Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 11 maja 2024, 08:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: co to warte ??
PostNapisane: środa, 16 marca 2005, 17:35 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
właśnie trafiła mi się "okazja" dokładnie tego typu młyn zbożowy z pełnym wyposażeniem + turbina francisa z kierownicą na oko 1300 mm. wyprodukowana co najmniej przed 1960 rokiem. Piętrzenie 2,5 metra można obniżyć poziom wody za jazem o 50 cm, zlewnia 30 km2 szacowana woda 1,5 m3/s. na 270 dni. transformator w odległości 20 m zaraz po drugiej stronie drogi. cena 90 tyś. jak myślicie warto w takie coś włazić ?? Z obliczeń wynika 30 KW ale dla turbiny kaplana, podobny młyn kolegi na francisie wyciąga tylko 15 KW, więc mam obiekcje tym bardziej że trochę niejasna jest tam sprawa własności. Co myślicie wy mądrzejsi :D i bardziej doświadczeni ??


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 16 marca 2005, 18:21 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:acd28b3ec5="mpoplaw"]właśnie trafiła mi się "okazja" dokładnie tego typu młyn zbożowy z pełnym wyposażeniem + turbina francisa z kierownicą na oko 1300 mm. wyprodukowana co najmniej przed 1960 rokiem. Piętrzenie 2,5 metra można obniżyć poziom wody za jazem o 50 cm, zlewnia 30 km2 szacowana woda 1,5 m3/s. na 270 dni. transformator w odległości 20 m zaraz po drugiej stronie drogi. cena 90 tyś. jak myślicie warto w takie coś włazić ?? Z obliczeń wynika 30 KW ale dla turbiny kaplana, podobny młyn kolegi na francisie wyciąga tylko 15 KW, więc mam obiekcje tym bardziej że trochę niejasna jest tam sprawa własności. Co myślicie wy mądrzejsi :D i bardziej doświadczeni ??[/quote:acd28b3ec5]
jezeli wlasnosc jest niejasna to mozesz miec problemy w przyszlosci a jak wiesz sady w Polsce ciagna sie latami.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 16 marca 2005, 18:32 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
a jeżeli sprawa zostanie załatwiona notarialnie ?? młyn zostanie przekazany wpisem do księgi wieczystej, czy wtedy to się opłaca ?? BTW jaz należy do młyna jest betonowy wykonany całkiem solidnie w roku 1960.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 16 marca 2005, 23:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
No właśnie, jak to jest z tą powierzchnią i przepływem. Wg danych jakie znam dla dorzecza Odry to średni spływ wynosi 12 l/s z km kw. A w tym przypadku by było 50 l/s z km kw. Czy mogą być aż takie różnice? 270 dni to blisko rok.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 17 marca 2005, 08:05 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
właściciel twierdzi że jest to teren źródliska gdzie woda wypływa spod okolicznych wzgórz, a ja mu trochę nie dowierzam. teren jest pagórkowaty liczne wzniesienia, okolice radomska. BTW najwyższy przepływ zanotowany przez właściciela to 7 m3/s :?: :!: :?: 8O zmierzony wczoraj przepływ to 1,5 m3/s na topniejących śniegach, ciekawe co będzie jak przyjdzie bezdeszczowe lato.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 17 marca 2005, 15:43 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
Jeśli koło Radomska to na jakiej rzece, jezeli możesz to zdradzić. Ale jak mi się wydaje to ten teren nie za bardzo obfituje w zasoby wodne no i powierzchnia zlewni nie jest za duża.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 17 marca 2005, 16:31 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:b787d96777="AndrzejM"]Jeśli koło Radomska to na jakiej rzece, jezeli możesz to zdradzić. Ale jak mi się wydaje to ten teren nie za bardzo obfituje w zasoby wodne no i powierzchnia zlewni nie jest za duża.[/quote:b787d96777]
Tutaj na formu jest ktos z Radomska wiec moze potwierdzic lub nie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 17 marca 2005, 16:38 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 25 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 240
Lokalizacja: Wrocław
Kwadrat jest z Radomska.

Cze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 17 marca 2005, 16:42 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:614ae70f4b="bogas"]Kwadrat jest z Radomska.

Cze.[/quote:614ae70f4b]
Własnie ...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 17 marca 2005, 19:33 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 25 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 240
Lokalizacja: Wrocław
Cóś mi tu nie pasi. Mam takie myślenie, że na H 2,5 i Q 1,5 to maszyna fi 1300 jest zdecydowanie za duża. Realnie z tego miejsca teraz jest do wyjęcia ok 23-4 kW. A jak obniżysz dolną wodę / ale za turbiną a nie za jazem/ to ok 28 kW. Przepływy można sprawdzić w RZGW, IMGW albo u Kwadrata.
Co do ceny - musisz sam pokalkulować :ile trzeba stracić, żeby ileś zyskać?

Cze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 18 marca 2005, 08:07 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
te dane pochodzą z melioracji bezpośrednio od mag. inż . dyrektora tej melioracji a ja śmiem w to wątpić. z mapki opadów wynika 6 l/km2/s skąd więc temu dyrektorkowi wyszło 50 l/km2/s trzeba poczekać na kwadrata on może powie jak to jest z tym radomskiem wszak to prawie góry może są tam jakieś takie klimaty :?:

pytanie do rekinów daliście by 90 tyś za takie parametry :?: 30 KW przez 270 dni :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 marca 2005, 11:42 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2004, 01:00
Posty: 107
Lokalizacja: Radomsko
CZytam dyskusje i widze ze moje terenty na forum sa poruszone :)

Milo mi

Jesli to nie jest wielka tajemnica to o jaka rzeke chodzi. Albo w ktorym rejonie to cos bede mogl powiedziec. Jest jeden mlyn przy zbiorniku wodnym ale tam to nie bedzie chyba tych 1,5 m3/s - bywlaem tam tylko latem.

Sam fakt ze to jest w okolicy Radomska nic mi nie mowi bo przeplywa tu pare rzek i rzeczek.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 21 marca 2005, 10:38 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
http://pp.allegro.pl/show_item.php?item=44910990

O ten rzeka Biała Nida koło włoszczowej w środku wszystko prawie kompletne do uruchomienia MEW silnik 30 KW przekładnia o zębach drewnianych, pasy transmisyjne, do zrobienia operat i trzeba uregulować sprawy własności, tam brat kłuci się z siostrą komu należy się ojcowizna.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 21 marca 2005, 15:32 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:3718e3bb23="mpoplaw"]http://pp.allegro.pl/show_item.php?item=44910990

O ten rzeka Biała Nida koło włoszczowej w środku wszystko prawie kompletne do uruchomienia MEW silnik 30 KW przekładnia o zębach drewnianych, pasy transmisyjne, do zrobienia operat i trzeba uregulować sprawy własności, tam brat kłuci się z siostrą komu należy się ojcowizna.[/quote:3718e3bb23]
ja takze to widzialem... jezeli status nie uregulowany lepiej nie wchodzic


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 21 marca 2005, 22:45 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): wtorek, 19 października 2004, 01:00
Posty: 26
Lokalizacja: dom:Pruszków, MEW:jeszcze nie :-(
[quote:e9900c5dc5="mpoplaw"] tam brat kłóci się z siostrą komu należy się ojcowizna.[/quote:e9900c5dc5]

to kłócą się chyba dość długo, bo to ogłoszenie pojawiło się w jednej z gazet co najmniej w połowie 2002 roku z ceną wyjściową 120 000 (co ciekawe, wtedy właściciel szacował moc na 17 kW - a teraz proszę, promocja, cena spada a moc rośnie! :wink: )

Biała Nida w miejscowosci Mniszek tzn. jakieś 25-30 km niżej ma przepływ SSQ (1966-1990) 2,5 m3/s (to ze strony WIOS KIELCE)

_________________
pozdrawiam

m1


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 22 marca 2005, 19:46 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2004, 01:00
Posty: 107
Lokalizacja: Radomsko
Mysle ze poczekaj z zalatwieniem spraw wlasnosci bo to chyba jest najwiekszym problemem.

Tamte terny to nie tak daleko radomska ale tez nie tak bardzo blisksko - szcerze nie bardzo moge powiedziec cos na temat tej rzeczki bo jej nie znam.

Ale z tego co czytam to w chwili obecnej temat nie do ruszenia do czasu az sie pogodza.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 22 marca 2005, 20:47 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
sprawy własności mnie nie przerażają tak bardzo jak trzcina która rośnie bezpośrednio w korycie rzeczki. jak by nie patrzeć wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują że tam nie ma wody i nigdy nie było. W młynie jest zamontowany pomocniczy silnik na gaz węglowy rok produkcji 1922 i silnik elektryczny 30 KW, po co młynarzowi takie skarby jak ma przepływ 1,5 m3/s :?: ja sobie odpuszczam i żeby nie robić facetowi kreciej roboty proponuje EOT


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 23 marca 2005, 10:26 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2004, 01:00
Posty: 107
Lokalizacja: Radomsko
Jasne moze koles sprzeda albo zrobi sam i wtedy sie okaze co to warte.


Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2005, 05:29 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 10
Lokalizacja: Lubliniec
[color=red:22d4e0dacc]po co młynarzowi takie skarby jak ma przepływ 1,5 m3/s [/color:22d4e0dacc]napisal Mpoplaw



Witajcie elektrowodniarze,jako młynarz musze sie wypowiedziec,po co takie skarby, a po to zeby sie uniezaleznic od zrodel zewnetrznych,a silnik po to ze w czasach komuny prad byl tak tani,ze nieoplacalo sie dbac o turbine\o silniku na gaz czadnicowy ni ewspomne ,bo to cala epopeja rozruchu hehe :D \osobiscie znam miejsce/ale spokojnie tama juz rozwalona\gdzie w 1960 roku elektrycznie spalono 2 francisy po 100PS kazdy\jak tam przejezdzam to chce mi sie plakac


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 24 kwietnia 2005, 15:10 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 7 lipca 2004, 01:00
Posty: 107
"Nie wierzę ... meliorantom tra la la :lol: i nie kupuję piekarni aby zieść bułkę . Komora zapewne jest częścią młyna lecz jaz (?) nie. Rozważ lewar i tyle a właściciele szybko się pogodzą 8) .


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL