Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 17:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 19 czerwca 2007, 09:32 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 19 czerwca 2007, 01:00
Posty: 1
Siemka, mam pytanko. Znalazłem fajną miejscówkę na MEW. O parametrach: spad 2m, przepływ 800-1000 l/s. Nie mam pojęcia jednak jak kształtują się ceny turbin do takij MEW. Z WTW Mrągowo odpisali mi maila:
Proponujemy turbinę śmigłową lewarową z wałem poziomym o średnicy wirnika 630 mm i następujących parametrach obliczonych dla spadu
H netto 2 m :
- przełyk Q = 1,15 m3/s
- obroty nn=360 obr/min
- moc na wale turbiny Pw = 17,8 kW
Cena turbiny wraz z rurą ssącą i przekładnią pasową klinową wyniesie 45
000 zł netto. Cena nie obejmuje elementu wlotowego (doprowadzenia wody do turbiny), generatora, układu sterowania transportu i montażu.


Czy taka turbina jest odpowiednia? Jak z tą ceną? Z kim jeszcze można się skontaktować w sprawie turbin? Jaki generator do tego dobrać, i jak kształtują się ceny generatorów?

Dzieki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 19 czerwca 2007, 10:39 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Znam pewną elektrownię pracującą na turbinie śmigłowej z Mrągowa. Właściciel elektrowni ocenia sprawność tej turbiny na 40%. Z resztą nie tylko od niego słyszałem niepochlebne opinie o tym producencie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 19 czerwca 2007, 16:30 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 2 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 96
Lokalizacja: Z brzucha Mamy...
lusik napisał(a):
O parametrach: spad 2m, przepływ 800-1000 l/s. Z WTW Mrągowo odpisali mi maila:
[color=red][u]Proponujemy turbinę śmigłową lewarową z wałem poziomym o średnicy wirnika 630 mm i następujących parametrach obliczonych dla spadu
H netto 2 m :
- przełyk Q = 1,15 m3/s
- obroty nn=360 obr/min
- moc na wale turbiny Pw = 17,8 kW


Z http://www.mew.pl/kalkulator.html wynika tylko 13 kW mocy przy zadanych parametrach
Zawyżyli trochę?

_________________
Jedną z nielicznych zalet demokracji jest to, im głupszy jest ten wybrany, tym głupsi są ci co go wybierali...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 20 czerwca 2007, 11:06 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
2 m i 1 m3/s to chyba nie jest aż tak fajna miejscówka jak Ci się wydaje. Rozumiem że ten przepływ to jest średnio roczny tak więc należy przypuszczać że latem będzie tam poniżej 0,5 m3/s, a to już mało wody. Na pewno musisz dokładniej rozenzać hydrologie rzeki w tym miejscu.
Co do opinii Saszy na temat turbin z Mrągowa to ja słyszałem troszeczkę inne opinie - bardziej pochlebne. Nie jest to co prawda cudo techniki ale stosunek ceny do jakości chyba niezły.
Jesli chodzi o smigłówkę do tej lokazacji to jeżeli nie masz tam zbiornika to jedna smigłowka odpada. Może lepiej dwie mniejsze albo trzy.
A może jest tam jakaś komora po turbinowni młyńskiej? Jak jest coś takiego to najlepiej odremontować jakiegoś francisa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 29 września 2007, 22:32 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 01:00
Posty: 83
Lokalizacja: zdolnyśląsk
kożystając z poruszonego tematu chciałem zauwazyć, że żadko kiedy dyskusja dotyczy turbin innych niż peltony, a ja jako zupełny lajkonik w teoretycznym podejściu do zagadnienia borkam się z problemem całkiem praktycznym
dawno dawno temu odkopaem starego francisa na którym obecnie opieram swoją energetyczną działalność
na początku wycisnołem z niego 4,5kWh potem więcej i kolejna poprawka i jeszcze jakiś remoncik aż doszło do blisko 12kWh i zastanawiam się gdzie jest kres możliwości tej turbinki z kalkulatora się tego nie dowiem bo przewidziany jest dla peltona może ktoś podpowie jakiegoś linka

_________________
Ciężko jest lekko żyć


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 6 grudnia 2007, 23:50 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
wodniakRZGW napisał(a):
2 m i 1 m3/s to chyba nie jest aż tak fajna miejscówka jak Ci się wydaje. Rozumiem że ten przepływ to jest średnio roczny tak więc należy przypuszczać że latem będzie tam poniżej 0,5 m3/s, a to już mało wody. Na pewno musisz dokładniej rozenzać hydrologie rzeki w tym miejscu.
Co do opinii Saszy na temat turbin z Mrągowa to ja słyszałem troszeczkę inne opinie - bardziej pochlebne. Nie jest to co prawda cudo techniki ale stosunek ceny do jakości chyba niezły.
Jesli chodzi o smigłówkę do tej lokazacji to jeżeli nie masz tam zbiornika to jedna smigłowka odpada. Może lepiej dwie mniejsze albo trzy.
A może jest tam jakaś komora po turbinowni młyńskiej? Jak jest coś takiego to najlepiej odremontować jakiegoś francisa.


:D Cz. A ja polecam Banki z rurą ssawną. Przy starannym wykonaniu i podziale wirnika 1/3 i 2/3 sprawność na wale turbiny ok 80% w zakresie
przepływów 150 l/s do 1000 l/s.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL