Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 13:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2005, 07:14 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
Nie wytrzymałem i zamówiłem sobie żarówkę z diodami LED do chałupy. W poniedziałek odbieram i montuje w kuchni. Ciekawe czy będzie to rewolucja na rynku oświetlenia, tak jak zapowiadali :?: Dla nie wtajemniczonych zużycie prądu to 1 W a moc świecenia porównywalna z normalnym halogenem. Średnia długość świecenia 17 lat. Wyobrażacie sobie przy tak niskim zużyciu prądu, samochodowa instalacja elektryczna na 12 V, połączona z małym wiatrakiem i akumulatorem może oświetlić cały dom.
Trzeba chłopaki zacząć myśleć o zmianie biznesu, bo jak wszyscy przejdą na te żarówki to zapotrzebowanie na prąd spadnie o 50%.
BTW jak żarówka z diodami LED przejdzie pomyślnie próby w moim domku to wypieprzę wszystkie jarzeniówki z firmy i zamontuję tam wszędzie LED.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2005, 08:00 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:3413a2a777="mpoplaw"]Trzeba chłopaki zacząć myśleć o zmianie biznesu, bo jak wszyscy przejdą na te żarówki to zapotrzebowanie na prąd spadnie o 50%.
[/quote:3413a2a777]nie ma sensu sie przejmowac zapotrzebowanie na prad nie spadnie -oswietlenie to tylko kilka procent energii. przemysl ciezki to dopiero odbiorca dla przykladu Huta Łaziska 5 % krajowej produkcji energi el.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2005, 08:16 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale w Łodzi kiedyś w 1990 roku przemysł zżerał 70 % energii, teraz już nie ma nawet śladu tego przemysłu i dzisiaj to gospodarstwa domowe zżerają 70% energii elektrycznej. Jeszcze do niedawna to PKP konsumowało najwięcej prądu, a teraz w upadłości :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2005, 08:27 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:89ee51528a="mpoplaw"]Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale w Łodzi kiedyś w 1990 roku przemysł zżerał 70 % energii, teraz już nie ma nawet śladu tego przemysłu i dzisiaj to gospodarstwa domowe zżerają 70% energii elektrycznej. Jeszcze do niedawna to PKP konsumowało najwięcej prądu, a teraz w upadłości :?:[/quote:89ee51528a]Łodź faktycznie chiny dobily ale sa inne miasta tak jak wspomnialem huty pracuja pelna para - kolej hm niby ma dlugi ale spolki zyjace z pkp maja sie niezle i to nawet bardzo dobrze. U mnie w miescie a wlasciwie malym miasteczku pradu zaczyna brakowac wlasciwie nie brakowac tylko infrastruktura nie wytrzymuje obciazenia zaklady sie rozwijaja japonce inwestuja i ciagle buduja - dla mnie to napawa optymizmem


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2005, 01:23 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Mpoplaw nie skończyłeś zdania ,montujesz w kuchni i co dalej rewelacja czy 8O :x :cry: :( 8)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2005, 04:01 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 13 listopada 2004, 01:00
Posty: 18
[quote:acb2700650="mpoplaw"]Nie wytrzymałem i zamówiłem sobie żarówkę z diodami LED do chałupy. .....[/quote:acb2700650]
A ja zakupilem z jakies 2 lata temu lampke-czolowke z LED. Wlasnie ostanio na biwaku zastanawialem sie jak bardzo wydajne jest to. Od dwoch lat jade na orginalnych bateriach (3 x AAA) i nie ma zadnej oznaki ze baterie sie wyczerpuja. Musze przyznac ze uzywam czolowki dosc sporo, bo co jakis czas wypadnie jakis grill, ognisko, lub biwak, albo ewakuacja z gor wieczorem. W lutym np. jezdzilismy na nartach noca w kilka osob, i zeby sie nie pogubic lider jechal z zalaczona lamka pulsujaca.
Lampka ma 3 diody ulozone w ksztalcie trojkata. Zasieg zaledwie kilka metrow, ale jako oswietlenie punktowe w zupelnosci wystarcza.

mpoplaw daj znac jak to wyglada, czy przypadkiem nie jast za slabe swiatlo do czytania, czy oczy sie nie mecza.

Kilka lat temu przymierzalem sie do instalacji halogenow w domu, ale stwierdzilismy ze jakosc swiatla nie bylaby dla nas zadowalajaca. Ale kto wie moze technika poszla na tyle do przodu, ze teraz to mnie mile zaskoczy. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2005, 08:36 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
Jak dla mnie to rewelacja za 1W mocy daje 6000 luxów, niestety cena ciągle wysoka czeskie ok 40 zł chińskie 13 zł. Oprócz zasilanych 12V są już dostępne na rynku 230V, ale mają większe zużycie prądu.
A jeszcze nie zamontowałem na razie zamówiłem jedną i w poniedziałek odbieram. I dopiero wtedy powiem wam czy świecą tak samo jasno jak 50W halogen.
Do latarek nadają się znakomicie zamiast poboru 0,5 A zwykłej żarówki diody średnio biorą 20 mA a świecą mniej więcej tak samo jasno.

wyglądają tak http://led.ekologika.com.pl/#Przyjrzyjmy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2005, 09:04 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
jako ciekawostke podam ze sa juz duze lampy uliczne na takich diodach


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 19 sierpnia 2005, 08:30 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
A kiedy będą żarówki samochodowe oświetlenia głównego :?: powinny świecić jaśniej niż halogeny i bez wpływu na stan napięcia w samochodowej instalacji. Na allegro są postojówki, oświetlenia wnętrza, i podświetlenia przyrządów, a może źle szukałem :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 października 2005, 11:31 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Kierunkowskazy, stopy itp też już są.

Co do głównych to jestem na razie za ksenonami. Zapewne za kilka lat dopracują diody że bedą się i do głównych nadawać. Lampki czołowe i latarki diodowe (14LED) są super, używam od dłuższego czasu. Można na nich polegać. :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2006, 16:00 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 3 grudnia 2006, 01:00
Posty: 17
Lokalizacja: Dzierżoniów
Witam!

"Żarówki z diodami LED" to mało trafne określenie, ponieważ dioda LED nie daje światła żarowego, ale wszyscy wiemy o co chodzi. LED-y to świetna sprawa. Kupiłem lampę w której jest 60 szt. diod LED. (70 zł.) Świeci bardzo jasno tak jak świetlówka 40W. Ma w sobie akumulator co sprawia, że jak ZE wyłączy nam prąd, lampa świeci jeszcze przez 20 godzin. Dodatkowo można ją zdjąć i przenosić tam gdzie aktualnie jest potrzebna. Posiada przełącznik do jasności świecenia 50% i 100%.

Obrazek

Nabyłem również latarkę z 8 szt. LED i z akumulatorem. 6 m-cy temu była ładowana i świeci super. Używana codziennie przy zamykaniu gołębi na noc.

Obrazek

Do ładowania ma specjalne bolce do gniazdka wysuwane suwakiem...

Obrazek

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2006, 22:06 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 2 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 96
Lokalizacja: Z brzucha Mamy...
PKi napisał(a):
Kierunkowskazy, stopy itp też już są.


Ostrożnie z tymi kierunkami z LED-ów do auta
Ja się nabrałem, zakupiłem tu:Bosma ale mój przerywacz "widzi" LED-y w lampach jako przepalone żarówki (i tak jest w wiekszości aut)
Więc albo stosujesz dodatkowy opór(np w postaci małej żarówki wpiętej w układ) albo zamieniasz przerywacz na elektroniczny (nie takie proste, bo przerywacze są zintergrowane i obsługują np wycieraczki)
Jak by nie było musisz ingerowac w instalacje auta a na tym trzeba się dobrze znać bo można ędiabła narobić"!

U mnie po wymianie tylnych lamp postoj-stop 21+5 W zaczely sie jarzyc kontrolki )auto ma 5 lat i jestem 1 wlasc. nie bylo bite

Elektrycy w serwisie wymiekli...

_________________
Jedną z nielicznych zalet demokracji jest to, im głupszy jest ten wybrany, tym głupsi są ci co go wybierali...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 stycznia 2007, 10:18 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
Apollo napisał(a):
Kupiłem lampę w której jest 60 szt. diod LED. (70 zł.) Świeci bardzo jasno tak jak świetlówka 40W.

60 LED po 1 W każdy daje 60W a świeci jak 40W jarzeniówka, czy aby na pewno czegoś nie pokręciłeś ??


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 stycznia 2007, 16:18 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 3 grudnia 2006, 01:00
Posty: 17
Lokalizacja: Dzierżoniów
Witam!

mpoplaw, Ty mnie nie denerwuj, bo jak się zdenerwuję... :D

Mam w kuchni jarzeniówkę 40W i porównywałem i tak na "oko" wyszło podobnie. Może to za sprawą boazerii ciemnej, gdzie to światło ginie...

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 stycznia 2007, 08:09 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
a ile ciągnie prądu ta lampa 60 LED ??


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 stycznia 2007, 09:36 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 22 września 2005, 01:00
Posty: 27
Lokalizacja: Tricity
Jedna dioda to ok.:
20mA * 1,5V = 0,03W

Skoro jest ich 60, to łatwo policzyć, że pochłoną:
60szt. * 0,03W = 1,8W

Doliczając straty w przetwornicy:
1,2 * 1,8W = 2,16W

Jeśli świeci jak 40W, to poproszę o namiar...
moritius


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 stycznia 2007, 10:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
Witam..
moritius coś tu pokreciłeś.. z tego co pamiętam to tak małą moc pobierają tylko zwykłe (3y kolory podstawowe ) diody..
Ledy o podwyższonej jasności pobierają znacznie więcej -->

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 8231db975e
http://www.tme.com.pl/katalog/index.pht ... =led&idp=1

To może troche wyjaśni co nieco , nie chciało mi sie zawiele szukać macie jeszcze aplikacje diody które stosuje się w oświetleniu reflektorów tylnych samochodów ..
Żeby niebyło nie zaprzeczam iz oświetlenie led ma swoja przyszłosc , ale jescze zawcześnie na to..
Mpopław jest bliski prawdy winszuje przy braku znajomości gałęzi elektronicznej

Próbowałem, próbowałem i nie mogę za diabła wrzucić zdjęć ..spróbuje później może pójdą jak nie to wrzucę linki odnajdziecie sobie..
Pozdrawiam


Załączniki:
led.jpg
led.jpg [ 71.06 KiB | Przeglądane 15763 razy ]

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 stycznia 2007, 18:41 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Podoba mi się ta lampa 60 LED.

Gdzie ją można kupić?

Myślę że wypadało by zmierzyć pobór prądu tej lampy, to by wiele wyjaśniło. Osobiście używam teraz latarki z diodą LUXEON 3W. Wymaga sporego chłodzenia, baterie już nie trzymają rok a miesiąc czy dwa przy intensywnym użytkowaniu, ale światło jest zajeb... :-)

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 stycznia 2007, 19:02 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
Pki patrz niżej

http://www.tme.com.pl/katalog/index.pht ... =led&idp=1

a zarówki niewiem ..w sklepach online masa tego

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 stycznia 2007, 19:42 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Na co podajesz mi po raz drugi link do tme z opcją szukaj "led"?

Tam nie ma tej lampy.

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL