Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 13:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Turbiny wodne.
PostNapisane: piątek, 17 stycznia 2014, 01:24 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 17 stycznia 2014, 01:07
Posty: 1
Witam

Na wstępie chciałbym dodać że sytuacja z OZE w naszym kraju zakrawa mi na nie małą parodię, po 1. Energetyka wiatrowa gdzie widziałem przypadki gdzie przedsiembiorca napędzał wiatrak z sieci po to żeby ten się kręcił a żeby kasował za niego dopłaty unijne, o efektywności energetycznej takiego rozwiązania możecie sami pomyśleć. 2. Fotowoltanika w kraju gdzie przez 2/3 roku słońce chowa się za chmurami. 3. Niszczenie energetyki wodnej...

No ale mniejsza widzę że są tu użytkownicy którzy znają sytuację na rynku turbin wodnych, chciałbym się was zapytać jakie są perspektywy dla turbin wodnych na rynku krajowym- chodzi o to czy jest jakiś ruch, czy jest to biznes ewidentnie niszowy, w którym europejskim kraju potrzeba specjalistów od projektowania tego typu urządzeń?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 18 stycznia 2014, 20:32 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Hej,

w kraju jest około 700 elektrowni wodnych. Każda pracuje po 100 lat lub dłużej. Zakładając ze w każdej jest po 2 turbozespoły to potrzeba 14 turbozespołów na rok (przy wymianie na nowe co 100 lat). Na wznowienie produkcji w nowych lokalizacjach po propozycjach ustawy OZE za bardzo nie ma co liczyć. Duże lokalizacje z wieloma dużymi turbinami to nie "coś na początek". Bardzo często producenci chwalą się swoimi produktami na swoich stronach więc możesz sprawdzić ile produkują.
Z drugiej strony dla wszystkich z syndromem kolejny i to dobry producent to nic złego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 18 stycznia 2014, 21:28 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
[quote="kzf"]Witam

1. Energetyka wiatrowa gdzie widziałem przypadki gdzie przedsiembiorca napędzał wiatrak z sieci po to żeby ten się kręcił a żeby kasował za niego dopłaty unijne, o efektywności energetycznej takiego rozwiązania możecie sami pomyśleć.


Co ty za bajki wypisujesz. Jakie dopłaty unia daje za to że wiatrak się kręci?
Coś Ci bracie dzwoni ale nie bardzo wiesz w którym kościele.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 20 stycznia 2014, 09:56 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 01:00
Posty: 116
Lokalizacja: Szklarska Poręba, Heidenheim an der Brenz
Kzf, jeśli ustawodawstwo się zmieni (czytaj nowa ustawa o OZE) i inwestycje w elektrownie wodne zaczną być opłacalne w Polsce, a i potencjalnych lokalizacji na mapie przybywa i przybywa i przybywa - patrz http://www.restor-hydro.eu/pl/ to może kiedyś nastąpić boom. Ale "kiedyś" jest raczej bliżej nieokreślone. Nasze zaplecze produkcyjne nie wystarczy jednak żeby pokryć zapotrzebowanie rynku w przypadku jakiegokolwiek boomu. Poza tym w Polsce nie ma żadnego producenta dużych turbin wodnych ani żadnego wszechstronnego w sensie projektowania i produkcji wielu rodzajów turbin. Królują Kaplany, ale to wynika ze specyfiki naszych cieków wodnych. Choć to w Polsce raczej egzotyka, to Francisa na wysoki spad albo Peltona czy też pompoturbiny nie zaprojektuje z gwarancją sprawności nikt. W tych przypadkach, czy też raczej w przypadkach każdej dużej mocy gwarantowanej potrzeba laboratorium i badań modelowych.

Jeśli szukasz pracy to jest w Europie kilkunastu liczących się na świecie producentów małych turbin i kilku producentów dużych turbin. Niemcy, Francja, Szwajcaria, Austria przodują, ale Włosi, Norwedzy, Czesi, Słowacy czy Rumuni też dobrze obsługują sektor małych i średnich mocy. Jednakże europejski rynek energetyki wodnej na chwilę obecną oraz według prognoz i badań rynków na przyszłość nie rozwija i nie będzie rozwijał się tak dynamicznie jak inne rynki. Jeżeli już to głównie modernizacje niż nowe projekty. A jeżeli nowe projekty to głównie do 10 MW bo jest mała ingerencja w środowisko lub elektrownie szczytowo-pompowe bo jest zapotrzebowanie ze względu na konieczność krótkotrwałych regulacji wywołanych nadmiarem energii w południe pochodzącej z fotowoltaiki oraz przyrostem lub deficytem nie dającej się kontrolować energii wiatrowej. Z wyżej wymienionego powodu Austriacy mogą być spokojni o biznes, bo prawie cała ich energetyka szczytowo-pompowa pracuje dla Niemiec. Z tego samego powodu sporo nowych projektów budowało i buduje się ostatnio w Portugalii i Hiszpanii, gdzie jest duży udział i przyrost energii wiatrowej.
A jeśli chodzi o inne rynki światowe to Indie, Chiny, Azja Południowo-Wschodnia (Wietnam, Laos, Indonezja), dorzecze Amazonki, ostatnio Andy to najlepiej rozwijające się rynki. Ostatnio też w Afryce zaczęło sporo budować ze względu na możliwości finansowania z różnych banków światowych oraz na powoli ustające wojny domowe. Chińczycy robią w Afryce mega biznes. Widziałem na własne oczy w Etiopii. Wygrywają projekt wchodząc całym pakietem do takiego projektu: Bank Of China, duży dostawca np. Dongfang Electric, poddostawcy, itd. W USA nastąpiło zatrzymanie, przez znane pewnie wszystkim odkrycie olbrzymich pokładów gazu łupkowego.

Tak czy inaczej, o ile szukasz pracy, papiery zawsze warto wysłać. Mi się udało.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 16 lutego 2014, 18:26 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Tołdi napisał(a):
kzf napisał(a):
Witam

1. Energetyka wiatrowa gdzie widziałem przypadki gdzie przedsiembiorca napędzał wiatrak z sieci po to żeby ten się kręcił a żeby kasował za niego dopłaty unijne, o efektywności energetycznej takiego rozwiązania możecie sami pomyśleć.


Co ty za bajki wypisujesz. Jakie dopłaty unia daje za to że wiatrak się kręci?
Coś Ci bracie dzwoni ale nie bardzo wiesz w którym kościele.

Dokładnie KZF nawet nie wie ile kosztuje energia przemysłowa, do zasilania takiego wiatraka.

farhigh Twoja mapa jest strasznie nie aktualna, z ciekawości sprawdziłem swoje okolice podana jest lokalizacja 40 kw a tam tyle wody że podczas wiosennych roztopów spokojnie przeskocze z jednego brzegu na drugi bez umoczenia butów a Janosikiem nie jestem. Czyli mapa może i była dobra ale 100 lat temu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL