Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest środa, 24 kwietnia 2024, 06:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 21 września 2007, 08:29 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 01:00
Posty: 1
Poszukuję paru podręczników
Krzyżanowski "Turbiny wodne"
Hofman "małe elektrownie wodne"
Michałowski Plutecki (?) "Energetyka wodna"

bylbym bardzo wdzieczny za pomoc
pozdrawiam serdecznie

marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 25 września 2007, 06:01 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Wypożyczyć i skserować - ja tak robię. Mało kto pozbywa śie takich pozycji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 października 2007, 05:48 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
kserowanie książek bez opłacenia tantiemów dla autora jest tak samo przestępstwem jak ściąganie programów z internetu czy pobór prądu bez licznika




:twisted:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 października 2007, 23:04 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2006, 01:00
Posty: 4
Oczywiście masz rację,

ale trafiamy tu na przypadek w którym prawo autorskie jest niedopasowane do realiów: właściciele praw do tych książek nie dogadali się z nikim na ich wznowienia (zapewne w związku ze zbyt małym gronem potencjalnych odbiorców) i w związku z tym nie ma możliwości nabycia wspomnianych dzieł z zapewnieniem przychodów dla nich.
Oczywiście można to kupić od kogoś, ale na pewno nie da to przychodu Twórcom dzieł (lub właścicielom praw do tych utworów).

Uważam, że w takim przypadku właściciele praw chcąc na nich jeszcze cokolwiek zarobić powinni zacząc sprzedawać działa niskim nakładem - np. jako ebooki - a skoro tego nie robią, to znaczy, że dzieło zostało 'porzucone' - tu przydało by się coś jako rejestr 'domeny publicznej' w której rejestrowano by dzieła tego rodzaju i po jakimś czasie bez wniesienia protestu przez właścicieli praw, dzieło stawało by się częścią tej domeny.

Niestety - mamy prawo autorskie chroniące interesy pośredników, a nie twórców i odbiorców :(

W przypadku dzieła porzuconego uważam, że moralnie dozwolone jest jego kopiowanie na użytek własny (nie w celach komercyjnego wykorzystania dzieła)

Specjalnie nie użyłem terminu 'w celach komercyjnych', żeby uniknąć dwuznaczności - prawo autorskie chroni utwór, a nie opisywane przez niego rozwiązania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 października 2007, 23:12 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2006, 01:00
Posty: 4
Dodatkowo zaznaczę, że gdybym tego typu dzieło skopiował na mój użytek i odezwał by się do mnie właściciel praw do niego, to z ogromną przyjemnością pokrył bym jego straty z tytułu formalnie nielegalnego użycia przeze mnie tego utworu - no i dzięki temu następne osoby chcące skorzystać z tego utworu miał bym do kogo pokierować :)
Niestety taka sytuacja jest mało realna w związku ze śmiesznie małymi przychodami związanymi z prawami autorskimi względem cen za wydanie utworu jakie płaci końcowy nabywca :(


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL