Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:45

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 19 grudnia 2006, 22:19 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 2 listopada 2006, 01:00
Posty: 12
Witam,
Czy ktoś z inżynierów spotkał sie może z ideą zamiany energii potencjalnej wody bezpośrednio na ruch posuwisto zwrotny, a dopiero potem na ruch obrotowy? Zastanawiam się czy w praktyce taka turbina byłaby efektywna i moglaby konkurować z turbinami obrotowymi. Niestety słaba znajomość mechaniki w praktyce jest dla mnie przeszkodą w ocenie takiej idei. Za wszelkie uwagi bedę wdzięczny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 20 grudnia 2006, 16:24 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
Witam.
To zależy gdzie coś takiego jest zastosowane ..?
Ale marne szanse aby była sprawniejsza od samego obrotu .
Natomiast idea od dawna jest wykorzystywana w "łapaniu " Energii z fal morskich ! najpierw ruch posuwisto zwrotny potem obrotowy ..polecam google i poszukać trochę ..Wiem że Francuzi w tej dziedzinie są przodownikami.
Pozdrawiam.

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 20 grudnia 2006, 23:09 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 2 listopada 2006, 01:00
Posty: 12
Jako zastosowanie myślalem o malych przeplywach do 20 l/s. i spietrzeniach rownież do 20m. Głównie tam gdzie budowa dużych zbiorników jest niemożliwa. Przy czym ponoć osoby przyglądające się z boku zawsze znajdą od razu inne ciekawsze zastosowanie albo ocenią pomysł jako całkowicie nieprzydatny.
Wytwarzanie ruchu posuwistego w najprostrzej postaci wyobrażam sobie podobnie do silnika dwusuwowego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 21 grudnia 2006, 12:11 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
obawiam sie ze nie bedzie dzialac za mala sila/cisnienie na tlok, aby pracowal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 21 grudnia 2006, 16:56 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Oooo? Za małe ciśnienie? Przy 10 m spadku ciśnienie jest 1 bar czyli na każdy 1 cm kw 1 kG. Przy średnicy cylindra 12 cm powierzchnia wynosi 100 cm kw czyli siła 100 kG. Całkiem sporo. O ile dobrze pamiętam średnie ciśnienie użyteczne w silnikach spalinowych wynosi ok 8 bar czyli nawet mniej a wielka moc spalinowych bierze sie z dużej ilości obrotów na min nie do osiągnięcia przy zasilaniu wodą. Wersja silnika dwusuwowego też by sie nie nadała bo woda nie jest ściśliwa i gdyby została w cylindrze po zamknięciu okienka wylotowego to silnik nie "dopełnił" by obrotu i stanął jak wryty. No i jeszcze cykliczny przepływ wody w ruruciągu. Zatrzymywanie masy wody i ruszanie. Praktycznie nie do przyjęcia.
Natomiast gdyby chodziło o konkretne wykorzystanie parametrów wody 20 l/s i spadku ok 20 m to są na to skuteczniejsze sposoby. Odpowiednia prosta turbina.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 21 grudnia 2006, 19:02 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 2 listopada 2006, 01:00
Posty: 12
Odnośnie dopełnienia obrotu, to jeśli okienko zamknęłoby się przed dopełnionym obrotem, to w cylidndrze wytworzyła by się bańka próżniowa.
Jeśli chodzi o zatrzymywanie i uruchamianie słupa wody naciskającego na tłok, to jest to rzeczywiście chyba najtrudniejszy techniczny problem.
Ilość powtórzeń na sekundę chyba nie ma większego znaczenia na pracę urządzenia, jeśli zastosowałoby się tłoki naprzemienne.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 21 grudnia 2006, 20:13 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
Witam..
Ludzie wy nie macie nic lepszego do roboty..Na Marsie też da się mieszkać..!!
To są mrzonki poco kombinować jak koń pod górkę ładować się w niesamowite koszty niewiedząc czy to w ogóle zadziała. Są sprwdzone metody
na wyciąganie siły z wody , więc poco sobie utrudniać życie ..
No chyba że ktoś niema co z forsą robić? to co innego - ale są lepsze sposoby ich spożytkowania ..np..dobroczynność ,

A na marginesie riwat skąd ty weźmiesz tak krystalicznie czystą tą wodę aby ten tłok poruszać ..???nie zatykać tego ustrojstwa itd itd.. boże pomyślcie lepiej jak udoskonalić to co już jest skoro macie takie tęgie inżynierskie głowy...
Pozdrawiam..

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 21 grudnia 2006, 21:10 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
riwat co Ty masz na myśli? Silnik o gwiazdowym układzie cylindrów zasilany wodą? Podzielę zdanie Praktykanta lepiej zejść na ziemię. To jest forum raczej praktyków i dyskusje akademickie to oczywiście można toczyć. Tu ludzie sa życzliwi, wyrozumiali ale nie do bulu.
To co pisałem o dopełnieniu obrotu to sie tyczyło gdy już ruch posuwisty zamieniasz na obrotowy i nie chodziło mi o niedopełnienie suwu a obrotu juz po przekształceniu suwu. Okienko wylotowe w silniku dwusuwowym zamyka się gdy już tłok wykonuje suw powrotny i bańka próżni nie wytworzy się. Niezbędny był by zawór wylotowy zamykający się przy zwrotnym położeniu tłoka po ruchu powrotnym.
Radzę poszukaj o turbinach Peltona lub Turgo.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 22 grudnia 2006, 18:11 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 2 listopada 2006, 01:00
Posty: 12
Dziękuję wszystkim za uwagi. Skłaniam się obecnie do roziązań już istniejących. Niestety nie mam warunków ani czasu aby w obecnej chwili pozwolić sobie na doświadczenia.

Praktykant co do dobroczynności to ja uważam, że
innowacje=3 x dobroczyność
Poza tym zazwyczaj mniej niż jeden na 10 pomysłów jest dobry w praktyce.
A patrząc szerzej to nie wiem czy wiesz że Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w innowacyjności i nigdy nie dogonimy nawet Czech jak to się nie zmieni.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 22 grudnia 2006, 18:17 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
chyba masz na mysli patent jesli tak to sie zgodze - to droga przez meke podobnie jak budowa mewki jak i innych rzeczy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 22 grudnia 2006, 21:19 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 2 listopada 2006, 01:00
Posty: 12
Radek,
Temat trochę zmienił kierunek, ale pozwolę sobie na jeden szczegół.
Odnośnie innowacyjności miałem na myśli całokształt.
Dokopałem się do źródeł corocznych ocen innowacyjności.
W 2005r Polska zajęła 21 miejsce na 25 ocenianych państw europejskich
http://trendchart.cordis.lu/scoreboards ... /index.cfm


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 27 grudnia 2006, 17:50 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 3 grudnia 2006, 01:00
Posty: 17
Lokalizacja: Dzierżoniów
Witam! Hi, hi, hi...

Widzę tu silnik taki jak na parę z dwoma cylindrami i zaworem sterującym dwoma cylindrami na przemian... ale niestety już opatentowany :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2006, 17:42 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 2 listopada 2006, 01:00
Posty: 12
Apollo,
Możesz dać jakieś namiary odnośnie szczególów istniejącego rozwiązania, czy można coś takiego zobaczyć w sieci?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 23:03 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 7 lutego 2005, 01:00
Posty: 68
Witam
Brawo riwat za niekonwencjonalne podejście do pomysłu,zawsze można pokombinować,coś udoskonalić,coś zmienić.przesyłam Ci link o ,który prosisz http://www.greensteamengine.com/ .Małe toto ale popitala aż przyjemnie popatrzeć.Trzeba by tylko pokobinować jakieś duże cylindry do ,których wpadała by woda z góry jak tłok by doszedł do dołu duże klapy otworzyłyby się opróżniając cylinder,gdzie drugi zaczynałby się napełniać.Trochę trzeba by posiedzieć i pomyśleć,ale myślę ,że można by to zrobić na wodę,szczególnie gdzie jest spad 3-10 m i mało wody .
Życzę powodzenia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 9 stycznia 2007, 08:48 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
A zastanawiałeś się jak dużo energii trzeba zużyć na ruch posuwisto zwrotny :?: przecież każdy z tych cylindrów będzie musiał ponownie wrócić na swoje miejsce kosztem spadającej wody. Identycznie było po wynalezieni silnika turbinowego, natychmiast silniki tłokowe poszły w odstawkę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 lutego 2007, 21:19 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 2 listopada 2006, 01:00
Posty: 12
Zalan,
Miałem dzisiaj troche czasu i przyjrzalem sie bliżej temu urządzeniu do którego podaleś link. Czy wiesz że ono działa na parę!!! To jednak nie to o czym myślałem. Ale dzieki za link, jest to b. ciekawy silnik.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL