Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 13:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 6 grudnia 2006, 22:37 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 2 listopada 2006, 01:00
Posty: 12
Witam wszystkich.
Czy ktoś orientuje się jakie są dostepne na rynku polskim rozwiązania mikroelktrowni wodnych od 500W do 10kW. Oraz od strony prawnej czy jest obecnie możliwość zasilania sieci elektrycznej z tak malych źródeł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 grudnia 2006, 07:16 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
rozwiazania sa wystarczy poszukac ... z punktu widzenia ekonomicznego nieoplaca sie podlaczac na siec sztywna tak malych elektrowni
koszt koncesji na rok to ok 600 zl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 grudnia 2006, 08:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Nie strasz "riwat"-a, nigdy nie było opłaty corocznej 600 dla źródeł poniżej 5 MW, była taka opłata jednorazowa a teraz już nawet jej nie ma.
Znane sa przypadki, ze ludzie nawet dopłacaja do hobby więc pasjonat który sobie zrobi 1 kW to już ma satysfakcje a jak za to dostanie jeszcze 200 zł miesięcznie to dopiero. Zabiorą coś z tego podatki lokalne, opłaty licznikowe, ale przy np 6 kW to już nawet 1000 zł miesięcznie może zostać, a przy 10 kW.... Wiadomo, że dla pierwszej ligi to nic. Wszystko zależy od kosztów inwestycji. Przy odpowiednim układzie to można zrobić elektrownię za 15 tys łącznie z projektem i zakupem liczników.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 grudnia 2006, 21:02 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 2 listopada 2006, 01:00
Posty: 12
Szukałem trochę w intenecie.
Najciewsze co znalazłem to firma GaleForce.
http://www.galeforce.nireland.co.uk/Water/water.htm
Niestety nie znalzłem polskich producentów. Sprawa ciekawi mnie nie tylko jako pasjonata, który chce założyć własną małą elektrownię, ale również jako fizyka który zastanawia się nad masowym wykorzystaniem małych potoków w górzystych terenach. Oczywiście powiedzmy 2kW to jeszcze nic, ale 5000*2kW to już byłaby ciekawsza liczba w skali kraju.

Nie orientuje się też w sprawach prawnych, czy osoba fizyczna może podpiąć się do sieci energetycznej i oddawać nadwyżki energii, czy wymaga to przechodzenia przez nieskończone urzędnicze korytarze.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 grudnia 2006, 21:16 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
max 3 tygodnie temu grupowicz przedstawil swoje "dziela" Kaplana fi 400, Peltona zapytaj moze bedzie zaiteresownay produkcja.
Bez papiekow nie obedzie sie chyba ze na wlasne potrzeby samowole


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 grudnia 2006, 22:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
riwat napisał(a):
Szukałem trochę w intenecie.
Najciewsze co znalazłem to firma GaleForce.
http://www.galeforce.nireland.co.uk/Water/water.htm
Niestety nie znalzłem polskich producentów. Sprawa ciekawi mnie nie tylko jako pasjonata, który chce założyć własną małą elektrownię, ale również jako fizyka który zastanawia się nad masowym wykorzystaniem małych potoków w górzystych terenach. Oczywiście powiedzmy 2kW to jeszcze nic, ale 5000*2kW to już byłaby ciekawsza liczba w skali kraju.

Nie orientuje się też w sprawach prawnych, czy osoba fizyczna może podpiąć się do sieci energetycznej i oddawać nadwyżki energii, czy wymaga to przechodzenia przez nieskończone urzędnicze korytarze.


:D Cz. Super te turbinki !!!! dorzucę jeszcze 1.

http://www.ucmr.com/galerii/imagepages/image-cap31.html

Napiszcie cos prosze o możliwości wykorzystaniu takich zabawek na własne potrzeby. Temat założyłem w dziale prawo i administracja, tytuł: " sieć wydzielona"

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 22 marca 2007, 21:41 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 lutego 2005, 01:00
Posty: 95
Lokalizacja: Dom Lubuskie MEW zachodniopomorskie
Cześć. Ja mam elektrowienkę taką jak szukasz. Moc zainstalowana 7,5 kw osiągalna w porywach 6 co prawda budowałem a właściwie modernizowałem po starym młynie dziesięć lat temu ale pracuje do dzisiaj średnia roczna to około 4 kwh wszystko sprzedaję do Enei nie dokładam do niej i powiem więcej w związku z tym że nie mam czasu za dużo się nią zajmować zatrudniam do obsługi pracownika. Mam turbinę Francisa 400 mm pionową 3.5m spadu.
U nas w Enei w Gorzowie Wlkp.niema problemu żeby taką małą moc podłączyć do sieci .
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 4 listopada 2007, 22:47 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 01:00
Posty: 83
Lokalizacja: zdolnyśląsk
Wiadomość zasadniczo do kolegi frynia. wydaje mi się, że twoja turbinka trochę się leni. Posiadam francisa poziomego 500 mm na spadzie 3,4m którego wydajność max. jest na poziomie 12kw, a przy katastroficznym Q nie schodzi poniżej 5kw.

_________________
Ciężko jest lekko żyć


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 6 listopada 2007, 11:32 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 01:00
Posty: 116
Lokalizacja: Szklarska Poręba, Heidenheim an der Brenz
GrzecheM napisał(a):
Wiadomość zasadniczo do kolegi frynia. wydaje mi się, że twoja turbinka trochę się leni. Posiadam francisa poziomego 500 mm na spadzie 3,4m którego wydajność max. jest na poziomie 12kw, a przy katastroficznym Q nie schodzi poniżej 5kw.



Wszystko zależy jakie Fryniu ma przepływy na tym młynie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 6 listopada 2007, 23:40 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 01:00
Posty: 83
Lokalizacja: zdolnyśląsk
Zarówno ja jak i fryniu mieliśmy (chyba, o ile dobrze zrozumiałem)na myśli maksymalne moce franków przy maksymalnej ilości wody

_________________
Ciężko jest lekko żyć


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL