Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 14:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 23 października 2012, 23:23 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 1 maja 2010, 23:54
Posty: 20
Witam wszystkich.
Chciałbym poradzić się kolegów praktyków jak podejść do tematu powyżej.
https://picasaweb.google.com/1041564136 ... 4847360018

Łożysko pracuje w pozycji pionowej z francisem 1800 moc 34km, 44rpm, z góry jest jeszcze dokręcana rura 0,5m dł, którą da się uszczelnić tak aby woda nie dostawała się od góry.
W otwór, który jest widoczny z zewnątrz wkręcona jest rura zakręcona do góry o dł. 2m w którą oryginalnie wciskany był z góry smar.
Pytanie moje jest takie: czy pozostawić oryginalnie rozwiązanie uszczelnienia, czy może lekko zmodyfikować i dołożyć np. simery z góry i dołu.
Pomysł mam taki. Zakupić simmering 120x150x14 2 sztuki, lekko przetoczyć górę i dół tak aby uszczelniacz ciasno był skręcony 2 połówkami łożyska.
Sprawa komplikuje się nieznacznie z powodu wcześniejszego przetoczenia wału z 125 do 120 mm, ale tylko w miejscu występowania łożyska. Wygląda to tak, że wał ma średnicę 125 a na odcinku 30 cm zwęża się do 120. Całe łożysko chodzi dosyć ciasno na wale. Problem w tym, że nie wcisnę typowego simera z góry np. typ UW-A ze strony http://www.laska.com.pl/dokumenty/pdf/kko/UW-A.pdf
Myślałem nad typem UW-5E , który prawdopodobnie dałoby się już wcisnąć z góry, ponieważ nie ma pierścienia metalowego tylko gumowy http://www.laska.com.pl/dokumenty/pdf/kko/UW-E5.pdf ale z kolei nie mogę dostać go w rozmiarze 120x 150 lub podobnym. A może zastosować oryginalne uszczelnienie czyli sznur, tylko co wtedy z dołem łożyska, tam chyba nie było nic.
Bardzo proszę o wszelkie porady, wiem że temat był już poruszany, ale mój przypadek jest konretny i potrzebuję konkretnego rozwiązania, przetoczenie wału nie wchodzi w grę, ma dł 4 m, trochę waży, poza tym przed zimą nie dam rady okręcić go od wirnika (woda).


Załączniki:
_mg_0688.jpg [111.43 KiB]
Pobrane 402 razy
_mg_0687.jpg [394.27 KiB]
Pobrane 402 razy
_mg_0686.jpg [202.24 KiB]
Pobrane 402 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 25 października 2012, 14:39 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
Sznur łojowy od góry wciskany w to zatoczenie, które widać (można je dostać u zaprzyjaźnionego strażaka). Tak to funkcjonuje w naszej mewce i nie ma z tym żadnego problemu. Na początku też była rura, ale nie spełniała swojego zadania.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 28 października 2012, 12:05 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 01:00
Posty: 94
Kolego a nie chcesz przejść na bardziej prostsze rozwiązanie z tym smarowaniem dolnej panewki prowadzącej, praktycznie bezobsługowo z zastosowaniem innowacyjnych metod smarowania wodą , unikniesz problemu wycieków oleju do wody. Ja stosuje te rozwiązanie od 10 lat i to nie tylko w Francisach w Kaplanach też . Pozdrawiam !


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 29 października 2012, 08:33 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 1 maja 2010, 23:54
Posty: 20
Dziękuję za odpowiedzi. Chciałbym rozwiązanie, które będzie chodzić długo i bez problemów, a jak to będzie rozwiązane to mniej ważne. Nie chcę również aby jakiś klub pseudo przyjazny dla środowiska klub stwierdził, że smar z tego łożyska zanieczyszcza wodę, stąd pomysł z simmeringiem. Z tego powodu niektórzy stosują olej jadalny do smarowania. Smarowanie dolnej panewki, czemu nie, kwestia ilości pracy w celu przeróbki i kasy, chętnie zapoznam się dokładniej z tym rozwiązaniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 29 października 2012, 08:37 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 1 maja 2010, 23:54
Posty: 20
Dziękuję za odpowiedzi. Chciałbym rozwiązanie, które będzie chodzić długo i bez problemów, a jak to będzie rozwiązane to mniej ważne. Nie chcę również aby jakiś klub pseudo przyjazny dla środowiska klub stwierdził, że smar z tego łożyska zanieczyszcza wodę, stąd pomysł z simmeringiem. Z tego powodu niektórzy stosują olej jadalny do smarowania. Smarowanie dolnej panewki, czemu nie, kwestia ilości pracy w celu przeróbki i kasy, chętnie zapoznam się dokładniej z tym rozwiązaniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL