Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 20:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 3 marca 2015, 20:05 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Zwracam się do społeczności MEW z prośba o radę.
Mam nie ograniczone nadwyżki prądu z paneli fotowoltaicznych. Przechowywanie nadwyżek w akumulatorach ze względu na ich cenę jest drogie. Zastanawiam się na budową mini elektrowni szczytowo-pompowej. Jeden ze zbiorników będzie zamontowany na poddaszu (5000 l), drugi na polu. Różnica poziomów w pionie wyniesie 5 metrów. Ile z tej ilości wody można wykrzesać W/h w ciągu godziny?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 3 marca 2015, 23:31 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
Trochę źle postawione pytanie. Raczej - jaka jest energia zgromadzona w tym zbiorniku (teoretycznie, gdybyś potrafił szybko go pompować i spuszczać to moc generowana na godzinę jest ograniczona jedynie przyspieszeniem ziemskim :)))).

5000 litrów to woda o masie 5000 kg. Różnica wysokości 5 metrów. Podstawiając do wzoru E=mgh widać, że energia potencjalna tej wody to 9,81 * 5 * 5000 =~ 245 kJ. Ze wzoru 1 kJ = 1/3600 kWh ≈ 0,278×10-3 kWh wychodzi, że jest to ok. 0,07 kWh. Gdy przyjmiesz cenę za 1 kWh dla detalisty na poziomie 60 gr (z VAT-em, podatkami itd.) to wartość energii w tym zbiorniku to ok. 4 groszy.

Ale mogłem się gdzieś pomylić w obliczeniach, dlatego pozwolę kolegom na sprostowanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 4 marca 2015, 07:32 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Bardzo proszę przejrzeć się temu urządzeniu. Jeżeli zainstaluje szeregowo 100 takich turbin na różę odpływowej. Czy to będzie działać? Bo według obliczeń które Pan przestawia, to woda powinna stać w miejscu?

http://small-generator.com/buy/index.ph ... 1mj72lbq81


Ostatnio edytowano środa, 4 marca 2015, 22:31 przez pkorol, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 4 marca 2015, 17:34 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
Nie twierdzę, że woda powinna stać w miejscu. Twierdzę tylko, że wartość energii z jednorazowego spuszczenia zbiornika to 4 gr. Nie analizowałem, jaka jest zależność między liczbą rur, a szybkością generacji tej energii. To zostawię kolegom - ekspertom od hydrologii. Ja jedynie obliczyłem wartość energii zmagazynowej w zbiorniku.

Ale jeśli za dnia się naładuje nadmiarem energii fotowoltaicznej cały zbiornik, aby w nocy upuścić, zakładając, że przez noc się uda, to przychód w ciągu jednej nocy wyniesie 4 gr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 4 marca 2015, 18:40 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Weszła ustawa OZE. Sprzedasz ZE całą nadwyżkę i po problemie. Po co komplikować życie?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 4 marca 2015, 22:28 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Po co komplikować życie i pisać tak kontrowersyjną ustawę OZE?

ZE nie zawsze będzie kupował energię od prosumentów. Gdy PV zdominują rynek, to taryfa nocna będzie kilkodziesięć razy droższa od dziennej. Szukam sposobu kumulowania energii. MEW jeden z kilku.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 4 marca 2015, 22:59 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Kombinujesz jak koń pod górę ..... A jak przyjdą ruskie i spuszczą Tobie wodę ze zbiorników dla zabawy, też chcesz w swoich przewidywaniach ująć? Pogadaj z Narkiem, to specjalista od takich pomysłów.

P.s. Ustawa OZE nie weszła jeszcze do obiegu gospodarczego i mam uzasadnione wątpliwości czy wejdzie. Na razie uchwalono, co będzie dalej to się okaże. Wg. mnie jest tak głupia, jak ci którzy ją uchwalili. Jeszcze tylko gwarantowane ceny na świnie, zboże, węgiel, ropę , meble, telewizory oraz samochody ustalić i będzie gitara. Aha .... zapomniałbym :oops: , przecież są jeszcze usługi prawne, medyczne i finansowe :mrgreen: . Reszta to mały pikuś dla wolnego rynku i konkurencji, są za mało zorganizowani instytucjonalnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 marca 2015, 06:07 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Moich pradziadków za czynny udział w powstaniach Warszawskich pozbawiono majątku i tytułów szlacheckich - wysłano na Sybir. Więc żaden ruski mi nie podskoczy, bo jestem z tamtąd.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 marca 2015, 09:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
pkorol napisał(a):
Po co komplikować życie i pisać tak kontrowersyjną ustawę OZE?

ZE nie zawsze będzie kupował energię od prosumentów. Gdy PV zdominują rynek, to taryfa nocna będzie kilkodziesięć razy droższa od dziennej. Szukam sposobu kumulowania energii. MEW jeden z kilku.


Ty chyba nie z tego świata. PV w najbliższych wielu dziesięcioleciach nie zdominują rynku i taryfa nocna nie będzie droższa od dziennej. A kilkadziesiąt razy ????? Gdzie ty takie bajki czytasz?
Musiałbyś połowę pól zamienić na panele to raz, a dwa- koszt uzyskania energii z PV jest 3 razy większy niż z wiatru , wody i węgla. I nie pisz zaraz że panele będą tanieć , bo technika wiatrowa rozwija się równie szybko i koszty produkcji w niej energii, staniały przez ostatnie 20 lat o połowę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 marca 2015, 13:17 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Nie, takiego nigdzie poza tym postem nie przeczytasz:) Jest to rozumowanie nie budzących wątpliwości przesłanek w sensie logicznym.
Widziałeś może mapy lokalizacji farm fotowoltaicznych na sacharze? Kosztorysy przesyłu energii do EU? A ja widziałem:(, nie wyglada to zbyt optymistycznie o ile nie zostaniesz akcjonariuszem tych przyszłych monopolistów energetycznych.

Bardzo by mi się przydała pomoc praktyczna, czy z tych urządzeń jak wyżej da się coś wykrzesać?

p.s PV o mocy, ograniczonej tylko wyobraźnią, moge zainstalować dokladnie wszędzie. Wiatr, woda i węgel utkną na pierwszym z ziędu przypisie:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 marca 2015, 15:09 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Nie porównuj Sahary. Tam jest 10 x tyle słońca co u nas a mimo to farm nie budują.
Co do PV i wyobraźni- przeczytaj proszę przepisy budowlane a zmienisz zdanie.
Dodatkowo spróbuj uzyskać warunki przyłączenia -znowu zmienisz zdanie.
Spróbuj odrolnić lepszą ziemię- trzeci raz zmienisz zdanie.
Z Twoich PV "dokładnie wszędzie" zostanie tylko wspomnienie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 marca 2015, 20:03 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Tołdi napisał(a):
Nie porównuj Sahary. Tam jest 10 x tyle słońca co u nas a mimo to farm nie budują.
Co do PV i wyobraźni- przeczytaj proszę przepisy budowlane a zmienisz zdanie.
Dodatkowo spróbuj uzyskać warunki przyłączenia -znowu zmienisz zdanie.
Spróbuj odrolnić lepszą ziemię- trzeci raz zmienisz zdanie.
Z Twoich PV "dokładnie wszędzie" zostanie tylko wspomnienie.


Witaj Tołdi.
Po pierwsze, przepraszam za gapę. W Saharze (na równiku) budują nie farmy fotowoltaiczne a farmy lustrzane które gotują wodę, która z kolei kręci turbiną. Najważniejszą zaleta tego systemu jest to, że można ten wrzątek przechowywać.
Po drugie, skończyłem przed chwilą pracę nad projektem, który to w oparciu o ostatnią ustawę OZE pozwala zbudować w krótkim czasie (2 lata) farmę fotowoltaiczną 2-22 GW. Jeżeli masz 7 miliardów zł. na koncie. Możemy się spotkać i omówić szczegóły. Mam działkę, odbiorców, przyłącze oraz pozwolenie na budowę. Zapraszam na kawę do Krakowa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 marca 2015, 20:23 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
pkorol napisał(a):
... Jeżeli masz 7 miliardów zł. na koncie. Możemy się spotkać i omówić szczegóły. Mam działkę, odbiorców, przyłącze oraz pozwolenie na budowę. Zapraszam na kawę do Krakowa.


Mam tyle i jeszcze trochę. Martwi mnie tylko ile ta wanna na przechowanie wody będzie kosztowała. Jeszcze raz radze, skontaktuj się z Narkiem, on już zarabia 2 zł na 1 m3 gazu. Kasy ma jak lodu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 marca 2015, 22:42 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Cytuj:
Martwi mnie tylko ile ta wanna na przechowanie wody będzie kosztowała.

Wanna: 50 zł za każdy 1m3 wody. Ale na razie rezegnuję z dalszych poszukiwań w dziedzinie MEW. Zaskakująco mała wydajność wody. Teraz drąże temat sprężonego powietrza.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 marca 2015, 23:19 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Dobry pomysł, jak je już sprężysz, to przy rozprężaniu trochę klimat nam poprawisz. Wszak globalne ocieplenie widać gołym okiem :D .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 6 marca 2015, 09:03 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Ty nie bardzo wiesz ile to 22 GW.
Myślałem, że piszę z poważnym człowiekiem :cry: .
A może to Narek pod nowym Nickiem?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 6 marca 2015, 21:39 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Tołdi napisał(a):
Ty nie bardzo wiesz ile to 22 GW.


Wiem, tyle zużywają gospodarstwa domowe w Polsce. Po drugie, przed chwilą wklepałem w googlu "pkorol" - duużo ciekawych rzeczy o sobie się dowiedziałem.

Sprężone powietrze nie przeszło egzaminu, bo jest za nadto skomplikowane. Ale, i tu chciałbym prosić o kolejne obliczenia:

Zbiornik 1000l, spadek 5 metrów, ciśnienie w zbiorniku stałe 5 bar (czyli 50 m). Z jaką energią będzie tryskać woda przez godzinę? =700W?

Z góry dziękuję za obliczenia, bo nie rozumiem jak używać wzoru, matematyka nie dla mnie:)


Ostatnio edytowano sobota, 7 marca 2015, 08:04 przez pkorol, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 6 marca 2015, 22:54 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Pisz wiersze, tam nie trzeba liczyć.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 6 marca 2015, 22:59 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
szam1953 napisał(a):
Pisz wiersze, tam nie trzeba liczyć.

Napisałem kilka, zapewniam cię, że matematyka w wierszach ma znaczenie. Nie każ mnie grać na instrumentach i tańczyć, to już przerabiałem, bez liczenia ani rusz:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 7 marca 2015, 19:21 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
PKI, widziałem dzisiaj , że śluzę koło Ciebie remontują. Skończą do sezonu?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL