Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 14:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 3 lipca 2015, 17:59 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Mamy wreszcie ustawę o Odnawialnych Zródłach Energii, dostępna także na internecie: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0150000478.
Jest to akt prawny - 96 stron - trudny do zrozumienia, szczególnie dlatego, że powołuje się na inne przepisy, które należałoby znać, no i omawia wszystkie możliwe źródła energii odnawialnej.
Udało mi się jednak zdobyć wyciąg z tego aktu (patrz załącznik) opracowany przez prawniczkę zatrudnioną w TRMEW, a więc podane są w nim - już bardziej zrozumiałym językiem - głównie przepisy dotyczące hydroenergii.
Nie przestudiowałem dokładnie wszystkiego, ale znalazłem parę stwierdzeń budzących moje wątpliwości, którymi chcę się podzielić z Kolegami Forumowiczami, mając nadzieję że pomożemy sobie wzajemnie we właściwej ich interpretacji.
A oto te moje wątpliwości:
1. MEW-ki dzieli się na mikroelektrownie - moce do 40 kW, a tu dodatkowo wyróżniane są podgrupy - - moc do 3 kW - płaca 0,7 zł za 1 kWh
- moc od 3 do 10 kW - płaca 0,65 zł za 1 kWh
Z tym, że (jeżeli dobrze rozumię) dotyczy to elektrowni, które dopiero będą budowane.
2. Istniejące elektrownie wodne mogą otrzymać w/w stawki, ale tylko za zwyżkę energie uzyskaną wskutek modernizacji. Zastrzeżenie - koszt modernizacji nie może być niższy niż 30 % wartości elektrowni a zainstalowane w czasie modernizacji urządzenia nie powinny być starsze niż 3 lata.
Nie ma limitu na zwyżkę energii uzyskiwanej wskutek modernizacji !
Zakwalifikowane elektrownie mają mieć zagwarantowaną na 15 lat cenę zakupu (jak wyżej).
3. W/w "źródła energii" będą też miały prawo brać udział w aukcjach. I tego nie rozumię - albo mają cenę zagwarantowaną, albo biorą udział w aukcjach (gdzie pewnie ceny będą negocjowane).
4. Aby nie było za dobrze - każdego roku ogłaszane będą limity zakupywanej z OZE energii. Co będzie z tymi, którzy nie zmieszczą się w limicie?
5. Co gorsza - za niewywiązanie się z deklarowanej ilości energii będą naliczane kary wynoszące połowę wartości deklarowanej a nie dostarczonej energii. Jeżeli wypadnie taki rok jak bieżący - uchowaj Boże!!!
6. Nie doczytałem się jak mają być traktowane elektrownie o mocy powyżej 30 kW - proszę kolegów o uzupełnienie tego i wielu innych tematów.

Przepraszam - okazuje się, że nie mogę dołączyć obiecanego załącznika, gdyż jest on za duży dla serwera obsługującego nasze Forum !
Zainteresowanym kolegom wyślę na priwa - ja też to otrzymałem za pośrednictwem poczty internetowej.

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 3 lipca 2015, 21:34 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Z plotek:
ma wejść w życie nowelizacja ustawy ograniczająca czas wsparcia instalacji do ok 4000 godzin rocznie.
Z przepowiedni:
Aukcyjny system wsparcia najprawdopodobniej zostanie w całości wykorzystany po 2 aukcjach i do dwa tysiące dwudziestego któregoś nie będzie już aukcji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 4 lipca 2015, 17:47 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Próbuję studiować ustawę (bezpośrednio z Dz. U.).
Poniżej parę cytatów!
Postaram się w dalszym ciągu zamieszczać na Forum najciekawsze (moim zdaniem) informacje zawarte w tej nowej ustawie o OZE.
Spróbuję także załączyć do niniejszego emaila Dz. U., o którym mowa. Może się uda, bo jest zncznie mniejszy objętościowo i będę oczekiwał na włączenie się kolegów do dyskusji.

7. Energia elektryczna wytworzona z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji zmodernizowanej po dniu wejścia
w życie rozdziału 4 może zostać zakupiona wyłącznie w przypadku, gdy:
1) w wyniku modernizacji mikroinstalacji nastąpił przyrost mocy zainstalowanej elektrycznej, ale nie więcej niż do
40 kW;
2) nakłady na modernizację mikroinstalacji wyniosły nie mniej niż 30% wartości początkowej modernizowanej mikroinstalacji;
3) urządzenia wchodzące w skład zmodernizowanej mikroinstalacji, służące do wytwarzania energii elektrycznej, zamontowane w czasie modernizacji zostały wyprodukowane nie później niż w terminie 48 miesięcy przed dniem wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w zmodernizowanej mikroinstalacji.
8. Cena zakupu energii elektrycznej, o której mowa w ust. 1, wynosi 100% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale (tj. ok. 16 do 17 groszy za 1 kWh) ogłoszonej przez Prezesa URE na podstawie art. 23 ust. 2
pkt 18a ustawy – Prawo energetyczne.

10. Sprzedawca zobowiązany (czyli Zakład Energetyczny, któremu przedajemy energię) jest obowiązany do zakupu energii elektrycznej z nowobudowanych instalacji odnawialnego źródła energii, od wytwórcy energii z mikroinstalacji do mocy do 3 kW włącznie po określonej stałej cenie jednostkowej, która w przypadku następujących rodzajów instalacji odnawialnych źródeł energii wynosi odpowiednio:
1) hydroenergia – 0,75 zł za 1 kWh;....
....

11. Sprzedawca zobowiązany ma obowiązek zakupu energii elektrycznej z instalacji odnawialnego źródła energii,
o którym jest mowa powyżej, przez okres kolejnych 15 lat, liczony od dnia oddania do użytkowania tej instalacji. W tym
samym okresie sprzedawcy zobowiązanemu przysługuje prawo do pokrycia wynikłych z tego tytułu strat.
12. Ceny zakupu energii elektrycznej instalacji odnawialnych źródeł energii o mocy do 3 kW, o których mowa powyżej,
obowiązują do momentu, gdy łączna moc oddawanych do użytku źródeł nie przekroczy 300 MW lub do zmiany ich
wysokości rozporządzeniem właściwego do spraw gospodarki, o którym mowa poniżej.
.......
15. Sprzedawca zobowiązany jest obowiązany do zakupu energii elektrycznej z nowobudowanych instalacji odnawialnego
źródła energii, od wytwórcy energii z mikroinstalacji o mocy powyżej 3 kW do 10 kW włącznie po określonej
stałej cenie jednostkowej, która w przypadku następujących rodzajów instalacji odnawialnych źródeł energii wynosi odpowiednio: ...
.....
4) hydroenergia – 0,65 zł za 1 kWh;
.....

Art. 77. 1. Minister właściwy do spraw gospodarki określa, w drodze rozporządzenia, nie później niż 60 dni przed
dniem przeprowadzenia pierwszej w danym roku aukcji, maksymalną cenę w złotych za 1 MWh, za jaką może zostać
w danym roku kalendarzowym sprzedana przez wytwórców w drodze aukcji energia elektryczna z odnawialnych źródeł
energii, zwaną dalej „ceną referencyjną”.


Załączniki:
Ustawa o OZE 2015.(Dz.Ust.).pdf [644.8 KiB]
Pobrane 627 razy

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 5 lipca 2015, 09:48 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Przepraszam - muszę uściślić informację przekazaną za prawniczką TRMEW - że nie ma limitu na zwyżkę ilości energii
otrzymywanej wskutek modernizacji elektrowni.
Faktycznie - zwyżka o dowolnej wielkości może być zakupiona, jednakże jeżeli nie zmieści się w określonych wyżej limitach dla mikroelektrowni (np.), to nie otrzyma się ceny oferowanej dla danego typu mikroinstalacji.
I druga poprawka - aby modernizacja spełniała wymogi ustawy, nowo instalowane urządzenia nie mogą być starsze niż 4 letnie, a nie jak podałem w pierwszym emailu - 3 letnie.

No dobrze - a co z cenami dla elektrowni o mocach podnad 10 kW ?
Otóż ustawa mówi o cenach "referencyjnych" i tu cytuję za ustawą:

"2. Przy ustalaniu ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, o której mowa w art. 72
pkt 1, minister właściwy do spraw gospodarki bierze pod uwagę sumę:
1) średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale ogłaszanej przez
Prezesa URE na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 18a ustawy – Prawo energetyczne;
2) kwoty 239 złotych i 83 groszy za 1 MWh."

Wnioskuję, że ta cena obecnie wynosiłaby około (165 + 239) 404 zł za 1 MWh. Przy czym należy to przyjąć jako cenę maksymalną i nieprzekraczalną. Również - nie mówi się już o świadectwach pochodzenia.
Tzn. że akceptowane będą ceny niższe, co szczególnie może mieć miejsce po osiągnięciu wyznaczonego limitu energii odnawialnej - 300 MW.

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 10 lipca 2015, 14:50 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Artykół w kwartalniku "Energetyka Wodna"; "Wybór Systemu Wsparcia Dla Istniejących OZE".
Jest to trzystronnicowe opracowanie przygotowane przez Radosława Koropisa (wiceprezesa zarządu TRMEW).
I tu znajdują się odpowiedzi na nurtujące mnie (myślę, że nie tylko mnie) pytania.
Myślę, że większość kolegów ma dostęp do tego wydawnictwa, które jest dostępne także na stronie internetowej: http://energetykawodna.info/prenumerata.html.
Dla ułatwienia jednak zeskanowałem i załączam ten artykół do mojego emaila.
Najważniejsze moim zdaniem są następujące stwierdzenia:

1. Od 1, stycznia, 2016 r. wchodzi system aukcyjny obowiązkowy dla nowych obiektów, natomiast elektrownie istniejące mogą wybierać. Tzn. mogą działać na dotychczasowej zasadzie, lub przejść na system aukcyjny.
2. Zniesienie koncesji dla elektrowni o mocy poniżej 200 kW.
3. Ceny płacone w systemie aukcyjnym wyniosą:
- 470 zł za MWh dla mocy do 1 MW
- 380 zł za MWH dla mocy powyżej 1 MW
We wcześniejszych emailach podałem ceny proponowane dla mikroelektrowni od 0 - 3 kW (0,7 zł) i od 3 - 10 kW (0,65 zł).
4. Przewidywane są kary:
- pieniężne - jeżeli produkcja energii w okresie trzyletnim będzie mniejsza niż 85 % zadeklarowanej na aukcji - 50 % wartości "niewykonanej".
- do 3 lat więzienia za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia o uzyskanej pomocy publicznej (system aukcyjny).


Załączniki:
Obraz (54).jpg
Obraz (54).jpg [ 1.4 MiB | Przeglądane 9879 razy ]
Obraz (55).jpg
Obraz (55).jpg [ 1.36 MiB | Przeglądane 9879 razy ]
Obraz (53).jpg
Obraz (53).jpg [ 1.28 MiB | Przeglądane 9879 razy ]

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 20 lipca 2018, 14:53 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Cześć, mamy kolejną nowelizację ustawy. Czy ktoś wie jak przystąpić do stytemu wsparcia FIT? Co zrobić, co wypełnić, gdzie wysłać? Gdzie takie informacje można uzyskać?

pozdrawiam
S.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 20 lipca 2018, 20:48 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
TRMEW organizuje właśnie szkolenia na ten temat - 23 bm w Grudziądzu i 24 w Częstochowie (jeżeli dobrze pamiętam).

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 31 sierpnia 2018, 13:10 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
może obejdzie się bez szkolenia w TRMEW

http://www.ure.gov.pl/pl/stanowiska/763 ... 02018.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 12 września 2018, 17:02 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Pewnie to samo znajdziesz pod linkiem: https://www.ure.gov.pl/pl/rynki-energii ... ITFIP.html

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL