Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:46

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2012, 10:32 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Jeśli ktoś jeszcze nie wie to informuję iż w Celmie można już zamówić silniki energooszczędne IE2 i IE3. Na stronie internetowej jeszcze nic o tym nie ma ponieważ wg dyrektywy nie muszą ich wprowadzać.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2012, 18:22 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Co to znaczy silniki energooszczędne, o ile poprawili sprawność ?.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2012, 21:47 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Odpowiedzi udzielają i przedstawiają oferty po zapytaniu się o konkretny silnik. Na stronie informacje mają być gdy będą wchodziły do grona podstawowych silników.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2012, 21:50 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Obecnie silniki SIE maję kilka procent większą sprawność w stosunku do silników Sg. Przyrost sprawności uzależniony jest mocy i prędkości obrotowej silnika. Z tego co da się zauważyć to najsprawniejsze są silniki o prędkości synchronicznej 1500 obr.min.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:02 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
I tak się u nas robi interesy, robią łaskę aby coś sprzedać, nic się nie dowiesz trzeba prosić się o informacje.

Jeśli nowe silniki kosztują tyle samo co stare sprawdzone Sg to można brać jeśli cena przewyższa procentowy wzrost sprawności wówczas szkoda pieniędzy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 20 listopada 2012, 11:04 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Kiedyś na studiach robiłem projekt z zagadnień efektywności. Mieliśmy za zadanie zbadanie jaki będzie wynik ekonomiczny wymiany silnika o sprawności około 75% chyba (nie pamiętam dokładnie - podane przez prowadzącego) na nowy silnik wysokosprawny.
Dostaliśmy jakieś cenniki itd. Przy 2000 godzin pracy rocznie tego silnika i sprzedaży starego silnika za połowę ceny nowego wymiana zwracała się w niecałe 3 lata więc dobra inwestycja.
W przypadku generatora to już inna sprawa, bo my zakładaliśmy że silnik pracuje z maksymalną sprawnością przez 2000 h a przy pracy generatorowej moc oddawana rzadko jest równa mocy znamionowej.
Z drugiej jednak strony elektrownia pracuje dłużej niż 2000h godzin więc efekt powinien być zbliżony.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 20 listopada 2012, 12:46 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Pitolenie! Bez charakterystyki silnika, a szczególnie sprawności w zależności od obciążenia oraz wyznaczenia czasu pracy, wszelkie wnioski dot. opłacalności są warte funta kłaków. Bez konkretnych danych to takie pitolenie - powinno być, a może będzie, a może nie będzie. Kalbar chyba filozofię studiowałeś, bo z naukami technicznymi takie wnioski bez danych, na żadnej podstawie nie mają nic wspólnego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 20 listopada 2012, 19:42 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Jak ktoś wyliczy na przykładzie swojej elektrowni czy to się opłaci to proszę o podzielenie się wynikami.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 20 listopada 2012, 22:14 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Szamie Ty jesteś pionierem pitolenia jak nazywasz szacowanie. Bez jakichkolwiek przesłanek przyjąłeś, że turbina bez pietrzenia ma sprawnośc 8%, potem "pitoliłeś", że 13% a z pomiarów przy badaniu prototypu wyszło coś koło 22% a Melodemu jeszcze więcej.
No to czemu krytykujesz kalbara - przeciez to Twoja szkoła. A on i tak liczył w oparciu o dane jakie dostał a Ty swoje wyssałeś z palca.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 20 listopada 2012, 22:50 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Szacować to sobie możesz mając podstawowe dane i brak kalkulatora pod ręką. Kalbar oszacował na podstawie sufitu. Sprawa na którą powołujesz się została opisana przeze mnie wraz z danymi i algorytmem obliczeń oraz wskazaniem który parametr jest trudny albo niemożliwy do zmierzenia w warunkach praktyki bez specjalistycznych przyrządów, i tylko ten szacowałem. Różnice między 8 a 13 % wynikały stąd , że powoływałem się na informacje producentów, też niepewne.Można się z tym nie zgadzać, masz do tego prawo. Jednakże fizyka, doświadczenia z przeszłości i polowanie na inwestorów - jeleni, wskazują, że racja jest po mojej stronie. Zbuduj sobie wreszcie ten rower, to przekonasz się sam.

P.s. To nie jest kwestia wiary w buddę, pana boga, mahometa czy nogi od stołu, w tej głosu nie zabieram. To jest kwestia fizyki i doświadczeń.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 21 listopada 2012, 09:38 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
szam1953 napisał(a):
Kalbar oszacował na podstawie sufitu.


Ku.wa Szam a gdzie ja coś piszę o szacunkach? A gdzie ja piszę o suficie. Mieliśmy dane silników. Było jedno uproszczenie a mianowicie takie, że silnik jak już wogóle pracuje to z mocą znamionową i znamionową sprawnością. Mieliśmy taryfy na zakup energii i obliczenia zrobiliśmy na podstawie twardych danych. Nie rozpatrywaliśmy tylko startu silnika ale efekt by się tylko pogłębił!

Jak już masz zamiar pisać, że ja pitole to się zastanów przez chwilę czy aby sam nie będziesz pitolił.

Kalbar


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 21 listopada 2012, 16:36 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Twoje pultanie się nie zmienia faktu, że wniosek:

kalbar napisał(a):
...
Z drugiej jednak strony elektrownia pracuje dłużej niż 2000h godzin więc efekt powinien być zbliżony.


bez znajomości charakterystyki i czasu pracy silnika jest wart funta kłaków i wyciągnięty z sufitu. Ja o słupie a Ty o d......


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 21 listopada 2012, 18:31 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
szam1953 napisał(a):
Różnice między 8 a 13 % wynikały stąd , że powoływałem się na informacje producentów, też niepewne.


Co Ty piszesz? Jacy producenci? Jak to należy rozumieć, że są jacyś producenci? Jak to, ktoś produkuje te "rowery"? To jakiś nieudacznik 8- 13%. Nie pamietałem dokładnie i podałem 22% ale sprawdziłem i ta sprawność jest w granicach 30-40%. Skąd masz te 8-13%.

http://vzb.baw.de/digitale_bib/riverflo ... /A5_09.pdf

No i coś też Ci się popitoliło z tym szukaniem przeze mnie inwestora do elektrowni bez piętrzenia. Wszystkie elektrownie wodne już dawno sobie odpuściłem (pisałem o tym na forum). Nawet sprzedaję decyzje.
Owszem szukam inwestora ale do kogeneracji. Mniej biurokracji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 21 listopada 2012, 19:33 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Luzik Narek. Cieszę się, że Ciebie wypuścili. Te 13 %, o ile pamiętam dotyczyło podwodnego Savoniusa z czeskiej strony energetika, nie chce mi się sprawdzać. Widzę, że teren łowiecki zmieniłeś i teraz szukasz jeleni na kogenerację. Napisz więcej o 1 zł zysku z 1 m3 gazu ziemnego a jelenie zlecą się na rykowisko.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 21 listopada 2012, 22:20 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Ty już zebrałeś niezłe stado jeleni w swoim konsorcjum ale Ci się rozbiegło.

Podwodny Sovenius może ma 13% ale pisałem, że to u cienkich konstruktorów bo nie tworzy "górki" na wodzie i połową swojej powierzchni pcha wodę w drugą stronę. Ponad to jest mowa o "rowerze" wodnym hi hi hi a nie podwodnym. Wodny ma 40%.

W przeciwieństwie do perspektyw dla małych MEW, dla kogeneracji są inne perspektywy wg gotowego już projektu rozporządzenia. Już nie 1 zł z 1 m3 gazu a blisko 2 zł i to niezależnie od mocy, i do 2031 roku. Jeśli wejdzie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 21 listopada 2012, 22:52 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
szam1953 napisał(a):
Twoje pultanie się nie zmienia faktu, że wniosek:

kalbar napisał(a):
...
Z drugiej jednak strony elektrownia pracuje dłużej niż 2000h godzin więc efekt powinien być zbliżony.


bez znajomości charakterystyki i czasu pracy silnika jest wart funta kłaków i wyciągnięty z sufitu. Ja o słupie a Ty o d......


To nie były szacunki tylko rozważania panie wszystko wiem. Twoje niektóre wypowiedzi są nie powiem czegoś warte ale to jednak mniejszość bo reszta to niestety nawet funta kłaka...

jeleniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 21 listopada 2012, 23:10 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
narek napisał(a):
...
W przeciwieństwie do perspektyw dla małych MEW, dla kogeneracji są inne perspektywy wg gotowego już projektu rozporządzenia. Już nie 1 zł z 1 m3 gazu a blisko 2 zł i to niezależnie od mocy, i do 2031 roku. Jeśli wejdzie.


Już wiem co będzie dalej. Zaczniesz naganiać do przeróbki chińskich agregatów prądotwórczych na gaz. Pewnie zaopatrzą nas w energię elektryczną i ogrzeją nasze domy. Wy.... my z kotłowni nasze piece kondensacyjne na złom i wreszcie nie będziemy musieli chodzić do tej p.....ej roboty i oglądać głupiego szefa. Wystarczy 100 m3 gazu/ dobę i już mamy 200 zeta każdego dnia, w piątek, światek i niedzielę także. Te 100 m3 gazu to tak na oko wystarczy na całą dobę na agregacik ok. 5kW. To trochę za mało na nasz dom, walniemy sobie 4 takie albo 1 większy, taki ze 20 kW. No i Eureka, będziemy mieli 800 a nie 200 zeta zysku za każdy dzień. Narek! Wiara czyni cuda, wytrwałości życzę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 21 listopada 2012, 23:16 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
szam1953 napisał(a):
narek napisał(a):
...
W przeciwieństwie do perspektyw dla małych MEW, dla kogeneracji są inne perspektywy wg gotowego już projektu rozporządzenia. Już nie 1 zł z 1 m3 gazu a blisko 2 zł i to niezależnie od mocy, i do 2031 roku. Jeśli wejdzie.


Już wiem co będzie dalej. Zaczniesz naganiać do przeróbki chińskich agregatów prądotwórczych na gaz. Pewnie zaopatrzą nas w energię elektryczną i ogrzeją nasze domy. Wy.... my z kotłowni nasze piece kondensacyjne na złom i wreszcie nie będziemy musieli chodzić do tej p.....ej roboty i oglądać głupiego szefa. Wystarczy 100 m3 gazu/ dobę i już mamy 200 setki zeta każdego dnia, w piątek, światek i niedzielę także. Te 100 m3 gazu to tak na oko wystarczy na całą dobę na agregacik ok. 5kW. To trochę za mało na nasz dom, walniemy sobie 4 takie albo 1 większy, taki ze 20 kW. No i Eureka, będziemy mieli 800 a nie 200 zeta zysku za każdy dzień. Narek! Wiara czyni cuda, wytrwałości życzę.


Weź Szam z tymi szacunkami na oko się schowaj i nie wyłaź. 100 Nm3/dobę to około 4 Nm3/h a to jest niecałe 4 kW mocy w paliwie. Zaproponuj teraz sprawność tego agregatu. Wg Ciebie to pewnie 130%. Otóż jeżeli będzie 30% to byłoby dużo albo nawet bardzo dużo. Ja liczę na jakieś 20%. Więc widzisz zanim coś napiszesz, cokolwiek (swoje rozważania, szacunki albo komentarz do wypowiedzi kogoś innego) to się zastanów.

jeleniu

PS. 4 Nm3/h = 4 kW w paliwie przy założeniu że to gaz E (dawniej GZ50).

kalbar


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 21 listopada 2012, 23:56 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Kalbar! Chyba Tobie się całkiem w głowie pomieszało, czy Ty wogóle wiesz na czym polega kogeneracja, że piszesz o sprawności układu 20-30%, a co z resztą energii? Amba Fatima, była i ni ma? Czy Ty wogóle odróżniasz analizę opłacalności od prześmiewczej wypowiedzi. Odejmij sobie 20% jak sprawdziłeś kaloryczność paliw i będzie ok. Ja jej nie sprawdzałem i zastrzegłem to w wypowiedzi. Czy przy tym charakterze wypowiedzi, w pojęciu: na oko agregacik ok. 5 kW mieści się 4 kW? Czytaj wreszcie ze zrozumieniem tekstu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 22 listopada 2012, 00:08 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Można się śmiać ale na zachodzie jest masa takich rozwiązań silniki tłokowe napędzające generatory, np projekt w Brazylii 300 silników zasilanych gazem, każdy o mocy generatora 5 MW całość 1,5 GW główny wykonawca Siemens. Pracuje to jako rezerwa systemowa coś jak u nas elektrownie szczytowo pompowe, uruchamiane są w szczycie.
Gdy to ma pracować w systemie ciągłym zamiast silników tłokowych stosują zmodyfikowane turbiny lotnicze.

np http://www.youtube.com/watch?v=tbsshC70 ... re=related


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL