biznes całkiem rozsądny, chociaż kupić mieszkanko od komornika, wyremontować i sprzedać też ma sens


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 12 stycznia 2014, 20:50 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
No tak .... obecnie inwestycja w MEW jest inwestycją polityczną, czytaj nieprzewidywalną. Nie wiadomo kiedy, i jaki głupek zdecyduje, czy to biznes opłacalny, czy też pewnik bankructwa. Czasowa perspektywa biznesu zależna jest głupka. Obecnie paru głupków pretenduje do fotela przywódcy narodu na nową kadencję sprawowania władzy. Perspektywa dłuższa jak cztery lata sprawowania władzy jest każdemu z nich obca. Chociaż niekoniecznie, jeden z nich, być może, chciałby dożywotnio i spuścizny, ale cóż ... ze spuszczaniem chyba miał problem i teraz nie ma na kogo spuścić. Posłuchaj rad Kolegów, nie inwestuj w politykę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 13 stycznia 2014, 15:33 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 01:00
Posty: 116
Lokalizacja: Szklarska Poręba, Heidenheim an der Brenz
Quake, jak lubisz podróże i jesteś interkulturowo otwarty to polecam rynek Azji południowo-wschodniej. Rynek MEW w np. w Wietnamie, Laosie czy Indonezji rozwija się bardzo dynamicznie wraz z szybkim wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną. Wygrywamy tam coraz więcej projektów. Możesz się też zabawić w dewelopera, czyli zbudować tam MEW i ją sprzedać, co staje się coraz bardziej popularne w przypadku i ludzie robią na tym niezły biznes.
Co do inwestowania w Polsce, to na chwilę obecną i najbliższą to podpiszę się tu pod pozostałymi kolegami forumowiczami...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 13 stycznia 2014, 18:46 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 9 stycznia 2014, 10:40
Posty: 5
Uwielbiam tamten zacofany świat, ma swój urok
Byłem w Kambodży i Indonezji, pomijając Tajlandie czy Chiny
Chętnie bym tam wrócił, ale tu mam swój dom, swój biznes i szukam gdzie mogę zainwestować
Najlepiej gdyby to był jakiś bierny biznes typu MEW, zatem jak pisałem odczekam i zobaczymy co też Nasi możni wymyślą w temacie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 13 stycznia 2014, 18:56 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
Hej, właśnie problem polega na tym, że to już dawno przestał być bierny biznes. I to nie tylko chodzi o tę ustawę OZE i publiczne zmagania (bo to dociera do opinii publicznej). Jest cała masa rzeczy, które niestety do opinii publicznej nie docierają, czyli coraz większe natarcie ze strony wędkarzy i RZGW, które ustala właśnie nowe zasady gospodarowania dorzeczami i będzie nakładać obowiązkowe przepławki wszędzie i każdemu, gminy które coraz częściej interpretują, że należy płacić podatek od budowli, planowana zmiana w ustawie o podatkach od nieruchomości, która ma całą elektrownię wodną uczynić budowlą (i nałożyć podatek 2%), ostatnia decyzja Prezesa URE z maja 2013 r. nakładająca obowiązek bilansowania na własny koszt energii elektrycznej przez małego wytwórcę (co z radością państwowcy podchwycili i nałożyli opłaty), prawo wodne i planowane gigantyczne opłaty za wodę i długo długo moglibyśmy tak wymienić. Tego się nie słyszy, ale kłody pod nogi padają z każdej strony. Moim zdaniem już na ten biznes są skazani tylko pasjonaci. Wielu się marzy własna elektrownia (mi też, skoro jeszcze wchodzę na tę stronę :))), ale to już na pewno nie jest biznes pasywny, który sam się kręci.

A dotacje z UE to już niestety były (w tym słynne dotacje do przepławek), a i tak MEW-y to trudny biznes, do przepławek już raczej się pewnie dotacji nie doczekamy, więc raczej nie spodziewałbym się, że będzie lepiej w jakiejś skończonej przyszłości.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 13 stycznia 2014, 22:05 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Barierą nie jest przepławka, barierą jest głupek, który decyduje, że jak chcesz budować MEW to musisz budować przepławkę. Ale jak nie wykorzystasz piętrzenia pod MEW, i energia dalej będzie niewykorzystana, to przepławka nie musi istnieć. Barierą jest głupek wędkarz, któremu piętrzenie bez przepławki nie przeszkadza, ale MEW bez przepławki już tak. Barierą jest głupek którzy planuje opłaty za wodę przy wykorzystaniu piętrzenia przez MEW, ale nie chce żadnych opłat za niewykorzystywane piętrzenia. Przykłady można mnożyć w każdym rodzaju biznesu. Hipokryzja głupków nie zna granic, np. biorą łapówkę w postaci opłat koncesyjnych za handel alkoholem, ale powołali specjalny urząd CBA do walki z korupcją, Barierą największą jest szef wszystkich szefów, czytaj głupek nad głupkami, który o tym wie i akceptuje działania pomniejszych głupków stanowiących prawo i pilnujących stosowania go. Mało tego ten główny głupek jeszcze sowicie płaci pomniejszym głupkom, którzy swoją misję wypełniają z dużym zaangażowaniem.
Potem ten głupek nad głupkami dziwi się bardzo, ze polskie firmy nie są konkurencyjne mimo że płaci się w nich 4 - 7-krotnie mniej niż u sąsiadów. Najbardziej to dziwi się tym, że w rankingu konkurencyjności firm, Polska znajduje się na sto którymś tam miejscu za Somalią. Oj, przydałaby się oświecona dyktaturka w której nawet 80% głupków nie miałoby nic do gadania i realizowałoby zadania określone przez 20% mędrców. Jak na razie, to jest tak, że jeden głupek ponad 50% może zdecydować czy będziemy budowali np. energetykę jądrową.

P.s. Kolejna propozycja głupka:

Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za faktyczne korzystanie z programów nadawców publicznych, ale za możliwość odbioru programów. Będzie obowiązkowa i powszechna. Państwo zagwarantuje każdemu obywatelowi usługę, a to czy z niej skorzysta, zależy od niego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 14 stycznia 2014, 19:11 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Mnie zastanawia dlaczego jeśli ktoś chce zbudować piętrzenie, a na nim siłownie - to się do siłowni nie czepiają. Problem się zaczyna jeśli ma być elektrownia. Różnica jest tylko w tym ze odbiornikiem energii mechanicznej jest prądnica.
Siłownia wodna nie jest w wykazie ministra jako potencjalnie oddziałująca na środowisko, a elektrownia wodna niezależnie od mocy już tak.
Jeśli w budynku siłowni wodnej umieścimy silnik elektryczny pobierający energię z sieci nawet o mocy większej od mocy siłowni wodnej to nadal nie oddziałuje potencjalnie na środowisko.
Proszę o informację ponieważ nie jestem w stanie tego do dziś zrozumieć dlaczego wytwarzanie energii elektrycznej z energii wody przez elektrownię wodną potencjalnie oddziaływuje na środowisko, a w/w siłownia wodna z silnikiem napędzanym energią z sieci nie oddziałuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 15 stycznia 2014, 17:59 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
Dobre pytanie: głupie prawo, ale prawo.

Nie tylko u nas: http://www.youtube.com/watch?v=xaOHCJKrElQ


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 15 stycznia 2014, 19:37 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 9 stycznia 2014, 10:40
Posty: 5
W takim razie ciekawe w jaki sposób osiągniemy pułap 14% zielonej energii po wprowadzeniu ustawy w obecnym krztałcie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 16 stycznia 2014, 14:02 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
Dokładnie w taki sam sposób jak zrobiono ze ślimaka rybę.

Biurokracja potrafi wszystko. A najważniejsze by zgadzał się papier.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 16 stycznia 2014, 16:59 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
Niestety całkowicie się z tym zgadzam. W ogóle bym się nie przywiązywał do jakiegoś celu. Należy pamiętać, że nie wiadomo, co się wtedy będzie działo i czy zacofana Europa w ogóle nie będzie miała problemów finansowych i wszyscy odpuszczą OZE jako coś, co tylko utrudnia życie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 17 stycznia 2014, 00:05 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Pełna zgoda. Hasłowo to: ochrona i płynność kapitału ponad wszystko. Przynajmniej w wyważonej części.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 17 stycznia 2014, 07:24 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Czy w przypadku już działającej elektrowni nie warto byłoby iść z tymi przepławkami do sądu?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 17 stycznia 2014, 15:48 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
No, mądra rada, przygotuj paragrafy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 18 stycznia 2014, 10:09 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
Ja tam specem nie jestem, ale wielokrotnie zadawałem to samo pytanie praktykom rynkowym. Odpowiedź zawsze była podobna: prawo wodne daje bardzo szerokie uprawnienia RZGW i w praktyce jak coś wymyślą to na pewno to zrealizują (jak nie w tym to w następnym pozwoleniu wodnoprawnym, które Ci starostwa po ich uwagach wyda).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL