Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 14:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: dobór turbin
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2007, 17:57 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 lipca 2005, 01:00
Posty: 9
witam
na pewno było już to na forum poruszane,ale tak dla podtrzymania
tematu zapytam "znawców", jakie turbiny (podejrzewam ,że chyba najlepiej dwie ,ale może się mylę)by dobrali do danego miejsca,czy nowe czy używane,czy francis lub może kaplan,a może jescze inną banki?. Ta lokalizacja ma przepływy min ok.1m3/s, max ok.7 m3/s,
przy spadzie 2,2m?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 11 kwietnia 2007, 17:45 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 01:00
Posty: 94
Witam ! Wszystko kolego zależy ile 'kasy' chcesz utopić w tą inwestycje.Wiadomo że kaplany najlepiej by spełniły twoje oczekiwania z produkcji przy rozbieżności ilości płynącej wody no ale za porządnego Kaplana trzeba troszke położyć 'monety' a Francis jest jednak tańszy jeśli się nie dysponuje zasobnym portfelem.Turbinki na pewno powinieneś mieć dwie i nie muszą być nowe wystarczy że bedą po kapitalnym remoncie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 27 maja 2007, 15:42 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 27 maja 2007, 01:00
Posty: 2
zarówno turbiny Kaplana jak i francisa świetnie nadają się na niskie spady kilkumetrowe, przy takim przepływie który obliczyłes w zupełności wystarczy Ci jeden turbozespól z turbiną francisa :)
kaplan co prawda jest turbiną nowszej generacji, jednakże jest ona większa i przewaznie instaluje sie ją w MEW powyżej 1MW.

Przy powyzszych parametrach srednio otrzymasz moc 84 kW (w zalezności od przepływu od 10kW do 151kW) powodzenia :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 27 maja 2007, 16:37 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Pokaż mi tego francissa co regulujesz od 1 do 7m3. Moim zdaniem turbiny powinne być dwie.

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 28 maja 2007, 07:48 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 27 maja 2007, 01:00
Posty: 2
Mozliwe ze masz racje (jak widać jestem tu nowa :P),
aczkolwiek zerknij sobie na tę stronę przez którą sądze (sądziłam...hmmm...sadze) ze mala turbinka francisa wystarczy przy powyzszych parametrach
http://www.eo.org.pl/index.php?page=pre ... 1267#p1267

w powyzszym linku w zakladzie tektury pracuje 200kW turbina POJEDYNCZA i jakos sobie daje rade :P
więc po co wydawac dwa razy więcej PLN?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 28 maja 2007, 10:17 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Wszystko zależy ile te przepływy będą trwały dni w roku. np. nie ma sensu instalować turbin o łącznym przełyku 7 m3/s jak ten przepływ będzie trwał np. 10 dni w roku.
Rozwiązanie tego problemu powinno być w dobrej analizie ekonomicznej poprzedzonej rozeznaniem hydrologicznym.
Dużo zależy od konstrukcji elektrowni np. czy mamy ograniczone miejsce, czy budujemy budynek, czy wkładamy lewara itp.
Wydawać by się mogło że w przypadku braku miejsca lepszy będzie jeden rurowy Kaplan np. fi 1000 - 1100, a np. jezeli będziemy budować budynek MEW to można pomyśleć o kilku tańszych śmigłówkach w komorze otwartej.
Wszystko zależne jest od wielu czynników w tym od ilości środków do zainwestowania.
Dodam jeszcze że ze względów ekonomicznych mało która elektrownia wykożystuje pełen zakres przepływów w rzece dlatego też nie koniecznie turbina(y) muszą mieć regulację przełyku w zakresie 1-7 m3/s.
Myślę że moje uwagi są dla początkujących bo zawansowanie wszystko to wiedzą i jeszcze wiele więcej.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL