Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 22:43

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 25 marca 2015, 18:13 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Zdecyduj się najpierw czy chcesz mieć "przełyk" 6 czy 20 L/sek :D
Oblicz pojemność 1 komórki, jak to będziesz znał będziesz wiedział ile napełni Ci się w ciągu np 1 minuty. Znając ilość komórek w kole poznasz prędkość obrotową koła. Później już tylko dobrać przekładnię i prądnicę, oraz cieszyć się z wyprodukowanej energii.

POWODZENIA


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 25 marca 2015, 21:11 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Czekaj Erle. Wyjaśnij mi to jak krowie na rowie. Np. mam przepływ 20 l/s, policzyłem objętość komórki - jest ona dokładnie 20 l, czyli na wykorzystanie pełnego przepływu potrzebuję napełnić 60 komórek na minutę. No i dalej nie umiem ....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 25 marca 2015, 22:49 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 11 lutego 2015, 15:26
Posty: 19
Przepływ oczywiscie 6l/sek, optymistycznie zarazem maksymalnie 10l. Więc prędkość koła jest zależna od pojemności przegród? A co z prędkością wody uderzająca w łopatki? W swoim kole chce wlasnie wykorzystać prędkość wody na wylocie z rury.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 26 marca 2015, 19:51 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Erle napisał(a):
Czekaj Erle. Wyjaśnij mi to jak krowie na rowie. Np. mam przepływ 20 l/s, policzyłem objętość komórki - jest ona dokładnie 20 l, czyli na wykorzystanie pełnego przepływu potrzebuję napełnić 60 komórek na minutę. No i dalej nie umiem ....

Np. koło ma 15 komórek. Cały przepływ wykorzystasz przy 4 obrotach ma minutę. Jeśli prądnicę masz o prędkości obrotowej 1000 obr/min to przekładnia musi zapewniać przełożenie 250.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 26 marca 2015, 19:57 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
krzyszki22 napisał(a):
Przepływ oczywiscie 6l/sek, optymistycznie zarazem maksymalnie 10l. Więc prędkość koła jest zależna od pojemności przegród? A co z prędkością wody uderzająca w łopatki? W swoim kole chce wlasnie wykorzystać prędkość wody na wylocie z rury.

Jeśli wykorzystasz energię potencjalną wysokości na wprawienie wody w ruch i nadasz jej energię kinetyczną to projektowane przez Ciebie koło będzie o mniejszej średnicy. Zauważ ze moment wypełniania komórek jest bardzo burzliwy i nie ma możliwości wykorzystania tej energii. Prędkość liniowa napływającej wody zazwyczaj jest zbliżona do prędkości obrotowej koła wodnego (jego zewnętrznego wieńca).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 29 marca 2015, 12:43 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 11 lutego 2015, 15:26
Posty: 19
[quot="Erle"]Zauważ ze moment wypełniania komórek jest bardzo burzliwy i nie ma możliwości wykorzystania tej energii. Prędkość liniowa napływającej wody zazwyczaj jest zbliżona do prędkości obrotowej koła wodnego (jego zewnętrznego wieńca).[/quote]

Kiedyś przeprowadziłem test bez obciążenia właśnie z tym małym kołem, które pokazywałem wcześniej o średnicy 80cm, gdy wykorzystałem energie potencjalną koło miało 90obr/min a z wykorzystaniem energii potencjalnej i kinetycznej przez zwężenie rury wylotowej koło miało 120obr/min. Wydaje mi się że warto wykorzystać też prędkość wody, trzeba tylko zrobić osłony żeby woda która się rozbryzguje w momencie uderzenia w łopatki pozostawała w kole. Ciężar wody plus jej uderzenie daje tez o wiele większy moment, trzeba by tylko ujarzmić tą rozbryzgującą wodę :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 31 marca 2015, 19:03 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Z czego lałeś wodę na koło?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 31 marca 2015, 21:54 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 11 lutego 2015, 15:26
Posty: 19
Woda oczywiście że ze strumyka w czasie testu przepływ wynosił niecałe 5l/min, różnica poziomu wód pomiędzy górną a dolną wodą wynosiła 2.5m, woda pociągnięta 25m rurą średnicy 90mm. Wyglądało by na to że woda na wylocie miala 5m/sek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 31 marca 2015, 22:12 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Zrób koło wodne wg. tej instrukcji:

http://mve.energetika.cz/vodnikolaHD/korecnikHD.htm

i będzie ok. Erle, Tobie też to dobrze zrobi w zrozumieniu relacji MEW z fizyką.

Chociaż wg. mnie łatwiejsza jest w wykonaniu, turbina Banki ( na forum znajdziesz o tym pełno informacji, a dr goole aż kipi o nich łącznie z projektami i kalkulatorami obliczeń). Na Twój przepływ to takie maleństwo będzie, że aż chce się robić.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 1 kwietnia 2015, 09:20 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 11 lutego 2015, 15:26
Posty: 19
Szam w którymś z poprzednich postów pisałem o bańki ktore liczyłem kalkulatorem z czeskiej strony, tej samej którą podałeś w linku i wychodziła mi bardzo mała średnica i wysokie obroty mi potrzebne jest około 200. Nie wiem tylko jakim cudem przeoczyłem to koło wodne:) Dzieki za linka;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 1 kwietnia 2015, 14:51 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Erle dobrze Tobie radził:

Erle napisał(a):
Stosunkowo tania zabawka do Twoich zainteresowań. Do wyprostowania łopatki wirnika.
http://allegro.pl/pomoc-naukowa-szkolna ... 34829.html


i był czas na kupno. Aukcja już zakończona, jeżeli to nie Ty kupiłeś, to jest czego żałować. Było na czym poeksperymentować, i tanio.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 1 kwietnia 2015, 21:02 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 11 lutego 2015, 15:26
Posty: 19
Zabawka to dobrze powiedziane i do tego marna, łopatki z cienkiej blaszki wygięły się pod naporem wody, trzeba dużego spadu żeby przecisnąć przez ten mały otworek dużej ilości wody:) . Nie chce tracić pieniędzy na takie rzeczy wolałbym sam coś uklecić miałbym chociaż satysfakcje że zrobiłem to sam :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 1 kwietnia 2015, 21:21 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Jak możesz to zacznij od teorii, a nie od młotkologii.
Jak masz jakąś energię to oczywiście możesz ją przekształcić w inną ale wiąże się to ze stratami. Ponadto nie każdy rodzaj energii przekształcając w inny tracisz tyle samo.
W mocy liczy się nie tylko prędkość obrotowa ale i moment obrotowy.
Zakładając ze nie masz możliwości sprawdzenia momentu obrotowego skupił bym się na zrobieniu koła wodnego wg jakiegoś schematu.
Najsilniejsze są najprostsze rozwiązania.
Oczywiście zrobisz jak zechcesz.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL