Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 23:27

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 23 maja 2006, 10:38 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): piątek, 23 lipca 2004, 01:00
Posty: 169
lokalizacja pod dwie wieże 2x2MW
Aktualne warunki zabudowy z decyzją środowiskową, linia 110kv w granicach działki, warunki przyłączenia w trakcie wraz z pozwoleniem na kolejne 3 wieże. cena za w/w wartości niematerialne=czteromiesięczny przychód brutto + 3% dzierzawy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 maja 2006, 09:13 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
Takie jedno spostrzeżenie do twojej oferty. A po co komu linia 110 kV do podłączenia dwóch wiatraków po 2MW :?: . Taką moc prawdopodobnie dało by się przyłączyć do sieci SN. Oczywiście pod pewnymi warunkami, z których najważniejszym jest moc zwarciowa w miejscu przyłączenia i jeszcze parę innych. Przyłączenie do linii 110 kV dwóch czy nawet pięciu wiatraków wydaje się być mocno nieuzasadnione ekonomicznie, 8O bo trzeba sobie zdawać sprawę z tego że należy postawić stacje 110/SN wyposażoną w co najmniej 2 pola liniowe 110kV i pole transformatora 110/SN. Oczywiście są rozwiązania z jednym polem liniowym 110 kV. Ale na takie rozwiązania nie chcą się godzić zakład energetyczne. :( Do tego należy postawić jakąś rozdzielnie SN żeby można przyłączyć wiatraki a to kolejny koszt no i nowe problemy bo na postawienie nowego GPZ trzeba oprócz sporej ilości pieniędzy sporo czasu nie tylko w gminie ale i w zakładzie energetycznym :? . Reasumując to dla takiej ilości wiatraków raczej mało opłacalne będzie przyłączenie do linii 110 kV tym bardziej, że to nie wszystkie grube koszty jakie trzeba było by ponieść. A cha przy przyłączeniu się do 110 kV zachodzi również potrzeba uzgodnienia z PSE bez względu na przyłączaną moc. :( :x :cry: :evil: :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 maja 2006, 09:22 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
Dodatkowa informacja jest taka, że przed jakąkolwiek rozmową o przyłączenie należy wykonać ekspertyzę wpływu przyłączenia farmy wiatrowej na Krajowy System Energetyczny dla wiatraków o łącznej mocy powyżej 5 MW. Dla mniejszych farm należy wykonać ocenę wpływu na jakość energii elektrycznej, co sprowadza się do wykonania takiej samej analizy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 maja 2006, 10:52 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): piątek, 23 lipca 2004, 01:00
Posty: 169
Prawie wszystko to prawda, ale...
ZE wyklucza SN,proponuje zbudowanie nowej linii, na skorzystanie z 110 lub budowa GPZ też brana jest pod uwagę. Niestety przy takich mocach i wynikających z tego oczekiwań pracowników ZE na "coś" prowadzi tak rozmowy że należy się ukorzyć. Warunki zależą czy wystąpi firma Kulczykopodobna czy inwestor do przeczołgania. Informacja o 110 podana jako dodatkowa nie decydująca. Piskorczykom by wystarczyła.
Koszty przyłączenia 50% a ten kto postawi to w dużej mierze i tak nie za swoje. To nie mew przy byłym młynie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 maja 2006, 11:58 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
To, że ZE wyklucza przyłączenie wiatraków do SN to jeszcze nic nie znaczy bo musi mieć do tego powód jeśli go nie ma to musi wydać warunki przyłączenia. A powód musi być w jakiś sposób udokumentowany. ZE nie może odmówić przyłączenia wiatraka, bo osobie, która wydaje warunki wydaje się że nie można takiego wiatraka w tym miejscu przyłączyć. Jeśli inwestor przedstawia rzetelną ekspertyzę wykonaną na prawdziwych danych i z niej wynika, że dany wiatrak lub farmę wiatrową można przyłączyć to zakładowi ciężko będzie nie wydać warunków przyłączeniowych. Mało tego zakład nie może wymagać budowy nowej linii SN do GPZ jeśli nie mama uzasadnionych przyczyn technicznych. A wiem co mówię bo nie jednokrotnie zetknąłem się z taką sytuacją. Oczywiście ZE idzie po najmniejszej linii oporu i chce żeby wszystkie problemy rozwiązywał inwestor i to z dala od ZE.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 maja 2006, 12:48 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): piątek, 23 lipca 2004, 01:00
Posty: 169
Tym razem to już wszystko prawda, ale teoretyczna, w praktyce rzetelna ekspertyza to ta wykonana i zapłacona dla osoby wyznaczonej "cichaczem" przez ZE. Można iść na wojnę ale z doświadczeń frontowych w załatwianiu MEW wiem że okopię się na parę lat w administracyjne odwołania i zaskarżenia i co z tego że mam rację.
Po co urząd antykorupcyjny, jeżeli istnieje farma wiatru to oczywiste że zapłacili, tylko kwota musi być rzetelna, dokumentacja mniej.
W tym kraju nie przepuszczą firmie która buduje 1 szt. za 2miliony euro.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 27 lutego 2007, 22:09 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 24 lutego 2007, 01:00
Posty: 4
witam,
jestem zainteresowany terenem pod el. wiatrowe w tej chwili jestem w trakcie stawiania Enercon 82 wprawdzie poczatki ale juz cos.Mam chetnych, ktorzy poszukuja gruntu prosze o info
[email protected]
dzieki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 28 maja 2008, 17:18 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 01:00
Posty: 13
Lokalizacja: Białystok
Ostatni post był pisany w 2006 roku, mam zatem pytanie: czy obecnie (2008) w związku z narzuceniem przez Unię Europejską przepisów o obowiązkowym zwiększaniu energii ze źródeł odnawialnych, zaczęły się zmniejszać trudności ze strony zakładów energetycznych w wydawaniu warunków podłączenia z takich źródeł?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 28 maja 2008, 17:36 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Teraz dopiero sie zaczna trudnosci :), czyli ktos kto chce przylaczenia bedzie musial wplacic kaucje na wydanie warunków przylaczeniowych 100 zl za kazdy planowany kW. Ma to zabezpieczyc ZE.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL