Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 20:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 09:28 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
narek napisał(a):
A z kim Ty chcesz uzgadniać poziom cen? Podaj coś konkretnego. Może wiesz gdzie i z kim uzgodnię poziom cen na energię czarną na takim poziomie jak ceny energii ze źródeł odnawialnych?

W przeszłości miałeś fajny zwyczaj obdarowywania mnie różnymi inwektywami, brakuje mi tego, wymyśl coś i rzuć we mnie bo mam czelność mieć własną opinię.


:D Cz. Zwykle jak chcę coś kupić to cenę uzgadniam ze sprzedającym mającym tytuł prawny do sprzedania rzeczy, no kurna nie przyszło mi do głowy, ze można z kimś innym.
Piszesz, że problem ma aspekty. Potwierdzam odkrycie i wynalazek - ma wszystkie wymienione przez Ciebie aspekty. Czekamy na kolejny patent - znalezienie przedsięwzięcia techniczno- organizacyjnego bez tych aspektów.

"Każdy może być taki głupi, jaki tylko chce" - to takie motto-ostrzeżenie jeśli koniecznie chcesz publicznie przedstawić własną opinię w sprawach których nie rozumiesz.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 19:50 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 16 września 2007, 01:00
Posty: 82
narek niepotrzebnie sie dusisz chcac cos udowodnic.
Znalazlem w necie http://www.elkram.com.pl/pompy przylkadowa pompe i jej parametry:
OS 150AM2; 1450obr/min., 144m3/h, H=64m, silnik 37kW wiec policzmy ile ta woda da energii spadajac z tych 64m.
144m3/h - 0,04m3/s
wiec P=0,04*64*9,81=25,1kW.
A zuzyta moc na silniku 37kW.
Hmm...

Narek na "drucikach" owszem znasz sie, ale mechanike plynow to ty masz w powijakach.

P.S. Kontynuując szama "po trzecie primo".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 20:54 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
marsu napisał(a):
narek niepotrzebnie sie dusisz chcac cos udowodnic.
Znalazlem w necie http://www.elkram.com.pl/pompy przylkadowa pompe i jej parametry:
OS 150AM2; 1450obr/min., 144m3/h, H=64m, silnik 37kW wiec policzmy ile ta woda da energii spadajac z tych 64m.
144m3/h - 0,04m3/s
wiec P=0,04*64*9,81=25,1kW.
A zuzyta moc na silniku 37kW.
Hmm...

Narek na "drucikach" owszem znasz sie, ale mechanike plynow to ty masz w powijakach.

P.S. Kontynuując szama "po trzecie primo".


:D Cz. Idąc dalej tym tropem należy jeszcze uwzglednić sprawność wytwarzania energii elektrycznej , powiedzmy, że n=0,8. Czyli Pe=25,1kW*0,8=20,08 kW. Razem sprawność całego procesu 20,08/37=0,54. Oznacza to, że bez uwzględnienia jakichkolwiek kosztów, zakładając cenę zielonej energii na poziomie 0,35 zł/kWh, za energie do zasilania pompy możemy zapłacic max. 0,54*0,35 zł/kWh=0,189 zł/kWh.
I dalej zakładając normalny zysk np. 20% od przychodu czyli 0,2*0,35zł/kWh=0,07 zł/kWh, oraz koszty np. 0,07 zł/kwh, to cena jaką możemy zapłacić za energię do pompy może wynosic max. 0,189-0,07-0,07=0,049 zł/kWh. Minimalna cena "czarnej" energii na giełdzie podczas 3-4 godzin nocnych wynosi aktualnie 0,07-0,08 zł/kWh (bez kosztów przesyłu itp.). Z ekonomicznego punktu widzenia przedsięwzięcie skazane na straty. Jednak dalej buduje się takie elektrownie, traktowane są jak akumulatory niezbędne dla zapewnienia mocy w sieci w godzinach szczytu.
Można podać jeszcze parę powodów, ale genaralnie sprowadza się to do wyżej podanego.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 08:05 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
To będzie mój ostatni post w tym temacie. Nie mam już ochoty nakłaniać do rzeczowego podawania argumentów. Nie mam zamiaru budować elektrowni szczytowo pompowej bo nie jest to i tak źródło odnawialne ale uważam, że dyskusja nawet o jakimś zagadnieniu czysto teoretycznym rozwija i można jednak nauczyć się czegoś. Jestem przekonany, że np. Flooder już teraz wie, że energia przemysłowa może być dużo tańsza od domowej.
Do Szama:
Nie mówimy o sprzedawaniu czegoś tam ale o energii a Ty piszesz, że opłacalność zależy od negocjacji. Negocjować ceny energii możesz na poziomie +-2 gr a nie w wielkich granicach gdy cena jest już uregulowana przez rynek. Nie będziesz się brał za organizowanie przedsięwzięcia licząc na to że będzie opłacalne bo wynegocjujesz dobra cenę. No i szkoda, ze do tej ceny energii 7 gr/kWh nie dodałeś kosztu przesyłu 5 gr/kWh był by ciekawy wynik
Do Marsu:
Szam bezkrytycznie przyjął Twoje założenia, dodał jeszcze parę zaniżonych wskaźników i nie dokończył liczenia. Co do mechaniki płynów to Ty chyba działałeś impulsywnie beż należytego krytycyzmu. Czy w przytoczonych danych pompy jest napisane, że przy tych parametrach pompowania silnik pracuje pełną mocą? Pompowanie wody odbywa się z dużą sprawnością a Ty założyłeś tylko 68%.

Jak zaznaczyłem tu już więcej pisać nie będę.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 19:29 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 16 września 2007, 01:00
Posty: 82
To są parametry nominalne wiec sam wiesz ze przy tej wydajnosci pobor bedzie 37kW, przy mniejszej wydajnosci pompy, pobor bedzie mniejszy (nie musze ci tego tlumaczyc, od drucikow fachman jestes).
A co do sprawnosci wlasnie tyle bedzie wynosila okolo 70% wiecej nie wycisniesz, sama pompa ma sprawnosc 70-80%, a caly zespół pompowy - silnik+zasprzeglenie+pompa - dodatkowe kilka procent mniej. Wez jeszcze pod uwage straty na rurociagu tu kolejne kilkanascie procent mniej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 21:32 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
narek napisał(a):
Do Szama:
Nie mówimy o sprzedawaniu czegoś tam ale o energii a Ty piszesz, że opłacalność zależy od negocjacji. Negocjować ceny energii możesz na poziomie +-2 gr a nie w wielkich granicach gdy cena jest już uregulowana przez rynek. Nie będziesz się brał za organizowanie przedsięwzięcia licząc na to że będzie opłacalne bo wynegocjujesz dobra cenę. No i szkoda, ze do tej ceny energii 7 gr/kWh nie dodałeś kosztu przesyłu 5 gr/kWh był by ciekawy wynik
Do Marsu:
Szam bezkrytycznie przyjął Twoje założenia, dodał jeszcze parę zaniżonych wskaźników i nie dokończył liczenia. Co do mechaniki płynów to Ty chyba działałeś impulsywnie beż należytego krytycyzmu. Czy w przytoczonych danych pompy jest napisane, że przy tych parametrach pompowania silnik pracuje pełną mocą? Pompowanie wody odbywa się z dużą sprawnością a Ty założyłeś tylko 68%.

Jak zaznaczyłem tu już więcej pisać nie będę.
Pozdrawiam


:D Cz. I chwała Tobie za ostatnie zdanie. Mam nadzeje, ze dotrzymasz słowa.
O negocjacjach cen nie napisałem ani jednego słowa, Ty parę linijek na ten temat.
Kiedy Ty wreszcie przeczytasz coś ze rozumieniem :?: :?: :?:
Napisałem wyłącznie, że zależy od ceny, bo zależy od ceny a nie tych Twoich odkrywczych aspektów i kwalifikacji.
Marsu podał dane techniczne pompy od producenta, podał dokładny i poprawny algorytm wyliczenia sprawności, czego Ty tam nie rozumiesz :?: Napisz co rozumiesz, to bedziemy unikali innych tematów.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 lutego 2009, 16:45 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 01:00
Posty: 1
Witam
Ja tu po raz pierwszy, trafiłem tu z http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... cc644392cb i przyznaje się, że na wodzie to się nie znam, więc proszę o wyrozumiałość.

Ta dyskusja mnie trochę zaciekawiła.
I mam takie pytanie:
Czy miałoby sens zamontowanie takiej pompy przyspieszającej strumień wody pobieranej z jakiegoś strumienia i dopiero na turbinę z prądnicą.
Widzę to tak : pobieramy wodę ze strumienia rurą, w środkowej części pompa wzmacniająca strumień i niżej turbina.
Pobieramy wodę ze strumienia, więc energia uzyskana powinna być tą zieloną, bo pompa mogłaby być zbunkrowana pod ziemią i zasilana częścia energii, którą wytworzymy na dole. A resztę sprzedajemy z wszystkimi dopłatami jako "zieloną"
Nie wiem czy to jest wykonalne/opłacalne, pytam tylko z ciekawości.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 lutego 2009, 16:57 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
nie ma sensu to jest to samo co wyzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 20 lutego 2009, 12:59 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 01:00
Posty: 116
Lokalizacja: Szklarska Poręba, Heidenheim an der Brenz
Sens działania elektrowni szczytowo-pompowych oparty jest głównie na różnicy w cenie energi w szczycie (praca w cyklu turbinowym) i poza szczytem (praca w cylku pompowym), co zostało już wyżej przytoczone.
Ważne są też nadmienione wcześniej straty w rurociągu. Podam przykład jednego z projektów w firmie trubinowej, w której pracuję. Przy spadzie H=500m w rurociągu występują starty dH=20m. Tak więc pompę projektuje się na H1=520m podnoszenia, a turbinę na H2=480m spadu. Podobnie byłoby z pompoturbiną. Sądzę, że dla wielu użytkowników tego forum to jasne.
Tak więc korsarzu już chyba wiesz w którym iść kierunku.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 106 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL