Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 15:38

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 08:50 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2008, 01:00
Posty: 10
Witam. Mam pomysl i chcialbym dowiedziec sie co o tym sadzicie. Wiadomo ze w polsce nie ma duzych spadow. Moj pomysl brzmi - zamontowanie pompy. Pompa elektryczna mialaby pompowac wode rura w gore. Woda spadalaby na turbine z wiekszej wysokosci. Dzieki temu na turbinnie mamy wieksza moc. Wytworzony prad sprzedajemy ale jednoczesnie kupujemu czesc do napedu pompy. Zarabiamy na zielonych certyfikatach. Czekam na wasze opinie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 09:30 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 28 lutego 2004, 01:00
Posty: 40
Witam
Pomysł technicznie dość stary.Tak pracuje elektrownia wodna szczytowo-pompowa. Ponadto zamiast pomp należałoby pomyśleć o taranach hydraulicznych, powszechnych w ubiegłym stuleciu do podnoszenia wody na wyższe poziomy. Są dużo tańsze w eksploatacji. Można było by budować gigantyczne pompy, podnosić wodę w obiegu zamkniętym przy byle jeziorku, byle był spad i spać na forsie nie martwiąc się o kaprysy rzeki. Ale co ze żródłem odnawialnym, co z koncesją.
Pozdrowienia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 10:09 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 4 marca 2006, 01:00
Posty: 74
I właśnie żeby zapobiec takim przekrętom elektrownie szczytowo-pompowe nie dostają zielonych certyfikatów (nie zalicza się ich do źródeł odnawialnych)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 13:43 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 30 listopada 2004, 01:00
Posty: 12
Wydaje mi się że chodzi wam o Świadectewa Pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych a nie o zielone certyfikaty.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 19:44 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2008, 01:00
Posty: 10
masz racje majster. chodzilo mi o Świadectewa Pochodzenia. niestety lubmew-ie nie zrozumielismy sie. elektrownie pompowo szczytowe pracuja tylko kilak godzin dziennie. reszte czasu spedzaja na transportowaniu wody do gornego zbiornika. mi chodzi o elektrownie przeplywowa. pompa jak i turbina pracowalyby 24 godziny na dobe. dlatego nie mozna ich zaliczycz do elektrowni szczytowo-pompowych tak ja twierdzi sc14


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 20:08 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Jeśli chodzi o świadectwa to chyba jest powiedziane
" ... ze źródeł odnawialnych swobodnie płynących..", może nie dokładnie tak bo nie pamiętam ale coś koło tego . Dlatego nie dostaniesz świadectw za MEW na odpływie z oczyszczalni ścieków i innych nie naturalnych zrzutów wody. Poza tym to co proponujesz to jakieś cudo, chcesz dostarczyć mniej energii aby uzyskać jeszcze więcej, żeby pokryć potrzeby pompy i jeszcze na tym zarobić :wink: A próbowałeś napędzić odkurzacz jego własnym pędem powietrza.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 20:22 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
korsarz napisał(a):
masz racje majster. chodzilo mi o Świadectewa Pochodzenia. niestety lubmew-ie nie zrozumielismy sie. elektrownie pompowo szczytowe pracuja tylko kilak godzin dziennie. reszte czasu spedzaja na transportowaniu wody do gornego zbiornika. mi chodzi o elektrownie przeplywowa. pompa jak i turbina pracowalyby 24 godziny na dobe. dlatego nie mozna ich zaliczycz do elektrowni szczytowo-pompowych tak ja twierdzi sc14
W swoim pomyśle nie uwzględniłeś mały szczególik w postaci straty energii podczas zamiany jednej w drugą.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 22:47 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2008, 01:00
Posty: 10
kolego e-11 jak powinienes wiedziedz kasa za MWh to jakies 200zl a za wytworzenie jest jakies 440zl (200 za prad a 240 za swiadectwa pochodzenia) dlatego to nie jest cudo ani perpetum mobile.
a co do tego ze to maja byc swiadectwa ze źródeł odnawialnych swobodnie płynących to chyba zaklad nie musi wiedziec ze pracuje taka pompa. mowie tylko ze wytwarzam naprzyklad 30 MWh miesiecznie a to ze przy okazji pobieram 10 MWh(do uzytku wlasnego - prad dla domy) to nie powinno ich interesic.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 22:48 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2008, 01:00
Posty: 10
oczywiscie moge sie myli bo to ludzkie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 23:44 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
@Korsarz:

200 za wytworzenie MWh?? Chyba nie w Polsce :) W tej chwili jest jakos 120zł drogi kolego, to raz.

200zł za 1MWh kupionego - tak ALE DLA GOSPODARSTWA DOMOWEGO, prad przemyslowy ( a takowy bys oplacal jest nieporownywalnie drozszy, nie chce klamac ale powyzej 800zł za 1MWh, jesli sie myle, ktos mnie tu sprostuje.

Pozdrawiam.
Jarek.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2009, 08:01 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
korsarz napisał(a):
kolego e-11 jak powinienes wiedziedz kasa za MWh to jakies 200zl a za wytworzenie jest jakies 440zl (200 za prad a 240 za swiadectwa pochodzenia) dlatego to nie jest cudo ani perpetum mobile.
a co do tego ze to maja byc swiadectwa ze źródeł odnawialnych swobodnie płynących to chyba zaklad nie musi wiedziec ze pracuje taka pompa. mowie tylko ze wytwarzam naprzyklad 30 MWh miesiecznie a to ze przy okazji pobieram 10 MWh(do uzytku wlasnego - prad dla domy) to nie powinno ich interesic.

Jakie składniki energii to ja wiem o perpetum mobile miałem na myśli moją drugą część pytania , że mniejszym nakładem energii chcesz uzyskać więcej. Tak jak koledzy CI przedstawili, składając wszystkie składniki łącznie z opłatą za energie pobraną na zasilanie pompy to raczej dołożysz. Chyba, że pompę będziesz napędzał energią słońca lub wiatru. Ale życzę powodzenia, przecież gdyby Edison nie próbował dalej siedzielibyśmy przy świeczkach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2009, 21:37 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Kolego korsarzu masz szczęście, że Szam zajęty jest kupowaniem elektrowni bo by Ci się oberwało. On nie może zdzierżyć nietypowych rozwiązań gdzie w rachubę wchodzi zasada zachowanie energii. Chociaż nie wiadomo co go bardziej wścieka pomysł czy osoba, chyba jednak osoba skoro siedzi cicho.
A tak na zupełnie poważnie to jestem zdziwiony poziomem wiedzy prezentowanym w tym temacie o nie chodzi tylko o przysłowiową "sprawność" fizyczną ale też wiedzę o świadectwach, klasyfikacji źródeł prądu, cen energii dla przemysłu, koncesji i to chyba tyle z tych głównych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2009, 21:59 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
Narek z Toba mi się nie chce dyskutować, bo ja nie mam tyle wytrwałości co Szam, jak jednak doliczysz ceny przesyłowe, opłaty abonamentowe i inne zdzierstwa do 1KWh pradu przemyslowego to duzo inaczej jak te 80gr/1kwh nie bedzie. Ceny dokladnej nie znam, bo mnie to nie interesuje, Z PEWNOSCIA JEDNAK CO NAJWAZNIEJSZE W TEMACIE, jest to prad drozszy, od tego ktory wyprodukujesz pompą i sprzedasz, jasne? Jak nie jasne to nic juz nie rozjasni.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2009, 23:13 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Przywołałem się do porządku i skasowałem posta. O desce było.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 10 stycznia 2009, 10:43 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 22 grudnia 2008, 01:00
Posty: 10
skoro prad przemyslowy jest drozszy dlaczego nie podpisac umowy z jakims przedsiebiorstwem. firma przesylowa brala by tylko za przesyl.

ftp://cire.pl/pliki/prawo/Prawo_energet ... 1-2008.pdf

Art. 3. Uzyte w ustawie określenia oznaczają:
1) energia - energię przetworzoną w dowolnej postaci;
6a) sprzedaz - bezpośrednią sprzedaz paliw lub energii przez podmiot zajmujący się ich wytwarzaniem lub odsprzedaz tych paliw lub energii przez podmiot zajmujący się ich obrotem;

Art. 4j.12 Odbiorcy paliw gazowych lub energii mają prawo zakupu tych paliw lub energii od wybranego przez siebie sprzedawcy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 10 stycznia 2009, 22:42 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Witam. Ktoś kiedyś na tym forum przekonywał nas - elektrowniarzy, o fantastycznej koncepcji "wolnopływających" tratew z kołami wodnymi. Myślę że byłoby to tańsze i prostsze rozwiązanie, w każdym razie wychodziłoby się na plus. Elektrownia szczytowo - pompowa, jak sama nazwa wskazuje, pompuje wodę do górnego zbiornika wykorzystując zmagazynowaną (lub nie) energię, po to by w tzw. "SZCZYCIE" zapotrzebowania pracować. Chyba że się mylę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 10 stycznia 2009, 23:08 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
troche poprawie Zawszy nie wykozystuje zmagazynowanej energii by pompowac wode tylko wykozystuje energie ktora jest tansza czyli jest jej w nadmiarze


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 11 stycznia 2009, 05:35 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
To może jedną z kwestii rozwinę. Np. kwestię Floodera a mianowicie ceny energii. Jest droższa energia przemysłowa ale o ile. Średnio licząc o 5 groszy w porównaniu z domową i problem z pompowaniem wody nie tyle leży w cenie energii co jednak w sprawności procesu i klasyfikacji jednostki wytwórczej. W pewnych warunkach energia przemysłowa może być jednak tańsza. Przy poborze na niskim napięciu za przesył płaci się 14 gr a przy średnim napięciu tylko 5 gr/kWh. I tu już przemysłowa jest tańsza od domowej. A w kwestii formalnej elektrownia to nie dom i taryfa to nie G a C.
Są również pewne niuansy ale ktoś operujący zawodowo energią powinien je opanować i stosować. Szef mojej firmy płaci za prąd nie tylko 800 zł/MWh ale nawet 1200 zł. W tym jest 70 gr/kWh podatku od głupoty. Poustawiał tak różne wymagania (moc zamówiona, zasilanie dwustronne) że płaci tyle zamiast 500 zł/MWh. Co miesiąc 5 tys w błoto. Już go dwa lata namawiam, że się przyjrzę rachunkom ale widać mu to zwisa.
No i nadal podtrzymuję, ze poziom w temacie kiepski bo myślałem, że już dzieci w podstawówce wiedzą co jest istotą elektrowni szczytowo pompowej.

P.S. To może jeszcze dodam coś o samej energii, poza przesyłem. Wszędzie ceny są zbliżone ale jest taka ciekawostka: w nocy energia jest nawet po ok 9 gr/kWh a odnawialna przez cała dobę po ok 35 gr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 11 stycznia 2009, 12:26 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
narek napisał(a):
problem z pompowaniem wody nie tyle leży w cenie energii co jednak w sprawności procesu i klasyfikacji jednostki wytwórczej. ......
No i nadal podtrzymuję, ze poziom w temacie kiepski bo myślałem, że już dzieci w podstawówce wiedzą co jest istotą elektrowni szczytowo pompowej. ....



:D Cz. Leży dokładnie w cenie, a nie sprawności gdyż wspólczesne sprawności procesów są znane i stanowią wielkość obiektywną, a klasyfikacja jest kompletnie bez znaczenia jeżeli uzgodnimy zadawalajacy poziom cen, to "po pierwsze primo". Dzieci w podstawówce nie muszą
tego wiedzieć , ale Ty powinieneś, szczególnie zanim coś napiszesz na ten temat, i to było "po drugie primo". Jak na razie to piszesz byle pisać, same ble, ble, ble, z którego nic nie wynika. Trzecie i dalsze "prima" zostawię sobie jak znowu zaczniesz podważać zasady bilansu energii, prawa Newtona itp.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 06:40 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
A z kim Ty chcesz uzgadniać poziom cen? Podaj coś konkretnego. Może wiesz gdzie i z kim uzgodnię poziom cen na energię czarną na takim poziomie jak ceny energii ze źródeł odnawialnych?
Widzisz Szamie twój post jest pozbawiony jakiegokolwiek argumentu "takie ble, ble", nic konkretnego. Omawiany problem elektrowni pompowej zawiera aspekty z wielu dziedzin: prawa, finansów, mechaniki, organizacji, kwalifikacji a Ty masz opanowane tylko prawa fizyki po ogólniaku więc aby się nie ośmieszać i nie przedstawiać swojego charakteru w złym świetle raczej czytaj i nie pisz, bo zrazisz tych którzy mogliby Cię chcieć na wspólnika do elektrowni.
W przeszłości miałeś fajny zwyczaj obdarowywania mnie różnymi inwektywami, brakuje mi tego, wymyśl coś i rzuć we mnie bo mam czelność mieć własną opinię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 112 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL