Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 25 listopada 2014, 09:40 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 1 września 2011, 12:51
Posty: 4
Lokalizacja: Katowice
Mietkos napisał(a):
Witam

Znalazłem ciekawą informację na dyskutowany temat:

http://www.youtube.com/watch?v=op0YfG2nTn4


Jestem ciekaw co o tym sądzicie.

Mietkos

_________________
Mietek L.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 25 listopada 2014, 09:50 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 1 września 2011, 12:51
Posty: 4
Lokalizacja: Katowice
Mam dodatkowe informacje o tym projekcie.

http://www.abb.pl/cawp/seitp202/90a77a3 ... c9526.aspx

Według mnie to ciekawy pomysł !

Pozdrawiam
Mietkos

_________________
Mietek L.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 25 listopada 2014, 18:47 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 16 grudnia 2010, 23:38
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa
To już 4 lata:)

Tak 4 lata temu tez to znalazłem.

Rower wodny. Tyle powiem po 4 latach. Już lepiej to wyjąć ze strumyka i w pionie postawić. Kierownicę i łopatki przerobić i wiatru szukać. Lepsze to do celów hobbystycznych niż mącenie strumyka ;)

ABB więcej tematu nie tknęło.

Pozdrawiam

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 26 listopada 2014, 11:17 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 1 września 2011, 12:51
Posty: 4
Lokalizacja: Katowice
To znaczy że nie można produkować energii z wody płynącej bez przepławki?!
Chyba można , to kwestia lokalizacji oraz oczekiwań ile tej energii dostaniemy i ile trzeba zainwestować.
Oto przykład:

http://www.youtube.com/watch?v=JRcQ9yG9bUM

Pozdrawiam
Mietkos

_________________
Mietek L.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 26 listopada 2014, 19:09 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 16 grudnia 2010, 23:38
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa
Chciałem tylko napisać, że jest to nieopłacalne.
Oczywiście energię elektryczną z płynącej rzeki można produkować.

Jeśli masz rzekę pod ręką to zawsze się opłaca. Choćby dla doświadczenia.

Ale biznesowo to ciężko w Polsce cokolwiek zrobić.
Jak poznasz URE to stwierdzisz, że pozwolenia wod-pr nie starczy na ich decyzję :)


Pozdrawiam

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 7 grudnia 2014, 12:55 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Znacie film Hibernatus? U nas też się taki jeden obudził. Przez ponad rok spał i nie zarejestrował realiów. Może jeszcze będzie pisłą, że wiatrak na przełęczy to może tylko naćpany stawieć i wymyśli jednostkę energii przyjmując jako jednostke czasu 1/3 sekundy.

Wprawdzie w końcu zaczął się wycofywać rakiem ale w podstawowej wypowiedzi nie popisłą się. Wiatrak radził robić z turbiny wodnej.

Skoro jest tak nieopłacalne to niech poda coś konkretnego. Jak pamietam swoją elektrownię MEW sprzedał a przynajmniej szukał komu opchać. Widocznie taki biznes kiepsko szedł. Może też wykpi robienie fotowoltaiki bo zanim się zwróci to ładne kilkanaście lat minie. Niewiele lepiej jest z opłacalnościa kolektorów słonecznych nawet po dotacjach.

Liczę na to, że obroni swoje stanowisko i pokaże wyliczenie nieopłacalności wykorzystania energii bez piętrzenia w porównaniu z opłacalnością budowy typowej elektrowni takiej jaką posiadał. Proponuję wyliczenie kosztu w stosunku do jednostki dostępnej mocy i okres zwrotu z inwestycji.
Podpowiem, że na forum są odpowiednie dane wyjściowe do wyliczenia dla elektrowni bez piętrzenia, są opisane badania z udziałem naukowców z Instytutu Maszyn Przemysłowych, są zdjęcia takich pracujących elektrowni i jest też filmik z pracy takiego młyna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 7 grudnia 2014, 20:09 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Orzesz ty ..... . Czy Ty narek nigdy nie przestaniesz żerować na naiwności i braku wiedzy innych. Co? 3 zł zysku dla naiwnych, z 1 m3 gazu już Tobie nie wystarcza i musisz klienta skubnąć na stówkę albo dwie za materiały, które mu wyślesz. Wszyscy na forum jesteśmy zgodni, energię z tego można uzyskać. Jednak jest to przedsięwzięcie hobbystyczne i kosztowne, tak jak każde hobby. Nigdy nie przyniesie zwrotu kosztów, o zysku nie wspominając. To tak jak z wędkarstwem: 1 kg płotek kosztuje w sklepie 5 zł, ale samodzielne złowienie ich w pobliskim jeziorze albo rzece już co najmniej 100 zł ( pozwolenia, sprzęt wędkarski, przynęty, dojazd na łowisko, czas własny itp.). Jednym słowem przyjemność wielka, ale straty gwarantowane.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 grudnia 2014, 17:33 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 16 grudnia 2010, 23:38
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa
Słowo klucz:
"rower wodny" :lol:

Teraz to mi do końca życia nie zapomnisz Narku ? :)

Do Twojego (Narku) poziomu agresji już schodzić nie zamierzam.
Wytłumaczę się tylko, że te dwa pierwsze linki sam kiedyś znalazłem. To one przyczyniły się do mojego zainteresowania MEW. Sam chciałem takie coś w rzekę wkładać. Jednak wiem ,że projekt porzucono ze względu na nieopłacalność.
Co do mojej MEW to jest ona źródłem nieocenionej wiedzy. Chcesz wiedzieć więcej to spytaj wprost jeśli potrafisz :).
Na agresję w Twoich wypowiedziach będę reagował milczeniem.

To, że ktoś się nie loguje nie znaczy, że nie może czytać forum.

Pozdrawiam


Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 22 grudnia 2014, 20:06 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
No to jednak bawimy się dalej. O czym Ty Szamie bredzisz, jaka stówka czy dwie, kto jakie materiały rozsyła? Kto kogo naciaga żerując na jego braku wiedzy? Ostatnio Ty zaprezentowałes brak wiedzy gdy pisałeś o ogniwie fotowoltaicznym. Nawet nie zdawałeś sobie sprawy co to jest sprawność. Nie miałeś świadomości, że gdy słoneczko na niebie ładnie świeci to jednak zimą wysyła inną energie na ziemię niż latem. Niedawno plama z kwadratem energii wody, teraz z energia słońca no to nic dziwnego, że próbujesz różnych sposobów aby dyskredytować kogoś no i wymyśliłes ulotki za sto złotych. Próbujesz przeczyć oczywistej oczywistości co do kogneracji tyle, że jest to oczywiste dla ludzi poza Polską. U nas postawa powszechna jest taka jaka Ty prezentujesz, nie bo nie i już z argumentem typu "tylko ja mam rację". Dobrze, że dałeś sobie załozyć kocioł kondensacyjny tak jak już na szczęście wiele innych osób zapewne zbajerowanych marketingową sprawnością ponad 100%. Kogenerator jest za nowoczesny.

Miało być dla odmiany parę dobrych słów do Coincidence ale wybacz mi, mam już dosyć pisania. Nie leży mi zbytnio pisanie na MEW bo po co mi nieustanne użeranie się z różnymi. Wiedza nie za duża, zarozumiałość wielka, odzywki prymitywne: "naćpany", "głąb" i jeszcze kilka innych. Ponad to raczej się już wyleczyłem z syndromu, widzę sens w czymś innym i zaglądam tu tylko z sentymentu.
W każdym bądź razie
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 22 grudnia 2014, 22:03 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
narek napisał(a):
... Próbujesz przeczyć oczywistej oczywistości co do kogneracji tyle, że jest to oczywiste dla ludzi poza Polską. U nas postawa powszechna jest taka jaka Ty prezentujesz, nie bo nie i już z argumentem typu "tylko ja mam rację". ... Pozdrawiam


No tak wynalazco, gratuluję Tobie tezy: mamy tak głupi naród, że zanim wyda ciężko zarobioną kasę, to najpierw policzy zanim posłucha nawiedzonych naciągaczy. No ale, ..... jeżeli wg. nawiedzonego E=mV3/2, to nawet na liczenie szkoda czasu. Najlepsze to 3 zł zysku z 1 m3 gazu. Kurde, co za głupi naród, że nie chce tego kupić. Napisz list do Putina, ucieszy go ta wiadomość.

P.s. Ten filmik: http://www.youtube.com/watch?v=op0YfG2nTn4 jest doskonałym dowodem na to, że zamiast 80% sprawności można uzyskać 20-30% przy kosztach parokrotnie wyższych. Do tego jeszcze w zamkniętym korycie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 16:46 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
szam1953 napisał(a):
3 zł zysku z 1 m3 gazu. Kurde, co za głupi naród, że nie chce tego kupić. Napisz list do Putina, ucieszy go ta wiadomość.

To znaczy, że co? Putina nie ucieszy, że ludzie nie chcą więcej gazu kupować aby go potem przerobić na prąd w proporcji energii 1:1 z proporcja ceny 1:3? Coś Ci się pokiełbasiło. Lepiej już przestań odpisywać na moje posty bo sadzisz same gafy. Już nie chcę nawet pokazywać gdzie się ośmieszasz tyle tego jest.

I lepiej też nie podkreślaj cech narodu bo faktycznie latami wielu próbowało dyskredytować gaz jako paliwo do samochodów ale myślę, że już wszyscy zmądrzeli. Gaz jest lepszym paliwem od benzyny. Jest czystszy, mniej nagarów, wyższa liczba oktanowa, zbiornik bezpieczniejszy, nie może się w nim znaleźć nic innego jak tylko propan i butan i koszt jazdy to połowa tego co na benzynie. I co? Nie jest możliwe, że ludziska wykazują opór w stosunku do rzeczy lepszych? Do kogeneratorów też dojrzeją.

Ja na moich kolejnych samochodach zaoszczędziłem 32 tysiące zł z racji stosowania gazu jako paliwa. Jest to fakt tak samo jak może być to faktem w przypadku eksploatowania kogeneratora.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 6 stycznia 2015, 16:16 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
No sam widzisz Narek, jaki głupi naród. Wolą gorsze od lepszego, wolą droższe od tańszego. Osły patentowe chcą mieć gorzej, tankując drogą benzynę zamiast taniego gazu. Kurde, żeby to tylko nasi, ale to na całym globie, sami idioci. Nawet Murzyni, Indianie, Żydzi i Chińczycy. Naszych to bym jeszcze jakoś wytłumaczył, wiesz ... komuniści, kościół, geje, lesby itd., obciążeni są po prostu. Ale, żeby inni też woleli zyski zamiast strat! To nie jest normalne.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 14 stycznia 2015, 20:27 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
"Nadejszła wiekpomna chwiła". Nie pozostaje mi nic innego jak zgodzić się z poglądem Szama co do mądrości statystycznego przekroju ludzkości. Dla przykładu podam, że kiedyś taki jeden kierowca przekonywał mnie, że gaz w samochodzie jest zły bo spłukuje olej z cylindra. Zbaraniałem. Zaproponowałem mu aby tłustą blachę mył gazem a ja będę mył benzyną. Może zrozumiał.

Ale co się dziwić jakiemuś kierowcy, że się wcześniej nie zastanowił. Na jednym z forów działa taki ktoś kto nie potrafił skojadzyć, że jak wiatr leci i napotka na jakaś przeszkodę to omija ją przyśpieszając. Analogicznie jak woda w rzece gdy trafi na kamień lub filar mostu. A gdyb taki wiatr trafi na dwie góry stojace obok siebie to jeszcze bardziej przyspiesza tworząc na przłęczy swoisty przeciąg. I ten ktoś będąc w temacie, mianując się specjalistą od wykorzystania wiatru też nie potrafił tego skojarzyć.

A co do wody i filaru mostu to efektownie wygląda "pomarańczowa pomarańcza" płynaca na most. Wówczas widać, że nie tylko go omija ale też przyśpiesza. To tak a'propo projektanta od turbin który nie zauważył, że aby wykorzystać energie wody płynacej bez pietrzenia to "turbina" musi mieć odpowiednie obroty, musi z odpowiednią szybkością "uciekać" od wody. Trzymana w rece łopata wstawiona w nurt Bobru nie jest w pełni miarodajnym wskaźnikiem sensu takiego wykorzystania. Projektantowi podpowiem, że turbina bez obciażenia powinna się kręcić tak pi razy drzwi o 1,7 raza szybciej niż na obrotach zmanionowych. Przy zbyt wolnych obrotach (zatrzymaniu) nie odbierze energii, nie da mocy tak jak nie da mocy silnik spalinowy przy obrotach powiedzmy 200 1/min.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 16 stycznia 2015, 20:41 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
No, Narek! Gratuluję. Idziesz w dobrym kierunku. Jeszcze trochę myślenia i dojdziesz do wniosku, że przeszacowałem sprawność tych wynalazków na swobodnym przepływie cieku. Powiem tak, że jak już zrozumiałeś konieczność powstania "górki" na wodzie z powodu przeszkody, to wiedziałem, że za parę lat dojdziesz do tego. Trochę to bardziej skomplikowane jak myślisz, bo jak wiatr , albo i woda, znajdzie mniejszy opór do przepływu jak szczelina między górkami, to polecą sobie tą drogą. Pewnie, że trochę ruszą tę karuzelę. Tyko po co, mieć np. 20% tej energii, jak można jej mieć np. 80%. Wiesz wodę można ujarzmić w korycie, a z wiatrem gorsza sprawa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 17 stycznia 2015, 19:53 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
No Narek!
Że górka przed łopatą Twej karuzeli się zrobi to wreszcie zrozumiałeś. :lol:
Teraz czas zrozumieć, że wiatr to nie rzeka i nie wieje w jednym miejscu (jak koryto rzeki) i nie wieje w jednym kierunku (jak kierunek przepływu rzeki). Mi się zdaje że obraca się o 360 stopni, ale na Twoje potrzeby mogę się mylić :oops:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 lutego 2015, 08:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Tołdi pomyliłeś tematy. Piszesz o karuzeli tu przecież mówimy o rowerze. Skoro jak piszesz wiatr "nie wieje w jednym miejscu" to jak przestawiasz te swoje wiatraki, rowerem? Czyli doszedłeś do wniosku, że nie występuje coś takiego jak dominujący kierunek wiatrów bo piszesz, że obraca się o 360 stopni no i nie wspominasz też o chimeryczności wiatru. Zauważając różne cech wiatru nie wspominasz, że może też w ogóle nie wiać.

Szamie jak wiatr znajdzie szczelinę miedzy górami i tamtędy poleci to właśnie tam stawia się wiatraki aby lepiej się kręciły. Nie skojarzyłeś tego?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 lutego 2015, 17:11 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Odniosłem się do tego co napisałeś parę postów wyżej (więc chyba tematów nie pomyliłem).
Co do reszty Twojej wypowiedzi nie bardzo rozumiem o co chodzi. Proszę napisz to bardziej zrozumiale
( bo ja prosty człowiek jestem) :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 lutego 2015, 23:10 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
narek napisał(a):
...
Szamie jak wiatr znajdzie szczelinę miedzy górami i tamtędy poleci to właśnie tam stawia się wiatraki aby lepiej się kręciły. Nie skojarzyłeś tego?


No widzisz Narek jak łatwo edukujesz się dzięki forum. No, to teraz wstaw sobie w te szczeliny, którymi ucieka woda omijając rower wodny albo karuzelę, jeszcze parę rowerów i będzie gitara. Będzie sprawność, będzie moc, będzie i kasa :D .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 24 lutego 2015, 18:14 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Narek - A widział Ty kiedy różę wiatrów? 8O :o :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 29 października 2016, 17:08 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Co mi tam, napiszę przynajmniej ci którzy zaglądają na forum nie trafią na pustkę i będą mieli co poczytać.

Szam napisał:
No i znowu mamy spór. Porównaj koszty inwestycji, Taki panel fotovotaiczny:

http://allegro.pl/panel-fotowoltaiczny- ... 28172.html

kosztuje niecałe 600 zł i wyprodukuje tylko przy 1 000 godz. pracy/rok 245 kWh.

A taki Archimedes:

http://www.elektroonline.pl/a/317,Nowat ... Energetyka

wg. tabeli na końcu strony, przy prędkości wody 1 m/s i średnicy 0,3 m, wyprodukuje 98 kWh/rok.


Ktoś coś tam napicował a Szam uwierzył, że średnio licząc panel będzie pracował z mocą równoważną mocy znamionowej przez 1000 godzin w roku. Niestety jest to zbyt różowe. Teraz gdy jest w internecie dostępne spojrzenie na praktyczne efekty pracy instalacji fotowoltaicznych to z taką mocą znamionowa może pracować nie 1000 godzin/rok a 600. Podam na przykładzie instalacji 10kW jej roczną produkcję. Otóż taka, konkretna instalacja produkuje w ciągu roku 6000kWh a składa się z 40 paneli takiej wielkości jak proponuje Szam czyli 250W. Oznacza to, że panel Szama wyprodukuje rocznie 150kWh energii czyli miesięcznie 12,5kWh (wartość energii to 75zł/rok). Miesiąc ma 720 godzin czyli wychodzi, że stałe produkowanie energii z mocą 16W da tyle energii co panel Szama.

Turbina wodna fi 30cm i szybkość wody 1m/s działa z mocą 8W czyli mniej niż panel Szama ale wstawiona tam gdzie szybkość wody wynosi 1,5m/s moc wyniesie 28W czyli znacznie więcej niż panelu PV o mocy 250W w pełnym słońcu. Zamiast wstawiać turbinę do szybszej wody można powiększyć średnicę i efekt panelu osiągnięty malutkim kosztem.

Napiszę jeszcze coś szczegółowego odnośnie zasilania grzałek z paneli fotowoltaicznych. Coś z czego Szam bez wątpienia nie zdaje sobie sprawę pisząc, że włączy panel do grzałki i już ma. Otóż rezystancja (opór) grzałki musi być dopasowana do aktualnego napięcia (mocy) panelu. Napięcia panela zmienia się w zależności od stopnia oświetlenia. Zależnie od oświetlenia musi zmieniać się opór obciążenia i dlatego robi się automatyczne przełączniki np. 4 pozycyjne aby dołączały lub odłączały dodatkowe grzałki aby obciążenie było optymalne.

I jeszcze o słońcu w zimie. Jak wynika z wykresów na stronie monitoringu, energii ze słońca w zimie jest co najwyżej 25% tego co w lecie w najlepszym oświetleniu. W listopadzie, grudniu i styczni panele produkują tak mało energii, że niewiele przesadzając można mówić, że nic nie produkują. A w dyskusji musiałem Szama mocno o tym przekonywać.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL