Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 10 czerwca 2006, 15:55 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
Używane czyli hałaśliwe które trzeba montować min 500m od trwale zamieszkałych siedzib ludzkich, i jak tu postawić wiatrak w mieście.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 10 czerwca 2006, 16:23 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
uzywane nie znaczy ze glosnie. Dla pewnosci lepiej poszukac innej lokalizacji. Co do uksztaltowania terenu zrobie zdjecie bo nie chce uruchamiac skanera


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 czerwca 2006, 09:20 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
Właśnie sobie wróciłem z przejażdżki autostradą A2. Zaraz za Koninem w bazie robotników budujących A2 stoją sobie dwie turbiny. Na oko wysokość ok 20 metrów średnica 3 łopatowego śmigła z 10 metrów, moc chyba 50 KW, turbiny stoją sobie obok siebie prawie się łopatami stykając. Kręciły się zarówno w południe jak i wieczorkiem. Były praktycznie bezgłośne. Turbiny wyglądają na używane sprowadzone z Niemiec, bo miały kilka napisów po niemiecku na gondoli. Mnie to uskrzydla, coś w tych wiatrakach jest na pewno.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 czerwca 2006, 13:45 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
napisales co pisalo na el moze byla to nzawa firmy produkujacej elektrownie. Bylo cicho bo byc moze wiatru takiego nie bylo i wolno sie obracaly. Ato ze sie prawie stykaly lopatami to ktos "sp.......ł sprawe" minimalna odleglosc jednej el od drugiej prostopadle do wiejacego wiatru wynosi 5 srednic wirnika a zgodniego z kierunkiem czyli jeden za drugim to 7 srednic, odleglosci wynikaja z tego ze wiatr przeplywajacy przez wirnik zostaje zaklocony czyli wystepuja turbulencje jezeli inna elektrownia bedzie pracowala w takich warunkach szybko zostanie uszkodzona


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 14 czerwca 2006, 06:59 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
A więc właśnie, turbina pracuje głośno tylko jak porządnie wieje, a jak wieje słabo to pracuje niesłyszalnie. Więc nie jest tak źle.

BTW byłem w ZE dowiedzieć się o transformator, stoi tam sobie 400 KVA ale na dniach będzie wymieniony na 630 KVA bo już nie wyrabia. Generalnie ZE jest przychylnie nastawione, i nie widzą przeszkód.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 4 września 2006, 20:53 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 4 września 2006, 01:00
Posty: 4
Lokalizacja: Olsztyn
Witam,
interesują mnie MEWo i MEWi. Od kilku tygodni drążę temat MEWi, ale teraz przyszedł czas na el. wodne. Mam warunki na oba przedsięwzięcia :-)

ZAinteresowanych MEWi zapraszam na forum http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic277125-0.html , gdzie jest opisany każdy szczegół elementów skłądowych małych elektrowni.
Na uwagę zasługują prądnice, które z powodzeniem można używać w MEWo. Są to tzw amerykanki o różnych mocach (są plany prądnicy 4kW !!). Na forum zamieszczono również przepisy na przeróbki silników na prądnice, schematów sterowania, aktów prawnych- również na elektrownie wodne. Polecam.
A teraz zabieram się do lektury tego forum o MEWo :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 5 września 2006, 06:18 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
NMike napisał(a):
Są to tzw amerykanki o różnych mocach (są plany prądnicy 4kW !!).

na magnesach stałych czy samowzbudna :?:

Planuję na dachu swojego domku postawić pionowy wiatraczek jak na zdjęciu wyżej i generatorem prądu stałego 48V o mocy ok 3KW do grzania CWU


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 28 grudnia 2006, 18:46 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 3 grudnia 2006, 01:00
Posty: 17
Lokalizacja: Dzierżoniów
radek napisał(a):
Bylo cicho bo byc moze wiatru takiego nie bylo i wolno sie obracaly.


Witam!

Chciałem tylko wspomnieć, że wiatraki, (mam na myśli te duże) obracają się zawsze z jedną prędkością np. 26 obr/min. bez względu na prędkość wiatru od 3 do 25 m/sek i jest to sterowane kątem natarcia łopat za pomocą komputera.

Było jeszcze pytanie odnośnie firm produkujących duże elektrownie wiatrowe. W Polsce: Zakłady budowy ciężkich maszyn górniczych w Nowym Sączu.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 28 grudnia 2006, 19:13 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 3 grudnia 2006, 01:00
Posty: 17
Lokalizacja: Dzierżoniów
mpoplaw napisał(a):
NMike napisał(a):
Są to tzw amerykanki o różnych mocach (są plany prądnicy 4kW !!).

na magnesach stałych czy samowzbudna :?:

Planuję na dachu swojego domku postawić pionowy wiatraczek jak na zdjęciu wyżej i generatorem prądu stałego 48V o mocy ok 3KW do grzania CWU


Na magnesach stałych...

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 28 grudnia 2006, 19:30 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Apollo napisał(a):
Chciałem tylko wspomnieć, że wiatraki, (mam na myśli te duże) obracają się zawsze z jedną prędkością np. 26 obr/min. bez względu na prędkość wiatru od 3 do 25 m/sek i jest to sterowane kątem natarcia łopat za pomocą komputera.

Było jeszcze pytanie odnośnie firm produkujących duże elektrownie wiatrowe. W Polsce: Zakłady budowy ciężkich maszyn górniczych w Nowym Sączu.

Pozdrawiam.[/b]
ilosc obr / min jest rozna dla roznych wielkosci el wiatrowych. Dawniej faktycznie budowali w Polsce faktyczne budowali 160 kW w Nowym Saczu ale dawno nie slyszalem aby cos nowego wyprodukowali nie wiem czy firma jeszcze istnieje. Kilka lat temu 160 kw kosztowalo ok 600 tys za uzywke mozna dac wielokrotnie wiecej .
W okolicach Elblaga zainstalowana jest kolejna el polskiej produkcji o mocu chyba 1200 kW zamiast lopat o profilu lotniczym sa zainstalowane "lopaty " okragle wykozystujace zjawisko Magnusa obroty od 2 do 6 /min


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 08:00 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
co powiecie na to Elektrownia wiatrowa HSW 250kW Kompletna + Trafo cena 1000 zł za KW turbina 12 letnia dwu generatorowa, jak wieje słabo 80 KW jak mocno 250 KW, warto czy nie warto :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 09:29 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Tylko nic nie pisze czy stall czy pitch. Przy dobrej lokalizacji bedzie srednio produkowac ok 80 kW przy el. pitch przy stall mniej ok 50-60 kW.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 09:53 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
to bardzo dobry wynik na poziomie 30%, chyba przyjże się tej turbinie bliżej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 12:25 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
przy bardzo dobrych warunkach w Polsce tyle srednio mozna osiagnac nie wiem ile bedzie u Ciebie w srodkowej Polsce nie zaczynaj budowy bez dobrego rozpoznania warunkow wiatrowych !!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 13:20 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 listopada 2006, 01:00
Posty: 111
Radek jedni twierdza ze jest potrzebny pomiar wiatru, drudzy ze nie. Widze ze masz troche pojecia o EW wiec czy mozesz odpowiedziec na to pytanie?
Przyznaje sie ja nic nie wiem na ten temat, wiec licze ze mi rozjasnisz sprawe.
Pozdrawiam

_________________
Poza korzyściami doświadczenie ma tę wadę, że bieg wypadków nigdy nie jest taki sam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 14:52 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 stycznia 2007, 01:00
Posty: 24
Lokalizacja: Łódź
mpoplaw napisał(a):
to bardzo dobry wynik na poziomie 30%, chyba przyjże się tej turbinie bliżej


Z tego co widze jest ona zdemontowana, wiec za bardzo nie masz jak jej sprawdzic, jesli kolo sprzeda ci te EW to tylko i wylacznie z jego montazem i uruchomieniem, w przeciwnym wypadku mozesz traktowac to jako zlom i w cenie zlomu to kupic.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 15:13 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 stycznia 2007, 01:00
Posty: 24
Lokalizacja: Łódź
ryszardz57 napisał(a):
Radek jedni twierdza ze jest potrzebny pomiar wiatru, drudzy ze nie. Widze ze masz troche pojecia o EW wiec czy mozesz odpowiedziec na to pytanie?
Przyznaje sie ja nic nie wiem na ten temat, wiec licze ze mi rozjasnisz sprawe.
Pozdrawiam


Jesli chodzi Wam o ten 12 miesieczny pomiar na maszcie 40m (lub 50, 60m) z umieszczeniem czujnikow na 3 roznych wysokosciach, to osobiscie nie znam nikogo kto dokonywalby tego pomiaru. Te wieksze firmy fakt robia jakies pomiary, ale takie przyblizone, zreszta oni na oko wiedza czy warto stawiac w tym miejscu wiatrac czy tez nie. Z tego co wiem to wyniki tych pomiarow potrzebne sa do kredytu i do doplat z UE, ale to kazda firma da ci takie wyniki pomiaru z glowy :mrgreen: , zeby tylko odpowiedni swistek byl.

Jesli sie myle to mnie poprawcie, ale jak mowe, pisze na podstwie info od znajomych ktorzy maja EW.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 15:22 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Lcf_ napisał(a):
Z tego co widze jest ona zdemontowana, wiec za bardzo nie masz jak jej sprawdzic, jesli kolo sprzeda ci te EW to tylko i wylacznie z jego montazem i uruchomieniem, w przeciwnym wypadku mozesz traktowac to jako zlom i w cenie zlomu to kupic.
Jesli masz dokumentacje i smykalke to mozesz myslec o samodzielnej instalacji ale lepiej aby zamontowali czyli uruchomili (stawiac mozna samodzielnie) oraz dali gwarancje w przeciwnym wypadku tak jak piszesz moze byc to b. drogi zlom.
Podana turbina nie jest popularna tak jak Nordex Neg Vestas Enercon - moga byc problemy z czesciami zamiennymi przekladnie mozna dopasowac ew zrobic nowa problem moze byc z elektronika.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 15:58 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Lcf_ napisał(a):
[Jesli chodzi Wam o ten 12 miesieczny pomiar na maszcie 40m (lub 50, 60m) z umieszczeniem czujnikow na 3 roznych wysokosciach, to osobiscie nie znam nikogo kto dokonywalby tego pomiaru. Te wieksze firmy fakt robia jakies pomiary, ale takie przyblizone, zreszta oni na oko wiedza czy warto stawiac w tym miejscu wiatrac czy tez nie. Z tego co wiem to wyniki tych pomiarow potrzebne sa do kredytu i do doplat z UE, ale to kazda firma da ci takie wyniki pomiaru z glowy :mrgreen: , zeby tylko odpowiedni swistek byl.

Jesli sie myle to mnie poprawcie, ale jak mowe, pisze na podstwie info od znajomych ktorzy maja EW.
Osoba ktora nie robila pomiarow to ekonomiczny szaleniec jak mozna cos budowac nie majac rozeznania ile bedzie sie porodukowalo energii oraz czy turbulencja nie uszkodzi elektorownii. Najbardziej smieszy mnie jedna firma ktora twierdzi ze nie potrzeba robic pomiarow tylko mozna postawic elektrownie czyli zrobic przylacze, zalatwic papiery wybudowac fundament i zainstalowac elektrownie. Pomiary na roznych wysokosciach robi sie w celu okreslenia profilu wiatru czyli o ile wzrasta predkosc wiatru na okreslonej wysokosci czyli jaka jest predkosc wiatru na wys 40 a jaka na 50 m jesli roznica w predkosci jest duza to ekonomicznie oplaca sie stawiac wyzej czyli bedzie wiecej wyprodukowanej energii.
Nikt nie robi przyblizonych pomiarow blad pomiaru musi byc mniej niz 0,2 % !!! policz ile bedzie to energii przy farmie 20 MW a przeciez jest to mala farma na zachodzie buduje sie w setkach MW. Nie po to wydaja 1,5 m $ na pomiar na morzu aby miec wyniki z ksiezyca
Z okresleniem czy na danym terenie oplaca sie budowac mozna samemu okreslic wstepnie na podstawie drzew (dokladnosc +- 3 m/s).
Sprawdz na krzywej ile sr. produkuje w ciagu roku el przy 4 a ile przy 9 m/s. Osoba ktora dostanie kredyt bo bedzie myslal ze wyprodukuje wiecej a faktycznie mniej. Przychod bedzie mniejszy, kredyt nie splacony bank kladzie reke na el. - klapa, bankrut.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 16:16 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 stycznia 2007, 01:00
Posty: 24
Lokalizacja: Łódź
Wiesz, w przypadku kiedy za miedza stoi wiatrak sasiada i ten sasiad ci mowi, ze robi tyle i tyle pradu i srednie wietry sa na takim i takim poziomie to mozna sobie darowac te pomiary. Jesli jest to jakies dziwne miejsce, gdzie nie ma jeszcze rzadnego wiatraka to jasne, ze przydaloby sie zrobic pomiary, zeby nie bylo pozniej niespodzianek.
A jakie sa u was te koszty wykonania pomiaru przez firme (ile placiliscie ?) bo chodza rozne wersje co do oplat za pomiar.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL