Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 10:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 294 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 16 marca 2008, 11:03 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 25 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 240
Lokalizacja: Wrocław
Ale się namieszało tematów.
Dajcie spokój z Melodym.
Sprawa jasna. Z płynącej wody można produkować prąd. Bez łamania praw fizyki .Flooder sam w końcu przyznał rację. Co do opłacalności? Dla mnie 30 kW z turbiny o kilkumetrowych łopatach - rewelacja. Koszty też nie wydają sie wysokie.
Inna sprawa, że Strojgniew raczej z tego nie skorzysta.
Piomiko - Przez dłuuugi czas koło wodne było najlepsze. Teraz jak są warunki /pietrzenie/ to się montuje Francisa lub Kaplana.
Jak są warunki to się montuje turbinę wiatrową. Jak są warunki to się robi to o czym mówiłem albo co pokazał Radek w linkach.

Szam-anie. Nie pamiętam czy masz elektrownie - zakładam że tak. Więc w twojej turbinie masz łopaty z patyków czy może są one wyprofilowane, z krawędzią natarcia, spływu, odpowiedni wygięte?
A. I nie każ mi machać rękami bo ja nie dam rady wytworzyć siły aerodynamicznej. To może zrobić tyko Chuck Norris. On mógłby nawet osiągnąć prędkość ucieczkową. Może też wrócić.
Sprawdż w swojej mądrej książce czy oprócz działu o energii kinetycznej
jest coś o aero i hydrodynamice. Może kartki się skleiły.
Wiesz co? Flooder jest cokolwiek narwany. Ale Twoje posty są wredne. Po co?
Dobrze być ignorantem / to o sobie/ Lubię żeglować. A wg Twojej fizyki nie mógłbym. To może lepiej,że tak jak trzmiel czegoś nie wiem.

A skoro lubisz zagadki - kto powiedział: " wiem, że nic nie wiem"?

Cze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 16 marca 2008, 11:18 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
Cytuj:
Zagadam się z Tobą co do tego że jakieś takie nowe rozwiązanie nie obniżyłoby cen prądu, ale mogłoby obniżyć ceny świadectw. No i ceny nieruchomości/elektrowni/lokalizacji bo miejsc na elektrownie wówczas byłoby dużo. Tak czy tak godziło by to w Twoje interesy więc nie ściemniaj z tymi życzeniami.


W jednej kwestii tylko, bo reszta.. Głowa muru nie przebijesz! Jak brzmi powiedzenie.
Marzyciel porusza temat, który jest mi dość dobrze znany i gdzieś już pisałem na forum o tym zanim zaczęły trąbić o tym media .
A wiec marzycielu nie musisz się troskać o nasze dochody i ceny za energie świadectwa które też składają się na cenę tej energii gdybyś nie wiedział . polecam przeczytać czym prędzej i sobie wstydu zaoszczędzić wypisując kolejne Bzdury ->
http://www.gazetawyborcza.pl/1,76842,4341412.html
żeby zaspokoić potrzeby w energię na lata kolejne w Polsce i Europie elektrownie musza rosnąc jak grzyby po deszczu w przypadku Europy Zachodniej jest to możliwe o tyle w Polsce na dziś prawie niewykonalne z powodów o których wie każdy kto ma MEW ty zapewne nie, ale nie będę cie edukował skoro czytać potrafisz poczytaj sporo o tym na naszym forum i w googlach .
Pozwolę sobie jednak cię deczko nakierować : przepisy , ekolodzy ,fundusze,urzednicy itd.itd..szukaj znajdziesz na pewno i przestaniesz pisać głupstwa.
Jeszcze jedna rzecz na którą zapewne nie wpadniesz w życiu, jest taka ze w dzisiejszym świecie do produkcji prawie każdego detalu jest potrzebna ENERGIA taka czy inna wiec gdyby sprawdził się ów twój czarny scenariusz dla MEWiarzy i postawiono by 100000000000000000 Melodych i energia by taniała to każdy kto ma własne źródło energii (czytaj prąd) może wykorzystać całość do produkcji detali i być bardzo konkurencyjnym na rynku zważywszy na fakt braku opłat i kosztów za tą ze ENERGIE.(czytaj wiele niższe nisz zakup energii z innych źródeł)

Kończąc zapytam czy znajdzie mi ktoś art.. Nie wiem może jakiś choćby ślad ze w bilansie kilkudziesięciu lat wstecz gdzieś staniała w jakimś kraju energia ze względu na wybudowanie źródeł odnawialnych ???
Nie znajdziecie raczej bo energia będzie drożeć czy to się komuś podoba czy nie paliwa kopalne na wyczerpaniu ,technologia pozyskiwania energii w TANI SPOSÓB (czytaj bez dziwactw typu MELODY) jest kiepska i niewiele się zmieniło . Pozostają drogie i niesprawne maszyny o których tu tak gorąco dyskutujecie , o ekologach i skutkach pracy takich urządzeń w rzekach nie wspominając
Pozdrawiam filozofów wszelkiej maści 

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 16 marca 2008, 12:44 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
bogas napisał(a):
Ale się namieszało tematów.
Dajcie spokój z Melodym.
Sprawa jasna. Z płynącej wody można produkować prąd. Bez łamania praw fizyki .Flooder sam w końcu przyznał rację. Co do opłacalności? Dla mnie 30 kW z turbiny o kilkumetrowych łopatach - rewelacja. Koszty też nie wydają sie wysokie.
Inna sprawa, że Strojgniew raczej z tego nie skorzysta.
Piomiko - Przez dłuuugi czas koło wodne było najlepsze. Teraz jak są warunki /pietrzenie/ to się montuje Francisa lub Kaplana.
Jak są warunki to się montuje turbinę wiatrową. Jak są warunki to się robi to o czym mówiłem albo co pokazał Radek w linkach.

Szam-anie. Nie pamiętam czy masz elektrownie - zakładam że tak. Więc w twojej turbinie masz łopaty z patyków czy może są one wyprofilowane, z krawędzią natarcia, spływu, odpowiedni wygięte?

A. I nie każ mi machać rękami bo ja nie dam rady wytworzyć siły aerodynamicznej. To może zrobić tyko Chuck Norris. On mógłby nawet osiągnąć prędkość ucieczkową. Może też wrócić.
Sprawdż w swojej mądrej książce czy oprócz działu o energii kinetycznej
jest coś o aero i hydrodynamice. Może kartki się skleiły.
Wiesz co? Flooder jest cokolwiek narwany. Ale Twoje posty są wredne. Po co?
Dobrze być ignorantem / to o sobie/ Lubię żeglować. A wg Twojej fizyki nie mógłbym. To może lepiej,że tak jak trzmiel czegoś nie wiem.

A skoro lubisz zagadki - kto powiedział: " wiem, że nic nie wiem"?

Cze.


:D Cz. Sokrates chyba, chociaż Platonowi niektórzy to przypisują .
Za wredność jak to ująłeś przepraszam, miało być tylko dosadnie :oops:

Aero i hydrodynamika jak to ująłeś nie ma nic wspólnego z energią potencjalną. Pomocna wiedza w tym zakresie jest dla ograniczenia strat wynikajacych z tarcia medium-woda, powietrze o ścianki, oraz przepływów przez tzw. zwężki i progi itp. Bez znaczenia na tym etapie rozpatrywania możliwości "wytwarzania prądu z wody". Jak juz ten rower wodny zbudujesz to dzieki tej wiedzy może uda się Tobie poprawić sprawność ustrojstwa o 1-2 %. Niewiele to jeśli turbina wykorzystuje 90 % energii potencjalnej, ale bardzo dużo jeśli rower bedzie miał 5 %. Dla pewności zrozumienia napiszę, że sama turbina roweru moze mieć nawet 90% sprawności. Tyle tylko, że 90% od 8% , przecież patyk pokazał gdzie poszła pozostała część- aż 92 %.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 16 marca 2008, 13:16 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
marzyciel88 napisał(a):
narek napisał(a):

A co do sprawności 8 % dla turbiny na przepływie to rewelacja. 8 % od darmowego "paliwa".


Zwłaszcza że można by je stawiać np. co 50 metrów. 10 takich turbin po 8 % każda daje wynik lepszy niż tradycyjne elektrownie. A nic nie stało by na przeszkodzie żeby postawić ich 100 albo 1000000000000 jak Flooder zasugerował.

Konstruktorzy, wynalazcy i inni szaleńcy do roboty!!!!!!!!!!!


Panowie Narek i....Marzycie88 ( z ciebie bracie to prawdziwy marzyciel :wink: )
Przyjmijmy za prawdziwe wasze wyliczenia ,że 8% z energii płynacej w danym przekroju rzeki wykorzystacie...
Z kalulatora turbin (bom jest człek leniwy i dawno szkoły konczyłem) wynika ,że przy przeplywie 10m3/s i spadzie 2m osiągnie się moc okalo 160 kW ...
Dla takiego samego przepływu 10m3/s i spadu 10 cm osiągnie się moc 8 kW (Zalozyłem - jeśli zle to mnie poprawcie- że nurt rzeki 1m/s - to to samo co cirka spad 10 cm)
Od tych 8 kW wasze 8% daje 640 ale Wattów ( nie mylic z kilowatami)
A teraz życzę Ci powodzenia Marzyciel we wrzuceniu w nurt rzeki blisko 300 Twoich wynalazków - bo komus tam marzy się ,że budowa tradycyjnej MEW jest za droga lub można iść na skróty...
Zdaje mi się ,że tu niedawno gosciu opisywał, że dla pewnego urzędniczyny kraty i turbiny w jego projektowanej MEWce są zagrożeniem dla ryb a co dopiero 300 "odkurzaczy" w rzece...

Bogas zapomniał dodać (teraz to zrobił) ,że wirniki tej turbiny pod NuJorkiem miały po kilka metrów srednicy bodajze...
I jeszcze jedno Marzycielu: tamta turbina pracuje na przypływach - jak już piszesz ,że ktoś nie umie czytac tekstu ze zrozumieniem - a nie przepływie
W sumie : jestes nam chyba winny 'dobrą wódkę' - bo zaoszczedzisz kupe czasu i kasy... :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 16 marca 2008, 13:42 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Piomika To co bylo na Potomaku to nie jest el przYplywowa tylko przEplywowa i jak zaznaczyles ma wiele metrow srednicy czyli to co kiedys przedstawialem w tym watku 300 kw uzyskuje sie przy srednicy 11 m wiec i przeplyw wody musi byc ogromny.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 16 marca 2008, 14:29 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
radek napisał(a):
Piomika To co bylo na Potomaku to nie jest el przYplywowa tylko przEplywowa i jak zaznaczyles ma wiele metrow srednicy czyli to co kiedys przedstawialem w tym watku 300 kw uzyskuje sie przy srednicy 11 m wiec i przeplyw wody musi byc ogromny.

Możliwe... ja tego filmu na Discowery (:wink:) nie widziałem... wywnioskowałem tylko ,że skoro Bogas pisał ,że nurkowie mieli tylko godzinę czasu pomiedzy kolejnymi przypływami ,że jest to elektrownia , która pracuje na przypływach ...
W takim razie zwracam honor... :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 16 marca 2008, 14:48 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 4 marca 2006, 01:00
Posty: 74
Panowie Piomika i Radek i wszyscy zainteresowani, zamieszczam skrót do strony o projekcie Rite i jego free flow turbinach; co do kosztów turbin, montażu i eksploatacji oraz związanej z tym rentowności tego przedsięwzięcia wolę się nie wypowiadać :lol:
http://www.verdantpower.com/what-initiative


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 16 marca 2008, 15:43 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
ja juz wczesniej podawalem linki do takich elektrowni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 16 marca 2008, 23:51 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 lipca 2007, 01:00
Posty: 40
piomika napisał(a):
I jeszcze jedno Marzycielu: tamta turbina pracuje na przypływach - jak już piszesz ,że ktoś nie umie czytac tekstu ze zrozumieniem - a nie przepływie


Piomika nie bierz tego tak do serca - nie Ty jeden na tym forum masz ten problem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: poniedziałek, 17 marca 2008, 00:46 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 lipca 2007, 01:00
Posty: 40
Praktykant napisał(a):
Cytuj:
Zagadam się z Tobą co do tego że jakieś takie nowe rozwiązanie nie obniżyłoby cen prądu, ale mogłoby obniżyć ceny świadectw. No i ceny nieruchomości/elektrowni/lokalizacji bo miejsc na elektrownie wówczas byłoby dużo. Tak czy tak godziło by to w Twoje interesy więc nie ściemniaj z tymi życzeniami.


W jednej kwestii tylko, bo reszta.. Głowa muru nie przebijesz! Jak brzmi powiedzenie.
Marzyciel porusza temat, który jest mi dość dobrze znany i gdzieś już pisałem na forum o tym zanim zaczęły trąbić o tym media .
A wiec marzycielu nie musisz się troskać o nasze dochody i ceny za energie świadectwa które też składają się na cenę tej energii gdybyś nie wiedział . polecam przeczytać czym prędzej i sobie wstydu zaoszczędzić wypisując kolejne Bzdury ->
http://www.gazetawyborcza.pl/1,76842,4341412.html
żeby zaspokoić potrzeby w energię na lata kolejne w Polsce i Europie elektrownie musza rosnąc jak grzyby po deszczu w przypadku Europy Zachodniej jest to możliwe o tyle w Polsce na dziś prawie niewykonalne z powodów o których wie każdy kto ma MEW ty zapewne nie, ale nie będę cie edukował skoro czytać potrafisz poczytaj sporo o tym na naszym forum i w googlach .
Pozwolę sobie jednak cię deczko nakierować : przepisy , ekolodzy ,fundusze,urzednicy itd.itd..szukaj znajdziesz na pewno i przestaniesz pisać głupstwa.
Jeszcze jedna rzecz na którą zapewne nie wpadniesz w życiu, jest taka ze w dzisiejszym świecie do produkcji prawie każdego detalu jest potrzebna ENERGIA taka czy inna wiec gdyby sprawdził się ów twój czarny scenariusz dla MEWiarzy i postawiono by 100000000000000000 Melodych i energia by taniała to każdy kto ma własne źródło energii (czytaj prąd) może wykorzystać całość do produkcji detali i być bardzo konkurencyjnym na rynku zważywszy na fakt braku opłat i kosztów za tą ze ENERGIE.(czytaj wiele niższe nisz zakup energii z innych źródeł)

Kończąc zapytam czy znajdzie mi ktoś art.. Nie wiem może jakiś choćby ślad ze w bilansie kilkudziesięciu lat wstecz gdzieś staniała w jakimś kraju energia ze względu na wybudowanie źródeł odnawialnych ???
Nie znajdziecie raczej bo energia będzie drożeć czy to się komuś podoba czy nie paliwa kopalne na wyczerpaniu ,technologia pozyskiwania energii w TANI SPOSÓB (czytaj bez dziwactw typu MELODY) jest kiepska i niewiele się zmieniło . Pozostają drogie i niesprawne maszyny o których tu tak gorąco dyskutujecie , o ekologach i skutkach pracy takich urządzeń w rzekach nie wspominając
Pozdrawiam filozofów wszelkiej maści 


Praktykant powiedział co wiedział tylko trochę bez sensu i nie na temat.
Po pierwsze cena energi i cena świadetctwa jej wytworzenia to są dwie różne rzeczy (odzielne pieniądze) no i ta pierwsza póki co jest wciąż pod kontrolą państwa, gdy ta druga jest ceną rynkową zależną od podaży i popytu.
Tutaj nie wypowiadałem się na temat ogólnego trendu czy koniunktury w energetyce bo na ten temat dyskutowliśmy z Praktykantem w innym wątku i bezsensu było by to tu powtarzać.
Oprócz praw fizyki na świecie są też inne prawa jak na przykład prawa ekonomii a te mówia że zwiększenie podaży zawsze suktuje obniżeniem cen.
Oczywiście w obecnej sytacji energetycznej naszego kraju elektrowniarzom nie będzie groźić bankructwo jeszcze przez wiele lat i raczej nic tego nie zmieni.
Ale wprowadzenie jakiegoś nowego źródła ekologicznej energii mogłoby spowodować że zyski nie wzrosłyby 10 krotnie a tylko 7 albo 8 krotnie.

A ponieważ właśnie uświadomiłem sobie że to jest także w konflikcje z moimi interesami wiecej w tym wątku głosu nie zabiorę.

p.s. Przepraszam wszystkich których obraziłem, bądź uraziłem dumę - nie było to moim zamiarem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: poniedziałek, 17 marca 2008, 09:58 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
marzyciel88 napisał(a):
piomika napisał(a):
I jeszcze jedno Marzycielu: tamta turbina pracuje na przypływach - jak już piszesz ,że ktoś nie umie czytac tekstu ze zrozumieniem - a nie przepływie


Piomika nie bierz tego tak do serca - nie Ty jeden na tym forum masz ten problem.


Marzycielu o jakim moim problemie mi piszesz?

Jeśli Bogas pisze ,że" pomiędzy pływami nurek miał godzinę czasu na montaż turbiny" to można z tego jaki wysnóć wniosek? ( nie oglądając filmu na Discowery) że turbinę napędza przepływ rzeki ? czy ,że może chodzi o przypływy i odpływy....
Opisywałem coś o czym pisał tu Bogas i do tego się odnosiłem...Błędu wielkiego nie ma- bo takie turbiny mogą też wykorzystywac energię przypływów i odplywów...
A uwage zwróciłem Ci dlatego ,że ja pisałem ,że jest to turbina wykorzystująca przypływy a Ty dalej pisałeś ,ze przepływy(no i troche na przekór twojej zlośliwej uwadze o czytaniu że zrozumieniem- przyznaję...). Trzeba było wtedy od razu mnie wyprowadzić z błędu i napisać ,że jestem w błędzie a nie dopiero po przeczytaniu postu Radka...

To troche nie fair,że w tak młodym wieku próbujesz przebić się ze swoimi racjami w ten sposób...

Za chwilę bowiem podważysz moj post o opłacalności takich wynalazków w warunkach polskich, bo ktoś z piszących napisze ,że wynalazki te wykorzystują 7,5 % energii wody a ja oparłem sie o przypuszczenie Narka i Twoje ,że ok 8%...

P.S. Przeprosiny przyjęte... :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: poniedziałek, 17 marca 2008, 10:33 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
Marzyciel88 przeczytaj moze sie dowiesz czegos ..
bo ja niemam czasu na jałowe pisanie do kogos takiego jak ty ..

Cytuj:
Praktykant powiedział co wiedział tylko trochę bez sensu i nie na temat.

ta wypowiedź sama za siebie krzyczy .
odsyłam do lektory i jeśli ceny świadectw nie składaja sie na cene energii w OZE to ja jestem WIELBŁĄDEM

http://www.ure.gov.pl/portal.php?serwis ... 64&id=1526
http://www.ure.gov.pl/portal.php?serwis ... 35&id=1239

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: poniedziałek, 17 marca 2008, 15:11 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 25 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 240
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
Aero i hydrodynamika jak to ująłeś nie ma nic wspólnego z energią potencjalną. Pomocna wiedza w tym zakresie jest dla ograniczenia strat wynikajacych z tarcia medium-woda, powietrze o ścianki, oraz przepływów przez tzw. zwężki i progi itp. Bez znaczenia na tym etapie rozpatrywania możliwości "wytwarzania prądu z wody". Jak juz ten rower wodny zbudujesz to dzieki tej wiedzy może uda się Tobie poprawić sprawność ustrojstwa o 1-2 %. Niewiele to jeśli turbina wykorzystuje 90 % energii potencjalnej, ale bardzo dużo jeśli rower bedzie miał 5 %. Dla pewności zrozumienia napiszę, że sama turbina roweru moze mieć nawet 90% sprawności. Tyle tylko, że 90% od 8% , przecież patyk pokazał gdzie poszła pozostała część- aż 92 %.


1. Z energią potencjalną nie. Ale nam tu chodzi o kinetyczną. "Dla pewności zrozumienia" - na spadzie en.potencjalna, - na przepływie kinetyczna.
A z kinetyczna ma baaaardzo wiele wspólnego. Dlaczego żaglowiec płynie?
2. Dla ograniczenia strat tarcia stosuje sie profil skrzydła.
3. Powietrze o ścianki - czyli kawitacja - przy takich prędkościach brak.
4. Przepływy przez zwężki - rozpatrujemy otwartą pracę śmigła nie zaś
wirnik w dyfuzorze.
5. Przestań bawić się tym patykiem! Albo zrób w środku dziurkę, boczki
ostrugaj na kształt śmigła, wstaw do strumyka i zobacz czy woda nim
pokręci czy "będzie uciekać".

Ps. Zgadza się - Sokrates. Dowiedz się jeszcze dlaczego tak powiedział.
Może zejdzie z Ciebie trochę "pary" :wink:

Cze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: poniedziałek, 17 marca 2008, 15:32 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 6 lutego 2007, 01:00
Posty: 25
Jak to powiedział sam autor tego projektu: "jescze ne swecit żarówka"... ;);)
http://pl.youtube.com/watch?v=0Xn_reS11AM
http://pl.youtube.com/watch?v=SsbH8mbci_o
http://pl.youtube.com/watch?v=4dUZ_EAcP9s


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: poniedziałek, 17 marca 2008, 17:15 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
bogas napisał(a):
Cytuj:
Aero i hydrodynamika jak to ująłeś nie ma nic wspólnego z energią potencjalną. Pomocna wiedza w tym zakresie jest dla ograniczenia strat wynikajacych z tarcia medium-woda, powietrze o ścianki, oraz przepływów przez tzw. zwężki i progi itp. Bez znaczenia na tym etapie rozpatrywania możliwości "wytwarzania prądu z wody". Jak juz ten rower wodny zbudujesz to dzieki tej wiedzy może uda się Tobie poprawić sprawność ustrojstwa o 1-2 %. Niewiele to jeśli turbina wykorzystuje 90 % energii potencjalnej, ale bardzo dużo jeśli rower bedzie miał 5 %. Dla pewności zrozumienia napiszę, że sama turbina roweru moze mieć nawet 90% sprawności. Tyle tylko, że 90% od 8% , przecież patyk pokazał gdzie poszła pozostała część- aż 92 %.


1. Z energią potencjalną nie. Ale nam tu chodzi o kinetyczną. "Dla pewności zrozumienia" - na spadzie en.potencjalna, - na przepływie kinetyczna.
A z kinetyczna ma baaaardzo wiele wspólnego. Dlaczego żaglowiec płynie?
2. Dla ograniczenia strat tarcia stosuje sie profil skrzydła.
3. Powietrze o ścianki - czyli kawitacja - przy takich prędkościach brak.
4. Przepływy przez zwężki - rozpatrujemy otwartą pracę śmigła nie zaś
wirnik w dyfuzorze.
5. Przestań bawić się tym patykiem! Albo zrób w środku dziurkę, boczki
ostrugaj na kształt śmigła, wstaw do strumyka i zobacz czy woda nim
pokręci czy "będzie uciekać".

Ps. Zgadza się - Sokrates. Dowiedz się jeszcze dlaczego tak powiedział.
Może zejdzie z Ciebie trochę "pary" :wink:

Cze.


:D Cz. Wiedziałem , ze jakis JELEŃ złapie się na to. Potencjalna w tym kontekście oznacza MOŻLIWĄ DO WYKORZYSTANIA, to taka sama jaka drzemie w naładowanym akumulatorze :mrgreen:

Pozdrawiam Szam

Ps Jak pisałem posta napisałem kinetyczna, potem zmieniłem celowo, to takie moje prywatne badania zrozumienia czytanego tekstu :D
A Sokrates mówiąc to był w wielkim błędzie. Jego wiedza z różnego zakresu była wielka, jak na ówczesne czasy. Właściwszym powiedzeniem byłoby np. " wiem za mało, żeby wyjasnić" albo " mam świadomość, że moja wiedza jest znikoma "


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: poniedziałek, 17 marca 2008, 18:21 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 25 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 240
Lokalizacja: Wrocław
No zręcznie się wymiksowujesz. Ale wcale mi nie zależy, żeby moje było na wierzchu.

Ad Sokrates: Nie był w błędzie Raczej ta druga interpretacja wg mnie jest trafna.
Więc skoro taki łebski gość choć zawsze się spierał z innymi i nikomu nie powiedział:" słuchaj głupku mądrzejszych od siebie" może niektórzy z nas mogli by wziąć z Niego przykład?
Dlatego była ta zagadka.
To takie moje prywatne badanie nad zrozumieniem aluzji.

Cze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: poniedziałek, 17 marca 2008, 19:57 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
usunieto


Ostatnio edytowano poniedziałek, 17 marca 2008, 20:03 przez szam, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: poniedziałek, 17 marca 2008, 20:02 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
bogas napisał(a):
No zręcznie się wymiksowujesz. Ale wcale mi nie zależy, żeby moje było na wierzchu.

Ad Sokrates: Nie był w błędzie Raczej ta druga interpretacja wg mnie jest trafna.
Więc skoro taki łebski gość choć zawsze się spierał z innymi i nikomu nie powiedział:" słuchaj głupku mądrzejszych od siebie" może niektórzy z nas mogli by wziąć z Niego przykład?
Dlatego była ta zagadka.
To takie moje prywatne badanie nad zrozumieniem aluzji.

Cze.


:D Cz Sorry z tym jeleniem. Taka moja wredna natura :oops: , walczę z tym nie zawsze skutecznie. Gdybyś uważnie czytał moje posty to wiedzałbyś, że 1/ albo przejęzyczenie, 2/albo nie ma błędu w zadaniu, tym bardziej , że dalej piszę o "wytwarzaniu prądu z z wody"

Aluzju poniał, potamu otwiet takaja :D

Pozoatałe odpowiedzi:
Ad 1/ Żaglowiec płynie z powodu energii kinetycznej powietrza w ruchu
Ad2/ Kształt profilu łopaty, śmigła wynika przede wszystkim z funkcji rozkładu na składowe działających sił a nie z powodu chęci zminimalizowania tarcia wody o ich powierzchnię
Ad3/ Aczkolwiek predkość przepływu ma wpływ na zjawisko kawitacji, to niekoniecznie jest warunkiem jej wystąpienia, przykład : wrzenie wody w czajniku
Ad4/ Nie pamietam zarzutu
Ad5/ Nigdy nie twierdziłem , że nie będzie, wręcz odwrotnie. Rzecz w tym, że jeśli zajmiesz przez łopatę turbiny np. 50 % powierzchni poprzecznego przekroju rzeki to nie uzyskasz 50% jej energii kinetycznej a jedynie 5 , może 8, a moze tylko 2 %

Pozdrawiam Szam :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: poniedziałek, 17 marca 2008, 20:50 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Coś przeczytajcie:
http://mve.energetika.cz/vodnikolaDD/poncelet.htm
Nie wiem czy sie dobrze wkleiło ale jest to link do czeskiej strony gdzie sporo jest o różnych turbinach a ten link to jest do koła wodnego. Jest przy nim kalkulator gdzie można wstawis szybkość płynącej wody bez piętrzenia. Można wstawiś np 2 m/s i też dowolną szerokość koła.
Flooder policz jakie parametry potrzeba do ładowania akumulatora.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: poniedziałek, 17 marca 2008, 21:04 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 25 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 240
Lokalizacja: Wrocław
Jeleń poleciał - nawet go nie zauważyłem.



Re ad 1. tylko 50% racji. Bo jeśli z wiatrem to tak. A kursem ostrym?
A jak wytłumaczysz fakt, że windsurfer może płynąć szybciej od
wiatru? Zapewniam Cię, że może. Podpowiem - w dużym
uproszczeniu: na żaglach wytwarzana jest siła aerodynamiczna,
kadłub wytwarza siłę hydrodynamiczną dzięki czemu powstaje
energia kinetyczna - ruch jachtu do przodu.

Re ad 2. Odnosząc się do Twojego wcześniejszego tekstu poszedłem na
skróty. Ale podtrzymuję to, tylko powinno być raczej śmigło i
dodaję: aby móc wytworzyć siłę hydrodynamiczną.

Re ad 3. Znów próbujesz uciekać od konkretnego przypadku

Re ad 4. "Gdybyś uważnie czytał " swoje "posty" to byś pamiętał.

Re ad 5. Jeżeli będziesz się koncentrował tylko na en.kinetycznej a
pomijał hydro dynamiczną to tak może wyjść.

Do tej pory udowadniałeś mi/nam, że to " nie działa"
Mam propozycję: odwróćmy sytuację - pokombinuj i wytłumacz z jaką sprawnością , i dlaczego tyle, pracuje omawiana przeze mnie turbina?

Cze.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 294 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 104 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL