Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 14:27

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 23 lutego 2015, 19:08 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
szam1953 napisał(a):
Nie zapomnij o sile odśrodkowej

Siła jest dośrodkowa, a reakcja odśrodkowa.
Jak będziesz budował koło wodne to Ci podpowiem gdzie można niezłe podejrzeć.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 23 lutego 2015, 20:15 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 11 lutego 2015, 15:26
Posty: 19
Panowie nie ma co sie sprzeczać, lepiej swoją wiedzą, doświadczeniem podzielić sie z zainteresowanym tym tematem. W sieci ciężko znaleść konkretne wytyczne do budowania kół wodnych.
Wroce jeszcze do tego drugiego koła, możliwe ze wykorzystuje ono w jakimś małym stopniu dolną wodę do napędu tak jak kolo podsiębierne?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 23 lutego 2015, 20:28 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Erle napisał(a):
...
Siła jest dośrodkowa, a reakcja odśrodkowa.
Jak będziesz budował koło wodne to Ci podpowiem gdzie można niezłe podejrzeć.


Mieszasz pojęcia. Nie będę pisał własnej definicji i dowodził. Poczytaj tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82a_od%C5%9Brodkowa

Jak nie rozumiesz to trudno, najwyżej woda w Twoim kole woda będzie wlewała się do środka. Nie musisz mi podpowiadać, to jest forum, albo chcesz podzielić się wiedzą albo nie, Twoja sprawa. Wiem, ale nie powiem już było i wystarczy, przynajmniej dla mnie. Wyobrażam sobie koło, z którego woda nie wylewa się (na zewnątrz :D ), ale nie wyobrażam sobie tego bez kosztów energetycznych. Wg mnie to taka konstrukcja, że, jak nie kijem go to pałką.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 23 lutego 2015, 21:53 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
krzyszki22 napisał(a):
Mieszasz pojęcia. Nie będę pisał własnej definicji i dowodził. Poczytaj tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82a_do%C5%9Brodkowa
krzyszki22 napisał(a):
Jak nie rozumiesz to trudno

krzyszki22 napisał(a):
Wg mnie to taka konstrukcja
oczywiście należy zamienić "mnie" na "fizyki"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 23 lutego 2015, 22:41 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Masz problem Erle, bo ta woda nijak nie chce wpadać do środka koła, za to chętnie wylatuje na zewnątrz. Myślisz , że reakcja na siłę (też siła, wg. mnie i fizyki) może być większa od tej siły, która ją wywołuje? Który fragment fizyki Newtona chcesz poprawić? Masz jakieś pojęcie o układach inercyjnych i nieinercyjnych?
Hasła piszesz bez zrozumienia istoty fizycznej zjawiska. To jest forum Erle , a nie wiec polityczny albo ambona. Masz teorię, że to siła dośrodkowa jest przyczyną zjawiska to uzasadnij, a nie srutu-tutu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 24 lutego 2015, 06:38 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 11 lutego 2015, 15:26
Posty: 19
Ja proponuję aby swoje teorie zobrazować prostym rysunkiem żeby każdy rozumiał o czym się pisze i zeby nie było nieporozumień


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 7 marca 2015, 21:44 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Erle napisał(a):
Wroce jeszcze do tego drugiego koła, możliwe ze wykorzystuje ono w jakimś małym stopniu dolną wodę do napędu tak jak kolo podsiębierne?

Koła nasiębierne nie wykorzystują do niczego wody dolnej i powinny być zawieszone nad jej zwierciadłem. Jedynie koła śródsiębierne i podsiębierne są w niej zanurzone.
Osoby chcące jedynie zamieszać w tym wątku proszone są o nie włączanie się i nie opisywanie teorii fizycznych które się im mylą.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 7 marca 2015, 23:00 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
No to nie mieszaj, jak Tobie w głowie się nie mieści. Pisz na temat i uzasadnij dlaczego to reakcja na siłę dośrodkową wylewa wodę na zewnątrz koła. Czyżby była większa od siły, która ją wywołuje? A może jednak kłania się Tobie zrozumienie układów bezwładnościowych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 12 marca 2015, 22:14 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Już jest czas Erle na wytłumaczenie jaka to siła dośrodkowa wylewa wodę na zewnątrz kola. Mniemam, iż rozumiesz, że reakcyjna siła nie może być większa od siły wywołującej ją?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 13 marca 2015, 07:58 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
szam1953 napisał(a):
Już jest czas Erle na wytłumaczenie


W którymś z poprzednich wpisów to tłumaczyłem, wystarczy poszukać. To na pewno nie ten wątek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 13 marca 2015, 21:34 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Czyżbym przeoczył jakąś nową teorię? Użyj kopiuj, wklej linka, chętnie poczytam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 15 marca 2015, 19:36 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Erle napisał(a):
Czyżbym przeoczył jakąś nową teorię?

To jest forum MEW, a nie mechaniki lub fizyki. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce niektórzy chcą zamieszczać inne wątki i chętnie je czytać.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 16 marca 2015, 13:15 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 11 lutego 2015, 15:26
Posty: 19
Erle napisałeś do kolegi Szam, że jak bedzie robil koło wodne to podpowiesz gdzie takie o którym mówisz podpatrzeć. Czy możesz uchylić rąbka tajemnicy jak takie koło wyglada? Ja jestem tym bardzo zainteresowany gdyż jednak postanowiłem wybudować większe koło wodne o średnicy około 170cm. Chcialbym zrobic
je raz a porządnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 16 marca 2015, 23:29 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Erle napisał(a):
Erle napisał(a):
Czyżbym przeoczył jakąś nową teorię?

To jest forum MEW, a nie mechaniki lub fizyki. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce niektórzy chcą zamieszczać inne wątki i chętnie je czytać.


Bez fizyki, o MEW dyskutować nie da rady. Można wtedy, co najwyżej, wiersze o nich pisać, albo obrazki malować. Ot, przykład z tego wątku, jak zaprojektować koło wodne bez uwzględniania fizyki? Niestety Erle tak już jest, wg. Newtona i moim rozumieniu fizyki, że w ruchu obrotowym, wszystko co nie jest na uwięzi wylatuje na zewnątrz okręgu po którym się porusza.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 19 marca 2015, 18:52 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 11 lutego 2015, 15:26
Posty: 19
Czy jest ktoś na tym forum kto mógłby mi rzeczowo podpowiedzieć, pomóc zaprojektować koło wodne? Średnica wewnętrzna ma mieć 130cm, jaka szerokość i wysokość łopatki odstępy między nimi przy przepływie 6l/sek?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 19 marca 2015, 19:29 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ależ jest, do tego nie jeden a wielu. Wielokrotnie dawali na tym forum wskazówki konstrukcyjne i projektowe dot. kół wodnych. Zapewniam Ciebie, ,że znajdziesz na tym forum wszystko co niezbędne do prawidłowego zaprojektowania koła. Linki do obliczeń - nawet kalkulator mocy, przykłady i zasady rozwiązań konstrukcyjnych, szkice projektowe z wymiarami itp. Wpisy autorów postów wymagały przemyśleń i często racjonalnego uzasadniania własnego stanowiska. To nie jest tak, że nie ma nikogo, kto może pomóc. Jest ich wielu i nie raz pomogli swoimi postami na forum. Podaj chociaż jedno uzasadnienie na to, że teraz oni mają poświęcić swój czas na poszukiwania tego co już wcześniej napisali. A to dlatego, że Tobie nie chce się, lub nie masz czasu na przejrzenie forum. Gdybym pamiętał w jakich tematach wypowiadałem się i podawałem linka do zasad konstrukcyjnych kół wodnych, to podałbym go Tobie, ale nie pamiętam, to były wpisy sprzed paru lat.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 20 marca 2015, 22:24 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 11 lutego 2015, 15:26
Posty: 19
Przeglądałem to forum i jakoś niczego sensownego na temat konstruowania kół wodnych nie znalazłem, a co do linków to większość już dawno wygasła, dlatego też założyłem ten temat.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 marca 2015, 09:45 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
No trudno, wg. mnie materiały są wystarczające i sensowne. Sam je czytałem i brałem udział w dyskusjach. Nie mam czasu na szukanie tego dla Ciebie, tym bardziej, że nie wiem co uznasz za sensowne.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 marca 2015, 15:28 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
http://aerogeradores.blogs.sapo.pt/29330.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 25 marca 2015, 13:24 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 11 lutego 2015, 15:26
Posty: 19
Dzieki Erle za linka, wlasnie takie metalowe koło chodzi mi po głowie z łopatkami wygiętymi w półokrąg i przymocowane pod pewnym kątem. Tylko jakie pojemności koryt powinny byc przy moim przepływie? Mysle o szerokości 15-20cm wystarczy?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL