Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 19:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 20 listopada 2008, 13:45 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
za bardzo nie liczcie na fundusze europejskie chetnych jest cala masa. Wydano pozwolenia na przylaczenie do sieci na 16 GW oczywiscie czesc tych wnioskow nie uda sie zrealizowac. Znajoma firma otrzmala dofinansowanie 2 lata wstecz (nie pamietam programu) do tej pory nie otrzymala pieniedzy. Projekt zrealizowany wszytko jak powinno byc co wykazaly 2 kontrole - oczywiscie sprawdzili czy sa wlasciwe nalepki ze zostalo sfinansowane z UE niebieska flaga z gwiazdkami :).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 20 listopada 2008, 14:03 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 listopada 2008, 01:00
Posty: 34
Lokalizacja: Dublin, docelowo Gdynia
A jak to wlaściwie jest z tymi doplatami? WNiose się sklada z samym biznesplanem? I jak się dostanie decyzję to się buduje? Tak jest logicznie,ale z urzędnikami nigdy nie wiadomo....

Ja te pieniądze to zasadniczo na dom mam przeznaczone, ale wlaściwie już żonę przekonalem,że lepiej je zainwestować, przez jakies 5 lat nawet jakies mieszkanko wynajmować a dopiero z zysków kupowac dzialkę i dom stawiać- no i potem miec dalsze zyski.
W takiej perspektywie to pewnie bardziej mi sie oplaci za te 400.000zl kupic za gotówkę jakies uzywane 250kW czy 300 kW i je postawić i czerpać zyski od początku zamiast splacac kredyt prezz 10 lat. Z drugiej strony jak się już splaci to zyski z 1.5 MW wygladają kosmicznie... 8O

Czy bujam w oblokach i zwrot po 5 latach mozna między bajki wlożyc?
Tak na marginesie to stawiac mam zamiar gdzies w okolicach Pucka- tam juz sporo tych wiatraczków się kręci...

Mile widziane komentarze :D

A w ogóle to się spodziewalem dostac odpowiedż na pierwszego posta po paru dniach/tygodniach a tu ledwie pare chwil :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 20 listopada 2008, 15:16 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Skladasz wniosek piszesz dlaczego po co oczywiscie biznesplan roznej masci zaswiadczenia. Na konferencji mowili ze mniej sprawdzaja gdy robisz cos na kredyt (bank sprawdza czy wszystko OK).
Po pozytywnym rozpatrzeniu dostajesz decyzje zakladamy ze pozytywna wowczas budujesz i uruchamiasz. Nastepnie powiadamiasz ze budowa zakonczona komisja sprawdza czy wszystko zrobione jak powinno byc. Sklada nastepny wniosek o wyplate pieniedzy.
W/g mnie troche bujasz w oblokach a troche stoisz na siemi czyli tak jak el. wiatrowa.
Co do lokalizacji masz zaklepany teren bo to nie jest tak tam juz stoja to i ja wybuduje to nie takie proste o czym sie przekonali wlasciciele farmy obok Pucka (poszukaj w gazetach).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 20 listopada 2008, 15:37 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 listopada 2008, 01:00
Posty: 34
Lokalizacja: Dublin, docelowo Gdynia
Hmmm... co masz na myśli przez zaklepany?
Że ziemi nie kupię, pozwolenia nie dostanę czy mnie będą ci co juz maja wiatraki zwalczali?
A pro pos tej farmy obok Pucka to mas zjakieś slowa-klucze po których na necie coś znajdę w archiwach gazet może?
Jestem w Dublinie i dostęp do polskich gazet mam utrudniony....

Aktualnie na Allegro ktos sprzedaje ziemię obok tych wiatraków w Gnieżdżewie
http://www.otodom.pl/index.php?mod=show&insId=1579305

Jeśi chodzilo Ci o to,ze cięzko będzie kupić ziemię to może to jakaś okazja? Ja teraz nie dam rady kupić i tak...
Panowie, moze trzeba ta okazję lapac- jeśli to okazja....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 20 listopada 2008, 16:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
aby wybudować trzeba mieć ziemie obojetnie czy to Twoja wlasnosc czy nie może byc dzierżawa, na ziemie plan zagospodarowania, brak w okolicy domów (halas) obecnosc lini SN itd itd. brka sprzeciwów ostatnio ekolodzy tam szaleja w Pucku dzialali ale postawili teraz w Dębkach protestuja zobaczymy czy zbuduja (juz drugi raz podchodza do budowy).
co do klucza to szukaj puck farma wiatrowa protesty


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 20 listopada 2008, 17:23 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 listopada 2008, 01:00
Posty: 34
Lokalizacja: Dublin, docelowo Gdynia
Ok, źle zrozumialem Twoja wypowiedź.
Nie no, oczywiście,że najpierw trzeba mieć ziemię w odpowiednim miejscu. Co do ekologów to wydaje mi sie,że jak bym stawial obok już stojących wiatrakó to mniejsze jest prawdopodobieństwo blokady przez ekologów niż w nowym miejscu... Moja ciotka poza tym jest ekologiem, to może by i coś pomogla?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 27 listopada 2008, 13:35 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 listopada 2008, 01:00
Posty: 34
Lokalizacja: Dublin, docelowo Gdynia
Dobrze wiedziec na przyszlość. Dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 29 stycznia 2009, 14:44 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 listopada 2008, 01:00
Posty: 34
Lokalizacja: Dublin, docelowo Gdynia
A czy problem z GPZ-tem nie wystĂŠpuje dla elektrowni wodnych?
Czy moe wystĂŠpuje, ale w mniejszej skali?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 29 stycznia 2009, 16:08 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
el wodne z reguły mają małą moc w przeciwieństwie do farm wiatrowych liczonych w MW. Dodatkowo mewy budowane są w okolicach gdzie nie sa budowane el wiatrwe.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 4 lutego 2009, 14:37 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 listopada 2008, 01:00
Posty: 34
Lokalizacja: Dublin, docelowo Gdynia
Czyli -z reguly- el wodne sa mniejszymi inwestycjami niz el wiatrowe. W sumie ciekawa zaleznosc...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 4 lutego 2009, 18:55 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Niezupełnie. Postawienie El. wiatr. od podstaw (wszystko nowe) to 1,5-2 mln EUR. Postawienie wodnej od podstaw ,z betonami i wszystkim nowym to ze dwa razy tyle.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 4 lutego 2009, 18:56 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
chodzi oczywiście o koszt 1 MW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 lutego 2009, 17:36 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
Tołdi:

Niestety Twoje porównanie nie jest prawdziwe. W przypadku elektrowni wiatrowych cena jest "Stała" za 1MWh, w przypadku wodnych cena ta nie jest stała i nie podlega żadnemu zestawieniu. Wszystko zależy od lokalizacji a w niej od wysokości spadu i ilości płynącej wody.


Pozdrawiam.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 lutego 2009, 20:57 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Zgadza się. Podałem ogólnie od czego wyjść. Wiadomo że przy wodnych (i przy tej samej mocy) czym większy spad tym tańsza maszynownia, droższe jednak betony. Czym szerszy jaz do zrobienia (bo rzeka szersza a przepływ i spad ten sam) też będzie drożej. Żeby pokusić się o wstępny kosztorys trzeba znać lokalizację. Przy różnych miejscach będzie ta cena się różnić raz w górę a raz w dół, czsami dość znacznie. Jakby uśrednić jednak koszty różnych lokalizacji to myślę że się dużo nie pomyliłem.
Co do wiatrowych to z kolei Ty jesteś w błędzie. Nie ma "stałej" ceny. Ogólnie można przyjąć przedział jaki podałem ( jest to znowu średnia), ale to nie regóła. Różnice przy różnych lokalizacjach są czasami większe i to w górę jak i w dół.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 1 marca 2009, 12:36 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 28 lutego 2009, 01:00
Posty: 11
Lokalizacja: Warszawa
Czołem,
po krótkiej dyskusji na temat mojej bardzo mini amatorskiej MEW, zainteresowała mnie energia wiatru, gdyż nie mam w omojej okolicy strumienia ani małej rzeczki dla wodnej mini elektrowni.
Nie daleko mojego domu mam działkę, 2000m2 wystarczy do na wiatrak :)
(prawda?) Poszeprałem i znalazłem
:http://www.mala-elektrownia.ovh.org/index.html#maszt - instrukcja jak zrobić samemu wiatrak. Wszystko ładnie jednak przy budowaniu prądnicy i montowaniu elektroniki wysiadam. Dlatego pomyślałem o tym :
http://www.zielonemigdaly.pl/?p=106 - turbinka za ok.3000 zł jednak na allegro za 2000 zł.
Co wy o tym sądzicie ? Ta turbina przy dobrych warunkach produkuje 9kWh dziennie. Na innym forum przeczytałem "Przyjmuje sie 1,2-1,5 kWh na osobe dziennie, wiec 4 osobowa rodzina bedzie potrzebowala maksymalnie 6kWh." Na ile to jest prawdą nie wiem, może wy wiecie ?

_________________
Get rich or die tryin\'


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 1 marca 2009, 12:46 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
wiec elektrownia wiatrowa ma pewna wade produkuje tylko gdy wiatr wieje.
Moc podawana przez sprzedawce jest przy wiatrze nominalnym. Srednio bedzie to odpowiednio mniej. Jak juz napisalem gdy wiatr wieje el, wytwarza prąd który wypada zmagazynować w akumulatorach ktore kosztują finalnie wyjdzie z tego droga inwestycja.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 1 marca 2009, 13:19 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 28 lutego 2009, 01:00
Posty: 11
Lokalizacja: Warszawa
dzięki radek, bardzo przydatna wiadomość. Zapamiętam :)

_________________
Get rich or die tryin\'


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 21 czerwca 2009, 16:28 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 17 czerwca 2009, 01:00
Posty: 6
Lokalizacja: Gdańsk
bo ja wiem jakoś mnie ta energia wiatrowa nie przekonuje,
widze wieksza przyszłość w elektrowanich wykożystajacych energie wód morskich (pływów czy tez różnicy temperatur wody na powierzchni i w głębi morza)
dla porównania gęstość strumienia energii wiatru dla
C [m/s] = 2 to 5 [W/m^2 ]
C [m/s] = 8 to 320 [W/m^2 ]
C [m/s] = 20 to 5000 [W/m^2 ]
gdzie dla wody przy spadach bardzo małych:
H [m]= 1 to 43450 [W/m^2 ]
H [m]= 2 to 122900 [W/m^2 ]
H [m]= 3 to 225800 [W/m^2 ]
różnica ogromna.
Fakt ze globalny rozmiar przedsiewziecia który pozwala na uprzemysłowienie tej technologii wskutek podnoszenia jednorodności maszyn, pełnej powtarzalności rozwiązań w lokalnych zastosowaniach powoduje ze koszt energii jest zbliżony do energi ze źródeł konwencjonalnych. W tym samym kierunku powinna pojść energetyka wodna (choc nie wiem czy to możliwe)
POnad to "Polsce tylko w niewielu miejscach sezonowo prędkość wiatru przekracza 4m/sek, co uznawane jest za minimum, aby mogły pracować urządzenia prądotwórcze wiatraków energetycznych. Średnia prędkość wiatrów wynosi 2,8 m/s w porze letniej i 3,8 m/s w zimie. Konsekwencją niskiej wietrzności jest to, że elektrownia wiatrowa wybudowana w Danii dostarczy 100 kW, podczas gdy taka sama elektrownia wybudowana w rejonie Szczecina dostarczy tylko 17,3 kW"
Do tego jeszcze genialni polacy kupuja stare wiatraki od niemców kiedy tamte juz siegaja kresu swojej żywotnosci i napewno w najbliżym czasie beda potrzebowały kosztownych remontów itd.
Dobra troche poleciałem, sa tez miejscia w których sie switnie sprawdzja np: jachty. oświetnie bilbordów reklamowych
Indywidualnie niech kto moze niech stawia sobie taka turbinke, prosta do zrobienia metodami domowymi, kupa materiałów w necie małe gospodarswo domowe w sprzyjajacych warunkach chyba pociagnie (lub choc jako źróbło dodatkowe), ale na szersza skale nie ma to dla mnie najmnijeszego sesnu. Hałasuje i jeszcze zastawiaja tym badziewiem jedne z najładnieszych terenów w północnej Polsce.
Rozpisałem sie troche ale moj współlokator robi z tego dyplom wiec troszku sie nasłuchałem ;)
musiałem dac temu upust :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 21 czerwca 2009, 17:22 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Muszę Twoją wypowiedź sprostować. Dlaczego takie różnicę w mocach - proste różna gęstość powietrza i wody.
Elektrownie wiatrowe korzystają z energii kinetycznej wiatru.
Elektrownie wodne z energii potencjalnej zamienianej na kinetyczną (spad wody).
W Polsce najwięcej mocowo nie wiem jak ilościowo, instaluje się nowoczesne elektrownie o mocach 1,5-2,5 MW, budowane przez duże firmy i koncerny energetyczne.
Elektrownie o mniejszej mocy z tzw repoweringu instalują małe firmy i pojedyncze osoby. Analogia podobna od ciągnikow siodłowych. Małe firmy kupuja stare auta, wieksze posiadające duże floty których stać na kredyt lub mają własne środki finansowe kupują nowoczesne i nowe auta.
Nie można porównać Danii do Polski choć są zapewnie miejsca które mogą konkurować z lokalizacjami w przykładowej Danii np Okolice przełęczy Dukielskiej średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m czyli wys gondoli wynosi 11 m/s.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 22 czerwca 2009, 08:24 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
ZYWY, coś ten twój współlokator ma błędne dane. Srednioroczna prędkość wiatru jest w Polsce od 5 do 6 m/s, skąd więc 3,8 m/s zimą, kiedy to właśnie zima podciąga wynik roczny.
Wiatrak osiąga "kres żywotności" po 20-25 latach. Maszyny sprowadzane mają 5 do 15 lat ( chyba że ktoś ryzykuje ze starszymi ale to się żadko zdarza.)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL