Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 21:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 17 maja 2007, 10:00 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
Witam ..
Temat czyszczarek był już poruszany tu http://www.mew.pl/Forums/viewtopic/t=52 ... zarka.html
Ale niewiele tam można się dowiedzieć. Więc proponuje odświeżyć temat.
Za kilka dni zaczynam montować u siebie czyszczarkę łańcuchową..model jak ten u bogasa http://www.mew.pl/coppermine/displayima ... os=18.html z małymi poprawkami.

Łańcuchy od rozrzutnika i cześć elementów reszta warsztat, spawanie toczenie.
Cały układ będzie składał się z dwóch czyszczarek o szerokości po 5m (łącznie 10m) napędzany motoreduktorami 220V 1000W obroty wałka napędzającego 15obr/min
Konstrukcja z teownika i płaskowników (rama) wałki napędowe pełne śr ok. 50 mm \
Zgarnianie śmieci realizowane będzie automatycznie po wykryciu spadku poziomu wody za kratami względem wody przed kratami .Śmieci zgarniane będą na pomost roboczy a z pomostu ręcznie do kontenera i na wysypisko.
Podczas montażu zrobię kilka fotek i wrzucę tutaj..
Chciałbym rozwinąć ten temat szerzej ze względu, iż w necie jest naprawdę mało informacji na ten temat, a wydaje mi się, iż niejeden z nas boryka się z problemem mechanicznego czyszczenia krat.
Piszcie jak macie to zrobione u siebie..
Ps.. bogas jak tam te twoje się sprawują ?

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 17 maja 2007, 11:37 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 25 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 240
Lokalizacja: Wrocław
OK - dają radę. A raczej dawały. Teraz mają chwilę przerwy bo przy pogłębianiu, odmulaniu, regulacji kanału woda sobie tak popracowała, że
zrobiło się odsypisko akurat na skraju czyszczarki -cześć jest zamulona. Czekam na ciepełko aby ręcznie pomachać łopatką w wodzie /jak dziecko, jak dziecko :lol: /.
Do Twojej koncepcji miałbym jedną uwagę odnośnie sterowania.
Z praktyki mi wynika, zanim za kratą woda cokolwiek spadnie, na płaskownikach kraty poowijaą sie liście / najgorsze/ i zgrzebło /u mnie z taśmy gumowo-parcianej/ zamiast zgarniać - ślizga się po wierzchu.
Dlatego zastosowałem czasówkę na dwa niezależnie regulowane czasy pracy i przerwy. I tak latem czyszczarka przeleci np co 2h po 20s ale już jesienią lub kiedy ze zbiornika spuszczają wodę z całym namokniętym syfem idącym po dnie - nawet co 10min.
Poza tym jak jest większa ilość śmieci do wywalenia przez czyszczarkę trzeba dać większy zakres A na termiku motoreduktora a to ma bezpośredni wpływ na czułość i ochronę zgarniaczy.
Mam taką nastawę, że przy większej ilości liści / bo drobne gałęzie i śmieci nie są problemem/ termik wywala ale zdarza się, że kiedy przypłynie większa gałąż, kłoda i dostanie się miedzy listwę zgarniacza a dolny wał zanim termik wyzwoli - zgarniacz jest zgięty / ceownik 50 gorącowalcow./
Wtedy wypinanie i klepanie.
Mam też sygnalizację awarii czyszczarki / dialer telefoniczny/ bo bez tego w okresie jesiennym w godzinę po awarii maszyny wypadają.
Słyszałem też od koleżki o innym rodzaju czyszczarki.Coś na kształt brony, która pracując na targańcu przeciera przez kratę liście, a grubsze kęsy pewnie trzeba wybierać ręcznie. Ponoć sprawdza się bardzo dobrze ale warunek - dość czysta rzeka.

Czekamy na foto.

Cze.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 17 maja 2007, 13:17 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
Tak z termikami dobry pomysł..
ja myślałem jak to rozwiązac mechanicznie ..w celu zabezpieczenia zgrzebni..
Chciałem zrobic to w ten sposób że w miejscu łączenia przekładni z wałkiem napędowym jedynym elementem mocującym będzie bolec mosiężny..(cos jak zawleczka) dobrałbym go doświadczalnie i w momencie zablokowania zgrzebni po prostu go zetnie ..to najtańszy sposób..
choc teraz jak powiedziałeś o tych termikach to pomyślałem ze można by zastosowac również zabezpieczenia silników Moellera
http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=361
(cyfrowe ) ustawia się prąd na przewodzie zasilającym i jeśli choc o kilka watów go przekroczy natychmiast go odłączy jednocześnie posiada styki alarmowe..muszę tylko sprawdzic czy przy tak małych prądach to działa.
Używam tych przekaźników i są naprawdę dobre do zabezpieczeń silników.
Co do samej zgrzebni to będę miał gumę i zęby ..powinno to zdac egzamin ze względu nato że kraty będą pod dużym kontem( łagodny spad względem pomostu ) żeby zbierało też butelki z dołu więc po listkach niepowinno sie slizgac..ale generalnie potestuje jakiś czas będę widział co poprawic ewentualnie .Choc wszelkie uwagi i pomysłdy mile widziane :) :P
Pozdrawiam..
a bo zapomniałem ..bogas powiedz jak rozwiązałeś łożyskowanie ..?? masz tuleje mosiężne czy może inaczej

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 17 maja 2007, 19:08 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 25 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 240
Lokalizacja: Wrocław
Zrobione były standardowo tzn na mosiądzu. Ale jak przyjdzie czas na remont na pewno włożę Tarnamid / nazwa handlowa -Tecast L/ Pewnie znasz ten materiał ale dla innych czytelników uwaga- pęcznieje w wodzie i zwiększa swoją objętość. Trzeba obrabiać na dwa razy tzn toczyć do przybliżonego wymiaru następnie moczyć w wodzie / najlepiej ciepłej/ kilkanaście godzin i toczyć na gotowo. Materiał nie do zajechania.

Siemka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 18 maja 2007, 21:53 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 lutego 2005, 01:00
Posty: 95
Lokalizacja: Dom Lubuskie MEW zachodniopomorskie
Cześć. Sam nie mam jeszcze czyszczarki ale widziałem własnie dzisiaj czyszczarkę dość orginalną. Dotej pory widziałem kilka czyszczarek takie jak bogasa, czy hydraulicznych, ale pierwszy raz widziałem czyszczarkę która czyści od spodu. Wziołęm trochę materiałów na temat tej czyszczarki a wam proponuję stronę www.profilter.pl
Nie zna cen ale muszą być drogie dużo materiałów jest z kawski.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 24 maja 2007, 08:52 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
Co jest ludziska czyżby tylko jeden bogas miał czyszczarkę ?
Piszcie co tam macie u siebie i jak działa ..
Tematy pokrewne tez mile widziane ..
Pozdrawiam

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 21 czerwca 2007, 21:46 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Bez urazy Panowie ale u nas czyszczarka chodzi bez problemu lato zima a ma na imie Basia i jak to przystało na córkę młynarza 4 w biuście . Jedno jest pewne nie zamarza zimą . Pozdrawiam :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 4 lipca 2007, 16:35 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 2 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 96
Lokalizacja: Z brzucha Mamy...
Wracam do tematu:

Potrzebuje czyszczarkę (kratę mechaniczną)
Parametry: długość 4500 mm, szerokość 980 mm.
Zna ktoś przyblizoną cenę takiego "cacka"?
Może ma ktoś używaną, albo link jakiś (nie mogę nic wykopać)

W www.profilter.pl śpiewnęli mi na dzień dobry cenę.....70 k PLN :(

_________________
Jedną z nielicznych zalet demokracji jest to, im głupszy jest ten wybrany, tym głupsi są ci co go wybierali...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 27 sierpnia 2008, 13:52 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Idą liście może komuś przydadzą się fotki


Załączniki:
p102084330.jpg
p102084330.jpg [ 42.04 KiB | Przeglądane 5371 razy ]
p1020835.jpg
p1020835.jpg [ 43.65 KiB | Przeglądane 5371 razy ]
p1020834.jpg
p1020834.jpg [ 52.44 KiB | Przeglądane 5371 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 104 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL