Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 12:08

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 21 marca 2004, 19:08 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2004, 01:00
Posty: 4
Mam bardzo proste pytanie, ale chce sie upewnic. Czy 1 L/s/km2 = 1000 L/s ? I idac dalej 10 L/s/km2 = 1 m3/s ? Nie zebym byl kiepski z matmy (a moze :oops: ) ale podstawiajac te dane do kalkulatora turbin czyli: 1000 L/s i 2m spadu dostaje 16kW mocy. Moze mnie ktos oswiecic czy abym sie nie pomylil. Z gory dzieki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 22 marca 2004, 11:31 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Nie bardzo rozumiem co masz na mysli piszac 1 L/s/km2 ??!!

1000 L/sek = 1m³/sek

1m³/sek i 2m spadu pomnozone przez g (9.81) daje niecale 20kW, pomniejszone o sprawnosc turbiny, przekladni i generatora daje okolo 15kW :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 marca 2004, 18:44 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2004, 01:00
Posty: 4
Czyli na zbudowanie elektrowni od podstaw to troche malo kW, ale nie jestem pewien jaki spad moge uzyskac mysle ze wiecej niz 2 metry. Mam na oku jar, ktory zamierzam przeciac kladac rure dlugosci ok 400m (przez ktora bedzie plynela woda - ma sie rozumiec) , dzieki czemu uzyskam stosowny spad. Ale nie problemy techniczne sa naszym problemem, lecz finansowanie inwestycji, poniewaz niemamy za duzo funduszy na ten cel a nie wiem czy bank sie zgodzi na finansowanie w 100% oraz drugie pytanie czy zostawiajac przeplyw minimalny nie bede mial problemow z ekologami? Mysle tu o rybkach ktore moja swoj okres przeplywu

Dziekuje za poprzednia odpowiedz i pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 30 marca 2004, 20:56 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2004, 01:00
Posty: 107
Lokalizacja: Radomsko
Nie jestem pewien czy bank pokryje inwestycje w 100%. Z tego co wiem to wymagaja wklad wlasny zanim udziela kredytu.

A jesli chodzi o ekologow to wlasnie po to sie zostawia przeplyw biologiczny i robi przeplawki dla ryb zeby nie miec z nimi problemow.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2004, 22:30 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
No a co do piętnastu kW to znam kilka takich elektrowni i ludzie też takie budują, choć nie od podstaw tylko z młynów. Znam też kilka elektrowni rzędu 50kW gzie jest nawet 4 i 5 wspólników, czyli jak sie podzieli to wychodzi po 10kW 8)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: przepływy
PostNapisane: wtorek, 21 marca 2006, 13:34 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Dopiero teraz znalazłem ten post i odpowiadm.
Czy 1 L/s/km2 = 1000 L/s ?
l/s/km2 jest miara odpływu jednostkowego. Czyli ile wody odpływa z terenu 1 km2. l/s jest to miara przepływu jednostkowego w określonym miejscu (np. cieku) z np. określonej zlewni.

np. Jeżeli mamy odpływ jednostkowy rzędu 1 l/s/km2 (dodam że na tereni polski takie odpływy to rzadkość) do żeby osiągnąc przelływ w jakimś miejscu cieku, powierzchnia zleni tego cieku musi wynosić 1000 km2 (1 x 1000).
Dyponując mapą odpływu jednostkowego dla terenu Polski (są takie mapy) i mając powierzchnię zlewni (np. z planimetrowania podziału hydrograficznego Polski) możemy w przybliżeniu określić przepływ średni (bądź inny) w danym miejscu cieku. Jest to metoda bardzo prosta ale przy braku innych danych (wiekszość małych zlewni jest niekontrolowana przez IMGW - a jak już to każą płacić za takie dane) nieraz jedyna możeliwa do wykożystania. Również do obliczenia przepływów używa się metody analogii. Ja do uzyskiwania pow. zlewni i innych parametrów używam programów GIS.

Ale się rozpisałem.
Dla większości ta cała filozofia to żadna nowość ale pozwoliłem sobie na jej przytoczenie.

W razie pytań i wątpliwości służe pomocą[/i]


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL