Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 18:53

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 31 sierpnia 2006, 09:45 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 30 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: Libiąż małopolska
Witam wszystkich. jestem tu zupełnie nowy ale mam nadzieje że mi pomozecie.chciałbym zbudować własną elektrownie wodną która będzie mi słóżyła do ogrzewania mojego domu na działce i do podgrzewania wody bierzącej. myślałem nad zastosowaniem jakiegoś zbiornika i grzałek na wode bbierzącą coś ala bojler i jeśli chodzi o centralne to oprucz pieca na węgiel wpięty jakiś zbiornik też z grzałkami. Na mojej działce płynie mała rzeczka średnica ok 2-3m głębokość koryta ok 80 cm prędkości jeszcze nie liczyłem ale nie jest to górska rzeczka. myślałem nad kołem wodnym bo to najprostrza konstrukcja a dokładniej podsiembiernym. teraz już sam niewiem. czy któryś z was jest mi w stanie powiedzieć jakiej mocy potrzebował bym mieć generator na te wszystkie grzałki ?? i jakie koło wodne duże ??


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 1 września 2006, 07:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
dane wyjściowe
ciepło właściwe wody 4200
różnica temperatur min 40 stopni max 90 stopni
ilość wody co najmniej 200 litrów na dobę
3600 sekund ma godzina

obliczenia:
4200*40*0,2/3600= 9,3kWh na dobę
4200*60*0,3/3600= 21kWh na dobę
Tak więc potrzebujesz ok 9 kWh na dobę żeby zagrzać o 40 stopni 0,2 m3 wody, albo 21kWh na dobę żeby podgrzać 300 litrów wody do 70 stopni.

Moc teoretyczna wody wynosi: ilość wody * wysokość z której spada * przyspieszenie ziemskie. Od tego trzeba odjąć sprawność koła wodnego co najmniej 50% i przyjąć że rzeka nie ma stałego przepływu raz jest więcej wody raz mniej.

Reasumując:
Potrzebujesz ok. 1 KW maszynkę żeby mieć z głowy CWU. Do ogrzewania potrzebne są moce min 4 KW w zależności os tego jak duży i jak ocieplony domek.
Teraz musisz pomierzyć swój strumień ile tam płynie wody w m3 na sekundę i ile można tam uzyskać spadku.
Musisz tez sprawdzić czy nie dało by się piętrzyć i magazynować wodę, dla ciebie było by to idealne rozwiązanie bo produkował byś energie wtedy kiedy jest potrzebna a nie kiedy płynie duża woda.

Generator ma małe moce to najlepiej wykorzystać prądu stałego z magnesami stałymi neodymowymi. Napięcie bezpieczne 12V albo 24V albo 48V i instalacja SELV zapewnią ci bezproblemową obsługę i bezpieczeństwo.

Istnieje jeszcze jeden sposób na bezpośrednie produkowanie ciepła, nazywa się to kawitacja. Kierujesz strumień wody poprzez pompę kawitacyjną a jej konstrukcja powoduje że energia kinetyczna wody zostaje wprost zamieniona na ciepło bez potrzeby budowania koła wodnego i generatora.
schemat i więcej do poczytania znajdziesz pod tym linkiem
http://darmowa-energia.eko.org.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 1 września 2006, 19:16 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 30 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: Libiąż małopolska
ło to sie nazywa fachowa odpowiedź ale powiedzmy że chciałbym ogrzać dajmy na to 200L wody do mycia 40C i 300 l wody do centralnego 70C to te wcześniejsze moce musze dodać. a jakiej wielkości powinno być koło wodne i jaki generator skond go dorwać i jakie powinien mieć parametry. ewentualnie czym to można zastąpić. chciałem zbudowac koło wodne bo to piękna Maszyna Prosta. a że zawsze myślałem o odnawialnych źródłach energi to Koło mi sie najbardziej podoba. W sobote albo niedziele będe na mojej działce i postaram sie zmierzyć prędkość wody. dziękuje za zainteresowanie sie moim tematem.

Bartłomiej Zientara


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 1 września 2006, 19:59 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
Oprócz prędkości wody zmierz szerokość progu wodnego i grubość wody na progu a potem weź mapę i zmierz zlewnię. Jak to zrobić masz opisane w wątku jak zmierzyć ilość wody.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 1 września 2006, 21:38 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 30 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: Libiąż małopolska
szerokość progu wodnego i grubość wody na progu. jeśli można to prosił bym bardziej łopatologicznie


Załączniki:
Komentarz: tak bym to chciał zrobić
plan.jpg [160.92 KiB]
Pobrane 10120 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 2 września 2006, 05:07 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
jak dokładnie zmierzyc ile wody przepływa??

w tym szkicu brakuje kraty zapobiegającej dostawaniu się śmieci, patyków itp na koło wodne


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 2 września 2006, 11:27 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 2 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 96
Lokalizacja: Z brzucha Mamy...
mpoplaw napisał(a):
jak dokładnie zmierzyc ile wody przepływa??

w tym szkicu brakuje kraty zapobiegającej dostawaniu się śmieci, patyków itp na koło wodne


Jaki masz duży ciek?
30-50-100 l/s?
A tak myślałeś, że takie przedsięwzięcie musi posiadać zezwolenie wodno-prawne?

Oj ostrożnie z kratami, bo jak ciek płynie wśród olch /które mają to do siebie, że zrzucają liście "na raz" po pierwszym przymrozku/ to może narobić niezłego bałaganu. Jak krata się "przypcha" no to woda popłynie nie na koło ale starorzeczem.
Są kraty tzw. samoczyszczące ale jest na nich duży ubytek wody na tę czynność (nawet 1/3 )

Zwykła krata powinna byc dozorowana /jesienią i zimą/ 24h.

Inna sprawa, że uprawniony do rybactwa na tym cieku/jeżeli jest takowy/ będzie stroną w rozprawie wodn.-prawnej /pietrzenie,pobór i zrzut wody/ i na pewno postawi w-ek, że krata nie może mieć większy prześwit niż 4 cm /chodzi o to żeby ryby migrujące nie wchodziły za tzw. prądem nęcącym na turbinę lub koło wodne/

Tak jest przynajmniej na terenie Pomorza (gdański RZGW)

P.S
CWU /wg niemieckiej normy/ max 55 stopni.
CO max 70 (najlepiej 60-65) bo potem zaczynają się wydzielać bąble i instalacja zapowietrza się


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 2 września 2006, 18:28 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 30 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: Libiąż małopolska
no wszystko fajnie pięknie ale jeszcze niewiem jakiej wielkości musiał by być koło wodne jakich rozmiarów łopatki jakie szerokie pod jakim kontem itd. jaki generator by mi był potrzebny czego szukać. prosze pomóżcie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 2 września 2006, 21:31 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Człowieku!

Forum to grono miłośników a nie fachowa porada za friko.

Po pierwsze - użyj opcji szukaj.

Po drugie - swój problem rozwiązujemy w jednym dziale, jak zaczniesz pisać w każdym dziale to nikt ci nie pomoże, zostaniesz uznany za trolla [troll, dziecko neostrady].

Po trzecie - jak Cię pytają to odpowiadaj.

Moja szklana kula jest w naprawie, nie jestem w stanie przewidzieć ile masz tam wody. Koledzy podali ci już informacje jak zmierzyć ile wody płynie. Bez tego ani rusz. Nikt nie powie ci jakie koło czy generator.

Obiczenia co do grzania dotyczyły wody użytkowej, obliczenia co do zapotrzebowania na energię do ogrzewania to co innego.

Skoro masz ten ciek wodny w pobliżu to może zainteresuj się tematem 'pomp ciepła', mógłbyś zmniejszyć koszty ogrzewania o 60, 70%. :mrgreen:

I poczytaj o netikiecie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 3 września 2006, 06:03 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
albo pomysłem grzania lodem, wyjdzie taniej niż PC a efekt taki sam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 4 września 2006, 21:03 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 4 września 2006, 01:00
Posty: 4
Lokalizacja: Olsztyn
Witam, mnie również interesują MEWo. Mam przy domu rzeke Łyne. Szerokość 13m, głębokość 2,5m, prąd 5m/min. Płynie przez łąkę, w torfowym gruncie, z jednej strony oddzielona wałem. Stromy spadek, z mojej strony od razu 2,5-3m :P
Planuje zbudować koło wodne przy brzegu rzeki. Moje wymagania to 2,5-3kW mocy z prądnicy amerykanki(osiąga te parametry przy 220rpm). Prądnica 3f zasilająca grzałkę w bojlerze. Koło wodne ...? Nie wiem jakie powinienem dać, aby wystarczyło. Myślę o 2,4m(z łopatkami. Do koła podłączony 1 motoreduktor, lub 2 mniejsze o duzym przełożeniu.
Wszystko, co wyprodukuje prądnica idzie na bojler.

Co o tym myślicie?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 5 września 2006, 06:16 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
na takim spadku opłaciło by się zbudować prawdziwą MEW o mocy 50KW albo i więcej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 8 września 2006, 16:39 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 30 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: Libiąż małopolska
witam ponownie zmierzyłem rzeczke i wyszło mi tak szerokoś koryta 4m głębokoś 1m długośc pomiaru 5m. czyli powierzchnia to 20m2 a predkośc wody wyszła mi na 5 m 10 sek czyli 0.2 m/s. czyli jeśli dobrze licze to 20m3 / 10s czyli coś koło 2000l/s Dobrze licze ????? więc ponawiam pytanie co z tego moge osiągną stosując koło wodne. i jakie ono by musiało by duże??


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 8 września 2006, 22:30 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 lipca 2005, 01:00
Posty: 27
Lokalizacja: podkarpacie
Nic, absolutnie nic :cry:
Tym sposobem o którym myślisz nie osiągniesz żadnych pozytywnych efektów.
Uzasadnienie: energia kinetyczna /a taką chcesz wykorzystać stosując koło wodne podsiębierne/ "twojej" rzeki wynosi 16W 8O
Pomniejsz to jeszcze o sprawność urządzenia i wyjdzie Ci a właściwie to już wyszło "mniej niż zero".
Jedynym sposobem na pozyskanie energii z rzeki jest budowa piętrzenia, i tutaj kończy się twoje piękne marzenie.
Przykre to ale prawdziwe.

Przyglądni się jak wygląda wzór na energię kinetyczną

S x M x V^3
E = --------------
2

E -energia kinetyczna (W)
S- pole powieczchni przekroju strugi, rzeki (m2)
M- ciężar właściwy (kg/m3)
V - prędkość (m/s)

Zobacz jak ważna jest prędkość.

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 września 2006, 09:31 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 30 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: Libiąż małopolska
no a może jakieś inne pomysły ?? czy jest szansa cokolwiek z tego uzyskać ??


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 września 2006, 21:14 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 lipca 2005, 01:00
Posty: 27
Lokalizacja: podkarpacie
Obecnie rozważam zastosowanie wirnika Magnusa dla MEW. Taki wirnik pozwala na wykorzystanie energii z wody przy dużo mniejszych prędkościach przepływu. Obecnie takie wirniki zaczyna się stosować w EW ale nie spotkałem się jeszcze z stosowaniem ich w elektrowniach wodnych.
Brak jednoznacznych opracowań a literatura czasem zawiera sprzeczne dane. Cały czas poszukuję wierygodnych opracowań ale to może potrwać.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 września 2006, 06:30 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
Ktoś mnie tu pytał o koło wodne dla 50cm piętrzenia, właśnie sie zastanawiam czy nie najprościej było by wykonać koło wodne Wałaska. Koło wodne takie jak na zdjęciu poniżej można wykonać samemu z grubej rury i przyspawanych do niej ceowników. Wszystko to ułożyskować a w drugi koniec ten który będzie wyprowadzony na brzeg wstawić magnesy neodymowe ile się tylko zmieści. Jeśli woda zakręci kołem to magnesy zaczną się obracać tworząc zmienne pole magnetyczne, wystarczy dostawić koło nich jakąś cewkę z rozbitego silnika i popłynie przez nią prąd stały o napięciu proporcjonalnym do obrotów. Turbina Wałaska jest prosta w wykonaniu, mała i co najważniejsze uzyskuje wysokie obroty. Jeśli kowal który będzie ją spawał zrobi to solidnie to może ona wykręcić 4 KW zaspokajając bez problemu potrzeby grzania CWU dla domku jednorodzinnego. Do wykonania potrzebny będzie jeszcze jakiś spust regulujący ilość wody która się dostaje na turbinę, dzięki czemu będzie można regulować prędkość turbiny a co za tym idzie napięcie.


Załączniki:
koło wodne wałaska.jpg
koło wodne wałaska.jpg [ 49.12 KiB | Przeglądane 11877 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL