Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 10:56

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 13 grudnia 2005, 13:54 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Dla większości to pytanie może się wydać głupie ale kto pyta-nie błądzi. Na swoje wytłumaczenie mogę podać fakt że mewkę mam od pół roku, dostałem ją prawie na gotowo, a nie będąc elektrykiem, młynarzem ani mechanikiem czy coś w tym stylu, wszystkiego muszę się uczyć od podstaw. Szczęściem mam smykałkę do spraw technicznych i z grubsza rozumiem zasady działania MEW, doświadczenie przyjdzie z czasem a dzięki Wam mam nadzieję uniknąć większych strat i obrażeń wynikłych z tej nauki.
Chodzi o to że w Operacie mam spad użyteczny 1,7m co by się zgadzało, dodatkowo podpiętrzam sobie jakieś 10cm. Konstrukcja komór odpływowych wyklucza jakiekolwiek próby zwiększania spadu. Ostatnio zrobiłem sobie pomiar różnicy poziomów, i wyszło mi że mam 2,2m. Powtarzałem to kilkakrotnie z maksymalną dokładnością i potwierdza się. Co ważniejsze taki poziom dolnej wody utrzymuje się od około 10lat. Przymierzam się do lewara i nie wiem teraz dla jakiego spadu go dobrać, czy mam brać pod uwagę te 2,25m. Komory są takie że nie wchodzi w grę wstawić w nie nowych turbin. Generalnie rzecz biorąc dolna woda jest poniżej progu komory wypływowej a rury ssące wiszą 25cm nad wodą. przedłużyć się ich nie da bo przyhamowałbym wypływ na razie w jednej turbinie wstawiłem w komore zastawki tak by woda zakryła rurę.
Rozumiem że dawno temu ktoś tu coś skopał. Co zrobić żebym ja nie skopał tego jeszcze bardziej?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 grudnia 2005, 20:41 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
Wszystko jest ok. Zawszy .Nic nikt nie skopał . Na skutek wieloletniego piętrzena nastąpiło obniżenie poziomu dna za Twoim progiem a w dół rzeki nie występuje żaden kolejny próg, który by stabilizował dno.Podobna sytuacja występuje na Wisle we Włocławku ( obniżenie dna o kilka metrów, co grozi już katastrofą budowlaną) i dlatego głownie z tego powodu planowany jest kolejny próg w okolicach Ciechocinka.Także lewara planuj na spad aktualny 2,25m. a co do obrotów turbiny w innym Twoim poście to nie napisałeś czy będzie to francis czy śmigłowka. Producent turbiny powinien podać Ci obroty turbiny dla Twojego spadu. Jeśli jest to turbina używana i nie znasz producenta to można to w przybliżeniu określić.

Piomika


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 14 grudnia 2005, 12:06 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
[quote:f2bbe35990="piomika"] co do obrotów turbiny w innym Twoim poście to nie napisałeś czy będzie to francis czy śmigłowka. Producent turbiny powinien podać Ci obroty turbiny dla Twojego spadu. Jeśli jest to turbina używana i nie znasz producenta to można to w przybliżeniu określić.
Piomika[/quote:f2bbe35990]
Teraz to się pogubiłem. Mam narazie dwie turbinki:
1) Stary zdezelowany francis średn. 115cm, wys wl. 27cm, który na spadzie 1,7m ledwie ciągnie 6,5kW (ale na razie się kręci), Tego chcę zastąpić śmigłóweczką z WTW, wszystkie parametry będą.
2) Remontowany francis 110/30, dla spadu 1,7m, wirnik zrobiony, biorę się za ap. kier., myślę jak rozwiązać przekładnię, do dokupienia generator i RS. - a propos - na co mogę liczyć z ta turbinką? Wydaje mi się że te 15kW to chyba będzie.
>nie mam żadnych materiałów do tych turbin, nie wiem kto je zrobił, nie znam obrotów, mocy, nic. Wiem tylko że są z 1937r. Stały od 1990 częściowo zamulone.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL