Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 294 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: wtorek, 16 sierpnia 2011, 13:04 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Tołdi napisał(a):
Z tą powierzchnią możemy pokombinować. Podałem wymiary które nas ograniczają. Nie można zrobić łopat takiej wielkości jak koryto, bo wtedy wg mnie , powstanie ( jednak!) za duże piętrzenie (bo na chłopski rozum powstanie) a woda opływająca łopaty wymyje brzegi i dno .- RZGW się na to na pewno nie zgodzi.
Trzeba by dobrać tak aby, nie było szkody a jednocześnie szły sensowne kW (o ile o sensownej produkcji może być tu mowa).
Dlatego dobranie powierzchni zostawiam Tobie.


Masz przykład Savoniusa w wodzie na swobodnym przepływie, sprawność ok. 13 %. Gdyby przyjąć, że prawdziwa jest prędkość 5 km/h = 1,4 m/s, to na każdy 1 m2 łopaty wychodzi 1,37 kW mocy x 0,13 = 0,18 kW. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa, jeżeli tą energię kinetyczną zamienisz na potencjalną, a dopiero potem na mechaniczną.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: wtorek, 16 sierpnia 2011, 15:01 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Wymiary które podałem, brałem na oko (do tej pory nie było potrzeby dokładnie tego mierzyć).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: wtorek, 16 sierpnia 2011, 17:49 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Wg. mnie gra nie warta świeczki przy prędkości przepływu poniżej 2,5 m/s. Poniżej tej wartości szkoda czasu na rozpatrywanie. Oprócz trudności administracyjnych i eksploatacyjnych, to zwrot kapitału pewnie za 100 lat.
Dla celów biznesowych, sprawność jest bez znaczenia, istotny jest koszt uzyskania jednostki mocy, a ten eliminuje to rozwiązanie w przedbiegach.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2011, 09:05 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 16 września 2007, 01:00
Posty: 82
szam1953 napisał(a):
... prędkość 5 km/h = 1,4 m/s, to na każdy 1 m2 łopaty wychodzi 1,37 kW mocy x 0,13 = 0,18 kW.
Szam



No i w ten oto sposób Szam trafił do Narkowego Klubu Patentowego !!! Gratuluje!!! zglos sie do Prezesa Narka po legitymacje czlonkowską, pierwszy rok składek bedziesz miał gratis !!!! BUHAAHAHA Sam na siebie bat ukręciłeś.

Zle policzyłes moc odbieraną przez powierzchnie 1m2, zawyzyłes ją mocno o ponad 50%. Wiesz co to oznacza rypnąć sie o 50% ???????
Nie mozesz liczyc tego ze wzoru na energie kinetyczną !!!!

Patrz na aksjomat ktory podałem na poczatku dyskusji, ja go nie wymysliłem, dostepny jest w ksiazce.
Rzeczywista moc bedzie wynosić:
P=1000x20x(1,4^2/4) =9,8kW (teoretyczna moc całej strugi na kole wodnym, oczywiscie nie do osągniecia!!!)
Zatem na powierzchnie 1m2 bedzie przypadac moc rowna:
F=20/1,4=14,3
9800/14,3 = 685W

zakładana sprawność 13%
685 x 0,13 = 90W
0,09kW
Tylko dla celow hobbystycznych do oswietlenia ledami domu.

Nie mozesz łopatologicznie podchodzic do kazdego problemu i wszedze wciskac tą energie kinetyczną - Ty stary rutyniarz jesteś.
Nas ineteresuje to co mozemy odebrac na wale turbiny a nie w jaki sposob i ktorędy reszta energii se popłynie.

P.S. I nie pisz prosze ze na tym etapie mozna to policzyc ze wzoru na en. kin. zeby wstepnie oszacowac uzyskana moc bo to nieprawda.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2011, 10:08 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
90 W x 20m szerokości koryta i x1m głębokości = 1,8 kW -TRAGEDIA
Przecież ta kłutnia nie jest tego warta :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2011, 17:42 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
Z całym szacunkiem, ale bez względu na to czy Szam się pomylił czy nie (nie chce mi się nawet czytać wszystkiego znowu i liczyć), to od początku całego tematu mówiliśmy, że to jest NIE WARTE nie tylko tej idiotycznej dyskusji ale Waszego czasu, nerwów i czegokolwiek innego.
No chyba że lubicie masochizm...

ENERGIA (na której można zarobić) Z ROWERU WODNEGO TO ZABOBON :)

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2011, 18:31 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
marsu napisał(a):
szam1953 napisał(a):
... prędkość 5 km/h = 1,4 m/s, to na każdy 1 m2 łopaty wychodzi 1,37 kW mocy x 0,13 = 0,18 kW.
Szam



No i w ten oto sposób Szam trafił do Narkowego Klubu Patentowego !!! Gratuluje!!! zglos sie do Prezesa Narka po legitymacje czlonkowską, pierwszy rok składek bedziesz miał gratis !!!! BUHAAHAHA Sam na siebie bat ukręciłeś.

Zle policzyłes moc odbieraną przez powierzchnie 1m2, zawyzyłes ją mocno o ponad 50%. Wiesz co to oznacza rypnąć sie o 50% ???????
Nie mozesz liczyc tego ze wzoru na energie kinetyczną !!!!

Patrz na aksjomat ktory podałem na poczatku dyskusji, ja go nie wymysliłem, dostepny jest w ksiazce.
Rzeczywista moc bedzie wynosić:
P=1000x20x(1,4^2/4) =9,8kW (teoretyczna moc całej strugi na kole wodnym, oczywiscie nie do osągniecia!!!)
Zatem na powierzchnie 1m2 bedzie przypadac moc rowna:
F=20/1,4=14,3
9800/14,3 = 685W

zakładana sprawność 13%
685 x 0,13 = 90W
0,09kW
Tylko dla celow hobbystycznych do oswietlenia ledami domu.

Nie mozesz łopatologicznie podchodzic do kazdego problemu i wszedze wciskac tą energie kinetyczną - Ty stary rutyniarz jesteś.
Nas ineteresuje to co mozemy odebrac na wale turbiny a nie w jaki sposob i ktorędy reszta energii se popłynie.

P.S. I nie pisz prosze ze na tym etapie mozna to policzyc ze wzoru na en. kin. zeby wstepnie oszacowac uzyskana moc bo to nieprawda.


Marsu! Jak Ty coś walniesz to zwykle "jak łysy o beton", przecież wyliczyłem 1,38 kW, co przy 50 % sprawności daje 0,69 kW, a przy 13% 0,18 kW.

P.s. A szacuj sobie moc nawet z fusów, jeżeli bez piętrzenia nie wystarcza Tobie energia kinetyczna dla elektrowni wodnej, jeszcze parę rodzajów energii w przyrodzie występuje.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2011, 20:43 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Flooder napisał(a):
Z całym szacunkiem, ale bez względu na to czy Szam się pomylił czy nie (nie chce mi się nawet czytać wszystkiego znowu i liczyć), to od początku całego tematu mówiliśmy, że to jest NIE WARTE nie tylko tej idiotycznej dyskusji ale Waszego czasu, nerwów i czegokolwiek innego.
No chyba że lubicie masochizm...

ENERGIA (na której można zarobić) Z ROWERU WODNEGO TO ZABOBON :)


Z "zabobonem" to racja, reszta to misja edukacyjna nawiedzonych.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: sobota, 10 września 2011, 21:26 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Szamie mogłeś dokładniej policzyc. Dlaczego załozyłes sprawnośc 13%? Trzeba było załozyć 3% to jeszcze dobitniej byś wykazał zasadnośc celu jaki załozyłeś bo oczywiście nie ma znaczenia to, że rzeczywista sprawność koła podsiebiernego wynosi 42%. Forum Tobie przyklaśnie tak jak np. Flooder bo takich jak on jest na forum wielu. Dla nich nauki ścisłe jak fizyka i liczenie to obca profesja a takimi łatwo się manipuluje w sprawach technicznych. Uwierzyli by w 3%. Wal śmiało, nie przejmuj się.

PS. "Nawiedzona misja edukacyjna" dobre określenie, wszystkich pouczasz i przekazujesz im swoją jedynie słuszną wiedze. Wszyscy inni to matoły. Dobrze jest, tak trzymaj. Tylko napisz jakie są Twoje osiągniecia w dziedzinie nauki lub techniki. Myślę, że kiepskie skoro czujesz potrzebę dowartościowania się szpanerskim samochodem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: sobota, 10 września 2011, 22:04 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Flooder, a gdybyśmy tak dyskutowali o rybach lub pietruszce to było by to warte poświęcenia czasu? Czy było by to może "idiotyczne"? Widzisz, Ty jestes humanistą, elektrownie masz bo Ci rodzina załatwiła i dociekliwość w sprawach nauki, techniki jest Ci obca. Dwadzieścia lat temu ludzie Twojego pokroju pukali się w czoło i kpili z tych co walczyli z wiatrakami. Już pierwsze elektrownie bez pietrzenia powstają. Natomiast cała amatorska energetyka wodna jako biznes to pomyłka gdy inwestycja w kogenerację gazową za milion zwraca sie poniżej roku, a kogeneracja na gazie ziemnym po roku przynosi 500 tys oszczedności. Było ostatnio pisane o tym na forum tylko, że między wierszami. Może jako humanista nie skojarzyłeś.
Flooder a o syndromie MEW to Ty słyszałeś? Masz dobrze bo nie jesteś na to chory.
Rower wodny - niedorzeczne określenie jakiegoś forumowicza, pajaca przypadło Ci do gustu. Przecierz nie jesteś prymitywem, prawda.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 11 września 2011, 10:02 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
A Ty dalej swoje :) Będzie ostro, ale mam już dość Twoich przygłupawych zaczepek i prób przekonywania ludzi, że w rowerze wodnym jest siła :) Już Ci tyle razy powtarzałem ale widzę, że nie może do Ciebie to dotrzeć: JEŚLI MASZ OCHOTĘ STAWIAJ TE "ELEKTROWNIE" GDZIE CI SIĘ PODOBA, ALE ZA SWOJE PIENIĄDZE. I BĄDŹ CZŁOWIEKU SZCZĘŚLIWY.

Na szczęście na to co Ty nie choruję... i daj Bóg by tak pozostało.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 11 września 2011, 13:21 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Flooder to prawda, że wielokrotnie powtarzałeś ale bez rzeczowego uzasadnienia. Uważasz, że mam Tobie bezkrytycznie wierzyć. Ja podałem link do zdjęć gdzie widać zastosowanie takich siłowni, podałem link do badania naukowego na ten temat, podałem jakie są spotykane u nas szybkości nurtu i podałem jakie moce można uzyskac z powierzchni przekroju takiego nurtu. A rzeczowość Twoich wypowiedzi sprowadza się do stwierdzeniu "nie bo nie i już", poparte rzacowością "rower wodny".
A skoro tak mocno poruszasz sprawy biznesu to napisz ile kosztuje budowa elektrowni z betonowaniem pietrzenia o mocy 30 kW i kiedy się zwróci a ile postawienie elektrowni bez piętrzenia o mocy 15 kW. Łopaty o powierzchni 3 mkw i kiedy się zwróci. Była tu dyskusja, że typowa elektrownia zwraca się nawet po dopiero 7 latach. A nie wiadomo co będzie bo np. nowa elektrownia w Lwówku Śląskim stanęła po 2 latach pracy i już dwa lata stoi. Kiedy się zwróci?
Ludzie niekreatywni i ignoranci są jednak na wygranej pozycji bo aby rządzić światem nie trzeba prezentować sobą jakichś wyższych wartości bo wystarczy być "głupim, gnuśnym i występnym" jak nas uczysz w swojej misji edukacyjnej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 11 września 2011, 19:21 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Twoje małpy, Twój cyrk, buduj razem z kogenaratami, patentuj ile wlezie, osiągaj niebotyczne zyski, tylko zrób to wszystko w praktyce i na własny rachunek. Zbuduj sobie wreszcie ten rower wodny, będziesz miał zajęcie i przestaniesz fantazjować.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: poniedziałek, 12 września 2011, 21:52 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
A tak z boku: co z tym Lwowkiem Śląskim nie tak?
Pzdr.
M.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 14 września 2011, 15:31 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Dokładnie to w Brunowie przyklejonym do Lwówka. Jeżedze tamtędy od czasu do czasu i naprzód była prężna budowa, było 8 żółtych maszyn do robót ziemnych. W prasie pisali, że turbiny Mavel. Zrobili okazały kanał derywacyjny i w wreszczie popłynęła w nim woda. Teraz kanał jest od dwóch lat jest pusty. Szukam coś na ten temat w necie ale nie znajduję.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 14 września 2011, 15:45 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
O tą elektrownie chodzi
http://www.geoland.pl/dodatki/energia_xlvi/esp2.html ?.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 14 września 2011, 16:10 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Tak to ta elektrownia i chociaż podali wiele danych szkoda, że nie podali ile kosztowała.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 14 września 2011, 17:30 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
narek napisał(a):
Dokładnie to w Brunowie przyklejonym do Lwówka. Jeżedze tamtędy od czasu do czasu i naprzód była prężna budowa, było 8 żółtych maszyn do robót ziemnych. W prasie pisali, że turbiny Mavel. Zrobili okazały kanał derywacyjny i w wreszczie popłynęła w nim woda. Teraz kanał jest od dwóch lat jest pusty. Szukam coś na ten temat w necie ale nie znajduję.


To ja bym ci radził pojechać tam jeszcze raz , bo tam byś mógł postawić w korycie Bobru ponizej Brunowa te twoje osławione rowery Melodego.
Co prawda RZGW by protestowało ,ale na upartego dałoby się je tam z kilkanascie ( na oko z 10 km koryta Bobru) postawić.
Szczegóły dla zainteresowanych na PW


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 14 września 2011, 19:20 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Proponuję przednie koło od roweru z dynamem w piaście. Wystarczy na feldze zamontować łopatki i elektrownia gotowa :mrgreen: .

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 14 września 2011, 20:18 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
piomika napisał(a):
To ja bym ci radził pojechać tam jeszcze raz , bo tam byś mógł postawić w korycie Bobru ponizej Brunowa te twoje osławione rowery Melodego.
Co prawda RZGW by protestowało ,ale na upartego dałoby się je tam z kilkanascie ( na oko z 10 km koryta Bobru) postawić.
Szczegóły dla zainteresowanych na PW


Kolejna osoba prezentuje swoją osobowość.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 294 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL